sabato 21 maggio 2011

Re

 
 
Email-Id Awarded £750.000.00 Pounds in B.P.O Promo Send"
Names...Tel...Country...


martedì 3 maggio 2011

Vatikan lumturohet Papa Gjon Pali i dyte

     
    Balkanweb Lajme    
   
Vatikan lumturohet Papa Gjon Pali i dyte
May 2, 2011 at 10:00 AM
 
     
    Lajmet e Shqiperia.com - Lajmet e fundit    
   
Vatikan lumturohet Papa Gjon Pali i dyte
May 1, 2011 at 12:55 PM
 
pSot ne Baziliken e Shen Pjetrit ne Vatikan eshte mbajtur ceremonia e shenjte e lumturimit te Papa Gjon Pali II Ne meshen solemne qe eshte zhvilluar me kete rast kane qene te pranishem shume personalitete te larta te Papatit drejtues e perfaqesues te larte te shtetit italian kryetare shtetesh te vendeve evropiane e boterore dhjetera e mijera pelegrine besimtare e bashkatdhetare polake dhe qytetare te tjere nga mbare botap pNe ceremonine e lumturimit te Papes Gjon Pali i II kane marre pjese edhe Presidenti i Shqiperise Bamir Topi dhe Zonja e Pare Teuta Topi kryeministri Sali Berisha kryeparlamentarja Jozefina Topalli si dhe kryeministri i Kosoves Hashim Thaccedili i shoqeruar nga ministri i jashtem kosovar Enver Hoxhajbr p pCeremonia e lumturimit te Papes Gjon Pali II nepermjet meshes madheshtore eshte drejtuar nga Papa Benedikti XVI Ky lumturim vjen pasi Selia e Shenjte vertetoi se Papa Gjon Pali ka kryer te pakten nje mrekulli Me dekretin e miratuar nga Papa Benedikti XVI procesi i lumturimit apo shpallja e Papes Gjon Pali II ldquoi bekuarrdquo shenon nje hap vendimtar drejt shenjterimit te tijp pNderkohe 1 milione persona ishin te pranishem ne sheshin Shen Pjeter ne Vatikan dhe ndoqen meshen e mbajtur nga Papa Benedikti XVIbr Papa i lindur ne Poloni beri 104 udhetime neper bote me shume se ccedildo pape tjeter ne histori Ai gjithashtu fali personin qe u perpoq ta vriste ate ne vitin 1981br p pNderkohe kundershtaret e lumturimit besojne se Papa mund te kete luajtur rol ne mbulimin e abuzimit seksual te femijeve nga prifterinjte Kritike te tjere mendojne se ai ishte teper pozitiv ndaj zakoneve indigjenebr p pLumturimi i Gjon Palit II eshte nje ndihme per Kishen Katolike dhe duke perfituar nga popullariteti i tij i jashtezakonshem autoritetet kishtare shpresojne ne nje rishprehje te nje mesazhi pa kompromis qe i drejtohet botes se sotme moderne e cila shpesh here nuk i kushton vemendje institucionit te besimitbr br Kisha eshte e vetedijshme se Gjon Pali II kishte nje fat te jashtezakonshem qe ka magjepsur edhe pertej qarqeve te krishterabr Vdekja e tij ne vitin 2005 e privoi kishen nga nje ze unik ne botebr br Megjithese pasardhesi i tij Benedikti XVI eshte teper i respektuar dhe po perfiton nga nje efekt mbareboteror qe kishte Gjon Pali II ai nuk ka karizmin e tijp pp
   
   
Maqedoni shqetesime per incidente zgjedhore
May 1, 2011 at 12:55 PM
 
pPerfaqesues nderkombetare ne Maqedoni parashikojne perseritjen e incidenteve te zgjedhjeve te parakohshme te vitit 2008p pNje diplomat perendimor deklaroi per agjencine e lajmeve INA se nuk klima e krijuar acaruese politike tanime edhe ne kampin politik maqedonas eshte nje paralajmerim per tensione dhe incidente zgjedhore gjate fushates dhe sidomos ne diten e votimit me 5 qershorp pldquoNe nuk perjashtojme nje zhvillim te tille dhe se kjo do te perseritet ne pikat e nxehta periferike te banuara me shqiptare ku vazhdimisht kane qene evidente incidentet Por tanime kemi nje situate te re ku incidentet dhe dhuna do te perfshijne edhe kampin politik maqedonasrdquo theksoi diplomatip pSipas tij partite shqiptare ne zonat rurale do te fokusohen ne ruajtjen e votes se lire dhe shmangien e votimit familjar por megjithate kjo situate akoma ende eshte problematikep pPartia maqedonase ne pushtet dje paralajmeroi skenare te organizuara nga LSDM per shkaktimi ne dhunes dhe incidenteve ne diten e zgjedhjeve Komitetet vendore te LSDM opozitare kane shperndare thirrje aktivisteve per mbrojten e votes se lire ne diten e zgjedhjevep pMisioni i OSBE- ODIHR me 300 vezhguesve do te ndjeke zgjedhjet e parakohshme parlamentare te 5 qershorit ne Maqedoni Kjo organizate nderkombetare akoma ka evidentuar parregullesi ne proceset zgjedhore duke vene ne qender te vemendjes frikesimin e qytetareve ne diten e votimit dhe mospastrimin e listave zgjedhorep pNga vezhguesit vendor organizata ldquoMostrdquo do te kete 3500 vezhgues ne terren Partite e vogla druajne per keqperdorimin dhe vjedhjen e votes se lire nga partite e medha permes manipulimeve dhe shantazheve te ndryshmep
   
   
Sot perkujtohet 1 maji dita e punetoreve
May 1, 2011 at 12:55 PM
 
pNe shume vende te botes perkutjohet sot 1 maji dita e punetoreve Dita e Punes ose Festa e Punetoreve eshte nje feste qe festohet me 1 Maj te ccedildo viti e cila synon te kujtoje angazhimin e levizjeve sindikale dhe veshtrimin ekonomik-social te punetoreve Dita e Punetoreve eshte e njohur ne shume vende te botes por jo ne te gjitha Me saktesisht ajo i referohet kujtimit te protestave te punetoreve qe synonin nje te drejte te madhe dhe qe konsistonte ne orarin e punes ne 8 ore Keto protesta ccediluan ne nxjerrjen e nje ligji qe u miratua ne 1866 ne Illinois SHBA Nderkohe kongresi i Internacionales se pare kerkoi qe ligje te ngjashme te miratohen dhe ne Evrope Origjina e kesaj feste daton nga manifestimi i organizuar ne Shtetet e Bashkuara nga Kaloresit e Punes Knights of Labor nje shoqate e themeluar ne 1869 ne Nju Jork 5 shtator 1882 Dy vjet me vone me 1884 nje manifestim i ngjashem i Kavaliereve te Punes miratoi nje rezolute qe ngjarja te kishte baze vjetore Gjithashtu organizatoret sindikaliste afer levizjeve socialiste dhe anarkiste sugjeruan si date feste 1 Majin Nderkohe incidente te renda ndodhen ne ditet e para te majit 1886 ne Ccedilikago SHBA dhe qe njihet si kryengritja e Haymarket Keto ngjarje arriten kulmin e tyre me 4 maj kur policia qelloi mbi demonstruesit duke shkaktuar shume viktima Data e 1 Maj eshte miratuar ne Kanada ne 1894 edhe pse koncepti i festes se punetoreve i referohej ketu marshimeve te meparshme te punetoreve te mbajtur ne Toronto dhe Otava ne 1872 Ne Evrope 1 Maji festa e punetoreve eshte bere zyrtare nga ana e delegateve socialiste te kongresit te Internacionales se dyte ne Paris ne vitin 1889 dhe ratifikuar ne Itali dy vjet me vone emspp
   
   
Libi predhat e NATO-s shkaterrojne shkollen
May 1, 2011 at 12:55 PM
 
pAvionet e NATO-s kane bombarduar dhe shkaterruar gabimisht nje shkolle per femijet me sindromen Doen ne qender te Tripolitp pLajmin e ka bere te ditur pergjegjesi i keshillit te shoqerise civile dhe ministri i Puneve Sociale te Libisep pAta kane marre me vete disa gazetare per ti treguar rrenojat e kesaj qendre p
   
   
Ndryshon ligji per pullat e akcizes
May 1, 2011 at 12:55 PM
 
pTIRAN- Votimi ne Kuvend pak dite me pare krijoi idene se maxhoranca kaloi me forcen e kartonit pa ndryshuar ligjin per akcizat te kthyer nga Presidenti i Republikes por nuk ishte keshtu Botimi ne Fletoren Zyrtare te draftit perfundimtar qe pritet tashme ne hyje ne fuqi zbardhi edhe ndryshimet e miratuara nderkohe br brbr Ndryshimet e shume debatuara ne ligjin per akcizat kane te bejne me dhenien me koncesion te prodhimit te pullave te akcizave qe iu vendosen mallrave si pijeve alkoolike cigareve dhe birre si dhe cmimeve me te cilat kompania koncesionare do tia shese ato prodhuesve apo importuesve te ketyre produktevebr brbr Drafti u kundershtua nga prodhuesit vendas kryesisht ata te birres te cilet paralajmeruan rritje te kostos dhe rrjedhimisht shtrenjtim te ketyre mallrave ne tregje Krahas kesaj pas miratimit nje muaj me pare ne Kuvend ligji u kthye nga Presidenti i Republikes me arsyetimin se binte ndesh me Marreveshjen e Asociim-Stabilizimit te Shqiperia ka me vendet e Bashkimit Evropian br brbr Ndryshimet e miratuara se fundmi kane te bejne pikerisht me prodhuesit vendas te birres Fillimisht ligji parashikonte vendosjen e nje kodi sigurie i njevleftshem me pullen fiskale qe ngjitet mbi ambalazh per te gjithe ata prodhues te birres ne Shqiperi qe prodhojne mbi 500 000 shishe ne vitbr brbr Kod i sigurise do te thote nje shenje direkte qe do te aplikohet ekskluzivisht per produktet e birres qe prodhohen ne Shqiperi nga prodhuesit ne shkalle te madhe qe prodhojne 500 000 ose me shume produkte birre ne vit duke perllogaritur linjat e prodhimit per te cilat perpunimi i plote nga mbushja tek paketimi eshte i automatizuar dhe te cilat prodhojne 4 000 ose me shume produkte birre ne ore - citohej ne draftin e miratuar fillimisht nga Kuvendi br brbr Nderkohe ligji i botuar tashme edhe ne Fletoren Zyrtare heq kufirin prej 500 000 shishe te prodhuara ne vit i cili percakton edhe te qenurin prodhues i madh dhe ia le ate ne dore Ministrise se Financave Pra sipas formes perfundimtare qe ka kaluar tashme ligji do te jete Ministria e Financave institucioni qe do te hartoje modulet dhe kushtet per percaktimin nese nje prodhues vendas do te pajiset me kod sigurie apo jobr brbr Kod i sigurise do te thote nje shenje direkte qe aplikohet ekskluzivisht per produktet e birres qe prodhohen ne Shqiperi nga prodhuesit ne shkalle te madhe Prodhuesit ne shkalle te madhe percaktohen me udhezim te Ministrit te Financave - citohet ne draftin e botuar ne fletoren zyrtare br brbr Ne thelb ndryshimi ne ligj nuk ka asnje ndikim ne koston perfundimtare te pullave te akcizes apo kodeve te sigurise ne rastin e birres por kjo i le rruge te hapur vendosjes se nje akcize te pershkallezuar apo edhe cmimin e kodit te sigurise ne varesi te sasise qe prodhohet br brbr Akciza e pershkallezuar aplikohet tashme ne Shqiperi ne rastin e birres per shembull Keshtu cdo prodhues vendas apo i huaj qe prodhon deri ne 200 000 hektoliter ne vit paguan nje akcize 30 leke per liter kundrejt atyre qe prodhojne me shume se 200 000 hektoliter ne vit qe paguajne 40 leke per liter br brp pAkciza per disa nga mallrat e listesbr brbr Nafta 37 lekelitri br Benzina 37 lekelitribr Cigaret 70 lekepaketabr Kafeja jo e pjekur 30 lekekgbr Kafeja e pjekur 140 lekekg br Birra 30 lekelitribr me pak se 200000 hektoliterbr Birra 40 lekelitribr me shume se 200000 hektoliterbr Vera 20 lekelitribr nen 10000 hektoliterbr Vera 35 lekelitribr mbi 10000 hektoliterbr Pije alkoolike mbi 12 alkool 220 lekelitribr nen 20000 hektoliterbr Pije alkoolike mbi 12 alkool 300 lekelitribr mbi 20000 hektoliterbr brp pPullat si rritet cmimi i cigareve dhe alkoolitbr brbr Prodhuesit vendas kundershtuan ndryshimet ligjore si dhe cmimet e vendosura duke e arsyetuar ate me rritje te kostos se prodhimit Mesohet se ata kane qene ne menyre te vazhdueshme ne kontakt me Ministrine e Financave per gjetjen e nje moduli te pershtatshem per formen se si do te aplikohen ne terren ndryshimet ligjorebr brbr Rritja e kostos se prodhimit pritet te preke me shume xhepat e konsumatoreve pasi deri tani cmimi i pulles fiskale perfshihej ne akcize dhe prodhuesi apo importuesi i ketyre mallrave nuk paguan plus nderkohe qe ligji tashme njeh detyrimin e tij qe vleren e pulles ta paguaje vecmasbr brbr Pra sipas kontrates koncesionare importuesit e cigareve duhet te blejne pullat me nje cmim prej 20 euro1 000 cope Kesaj vlere i shtohen edhe taksat Sipas perllogaritjeve te bera me kursin aktual qe ka euro nje pulle fiskale per cigaret kushton mesatarisht 34 leke Kjo eshte nje kosto shtese qe do ti transferohet direkt konsumatoritbr brbr E njejta gje vlen edhe per birren si dhe pijet e tjera alkoolike Perllogaritet qe nje pulle fiskale birra e importit apo kod sigurie birra e prodhuar ne vend te kushtoje rreth 37 leke ndersa pulla per pijet alkoolike rreth 53 leke br p br
   
   
Do te investojme ne sport - nuk do ta harrojme krenarine e Tiranes
May 1, 2011 at 12:55 PM
 
01-05-2011 Gazeta 55 ppKandidati per kryebashkiak ne Tirane Lulzim Basha me sportistet e Kryeqytetitbr br Lulzim Basha takoi dje perfaqesues te elites se sportit ne Kryeqytet ku shpalli projektin e tij per ringjalljen e sportit ne Tirane Shume rralle ndodh qe nje sportist te harroje sportin por kjo jo ne rastin e Lulzim Bashes Ish volejbollisti qe sot kandidat per kryetar bashkie ne Tirane Lulzim Basha ka adresuar ne menyre te detajuar ne programin e tij problematiken e sportit qe nga terrenet sportive e deri tek mbeshtetja per sportistet Basha ka planifikuar mbeshtetje jo vetem per Tiranen gje qe e ka per detyre bashkia por edhe per 3 klubet e tjera Partizanin Dinamon e Studentin Madje Basha eshte optimist edhe per rikthimin e emocioneve te derbit Tirana - Partizani ldquoJam i vendosur te siguroj te gjitha burimet e nevojshme per te rikthyer fuqishem sportin si pjese e perditshme themelore e jetes se qytetareve te Tiranes Se pari plani i ri urbanistik Perveccedil ndalimit te cenimit qofte edhe te nje centimeter katror te hapesirave publike te gjelbra dhe ne veccedilanti sportive ne do te fillojme trsquoi rigjenerojme keto hapesira trsquoi rifitojme aty ku mungojne Do te orientojme te gjithe energjite tona per sportin profesional Une do te propozoj qe pallatin e sportit lsquoAsllan Rusirsquo ta rimarre dhe ta administroje Bashkia e Tiranes Kjo ne asnje menyre nuk mund te pakesoje pergjegjesine tone as vendosmerine time per te nderhyre menjehere me te gjitha mjetet per te rindertuar teresisht dhe per te furnizuar me kapacitete europiane dy njesi qe tashme bashkia i ka ne pergjegjesi palestren e sportit lsquoFarije Hotirsquo dhe stadiumin lsquoSelman Stermasirsquo Une kam nje veshtrim fare te qarte per menaxhimin e klubit te Tiranes Pikesepari duke i dhene klubit sportiv Tirana gjithe mbeshtetjen e nevojshme financiare ne te gjithe gamen e aktiviteteve qe zhvillon si pergjegjesi e drejtperdrejte si simbol i qytetit te Tiranes si detyrim ndaj qytetareve te Tiranes Ne nuk mund te mbyllim syte para gjendjes aktuale te tre klubeve te tjera Partizanit Dinamos dhe Studentit Ne duhet te mendojme te rikthejme emocionet e forta te derbit Tirana - Partizani Por une do te investoj fort duke e nxitur garen sportive ne ccedildo nivelrdquo u shpreh Basha br Tirana mbart ne gjirin e saj eliten e sportit Ata qe bene te ndihet krenar ccedildo shqiptar me performancen e tyre ne kompeticione nderkombetare jane lene sot ne harrese Lulzim Basha parashikon per kete kategori mbeshtetje financiare nga bashkia e Tiranes ldquoJam i vendosur te ngre fondin bashkiak te ekselencave sportive dhe artistike te qytetit qe asnje prej ikonave idhujve sportive te qytetit te Tiranes te mos e gjeje me veten ne kushte te papranueshme financiarerdquo tha Basha br Basha ka bere te ditur ne kete takim me figura te shquara te sportit shqiptar se ata do te jene bashke-vendimmarres me Bashkine ne hartimin e projekteve dhe identifikimin e nevojave per sportin qe nga ai komunitar e deri tek ai elitarpp
   
   
Makiaveli dhe Princi
May 1, 2011 at 12:55 PM
 
pNje veshtrim ne thellesi mbi ngjarjet e 21 Janarit per vrasjen e kater personave te pafajshem nga Berisha e Bashabr br brbr Tremujori i pare i ketij viti ishte me plot ngjarje te trishtueshme e tragjike ngjarje te cilat si per cudi tashme ne Shqiperi nuk po zbardhen por zvarriten dhe frenohen ndoshta me shpresen se do mund te zbehen e do te harrohen vetekuptohet nga autoret dhe bashkeautoret Ai qe mundohet te harroj te mbuloj apo te tjetersoj krimin eshte pa dyshim dora vete autori i tyrebr brbr Padyshim qe vrasjet e 21 janarit jane akti me kriminal dhe i paster i bere nga zSali Berisha qe nga viti 1991 e ketej ne morine e krimeve te tjera e qe nuk eshte rasti per ti permendur ne kete shkrimbr brbr Do parashtroj e do komentoj disa arsyetime personale rreth ketij krimi te paster shteteror te rralle e te papare ne Europen demokratike qe nga koha e Musolinit dhe Hitlerit Qellimi im nuk eshte fort per te bindur shqiptaret e Shqiperise por me shume keta te disapores qe jo rralle here me habisin me naivitetin e tyre duke me bere pyetje dhe derguar shkrime per shpjegime ma profesionalebr brbr Paraprakisht i kerkoj ndjese lexuesit per ndonje zgjatje e per disa detaje profesionale qe per mua kane nevoje te njihen nga te gjithe perpara se te krijojne nje ide sa me te sakte dhe mos ma keq te kapen e ti besojne aksionit demagogjik e genjeshtar qe megjithese i gatuar trashe- trashe nga Sali Berisha arrin te denigroje naivet e te krijoje coroditje sadoqe problemi eshte fare i qartebr brbr Fshati qe duket sdo kallauz thonim heret kur ishim pak ma te mencur me sa duket dhe shume ma te paster Para se ta filloj interpretimin e ngjarjes se pare ne fjale do i kujtoj lexuesit nje thenie si formule qe e lexojne ne te gjitha fillimet e teksteve te kriminologjise krimi perfekt nuk ekzistonbr brbr Edhe ne raste krimesh shume- shume te menduara syri i mprehet i hetuesit ekspert ne kriminologji din te kapi gjithmone nje detaj ose te interpretoj nje veprim qe ne studim te tcilit kthehet ne nje prove te pakundershtueshme Te tilla ne rastin e 21 Janarit ka plote Provat direkte apo indirekte te zbuluara e te parashtruara qartesisht nuk te lene mundesine te behen as spekullime as interpretime diametralisht te kunderta sic eshte tendenca aktualebr brbr Jo rralle here provat indirekte qe gjithmone si numer jane shume here me te medha sesa provat direkte behen shpesh me bindese dhe me te fuqishme mbasi permbajne ne vetvete shpjegimin dhe motivimin e fajesise se kriminelit bazuar edhe mbi arsyetimin e castit veprues situaten mendore gjendjen psikologjike para dhe pas krimit Per nje ekspert me eksperience cdo send gjurme fjale arsyetim gjendje kthehet ne nje prove me vlere akuzuese dhe bindesebr brbr Tragjedia e Gerdecit ishte nje aksident tragjik qe zbuloi nje krim makaber shteteror ku fatkeqesisht u vrane 26 vete ndersa me 21 Janar kemi kater krime qe jane vrasje me urdher per te Vrare dhe fatkeqesisht jo per shkelje ligji as per vetembrojtje U vrane keta njerez qe per fatin e tyre te keq me menyren e kryerjes se vrasjes provon pafajesine e tyre E thene shkurt menyra si u vrane provon qarte se jane vrare fare pafajshmerishtbr brbr Praktikisht viktimat fatkeqe u vrane sepse pikerisht ne momentin fatal qe vrasesi Llupo merrte shenje mbi ata pikerisht ne ate cast ata ishin ne gjendje statike te palevizur mbi rreth pese sekonda E tepert te shtoj se ishin shume larg gardheve zonave e kangjellave te gjoja rregulloreve te mbrojtjes sic na kendoi Kryeministri midis te tjerash te koduara me zona ABC etjbr brbr Ka norma te koduara me imtesi te studiuara nga specialiste per sa i perket menyres dhe efektit te goditjes me arme Ato qe kane bere shkolle per keto pune i njohin mire keto norma ushtarake apo kriminalistike Te vrasesh nje njeri nuk eshte pune e kollajte Ata qe kane marre pjese ne lufte e dine shume mire kete veprim Aq sa kollaj vritet njeriu aksidentalisht aq me veshtiresi vritet ne lufte apo ne aksionbr brbr Si ne cdo gje edhe ne kete veprim kryesore mbetet shkollimi specifik dhe eksperienca e madhe Normalisht nje qites detyre apo qites elite profesional duhet te stervitet rreth 25-30 e ma teper ore ne jave Kuptohet thjeshte qe nje njeri i pa levizur qellohet shume me lehte sesa nje njeri ne dinamike Ja disa te dhena qe me jane ngulitur ne mendje edhe sot qe shkruajbr brbr Njeriun ne pa levizje nje qites mesatar i stervitur e merr ne shenje per 3-5 sekonda duke e qelluar per vdekje Rasti kur nje njeri vrapon me ritem te rregullt dhe ne nje drejtim po ky qites e merr ne shenje per afersisht 7-10 sekonda ndersa nje njeri qe leviz ne menyre te crregullt qe ta marresh ne shenje per ta vrare per vdekje duhet ta shoqerosh per rreth 15 - 20 sekonda pa marre fryme qe te arrish te sinkronizohesh duke shoqeruar levizjen e viktimes dhe ne momentin e perputhjes se gjithe ketij kombinimi intuite eksperience e dijesh te terheqesh kembezen Ky rast kerkon vec stervitjes dhe talent te vecante prandaj dhe plagosja me vrasjen jane ne perpjesetim 70 me 30 bazuar ne statistika serioze kriminologjikebr brbr Duke pare filmimet ska si te mos beje pershtypje vrasja e Veizit Fatkeqi duke qene edhe disa metra larg portes e jashte territorit as nuk i ka vajtur mendja qe syri dhe dora vrastare e kriminelit Llupo e selektoi si me te kollajshem per ta vrare Dhe e vrau br brbr Kriminelit Llupo ia ka lehtesuar marrjen ne shenje edhe dera e zeze e hapur e cila ishte po ashtu statike dhe nga pozicioni i vrasesit ishte paralel me Veizin e gjore ne projeksion fare afer tij si te thuash e orientoi me mire per ta vene ne shenje E them kete sepse nje njeri qofte statik e merr me kollaj ne shenje kur eshte afer nje objekti po statik paralel me te dhe me ngjyre dalluese me mire sesa kur viktima eshte krejt vetem ose i rrethuar nga objekte te levizshmebr brbr Ne procesin e qitjes pamja anesore orbitale ndihmon orientimin e pamjes kryesore Po te ishte fjala per te mbrojtur territorin brenda kangjellave krimineli Llupo duhet te kishte qelluar nje djale te ri qe nga levizjet aktive duhej te ishte rreth 20 vjec Ky djale trim dhe koke krisur sic e kemi pare shume here qellonte me gure vrasesin Llupobr brbr Duel teper i frikshem Llupo me skafander komplete dhe me nje automatik Pb5 - 9 mm dhe perballe tij i ziu djale e qellonte me gure rreth 20 meter larg Duel te themi berishian Te ishte per te mbrojtur territorin Llupo mund ta inaktivizonte djalin e ri kokekrisur me nje bresheri te shkurter kembeve per 2 sekonda sic duhet ta kete rregullorja dikur e sic e kane rregulloret e te gjithe botes sotbr brbr shte mjerim i demokracise se Sali Berishes modeli i vrasjeve ne 21 janar sepse edhe ne kohen e diktatures ushtaret e gardes ne Bllok kur kishte raste qe ndonje kembesor hynte ne bllok urdhri ishte qe te qellohej nga kembet fillimisht pasi ti ishte bere thirrja Ndal disa here per tu inaktivizuarbr brbr Dhe keshtu ka ndodhur realisht ne nje rast kur dikush me biciklete hyri ne bllok apo edhe kur nje nate dikush si i dehur ne vjeshten e vitit 1978 tentoi te kalonte ne thellesi te bllokut Kurse sot automatiket e gardes qellojne direkt ne trup njerezish te pafajshembr brbr br brbr Ketu qendron e fshehta e problemit tone Urdhri ishte pa dyshim Vrisni dhe jo plagosini shkelesit nga kembet etj Ne momentin qe vrasesi Llupo shenjonte fatkeqin Veizi i cili ne ate moment po vrojtonte me duar ne xhepa - provoni duke pare videon numeroni me ritmin e sekondave 1-2-3-4-5 nuk do ta kaloni 4 sekondeshin Veizi shembet i vdekur Duke qene me gjysem apo cerek profili vrasesi Llupo ka marre shenje ne gjoks Sqarim Njeriun po ta qellosh nga perpara ballas po nuk i preke zemren apo shtyllen kurrizore nuk vdes menjehere Madje ka shanse te jetoje po iu dha ndihma shpejtbr brbr Ndryshon krejtesisht puna kur e qellon ne lartesine e gjoksit dhe ne profil Ne goditjen anash majtas djathtas e anasjelltas sic thuhet brinje me brinje vdekja eshte e sigurt Vrasja ne fjale me kujton vrasjen e Bardhok Bibes nga mirditoret Keta veriore e mjeshter te pushkes denbabaden e dinin mire kete menyre vrasjejebr brbr Nishantare te klasit te pare priten e zinin gjithmone per te qelluar objektin anash Rasti i Bardhok Bibes i qelluar brinje me brinje eshte tipik i mirditoreve I shoqeruar nga dy shoke te tjere kemi shkuar e kemi marre e transportuar trupin e te vrarit Ai ishte qelluar mbi 700 hapa larg vetem me nje plumb dhe ne prite gjetem vetem nje gezhoje e disa bishta cigaresh te dredhurbr brbr Plumbi i kish pershkuar mushkerite zemren pa asnje lloj shprese shpetimi Vrasja e Veizit me duket shume analoge por shume- shume me afer dhe mjerisht shume me e kollajshme per tu realizuar Ne kete rast perjashtohet cdo mundesi per ta paraqitur si nje vrasje rastesorebr brbr br Vrasja e Hekuranit ka ndodhur gjithashtu qellimisht Ky grup njerezish te hipur mbi nje tavoline se bashku me nje kamera u qellua ne drejtim koke as per tu plagosur as per tu trembur Me rikoshete e pa rikoshete kemi nje qitje me objektiv per te vrare kjo eshte e qarte Ndersa njeriu i qelluar me plumb ne koke eshte 99 i destinuar qe te vdese sidomos me plumb pushke apo automatiku 9 mmbr brbr Gjate periudhes se luftes kurre nuk kam pare ose degjuar qe nje njeri te goditet nga nje plumb ne koke e te shpetoje Njoh vetem nje rast qe per kuriozitet vlen te permendet Ne nje aksion sulmi partizani dhe atentatori Safet Kurti i ngritur ne kembe me automatik ne dore duke bertitur te famshmen thirrje luftarake Para partizanebr brbr Pa mbyllur gojen nje plumb i hyn drejt ne goje duke mos i prekur per fatin e tij shtyllen kurrizore por afersisht 1-15 cm larg vertebres se qafes Safetin e kujtuam te vdekur kur e pame rastesisht te rene permbys qe villte gjak E mbartem ne krahe dhe e lame ne Peze ne nje baze tonen ne nje familje fshataresh me aspak shprese shpetimibr brbr Fshataret e mjekuan me mjalte e me duhan e ai shpetoi per mrekulli Flitej per nje rast tjeter kur nje partizan kishte marre nje plumb ne balle pak siper dhe qe plumbi i kishte dale ne anen tjeter duke i kaluar permes dy hemisferave trunore pa i demtuar gje Edhe ai shpetoi nga kjo por u vra me pas nga nje plumb qorr pak para clirimitbr brbr br brbr Dy vrasjet e tjera te 21 janarit jane kryer me plumb ne koke Kam ndjekur si te gjithe gjendjen ne koma te Aleksit i cili u dergua mbas kaq ditesh per tu kuruar ne Turqi Te kishte pasur vertete shprese per tu operuar dhe kjo ne konsulte me specialiste merr nje mundesi probabiliteti pergjigjeje pothuaj 100 te sakte me mundesite diagnostike me aparat MRI dhe CT scaner te trurit e te kokes atehere Qeveria e dhimbsur per qytetaret e saj mund te sillte me urgjence nje specialist te mirefillte nga jashte si solli Berisha ne rastin e Kosta Trebickes ose e dergonte menjehere te semurin ne nje klinike te specializuar Por te mos harrojme se kemi edhe ne specialiste te afte si Petrela me koleget e tij etjbr brbr Te kish qene fjala larg qofte per ndonje si gjeneralet tane Ndre Preni apo Ahmet Burgaj do ishin derguar me helikoptere qe ate nate Por protestuesi opozitar buletini mjekesor i te cilit raportohej ne televizor nga disa mjeke ushtarake qe per keqardhjen e shikuesve e te pacienteve ishin me pamje qoftexhinjsh u dergua pas disa ditesh ne Turqi Shtet me dashuri te madhe per Qeverine tone e sidomos per kryeministrin e saj S Berishabr brbr E ne keto rrethana nderrimi i plumbit mund te behej me kollajlluk rezultati nje vdekje me pak Nuk duhet harruar se ka shume mundesi qe edhe kalibra te njejte tu perkasin armeve me marka te ndryshmebr brbr Pyes perse duhet te hetohet rasti ne Turqi ne kundershtim me te gjitha normat ligjore te vendit e ato nderkombetare Perse perdhoset deri ne kete fare feje institucioni shqiptar i hetimitbr brbr br brbr Persa u perket armeve problemi ne Shqiperi mund te komplikohet se tepermi per ekspertizat qofshin dhe amerikane Numri i armeve dhe llojshmeria e tyre ne nje vend si i yni me gjithe ato pushtime ushtri e armatime eshte tejet i ngaterruar Vetem kur kujtoj armet qe kishim ne bodrumet e Ministrise se Brendshme them se mund te mbusheshin disa muze gjigandebr brbr Gjithfaresoj pushkesh automatike revole pistoleta te te gjitha kalibrave e te te gjitha markave Arme te rralla qe nga koha e Turqise austriake te kohes se Zogut gjermane ruse kineze amerikane britanike pa fund Me gjithe asgjesimet dhe groposjet e herepashershme kishte ngelur nje thesar i vertete per amatoret dhe te apasionuaritbr brbr Nuk mungonin pushket me dylbi pushket snajper gjermane ruse kineze zvicerane franceze Sigurisht te qelluar nga tarraca dy vrasjet e tjera jane bere me keto arme te precizionit te larte Te tilla kemi pasur boll Une kam informacion te besueshem se armet e stokuara ne bodrumet e MPB nuk jane prekur ne vitet 1996-1997br brbr Kam dijeni te plote per mirembajtjen e tyre pasi njeriu i posacem qe merrej me to shef arcani me konsultonte gjithmone per menyren e trajtimit te tyre me detaje Kur gjenerali Zhukov erdhi per vizite ne Shqiperi ai beri shume dhurata Vec dylbive cilesore ruse aparateve fotografike dhuroi edhe kater pushke gjysem automatike me dylbi te nje precizioni te jashtezakonshem fabrikacion sovjetik i vitit 1938 ne kuti te zeza me kadife te kuqe dhe sic pohoi vet Zhukovi ne nje darke ne Pallatin e Brigadavebr brbr Me po te njejtet modele snajperet sovjetiket i kishin bere gjemen gjermaneve gjate luftes Me snajper ishin vrare rreth 800 ushtare gjerman Ai na tha se nje arme e tille identike i ishte dhuruar vet Stalinit ne nje kongres ne vitin 1938 Me vone erdhen te porositura nga Gjermania Lindore arme te precizionit te larte akoma me te sofistikuara e vecanerisht mjaft me te bukura te prodhuara ne qytetin e njohur boterisht per prodhime te tilla SUHL se bashku me ciftet e famshme MERKEL nga e njejta fabrikebr brbr E gjithe Byroja posedonte cifte te markes SUHL-MERKEL Po ashtu ne numer te vogel disponojme arme snajper te mrekullueshme cekosllovake CZ te cilat jane shume te ngjashme me austriaket Te kuptohemi per shkak te cmimit shume te larte blerja e ketyre ishte ne numer 2-3 arme ne cdo rast Keto arme ndodhen te disponueshme diku ne depo te vecanta nuk kane humburbr brbr Jane te kalibrave te ndryshem dhe me fuqi te ndryshme Jane afersisht e pakta 90 - 100 arme snajper te tilla pa shtuar ato kinezet Keto sigurisht nuk jane ne regjistrat qe pasqyrojne armatimin e rregullt ushtarak te efektivit te Gardes Ne vitet 1974 - 1975 jane blere arme te precizionit te larte akoma me te avancuara deri me lazer dhe me bateri nga Austriabr brbr Ashtu si u blene cifte nga me te shtrenjtat ne bote ne Angli dhe pushke me dylbi prodhime te reja ne numer 4-6 cope Disa nga keto arme i dergonim ne drejtorine e pritjes te Sterjo Gjokoreci ne rastet kur udheheqesit i perdornin per gjueti derrash dhe kaprojsh Flas gjithmone per arme qe jane blere me pakice te paguara nga nepunes te shtetit pasi ato qe jane futur me vone duke u blere ne tregun e zi ne rruge sherbimesh te erreta per te vrare e per te mos u gjetur kurre arma nuk kam dijenibr brp pbr brbr Deri para pak vitesh armet snajper kishin trajtim te vecante Nxirreshin me vetem dy firma nje firme nga pergjegjesi i armatimit dhe nje firme nga vet Ministri per nje qellim te vecante dhe duhet te ktheheshin menjehere mbas mbarimit te perdorimit te perkohshem Kur udheheqesit e larte kushdo qe te ishte i huazonin per gjueti te rende arma detyrimisht duhej te flinte ne depo nen supozimin qe mund te vidhej e mund te perdorej kunder udheheqjesbr brbr Keto arme jane jashte regjistrave te armatimit tradicional ushtarak Njerez te stervitur te zgjedhur dhe per nga aftesia te policise e te gardes me arme te tilla ne dore jane vetem per te vrare saktesisht e jo per te trembur apo per te plagosur Drejtuesit e ketyre aksioneve kane autoritetin urdherues qe keto arme te mbajtura per te vrare nuk ekzistojne me emrin e askujtbr brbr Do ishte naive per shqiptaret qe te besojne qe nga kreu i zinxhirit komandues e deri te gardisti me i thjeshte qe te gjithe te mbanin armet e standardit te regjistruara e te vrisnin me to Armet vrastare qe kane lene gezhojat jetime besoj se nuk do te gjenden me kurre Logjikisht ato duhet te jene zhdukur nje here e pergjithmonebr brbr Dhe per te zhdukur armet e tilla qe kane bere vrasjet nuk perben ndonje veshtiresi te madhe madje eshte si nje loder zbavitese ustallaresh Sidomos me shume akoma kur zinxhiri komandues ndenji i lire per tre jave i pa thirrur dot nga prokuroria gjoja nga lapsusi i flete thirrjes Brenda kesaj kohe teper- teper te gjate zinxhiri drejtues mashtrues do thoja i drejtuar nga Ahmet Burgaj ky miniature e Ahmet Zogut Ndre Preni etj ka pasur kohe te mjaftueshme per me bere e ribere regjistra firma me zhduk armet e perdorura e me i zevendesuar me te tjerabr brbr Me mundesite qe kane me kohen rreth 20 dite do kishin zhdukur pa veshtiresi jo revole e pushke snajper etj por edhe TOPA 180 mm do te zhduknin pa gjurmebr brbr br brbr Nga burime shume te besueshme mesohet se gjate protestes se 21 Janarit ka pasur gardiste te veteplagosur apo edhe qe ne momente paqendrueshmerie psikologjike kane humbur kontrollin nen presionin e urdhrit per te vrare qytetaret protestues dhe per pasoje u eshte shkrepur arma pavullnetshem pergjate tentativave per te mos zbatuar urdhrin Prandaj jane bere trajtime mjekesore brenda nderteses se Kryeministrisebr brbr Kjo beri qe te flitej nga kryeministri Berisha per gardiste te plagosur prej demonstruesve Prandaj kishte plumba brenda Kryeministrise por nuk kishte xhama te thyer ne dritaret prej goditjeve nga jashte nderteses se Kryeministrise Ky ishte skenari i pare i pergatitur nga Berisha per te akuzuar demonstruesit por qe ndryshoi shpejt nga rrethanat e reja te oreve te mevonshme e diteve ne vazhdimbr brbr Kur deputeti Hoxha ne krah te Eduard Halimit ne komisionin parlamentar e pyeti gjeneralin Ndre Preni se a kishte te plagosur me arme zjarri nga ana e gardisteve Preni teper i ngurosur sikur te kishte gelltitur okllaine nuk iu pergjigj pyetjes Deputeti e perseriti prape pyetjen a kishte te plagosur me arme zjarri nga ana e Policise dhe Gardes Preni rrinte si i ngrire pa asnje pergjigjebr brbr Dikush deshi ta perserise pyetjen por Halimi me nje gjest te dores e nderpreu pyetjen teper te bezdisshme Kjo ishte me se e qarte se Preni kishte skenarin e ri ndersa deputeti Hoxha pyeste me skenarin e vjeter Me sa duket zinxhiri mashtrues e kishte pare te arsyeshme te hiqnin dore nga Shakaja e Pucit mjerishtbr brbr br Te kthehemi te problemi i vrasjes se pare akoma pa u pare kaseta e famshme filmike e vrasjes se Veizit Ndoqa deklaraten e mjekut ushtarak Sami Koceku ku me njohurite e nje eksperti dallova menjehere genjeshtren fatale Kjo genjeshter per nje ekspert mjafton per te sherbyer si filli i Arianes ne mitologjine greke qe te te shpjere direkt te Minotauri yne gjysem njeri e gjysem kafshe kriminelebr brbr Sic e kemi pare dhe ripare mjeku Koceku shpjegoi se vrasja eshte shkaktuar nga nje plumb teper i vogel qe ka vetem nje hyrje ne trup pa dalje Gje qe presupozon se fatkeqi eshte qelluar nga fare afer mbasi nga kurora e djegies rreth vrimes se plumbit verteton qe distanca e qitjes eshte rreth 1 m - 1 20 m ka do te thote me fjale te tjera se eshte qelluar nga vete demonstruesit dmth nje krim i qellimte per te akuzuar me vone demonstruesit Atkohe nuk dihej akoma ekzistenca e Kasetes Shpetimtare Ate nate mendja e semure e kryeministrit nuk mendonte gjate ekspertiza nga tanet e te huaj etjbr brbr E verteta dhe genjeshtra e paster per te fshehur krimin Ekzistojne pistoleta te vogla te quajtura pistoleta grash Fillojne nga kalibri 625 mm dhe ka 6 ose 5 plumba dhe nje dore e madhe e mbeshtjelle plotesisht Tyta e saj eshte 6 cm e gjate doza e barutit eshte 01 gram Kjo pistolete mund te vrase ne distance fare afer 20-40 cm maksimumi br brbr Me tutje ska as force dhe as precizion tyta e shkurter por zhurmen e bene shume te madhe Kjo lloj arme grash nuk ben pjese ne asnje armatim profesional si te ne ashtu edhe ne asnje armatim profesional te botes Ne depon tone te MPB as atehere as tani keto pistoleta nuk ishin e nuk jane te regjistruara dhe kryesisht jane markat Beretta alther Herstal Broening CZ Kane dekoracione shume terheqese me zedef fildish e te kromuarabr brbr Nje kaliber paksa me i madh 765 mm eshte minimali i pranueshem ne ushtri Oficeret gjermane kishin te tille per ne qytet jo per ne lufte Hitleri vet eshte vetevrare me nje kaliber 765 mm te markes alter Keto te dhena sic merret me mend jane pak me profesionale dhe nuk ka si ti dije as kryeministri kardiolog e as mjeku Koceku patolog brbr Pra ketu qendron genjeshtra kriminale Unaza e kuqe e flakes se barutit nga distanca e afert qe te dy doktoret e shpjeguan me kaq bindje e siguri ekzistuese qe ishte gjoja e pranishme ne trupin e te vrarit sikur ky te ishte qelluar nga shume afer por detyrimisht duhej te ishte lakuriq i zbuluar ne pjesen e qelluarbr brbr Pra praktikisht me kraharor lakuriq si ne plazh ose ne shtepi ne nje stine vere e vape te forte e jo ne mes te janarit Insistoj se mjeku ushtarak nuk ka pare asnje shenje flake nga minipistoleta e sajuar me fantazi e as ai vete skishte si ta shpikte Shpikje me zarar kjo qe te shpie direkt ne banken e te akuzuarve Po te kishte drejtesi ne kodin penal perpjekja per te fshehur krimin quhet bashkefajesi kriminalebr brbr Te dhenat e kesaj mini pistolete jane sugjeruar nga nje gjysem profesionist supozoj i Gardes e kane shkuar te mjeku Koceku Kush i kerkoi keto te dhena me kaq urgjence dhe qe me po kaq urgjence e nxitim u dhane ne TV Sigurisht pa asnje medyshje nga vrasesit Kujt i vajti mendja dhe kishte kurajon qe te krijonte kete krim te dyte po aq me peshe sa vrasja vetebr brbr Kete kompetence dhe kurajo per kete veprim te dyte mjeran te ndyre e shume te denueshem e kishin vetem dy vete Kryeministri dhe Ministri i puneve te brendshme Vetekuptohet urdheruesit e vrasjeve per ti mbuluar ato Madje po ate nate Kryeministri ne delirin e panikut deklaroi me sinqeritet se kjo arme nuk eshte ne pajisjen e ushtarakeve tanebr brbr Shume qesharake per nje njohes Njesoj si te thuash llastikat ose pengallot me gure nuk jane pjese e armatimit ushtarak Per ta perforcuar alibine e tij shtoi se keto arme mund te ishin me silenciatore Akoma kjo nje e pamundur tjeter mashtruese Merreni me mend marrezine me tej kur Kryeministri shtoi se demonstruesit ishin te pajisur me stilolapsa pistolete me nga nje mikroplumbbr brbr Ne rastin e ketyre plumbave mikro jo vetem duhet te jesh shume afer por edhe maja e plumbit te jete lyer me nje perzierje cianuri dhe mbuluar me komponent te tjere qe i rezistojne temperatures dhe qe ne kontakt me gjakun shkrijne menjehere duke paralizuar sistemin nervor te viktimes pra jeten ne 1-2 sekonda Keto stilolapsa pistolete kryeministri i ka pare ne ekspoziten e MPB qe ndodhej perballe Vollges ku u ekspozuan armatimet e Xhevdet Mustafesbr brbr Besoj qe i ka pare sepse ne ate kohe u zgjodhen disa kuadro partie qe ta shikonin kete ekspozite ne menyre qe te propagandonin aktivitetin armiqesor te agjenteve te imperializmit Keto deklarata i perseriti ne Qeveri dhe Kuvend Shpjegoi edhe per nje trajnim fizik te demonstruesve ne grupe 5-she si ne kohen e Enverit kur trajnoheshin terroristet arabe e amerikano-latine ne shkollat e fushat e shkollave te sigurimit te Hasan Lucit Dhe shtoi qe keto grupe pritej te furnizoheshin me arme nga nje automjet diku ne bulevard por kesaj radhe me arme te renda kallashnikove etjskema e parapergatitur dhe e funksionuar nga ai vet Sali Berisha ne ditet qe pasuan vrasjen e Azem Hajdarit me historine e pushtimit te televizionitbr brbr Nga i kishte marre keto te dhena kur akuzoi SHIK-u po ate nate se nuk i kishin bere asnje sinjalizim Dhe akuzoi Ramen presidentin e Kryeprokuroren per PU Ndyu dhe gojen per habine e bashkeatdhetareve e te nderkombetareve duke e quajtur te nderuaren Kryeprokuroren e vendit te vet shoqen e vajzes se tij Argita lavire kurvebr brbr br brbr Duke e pare shpesh here fytyren e tij gjate ketyre dy fjalimeve 21 e 22 janarit per nje specialist eshte e qarte identike gjendja e nje krimineli para dhe mbas krimit Nga nje super eksitim imediat i trurit fly or fight nxitet prodhimi i adrenalines ne maksimum br brbr Fytyra e kriminelit ne 85 te rasteve skuqet rrahjet e zemres dyfishohen e ka hipertension arterial fulminant akselerimi i ideve eshte ne maksimum dhe logjika del jashte kontrollit Si te thuash behet nje dyzim ne tru me thjeshte duket sikur ka dy njerez ne njebr brbr Njeri ndjek pak si nga larg degjon tjetrin sikur flet qe arsyeton e vepron kodra mbas bregut e jashte pergjegjesie dhe duke e kuptuar qe eshte gabim por qe ne asnje menyre nuk e ndalon dot Qellimi i vetem eshte qe sa me shpejt e sa me shpejt te justifikoj te mbuloj krimin te binde te tjeret qe ska bere gje te tjeret jane ata qe kane berebr brbr Ne kete kaos patologjik te tmerrshem qe fatkeqesisht eshte prodhuar nga po ai vet me historikun e pergjakshem te ngulitur ne memorie paniku nxitet ne maksimum nga skena te ngjashme qe i kane ndodhur vrasesve e krimineleve te tjere qe jetojne gjithmone gjallerisht ne memorien e vrasesit Ne rastin tone kryeministri Berisha padyshim qe ne ato momentet e 21 Janarit nga paniku i madh me shume i kane ardhur para syve skenat historike te ausheskut te pergjakur me kembet e perthyera dhe kravaten e kuqe te arrestimit te Milloshevicit apo vrasja e Sadatit ne Egjyptbr brbr do individ seleksionon ngjarjet e ngjashme sipas nje riti krejt personal qe kondicionohet nga shume premisa tejet personale te perceptuara e te regjistruara ne situaten tronditese personale qe me nxitjen e pamjeve agresive te shoqeruara me derdhje te fuqishme adrenaline ne gjak coroditin arsyen drejt krimitbr brbr br brbr Zinxhiri komandues i Gardes i cili faktikisht u kthye ne nje zinxhir mashtrues te fakteve dhe provave te drejtuar nga Makiaveli Berisha dhe Princi Basha me veprimet e kryera me shtyjne te mendoj se ne ka ndonje shprese per zbardhje me shume eshte bazuar te rastesia sesa te aftesia qe u dobesua nga zgjatja tre javorebr brbr Duke iu referuar psikologjise mashtruese te klasit te larte ku e ka hypur kryeministri yne Qeverine dhe Politiken e tij shikojme e degjojme ndonjehere veprime kontradiktore edhe te perfaqesuesve te huaj Sado te jene te shkolluar ambasadoret sado te kene eksperienca nga vendet e tjera sado te zgjuar e te mprehte ta kene mendjen sado te djallezuar sipas mases amerikane as amerikani e as europianet nuk mund ta marrin me mend kurre sesa te thelle e ka Pusin e Mashtrimit Sali Berisha i yne dhe Qeveria e te pandehurve te tijbr brbr Te Berisha dhe Qeveria e tij genjeshtra mashtrimi korrupsioni sjane me TURP Kane hyre ne nje faze te re te papare deri me sot Ato jane bere si Puna dhe Detyra e perditshme ne nje shtet tjeter europianbr brbr br brbr Mesuam me trishtim per vetvrasjen e djalit 22 vjecar te Myrtajt Lexova pak komente shume pak per nje rast tejet tragjik ku fajtoret i shohim teper te lumtur neper ekrane Nje ngjarje e tille eshte shume tronditese per mendimin e nje shoqerie demokratike Kjo provon se vdekja dhe vrasja po behet nje gje e zakonshme nen qeverine e te pandehurvebr brbr Ne nje kendveshtrim profesional vetvrasja ne vetvete eshte nje akt sublim kurajoz kur behet me koshience Po perjashtoj rastin e te semurit skizofrenik Behet edhe nga nje pleqeri qe refuzon te torturohet e te torturoje te afermit dhe sigurisht edhe nga presioni i madh i nje semundjeje te pasherueshmebr brbr Literatura te orienton qe jashte kushteve te siper permendura vetvrasja ne perqindje te madhe rastesh permban ne vetvete nje akt hakmarrjeje Ne tekstet e kriminologjise theksohet qe te mos injorohet kjo mundesi nga hetuesit e ngarkuar per hetim Eshte pikerisht kjo qe ne literaturen kriminalistike ne te shumten e rasteve quhet Hakmarrja e te Pafuqishmitbr brbr Ne rastin tone ky djale 22 vjecar i Myrtos nuk duhet te kete qene fare djale agresiv Duhet te kete qene nje djale i zgjuar dhe me nje sensibilitet te thelle siperor Ai nuk ishte i lindur me ADN-ne e kanunit te Leke Dukagjinit qe te gjente nje arme dore e te nisej ne Tirane per te marre hakun e babait te vrare Presionin psikologjik per hakmarrje e ka pasur sigurisht tmerresisht te fortebr brbr Ka qene aq i ndershem sa te mos bente nje marri e te vriste nje dikend nga fisi Berisha nji te kollajshem si e beri nje verior qe vrau dy vellezer para 3 javesh dhe shkoi u dorezua vet ne polici E ka ditur mire dhe sigurisht ka vuajtur per ate se cfare mendojne dhe presin njerezia nga aibr brbr Sigurisht nga drejtesia e Berishes e vrasesit dora vete nuk kishte cte priste keshtu ky djale i mire trim vendosi ta vrase apo ndeshkoi Berishen Bashen e familjet e tyre indirekt duke vrare veten Ky arsyetim nuk eshte i nje njeriu letrar e romantik Por i nje eksperience personale te mjaftueshme per te interpretuar rastin ne fjale Me keqardhje dhe dhimbje me vjen keq ta them qe djali viktime me gjasa eshte gabuarbr brbr Basha dhe Berisha jane i nje brumi tjeter shume me teper refraktare nje brume i vecante vrastar Ndoshta eshte me vend qe ta ilustroj kete me nje rast te ndodhur ne vitin 1982 Mbas vetevrasjes se Mehmet Shehut djali i madh i tij Vladimiri se bashku me gruan e tij Bardha dhe dy vajzat u transferuan me pune ne Gramshbr brbr Sigurisht jetonin te izoluar sipas orientimeve dhe nga presioni i fanatikeve Sipas pohimeve te operativit familja jetonte me ankth te madh megjithese komshinjte ruanin nje fare respekti qe smungonin tia shprehnin sipas rasteve Ndryshe me femijet Femijet ne mungese te logjikes se pjekur behen shpesh shume agresive Keshtu ndodhte qe vajzat vinin dhe te pergjakura ne shtepi nga rruga kur provonin te dilnin e te luanin me femijet e tjerebr brbr Vladimiri si zgjidhje gjeti te niste te shoqen dhe dy vajzat ne Tirane te i ati Tano Shyti dhe vet qendroi ne Gramsh Mbas disa kohesh u gjet i vdekur Kishte gjetur si menyre vetevrasjeje te lidhej me korrentin e shtepise mbasi kishte zevendesuar telat e holle te siguresave te shtepise me tela bakri 1mm te trashe dyfishbr brbr Vladimiri ishte inxhinier elektrik Ai u gjet me dy duart e karbonizuara deri te berrylat gje qe tregon se siguresat kishin funksionuar mire Vladimiri ishte djale i zgjuar i qete tipik midis tipit sanguin e atij flegmatik Akti ishte i menduar plotesisht prej tij Ai ishte shume shok me femijet e Enverit ai ishte si i shtepise te Hoxhatet Dhe pikerisht ate e donte shume Ai Kjo dihej nga te gjithebr brbr Vladimiri e ka vrare veten pikerisht per te vrare Enverin hakmarrja tipike e te pafuqishmit Ndryshe nga Saliu dhe Luli Enveri bile edhe Nexhmija e hekurt nuk e kaluan kollaj proven para te ciles i vuri vetevrasja e Vladimirit Ne ato kohe tejet te trishtuara Nexhmija shpeshtoi vizitat neper familjet e Byrose dhe perseriste si ne makth po te njejten shprehje Po ai Ladi cpati Enveri skishte ndonje gje me ate Tregues i thelle i nje gjendje turbullie te madhe qe se fshihte dotbr brbr Enveri qe nga vetevrasja e Vladimirit bente perdite shetitjen tradicionale por filloi te ndalej me minuta te tera para shtepise se Mehmetit Aq sa nga drejtuesi i sigurimit te udheheqjes iu dha udhezim rojeve qe te benin sikur nuk e shikonin kur qendronte ashtu i palevizur gati- gati sikur bente homazhe perpara shtepise bosh te Mehmetit gjithnje rreth ores pese mbasditebr brbr Vetevrasja e Vladimirit agravoi ne menyre fulminante diabetin por sidomos ngarkesen psikologjike te tij dhe precipitoi fillimin e fundit te Enver Hoxhes e ai nuk e mori me veten asnjehere Ky ishte mendimi yne konfidencial bazuar ne te gjitha arsyetimet e rrethanave mjekesore e politike Shkurt Vladimiri e pagoi me jeten e tij te re aktin e hakmarrjes por ama Enverin e plagosi shume rende e e dergoi ne vdekje para kohe Dua te them se Enveri ishte nje vrases i madh por me sa duket ka gjithnje me te keqinj sic na meson aktualiteti sot me Berishen e Bashenbr brbr br brbr Nje sinjal i kriminalitetit te papermbajtur Berisha - Basha eshte edhe ajo ngjarja teper e trishtueshme e kryeministrit me te shoqen Liri Berisha ndaj asaj vajzes jo fort te vogel por nje derro zonjushe e cila me nje gjest te turpshem te gishtit te mesem te dores gjest burrash dhe horrash qe kishte provokuar nje demonstrues e qe ai per ndeshkim i kishte dhene nje a dy shpulla korrektuesebr brbr Ky gjest barbarie i ciftit Berisha beri qe ne TV te zhvillohej nje spektakel qe gati- gati me kujtonte spektaklet e Shkurte Pal Vates dhe barcaletat shoqeruese te ketyre shfaqjeve absurdebr brbr Nuk mund te permbahet indinjata kur me pak imagjinate mendoja femijet e te vrareve viktima perpara ekraneve te etur per te pare nje reagim sado pozitiv ngushellues e misherues per ata e per prinderit e vrare E ne vend te kesaj shohim kryeministrin Berisha me te shoqen Liri te veshur me te bardha qe me plot dinjitet mbante dhe nje peshqesh per vajzen e dhunuar e cila si per cudi na paskej pasur edhe ditelindjenbr brbr Te rrethuar nga kamerat plot puthje prinderore e dashuri te gjithanshme fare kane menduar ato zemra te vogla me baballaret e vrare ne keto momente Kjo ka vetem nje koment Nje kriminel qe vrau kater baballaret po plagos e vret femijet e tyre fare vuajtje per nenat per femijet qe kuptojne mesazhin makaber A kujtoni ju o kriminel se i biri i Myrtajt qe vrau veten ka ngelur indiferent duke pare dhembshurine e ciftit Berisha ndaj nje shpulle Ketu u perfshi edhe Liri Berisha vet nene dhe e njeh dhembshurine e nenes Ka vetem nje shpjegimbr brbr Sikur ata kater viktima te mos ishin shqiptare por te paskeshin qelluar minoritare serbe gospodinie Sllobodanka Liri Berisha nuk do ta kishte provuar kurre qe ti bente karshillek ne TV femijeve te gjore bashkekombas Sa per kete avdallin kryeminister ka kohe qe e ka vertetuar katerciperisht proverbin jugor qe tregon Nga je ti more Jam nga fshati i gruas bile bile kam mik shtepie Fazllicin dhe e kam kaq mik sa po te doni ua sjell ketu ne parlament Pra ju bej dylber te Fazllicit edhe juve baballaret e kombitbr brbr Berisha thote se e ka lexuar Makbethin Po ju Lady Berisha a e keni lexuar A e ke ndigjue ti zoje proverbin mitik verior mos baj keq se ta bajn e ta teprojne Me cfare ilaci hypnotik flini ju cifti i lumtur i dhuratave bashkeshortet Berishabr brbr br brbr Po flitet shume per prezence te huaj ne zgjedhje dhe shpresoj qe ajo te jete efikase ne maksimum Keta te huajt duhet te kene mire te qarte specifiken tone makiavelike te 50 vjecarit te fundit qe nenkupton se te ne frika nuk mundet me arsye por vetem me nje frike me te madhe dhuna ndalet nga frika e nje dhune me te madhebr brbr Sa per predikime apostolike ambasadorash kercenimet e tyre te holla indirekte aha Bualli yne nga Vicidoli nuk pyet per mushkonja vendi qofshin keto edhe te jashtemebr brbr Nga gjithe informacionet dhe me cfare na paraqitet ne TV gjendja duket shume e tensionuar dhe paralajmeruese Dikur gjate luftes motivoheshim nga faktori ideologjik marksist dhe lufta patriotike kunder okupatorit Sic me informojne miqte qeveritaret tane sot kane krijuar ne te gjithe vendin nje rrjet segmentesh kemishash blu te Berishes te ngjashme me kemishat e zeza te Musolinit e kemishat e murrme te Hitlerit te gatshem ne cdo moment e ne cdo forme te perdorin dhune fizike psiqike individuale apo familjare brbr Motiv te vertete skane ideologji por vetem motivin e parase dhe te pervetesimeve te paimagjinuara qe disponon Qeveria e te Pandehurve te Berishes Parimi i tyre eshte te derdhet para pa kursim per te mbrojtur parane e gllaberuar dhe per te fituar para te tjera Per ata disfata sado e vogel eshte e pa pranueshme sepse eshte nje hap drejt burgutbr brbr nje prokuror amerikan ne pension me dergonte opinionin e tij ne Facebook lidhur me vrasjet e 21 Janarit dhe gjykonte se per ate ngjarje ne rrethana te ngjashme ne disa shtete te Amerikes personat pergjegjes si Kryeministri Berisha dhe Ministri Basha do kishin marre denim kapital ne karrige elektrikebr brbr Ndersa ne shtete te tjera do ishte dhene denimi kapital me injeksion i cili sipas mendimit te tij do ishte me komod atje ku eshte hequr karrigia elektrike Denim me burgim te perjetshem do rezervohej sipas atij per mjekun ushtarak Koceku si fillues i genjeshtres dhe per pasoje bashkefajesi ne krimbr brbr Kur shoh Bashen me pretendim per kryetar bashkie me fytyren e bardhe e te nginjur qe shkelqen midis fytyrave te vrara e te hequra te tiranasve duke u premtuar gjithcka vec te zgjidhet kryetar me kujton icikovin e Gogolit qe genjente njerezit per te blere shpirtrat e vdekur ndersa ky ben cmos te blej shpirtrat e gjalle per ti vdekur me dashamiresi e sinqeritet te embel te paster sikur te lahej jo me uje por me mjalte ose sherbetbr brbr Basha lut Zotin te zgjidhet kryetar vetem te zgjidhet qe vetem te lere mbrapa 21 janarin vetem te rihyje ne jeten shoqerore e te riciklohet i pastruar nga krimi kujton ai Tani kryeministri i ekzaltuar ne ekstrem predikon me force zgjedhje te qeta pa konflikte por nga ana tjeter sipas informatave qe me vijne ka vene ne funksion maksimal skalionet me kemishat e tij blubr brbr Shikohet qarte qe Berisha lumturohet para edhe mbrapa entuziazmit te pjesemarresve neper mitingje te organizuara nga ai vet Vini re se sa me shume eksitohet e skuqet duke kaluar deri ne uleritje ekstazore duke me kujtuar gjithmone valet e dervisheve dikur Suksesi duartrokitjet thirrjet e te rinjve te ekstazuar flamuret blu te PD-se kane kaluar tashme ne nje droge te domosdoshme per Atebr brbr Sigurisht kjo i krijon sensacionin e sigurise se dashurise te popullit qe e adhuron e e brohoret shefin e vet Kur i thane Napoleonit Sire Imzot dilni dhe pershendetni entuziazmin e popullit ne ballkon u pergjigj Te jeni te sigurte se me ate entuzuiazem do te brohorasin po te me prisnin kokenbr brbr Praktikisht e historikisht jane diktatoret vrastar qe brohoriten deri ne delir nga masa popullore Kujtoni Hitlerin Stalinin vdekjen e EnveritAshtu si i droguari ka drogen domosdoshmeri ashtu Berisha sjeton dot tashme pa fjalime triumfale dhe ekranet e TV A ju shqeteson shume menyra e cjerrur bertitese e zerit te tij me refrenin Ju siguroj une juve Bukur fort Ajo qe ka arritur te siguroje ne mase siperore eshte PASIGURIA e gjithaneshmebr brbr Mendoj sinqerisht qe sikur te ishim nje popull normal i pa demtuar ne psikologjine e jetes ne komunitet ne keto kondita qe kam pershkruar me siper atehere opozita ne keto zgjedhje duhej te shkonte pa fushate fare Do duhej te ishte Pozita ajo qe duhej te bente fushate sa me agresive pasi humbja e pushtetit prej saj perkthehet humbje e lirive dhe pasurive pra humbje totalebr brbr br brbr Duke ndjekur nje polemike ne Opinion te TV Klan per kandidaturen e Bashes me ne fund degjova Prec Zogaj qe vuri ne dukje me mjaft kujdes e ndrojtje qe sduhej harrue fakti qe Basha ne diten e vrasjeve te 21 janarit ishte Minister i Brendshem dhe brenda ne Kryeministri prezent ne vendin e ngjarjesbr brbr Zoti Neritan Ceka menjehere dhe me nje zell te madh i alarmuar u mundua te bej zhurmuesin tradicional e stereotip blu te PD-isteve Iu kundervu Zogajt duke i thene qe sduhet spekulluar e perfituar nga nje fakt i se kaluares te mos i kthehemi te kaluares qe tashme eshte nje histori E pabesueshmebr brbr Si mundet kaq lehte te anashkalosh e te quash histori nje vrasje te fresket e kaq makabre kur kufomat nen toke jane akoma ne fazen e pare te dekompozimit Si mundet qe ky historian dhe bir historiani te jete vet kaq i dekompozuar moralisht qe te marre ne mbrojtje anen e kriminelit Lind pyetja A ka zoti Neritan Ceka valle ne historine e tij personale gjera te tilla te erreta qe tashme jane te shkuarabr brbr Mos harro zoti Ceka se 3 muaj nga dita e vrasjeve te 21 janarit jane baraz me tre minuta ne historine e kombeve dhe jo histori mijevjecaresh pocesh arkeologjike Sic kerkon enet e antikitetit per te bere historine e kombit ashtu duhet kerkuar me fort akoma drejtesia e vrasjeve te 21 Janarit per te bere historine e moralit te kombitbr brbr br Duke i ardhur fundit dua te theksoj edhe nje here prioritetin njerezor mbi ate politik material etj Asnje njeri cilido qofte ska asnje te drejte qe ti marri jeten nje tjetri qellimisht Vrasesi eshte kriminel kushdo qofte ai Parate e vjedhura abuzimet pervetesimet e paligjshme etj etj jane teper te demshme prape ne nje menyre apo tjeter ato jane materialebr brbr Po te jemi popull me pak mend ato prape pjeserisht apo teresisht kthehen kurse jetet e 31 personave te vrare kot nga Qeveria nuk kthehen me kurre Po e konkretizoj me nje shembull Te mendojme 31 te vdekur ne balance ne kembim te 100 kilometrave autostrade apo ne kembim te pese tuneleve etj Kush do ngrinte doren kunder 31 jeteve ne favor te veprave te siper cituara No Komentbr brbr Te gjitha bemat tragjike te Berishes nuk mund te harrohen Nje dite Ajsbergu Berisha do te dali apo do ta nxjerrim me ne fund ne breg ne te thate dhe atehere bota do ngelet pa mend te brendshem e te jashtem per bemat e tij Pa dyshim shkrimtari i madh sot per sot dhe zberthyesi i talentuar psikanalist Fahri Balliu nuk do mungoj te shkruaje nje liber me titull Zotrija i Zi ose Kryeministri i Zi Une besoj se me intuicionin e holle qe e karakterizon Romanin historik tashme ne trurin e tij e ka te pergatitur I mungon vetem kapitulli i fundit dhe epilogubr brbr Te jete i sigurt se populli shqiptar do ia fale me kete rast te gjitha gjynahet qe ka bere ne sherbim te Zotnise se Zibr brbr Vec ne mos ia kalon publicisti Frrok upi me botimin e ndonje libri per Zotrine e tij Sali Berisha Keshtu vepron Berisha ne fillim te dhunon pastaj te detyron te shkruash liber Njesoj si veproi me autorin e librit Berisha mes kasandravebr brbr Mjerimit te ketyre iu shtua edhe shkrimtari Visar Zhiti Ka vuajtur burgun nga diktatura vrastare dhe sot rrjeshtohet me diktaturen e vrasesve te qytetareve qe kerkojne drejtesi dhe te drejta njerezore ku perfshihet edhe e drejta e votes se padhunuarbr brbr shte shume revoltues shkaterrues i ndergjegjes se kombit fakti i te Harruarit te Krimeve Akoma me shume kurajoja e vrasesve per poste dhe vota shte shume revoltues entuziazmi dhe duartrokitje e mases se caktuar popullore per vrasesit demagoge Dikush mund te thote mjaft me me te vraret ata u nderuan u be nje meting madheshtor koha ecen perpara Kjo me kujton proverbin verior I gjalli me te gjalle i dekmi me te dekun Dakord por me nje kusht ama Qe edhe vrasesi kriminel te jete me vrasesit kriminel e jo te bejne sikur skane ba gja e te pretendojne per kryetar bashkie e Kryeminister te perjetshembr brbr A e keni lexuar deklaraten e Ambasadorit hollandez Mos valle ata ambasadore qe nuk flasin jane dakord me vrasesit tane dhe veprimet e tyre Nje konkluzion me mundon Bota qe na ndjek habitet per qeverine tone me te pandehur apo sigurisht per fat te keq dhe per durimin dhe bindjen prej skllavi te popullit tone perballe krimit e korrupsionit te perbindshem qeveritarbr p
   
   
Forcat speciale ne gatishmeri gjithe naten per Admir Tafilin
May 1, 2011 at 12:55 PM
 
pSpastrimi i territorit rrotull Gjykates se Shkodres nga forcat e policise ka nisur qe mbremjen e se premtes ndersa pritej qe paraditen e se shtunes aty te mberrinte Admir Tafili i akuzuar per vrasjen e vellezerve te ish-shefit te krimeve te Malesise se Madhe brbr Por teksa pergjate gjithe nates dhe mengjesit forcat speciale te Shkodres punuan duke kontrolluar cdo pellembe siperfaqe ne menyre qe te garantonte sigurine e te denuarit gjate sjelljes se tij ne gjykate ne fakt ky i fundit nuk ka mberritur aspak dhe ne gjykate u paraqit vetem mbrojtesi i tij i cili kishte nje prokure Ne te thuhej se i pandehuri nuk do te paraqitej dhe do te perfaqesohej gjate kesaj seance per masen e sigurise nga avokati i vet Alfred Pjetrani br brbr Duket se ka pasur nje mungese komunikimi mes policise se Tiranes dhe asaj te Shkodres cka i ka kushtuar jo pak kesaj te fundit sidomos me pergatitjet gjate nates dhe kohes ne te cilen forca te shumta policie kane qendruar ne gatishmeri ne rast te ndonje te papriture kunder te pandehurit Tafilibr brbr Policia e Shkodres kishte marre shume masa per te garantuar sigurine e Tafilit gjate sjelljes se tij ne gjykate nisur nga fakti se ai kishte mundur te arratisej me 2 tetor 2010 gjate nje leje disaoreshe ne prani te efektiveve te policise ndersa vuante denimin ne burgun e Shenkollitbr brbr Vetem pas disa ore pritjeje kur u mor vesh se i denuari nuk do te vinte nisi seanca gjyqesore ne ngarkim te tij ne mungese Prokurorja Franceska Lekani kerkoi vleresimin e ligjshem te mases se sigurise se dhene ne Tirane per akuzat e armembajtjes pa leje dhe perdorimit te dokumenteve fals pasi ne momentin kur eshte ndaluar atij i eshte gjetur nje deshmi drejtimi automjeti e falsifikuarbr brbr Per vrasjen e dy vellezerve Pjetrushi prokurorja kerkoi caktimin e mases se sigurise arrest ne burg pa afat Avokati mbrojtes i te pandehurit Admir Tafili deklaroi se klienti i tij nuk e ka apeluar masen e sigurise se dhene nga Gjykata e Tiranes ndersa per akuzen e vrasjes se dy vellezerve Pjetrushi ai e ka pranuar autoresine e saj qe ne momentin e ndalimit dhe do te jete gjykata ajo qe do te percaktoje denimin e tijbr brbr Trupi gjykues i drejtuar nga gjyqtari Hasan Selimi pranoi kerkesen e prokurorise duke lene ne burg pa afat Admir Tafilin Ky i fundit akuzohet per vrasjen e dy vellezerve te ish-shefit te krimeve te Malesise se Madhe te cilin e quante si pergjegjes per vrasjen e te atit Babai i Tafilit u vra gjate perpjekjeve per ta arrestuar Vellai i tij u denua per vrasjen e drejtorit te policise Arben Zylyftari p
   
   
Xhamia e re e Tiranes nis konkursi i perzgjedhjes se projektit fitues
May 1, 2011 at 12:55 PM
 
pKa nisur konkursi i perzgjedhjes se projektit fitues per xhamine dhe muzeun e bashkejeteses fetare ne Tiranep pbr Ne ceremonine e organizuar nga Bashkia e Tiranes kryebashkiaku Rama duke theksuar se konkursi nuk eshte pjese e fushates elektorale por nje nisme e filluar disa muaj me pare prezantoi nje nga nje 5 studiot konkurruese te cilat jane Andreas Perea Ortega - Madrid Spanje Architecture Studio - Paris France BIG - Kopenhagen Danimarke Search - Amsterdam Holande Zaha Hadid Architects - Londer Britani e Madhe p pp pSiperfaqja e xhamise do te jete rreth 2500 m katrore ndersa ajo e muzeut 1650 m katrore Bashkia e Tiranes u ka kaerkuar studiove projektuese qe xhamia dhe muzeu te kene arkitekture moderne por duke u ruajtur elemntet e kultit p br br
   
   
Droge ne mjetin e furres se bukes kater te ndaluar si trafikante
May 1, 2011 at 12:55 PM
 
pDy persona u arrestuan dje ne mbremje nga sektori i Antidroges se policise se kryeqytetit ndersa nje tjeter u procedua ne gjendje te lire pas zbulimit te nje punishteje per perpunimin e heroines dhe ndarjen e saj ne doza te vogla br brbr Lajmi u be i ditur per Shekullin nga burime te policise te cilet pohuan se operacioni eshte shtrire njekohesisht ne fshatin Kashar si dhe ne afersi te stacionit te trenit ne Tiranebr brbr Burimet thane se nderhyrja e pare u krye ne nje banese ne Kashar ku policia nderhyri dhe bllokoi nje sasi prej 100 gramesh heroine e paketuar ne doza te ndryshme dhe e pergatitur per tu shitur ne tregun e kryeqytetitbr brbr Aty policia bllokoi dhe nje sasi mjetesh qe sipas saj perdoreshin per te pergatitur dhe perzier heroinen si peshore elektronike material perzieres ene te ndryshme qe sherbenin per perzierjen e heroines Po ashtu gjate nderhyrjes se policise u gjeten objekte te tjera te nevojshme per kete proces si qese farmacie dhe leter alumini qe sherbenin per paketimin e lendes narkotike br brbr Ne kete banese u ndaluan dy vete te cilet dyshohet se jane zoteruesit e heroines te cilet nepermjet lidhjeve te tyre e shperndanin mallin ne pika te ndryshme te kryeqytetit Te ndaluarve policia iu sekuestroi disa telefone celulare nepermjet te cileve besohet se mbanin lidhjet dhe kryenin shperndarjenbr brbr Personat e ndaluar u derguan ne Drejtorine e Policise se Tiranes ku u moren ne pyetje per disa ore nga oficeret e policise gjyqesore ndersa ne oret e vona iu komunikua urdhri i i arrestit me akuzen e shitjes shperndarjes dhe zoterimit te lendeve narkotike ne bashkepunim Burime te Antidroges thane se vec te arrestuarve nen hetim jane se paku edhe dy persona te tjere qe dyshohen si bashkepunetore br brbr Po mbreme prane stacionit te trenit policia ndaloi shoferin e nje furre buke ne mjetin e te cilit policia gjeti nje sasi prej 1 kg marijuane e presuar dhe e gatshme per tu shperndare ne tregun e kryeqytetit Ai dyshohej se nepermjet mjetit te furres se bukes shperndante edhe lenden narkotikebr brbr Ne lidhje me kete rast burimet thane se te dyshuar per kete rast ishin dy persona te tjere ndersa per drejtuesin e mjetit i ndaluar nga policia ende nuk ishte vendosur nese do te ndalohej apo jo pasi ne veprimet e policise nuk ishte vertetuar plotesisht se shoferi kishte apo jo dijeni mbi mallin e ndaluar qe ndodhej ne mjet Policia nuk beri te ditur emrat e te arrestuarve ndersa pritet qe gjate dites se sotme te kete nje konference shtypi lidhur me keto arrestimebr p
   
   
Inter 30 milione euro per te marre Robben nga Bayern
May 1, 2011 at 12:55 PM
 
pPresidenti i Interit Massimo Moratti deshiron qe sezonin e ri ne skuadren e tij te sjelle holandezin Arjen Robben qe aktualisht luan te Bayerni i Munichut raportojne mediat ne Italip pNumri nje i ldquozikalterverdquo presidenti Moratti per sherbimet e holandezit eshte i gatshem qe te paguaje plote 30 milione euro me qellim qe te binde holandezin te veshe fanellen ldquozikalterrdquop pNe rast se pranon nje oferte te tille Robben do te luante bashke me bashkekombasin e tij Wesley Sneijder i cili po zhvillon nje sezon te me ulje ngritje te Interi Perveccedil Robbenit Interi eshte edhe ne ndjekje te argjentinasit Carlos Tevez nga radhet e Manchester Cityp
   
   
Siria 560 civile te vrare
May 1, 2011 at 12:55 PM
 
pEumlshte 560 numri i civileve te vrare ne Siri qe nga fillimi i protestave popullore kunder regjimit te presidentit Bashir el-Assadp pLajmin e ka bere te ditur Sawasiah nje grup per mbrojtjen e te drejtave te njeriutp pDemonstratat ne Siri kane kane filluar para me shume se nje muaji p
   
   
Allegri Harrojeni Interin
May 1, 2011 at 12:55 PM
 
pTrajneri i Milanit Massimiliano Allegri ka konfirmuar se ai do ta kerkoje fitoren ndaj Bolonjes te dielen dhe se nuk i intereson fare Interip pldquoUne e di se Interi ka fituar dhe ne nuk mund te festojme nese fitojme Une nuk dua te fshihem por ne duam fitorenrdquop pldquoNe po perballemi me nje ekip qe po lufton per objektiva te rendesishem Ne duhet te mendojme vetem per Bolonjen sepse Bolonja eshte ekip qe ka arritur rezultate te mira si mysafir kete sezonrdquo potencoi Allegrip
   
   
Dita e punetoreve minatoret ne proteste
May 1, 2011 at 12:55 PM
 
pMinatoret protestuan te dielen para Ministrise se Ekonomise ne Tirane me rastin e dites se 1 Majit duke kerkuar te merren parasysh kerkesat e tyre ekonomike rishikimi i moshes se pensionit dhe rritja e pensionit minimalp pKryetari i Sindikates se Minatoreve Fiqiri Xibri tha se protestat e minatoreve kane rene ne vesh te shurdhetp pldquoNe kemi perdorur te gjitha mjetet institucionale ne vazhdim te kerkesave tona por mendojme se tani eshte koha ta ndeshkojme me vote kete qeveri antipopullore Kur nuk funksionon demokracia kur qeveria ben te shurdherin ne kemi armen tone te vetme votenquot tha Xibri duke theksuar se do te pershkallezojne protestat nese edhe kjo nuk funksiononbr p
   
   
Thuej qe je gjalle nShkoder
May 1, 2011 at 12:55 PM
 
pKrejt rastesisht para pak ditesh kuptuam per vdekjen tragjike te dramaturgut shkodran per femije dhe te rritur Shkelzen Tuzi U pikelluam shume per vdekjen e tij por me teper u pikelluam per heshtjen qe e mbuloi vdekjen e tij Lajmi per kete humbje nuk kishte ardhur ne Kosove e sipas te gjitha gjasave nuk ishte publikuar as ne Shqiperi Vdekjes se tij te heshtur si duket ia kalon vete karakteri i Shkelzenit i cili jetoi thuajse duke mos dashur te bezdiste asnje njeribr brbr Shkelzenin e njohem per here te pare ne vitin 2004 ne Prishtine ku kishte ardhur per te marre pjese ne nje punetori per shkrimin e dramave per femije Se bashku i hyme nje aventure jo fort te zakonshme shkruam nje drame per te rinj me temen e edukates seksuale Kjo ishte drama Mesimi i ndaluar e cila u vu me pas ne skene nga regjisori nga Uellsi Gareth Potter si produksion i Qendres per Zhvillimin e Teatrit per Femije te krijuar asokohe ne teatrin Dodona ne Prishtine br brbr Ne kete drame Shkelzeni kishte shkruar skenat me simpatike si ajo e profesorit te biologjise i cili ne shtepi - krejtesisht i stresuar - ben prova per ta shpjeguar te nesermen mesimin e riprodhimit te njerezit para nxenesve te vet br brbr Me humorin e tij karakteristik Shkelzeni kishte shtjelluar me mjeshteri temen tabu qe drama metonte ta ngrinte ne diskutim te hapur Pas inskenimit te Mesimit te Ndaluar drama ishte botuar nga QZHTF ne dy gjuhe shqip dhe anglishtbr brbr Shkelzeni kishte shkruar edhe me heret drama per femije e te rinj njeren per Qendren Teatrore ne Shkup Kjo drame ishte vene ne skene ne Shkup dhe ishte botuar ne shqip e maqedonishtbr brbr Sidoqofte talenti i Shkelzenit kishte ardhur ne shprehje vite me pare Ne vitin 2000 Shkelzeni kishte fituar vendin e pare ne konkursin mbarekombetar per drame e teater ne Tirane ne mesin e shume emrave te njohur te dramaturgjise mbareshqiptare br brbr Por sic ndodh shpesh tek ne drama e tij fatkeqesisht nuk u ngjit ne skene kurre Per kete gje u dha nje arsyetim jorelevant drama ka shume personazhe dhe eshte shume e kushtueshmebr brbr Dy vjet pasi qe shkruam bashke Mesimin e ndaluar Shkelzeni u kthye prape ne Kosove ne nje punetori tjeter per shkrimin e dramave per femije ku edhe shkroi dramen Rrethi nje drame qe shtjellon temen e gjakmarrjes Fatkeqesisht deri me tash kjo drame nuk ashte botuar ne Kosovebr brbr Dramat tjera qe Shkelzeni do te mund ti kishte shkruar nuk u eshte degjuar zeri Madje as ne Shkoder Njejte si nuk u degjua as per vdekjen e tij Por kurrkush nuk mund te fajesohet ne Shkoder per kete heshtje as Gazmend Krasniqi as Albri Brahusha as Stefan apaliku as Ridvan Dibra askushbr brbr Mund tduket e pabesueshme por e-maili i fundit qe ia nisem Shkelzenit me date 23 mars kur ai mbase vec ka qene duke luftuar me vdekjen perfundonte me banem za e mthuej qe je gjalle nShkoder Shkelzeni nuk na bani za mabr brbr Shpresojme qe Shkodra do te di ta ruaje kujtimin per Shkelzenin ashtu sic do ta ruajme ne kujtimin per dramaturgun e heshtur shkodran me te cilin patem nderin te punojmebr p br
   
   
Sot 1 Maji minatoret ne proteste
May 1, 2011 at 12:55 PM
 
TIRANE-Nje proteste e minatoreve eshte zhvilluar sot paradite para Ministrise se Ekonomise ne Tirane me rastin e dites se 1 Majit br Dhjetra minatore kerkuan te merren parasysh kerkesat e tyre ekonomike br Kryetari i Sindikates se Minatoreve Fiqiri Xibri u shpreh se minatoret jane te vetmit qe ia dine kuptimin kesaj dite Ai u shpreh se protestat e minatoreve kane rene ne vesh te shurdhet ndaj hapi i ardhshem do te jete vota br br ldquoSot ne treguam se kjo eshte nje dite e vecante Ne kemi perdorur te gjitha mjetet institucionale ne vazhdim te kerkesave tona por mednojme se tani eshte koha ta ndeshkojme me vote kete qeveria antipopullore Kur nuk funksionon demokracia kur qeveria ben te shurdherin ne kemi armen tone te vetme voten Ne rasts e dhe kjo nuk funksionon do pershkallezojme protestatrdquo u shpreh Xibri br br Minatoret kerkojne rishikimin e moshes se pensionit dhe rritje te pensionit minimal br br dbBalkanWeb
   
   
Shpejtesia kater te plagosur ne dy aksidente
May 1, 2011 at 12:55 PM
 
pKater persona mbeten te plagosur ne dy aksidente te ndryshme qe ndodhen gjate dites se djeshme ndersa tre shoferet e perfshire jane nen hetim br brbr Ngjarja e pare ndodhi rreth ores 1230 ne rrugen Naim Frasheri Dode Sadria drejtues i njerit prej mjeteve si dhe Pellumb elmeta kalimtar i rastit mbeten te plagosur rende nga aksidenti dhe u derguan ne spitalbr brbr Policia ndaloi dy drejtuesit e mjeteve me akuzat e shkeljes se rregullave te qarkullimit rrugor nepermjet mosdhenies se perparesise si dhe te ecjes tej normave te lejuara te shpejtesise duke shkaktuar edhe plagosjen e dy personavebr brbr Nga rindertimi i ngjarjes rezulton se automjeti tip Ford Fiesta ngjyre e kuqe me targa te Tiranes udhetonte ne drejtim te rruges Naim Frasheri me drejtim nga lindja Ky automjet sipas burimeve te policise drejtohej nga Dode Sadria inxhinier punonjes i Ndermarrjes se Pastrim-Gjelberimit nr2 te Bashkise se Tiranesbr brbr Nderkohe automjeti tjeter Ford Fiesta me ngjyre blu i drejtuar nga Igli Kila 21 vjec vinte me shpejtesi me drejtim nga Zogu i Zi drejt rruges se Kavajes Mjetet u perplasen koke me koke ne kryqezimin e dy rrugeve duke shkaktuar demtimin e dy mjeteve dhe daljen e tyre nga rrugabr brbr Nderkaq ne momentin e aksidentit ne rruge po kalonte Pellumb elmeta 67 vjec i cili u mor perpara nga automjetet Policia ndaloi drejtuesit e dy mjeteve me akuzen e shkeljes se rregullave te qarkullimit rrugore me pasojebr brbr Sipas policise inxhinieri Sadria nuk ka respektuar perparesine e rruges kryesore ne kryqezim ndersa drejtuesi i mjetit tjeter Igli Kila po levizte me shpejtesi tej normave te lejuara br brbr Aksidenti i dyte ndodhi ne rrugen Irfan Tomini prane kryqezimit te rruges se Selites kur dy mjete u perplasen mes tyre duke shkaktuar dy te plagosur lehte Policia nisi hetimet per ngjarjen ndersa paraprakisht dyshohet se shkak eshte tejkalimi i shpejtesise nga drejtuesi i njerit prej mjeteve p
   
   
Larmi projektesh per kthimin e identitetit te Hotolishtit komunes me te madhe ne rrethin e Librazhdit
May 1, 2011 at 12:55 PM
 
01-05-2011 LQ ppKandidati i Partise Demokratike per komunen Hotolisht Fadil Alliu premton asfaltimin e ccedildo rruge brenda mandatit te parep pQeveria parashikon investime te medha ne komunen Hotolisht te rrethit te Librazhdit per kthimin e saj ne nje qender te rendesishme rurale por me perspektive urbane Investimet e viteve te fundit kane ndikuar ne transformimin e zones si investime ne infrastrukture ku vlen te permendet asfaltimi i rruges kryesore ne qender te Hotolishtit ndertimi i ures lidhese mbi lumin Shkumbin per fshatin Dardhe dhe Xhyre si dhe rikonstruksionin e akseve perkatese rrugore Ajo qe mbetet tani eshte asfaltimi i tyre Ne takimet e zhvilluara me banore te fshatrave te Hotolishtit kandidati i Partise Demokratike dhe koalicionit ldquoAleanca per Qytetarinrdquo Fadil Alliu ka degjuar banoret shqetesimet dhe propozimet e tyre mbi bazen e te cilave ka ndertuar programin e qeverisjes vendore br Ai ka theksuar se ne keto vite te qeverisjes Partia Demokratike ka investuar per mireqenien e banoreve te Hotolishtit br ldquoMe kandidimin tim dhe fitoren tone te perbashket ju siguroj se ju jeni te paret Ne do te bejme gjithccedilka se bashku gjate mandatit te ardhshemrdquo tha kandidati demokrat Alliu ne nje takim te zhvilluar me banore te fshatrave te komunes Hotolisht br Ai kerkoi voten e banoreve ne 8 maj me qellim vazhdimin e projekteve te nisura Hotolishti ka dhe do te kete te gjithe vemendjen e qeverise ne te do te investohet ccedildo projekt per banoret dhe te gjithe zonen br ldquoNe duam vazhdimesine e kesaj pune qe eshte nisur Rruget tona prej vitesh srsquokane njohur rikonstruksion ndersa tani qe puna ka filluar ajo duhet te shkoje deri ne fundrdquo i tha nje banor kandidatit Alliu br Ai i siguroi ata se gjate 4 viteve te ardhshme ccedildo rruge e komunes Hotolisht do asfaltohet Per kete ai shprehu zotimin e qeverise per investimin e ccedildo segmenti te rrugeve rurale gjate kater viteve te ardhshme br Duke folur per projektet afat shkurtra dhe afat mesme kandidati per kryetar komune Fadil Alliu deklaroi se ldquosi prioritet te punes sime dyfishim te investimeve ne komune vendosjen e konstruksionit metalik te ures ne fshatin Ccedilerccedilan asfaltim ne afatin me te shkurter per rrugen e Xhyres asfaltimi i rruges Hotolisht-Qender-Frare ndertimi i rruges se fshatit Vulccedilan ndertimi i ujesjellesit kryesor ne bashkepunim edhe me Ministrine e Mbrojtjes dhe deputetin e kesaj zone brenda vitit 2012 rikonstruksionin e shkollave 9-vjeccedilare projekte te cilat kane mbetur pa perfunduar si dhe rikonstruksionin e qendres shendetesore Hotolisht me vlere 12 milion lekerdquo br ldquoDetyre paresore transparence te plote per taksapaguesit e kesaj komune ku qytetaret do te jene vendimmarres ne miratimin e te gjitha projekteve qe do te kete kjo administraterdquo tha aibr Komuna Hotolisht eshte nje nga njesite vendore qe ka hartuar dhe zbatuar mjaft projekte sigurisht te iniciuara nga kryetari aktual zHajdar Nogu dhe me mbeshtetjen e fuqishme te qeverise shqiptare Banoreve gjithnje ju eshte sherbyer me devotshmeri dhe investimet jane te pranishme te cilat banoret i prekin vete me dore ndaj dhe ne ccedildo fshat ku Alliu ka zhvilluar takime ata jane shprehur mjaft te kenaqur si dhe kane shprehur mbeshtetjen e tyre per vazhdimin e projekteve te nisura Pas 4 vitesh kjo zone e rrethit te Librazhdit fare lehte mund te konsiderohet si nje nga zonat me te bukura turistike te vendit me ate ccedilrsquoka i ka falur natyra se shpejti do te jete nje destinacion turistik lehtesisht i arritshem ashtu siccedil e meritonbr br br Disa nga pikat e programit te kandidatit te Partise Demokratike dhe ldquoAleances per Qytetarinrdquo ne komunen Hotolisht Fadil Alliu br br - Dyfishimin e investimeve permes thithjes se donacioneve jo vetem nga Qeveria shqiptare por edhe nga sektori privatbr - Vendosjen e konstruksionit metalik te ures ne fshatin Ccedilerccedilanbr - Asfaltim i menjehershem i rruges se Xhyres br - Asfaltimi i rruges Hotolisht- Qender- Frarebr - Rikonstruksioni i rruges se fshatit Vulccedilanbr - Rikonstruksionin e shkollave 9- vjeccedilare br - Rikonstruksionin e qendres Shendetesore ne Hotolisht me vlere 12 milione lekebr - Transparence te plote per taksat dhe te ardhurat e Komunesbr - Bashke-vendimmarrje te qytetareve ne miratimin e te gjitha projekteve te kesaj administrate br - Rikonstruksion i rezervuarit te fshatit Vehccedilanbr - Vazhdimin e fazes se dyte te ujesjellesit Dardhepp
   
   
Durim Hushi Rruga Tirane-Elbasan dhurata me e madhe e qeverise
May 1, 2011 at 12:55 PM
 
01-05-2011 Gazeta 55 ppZgjedhjet Elbasanbr br Kandidati i ldquoAleances per Qytetarinrdquo per Bashkine e Elbasanit Durim Hushi zhvilloi dje takime me komunitetin e gramshioteve qe banojne ne kete qytet si edhe me grate ne lagjen ldquoSkenderbejrdquo Duke u ndalur tek rruga Elbasan ndash Tirane inaugurimi i se ciles u realizua dy dite me pare nga kryeministri Berisha Hushi tha se ldquorruga Elbasan ndash Tirane eshte nje dhurate e madhe e qeverise e cila do te kete impakt pozitiv per elbasanllinjterdquo duke e vene theksin tek rendesia e ketij projekti madhor per zhvillimin e qytetit te Elbasanit dhe te gjithe rajonit br Gjate bashkebisedimit me komunitetin gramshiot kandidati per kryebashkiak premtoi se ldquome programin tone ju do te kultivoni traditat tuaja dhe qyteti i Elbasanit do te kete risi sepse traditat tuaja do te nderthuren me traditat e Elbasanitrdquo br Ndersa gjate takimit me grate ne lagjen ldquoSkenderbejrdquo Hushi premtoi se ne vitin 2013 nuk do te kete rruge pa u asfaltuar do te sistemohen te gjitha kanalizimet e ujerave te zeza dhe bashkia do te pastroje jo vetem 70 per qind te siperfaqes se Elbasanit por 100 per qind te sajbr br pp
   
   
Klani servil i Ekranit
May 1, 2011 at 12:55 PM
 
pRevista e vetme per kinemane per kohen kur nisi dhe zhvilloi Shqiperia nje prodhim kinematografik ka qene revista Skena dhe ekrani Prej numrit te saj te fundit qe lidhet dhe me fundin e konjuktures shteterore qe e botonte kane kaluar njezet vjet br Te paren reviste ne kohe demokratike e kemi ne dore Ka nje jave qe ka dale nga shtypi por nuk eshte hedhur ne qarkullimbr brbr Quhet Ekran mimi 300 L eshte financuar nga Qendra Kombetare e Kinematografise eshte botuar nga Vellezerit Tafa Keta qe paraqiten si ent vellezerish shtepi botuese dhe filmike jane nje familje burre e grua dhe dy femijet Familja Tafa eshte autore e gjithckaje qe permban kjo reviste e cila paraqet disa probleme te renda financiare dhe etike qe kane percaktuar fytyren e revistes formen dhe permbajtjen e saj e qe perben fyerje edhe per inteligjencen e nje amatori te kinemase br brbr Familja ka punesuar veten me nje fond publik Per kete numer te pare te Ekranit Qendra Kombetare e Kinematografise i akordoi Vellezerve Tafa ne vjeshte 2010 2 milione leke te reja br brbr Ekipi i revistes perbehet nga drejtor Taulant dhe Eri Tafa stafi editorial Nexhati Tafa Mirela Mecaj Taulant Tafa Eri Tafa Pranvera Tafa udheheqes artistik Nexhati Tafa Art Director Studio Audiovizuale Vellezerit Tafa br brbr Tafat kane bere perkthimet dy gjithsej Te njejtet duhet te bejne shperndarjen ne librari dhe administratore jane po keta Ata prezantohen ne kete menyre Vellezerit Tafa Shtepi botuese dhe filmike Krijuar me 1999 Ne sjellim vetem vlera br brbr Ekran kopertinen ia kushton filmit Gjalle te Artan Minarollit kryetar i Qendres Kombetare Kinematografike Mbulesen e pasme ia kushton Artan Minarollit ne sheshxirimin e filmit Gjalle Jepet regjisori ne nje moment pushimi nokturn br Cilesia e shtypit duket e larte Thuhet se eshte shtypur ne Itali br brbr Brendesia hapet me dialogun eshte kinemaja pyeti Andre BazenKinemaja eshte kinemaja u pergjigj shume me vone Zhan Luk Godarbr brbr Dy intelektualet kineaste dhe kritike te nouvelle vagues ekip i Cahier du Cinema reviste qe e kapi gjysme shekulli jete pa iu lepire as Malraux-se minister Kulture apo ndonje tjetri qe iu dha doren per te botuar numrat e pare te fletores revolucionare te mendimit mbi kinemane jane aq te padiskutueshem per skenaristin e Kinostudios Shqiperia e Re Nexhati Tafa sa ky ti vendose ne kontekstin qe ai do ti bashkoje ne ate dialog te sajuarbr brbr Kthejme fleten Dy foto bardhe e zi me autor Marubin Ai qe nuk e di se Marube jane disa fotografe dinastie si dinastia Tafa nuk ka per te ditur se per cilin nga Marubet e kane fjalen keta te Ekranit qe dalin ne perkufizime te cartura perbri fotos se gruas me gjinjte jashte kemishes Marubi Parakinemaja shqiptare dhe Marubi filmi si nje enderr e parealizuar br brbr Ikonat e kinematografise shqiptare Duket si titull i ndonje cikli qe revista ka ndermarre per ta mbajtur ne numrat e ardhshem Sepse Vellezerit Tafa kane nenshkruar nje kontrate me Qendren Kombetare per disa numra br brbr Ikona e pare eshte e Kristaq Dhamos Ne emer te tij permendet Tana filmi i pare i gjate shqiptar titujt te tij te tjere dhe nje vjershe qe ka perkthyer Dhamo Sa per lezet Pak nga te gjitha br brbr Vijon nje liste e filmave te pare artistik te regjisoreve te ekranit prej vitit 1958 ne vitin 2010 ku jane perfshire edhe pune diplome te studenteve te filmit Djemte e shokeve te vjeter te armevebr brbr Ecim Jo ne fakt tani ndalojme te nje kaleidoskop i portreteve te kryetarit te Qendres qe fillon ne faqen 13 dhe perfundojne ne faqen 31 Ai paraqitet ne interier xhirimi te filmit Gjalle prane kameres ne varke me cigare me syze dielli pa syze me kufje pa kufje Revista Ekran nuk ka asnje pershkrim didaskalik asnje per be ne 160 faqe br brbr Teksti Qendra Kombetare Kinematografike ne kerkim te shtigjeve te pashkelura ka per autor Minarollin Ai ben nje analize te sistemit qe perfaqeson dhe drejton prej tri vitesh te rolit dhe sfidave te institucionit qe administron fondet publike dhe politikat per prodhimin kinematografik Kryetari analizon bashkeveprimin producent-autor duke u kthyer ne nje institucion baze per krijimtarine e filmit modern shqiptarbr brbr Paralel shprehet per nivelin e prodhimit kinematografik pa folur per vepra te vecanta nderkohe qe ilustrimi behet me punen e regjisorit Minarolli Shkruan Nje nga prioritetet per kinematografine shqiptare mbetet zhvillimi i shprehjes kinematografike ne fusha te panjohura eksperimentale me trajtime stilistikore qe burojne nga mentalitete te reja artistike Kjo eshte ne thelb edhe liria e mendimit kur pranohet si forme zhvillimi br brbr Diku ai flet se eshte i nevojshem pasurimi i bibliotekes me literature ne gjuhen shqipe per artin kinematografik qe do ti jepte shtyse brezave te rinj per persosjen e koshiences artistikebr brbr Ekran produkt servil dhe makut qe nxjerr perfitim nga pako gje eshte perdhosje per kete vetedije artistike qe flet kryetari Shteti jep para me deshiren per te bere nje reviste parate i merr familja familja ia shperblen duke ia kushtuar revisten shtetit dhe tekave familjare br brbr Ja dhe Dosja e Berlinales e shkruar nga vete zoti Nexhati Artikulli quhet Trokitjet e nje kinematografie te re ambicioze shqiptare E meqe as ka shkuar as ka pare por as eshte informuar per pjesemarrjen e filmit dhe botes shqiptare ne Festivalin e Berlinit tek ky artikull ai abstragon mbi fjalen ambicie qe dikur ne kohen e nje kinemaje qe zoti Nexhati e njeh mire dhe ka kontribuar cilesohej e pamoralshmebr brbr Shkruan Pranesa e provincializmit krijues nuk ka te beje vetem me hapesiren qe ka percaktuar fati apo udhet e jetes jo vetem me mundesite e shanset qe te shfaqen ne jete e te vizatuara ndonjehere gati si nje fatalitet por edhe me Mungesen e nje gjymtyre te tille te qenesishme sic eshte ambicia per tu matur me Himalajen me me te larten ambicia per tu shkeputur nga provincializmi kinematografik si mendesi si krijim si produksion si nje mori komponentesh qe ka formuar dhe formon artin industrial te filmit filmin si nje art dhe industri qe jo vetem ne menyre metaforike ka energji te cmendur br brbr Humbja e qellimeve ne jete mund te ti ngaterroje mendimet ne kete fare fejebr Edhe dhjete faqe me portrete te Yllit te ri evropian sic cilesohet nga familja Tafa Nik Xhelilaj dhe asnje fjale per be se cfare ka bere Niku qe ta meritoje kete mballome vleresimi nga revista e pare kinematografike shqiptarebr brbr shte konsumuar ne faqet paraardhese portreti i aktorit te ri sepse ai eshte protagonist i filmit Gjallebr In memoriam Xhanfize Keko eshte nje kapitull qe dime se eshte marre nga kujtimet e regjisores Ditet e jetes sime pikerisht kapitulli ku ajo flet per nje periudhe dramatike ne jeten private Perdorimi i ketij materiali eshte bere pa cituar burimin br brbr Jemi ne faqet 100 te revistes Kemi hyre ne lenden kritike e studimore me autore Taulant dhe Eri Tafa br Ezopizmi ne kinematografine shqiptare eseja e pare trajton ezopizmin si perpjekjet per zgjerimin e formave dhe mjeteve te shprehjes artistike ne kinematografine shqiptare te periudhes se diktatures staliniste Kinematografi shqiptare por ne diktature staliniste ama Shpikjet e termave te kesisojshme qe perkufizojne periudha dhe fenomene ne kinema i gjen edhe kur autoret trajtojne Mekanizmat e censures ne kinematografine e diktaturesbr brbr Qe ishte kinema dhe propagande njeheri ky raport eshte stabilizuar deri diku ne historiografine e re kryesisht orale per kinemane shqiptare te viteve 1953-1990 Kurse termi kinematografi e diktatures eshte perdorim qe vjen ngaqe keta Tafat qe kur shkruajne nuk citojne kurre nuk japin asnje burim as reference as deshmi te gjallesh e te vdekurish as material arkivor asnje grime literature br brbr Meqenese jemi te gogoli i diktatures familja mendon se duket bukur nje cikel fotosh me titull Puthja si nje mohim ne filmat e diktatures Marlon Brando puthet me te shoqen Clark Gable me nje kolege Kim Basinger me nje koleg dikush tjeter me dike ne nje foto google-i shte intermexobr brbr Rikthehen Taulant dhe Eri Tafa me esene e dyte dhe te fundit Ndikesa e filmave neorealiste ne jeten sociale shqiptare Citojme Kur shfaqeshin filmat neorealiste italiane ne rruget e Shqiperise jo vetem te fshatrave po edhe te qyteteve kishte ende gra dhe vajza te mbuluara me carcafe te zinj dhe me ferexhebr brbr Ne zonat e thella te vendit dhe ndoshta jo vetem atje femra vajza qe do te behej grua ishte si nje mall si nje placke tregu qe shitej dhe blihej here here edhe qe ne djep Prandaj edhe nje film i shfaqur ishte si nje bote tjeter nje bote pertej botes se tyre te erret te perditshme br brbr Mendohet te jete nje analize sociologjike ne frymen e studimeve master ne universitetet tona Te gjesh kudo nje justifikim per artin e prodhuar nen diktature pa i hequr asnje tulle ngrehines pa i hyre ne hak sepse qellimi i objektit te studimit eshte gjithnje qellimmire br brbr Ekran punon me te trete Me Vladimir Priftin shtyhen edhe disa faqe reviste Teksti i Priftit eshte marre nga libri i tij Te dish te lexosh nje film liber i financuar nga Qendra Kombetare e Kinematografise br brbr E bere ne kete menyre i kushton me pak krahu i punes ketyre botuesvebr Per ta mbyllur kete histori me Gjaku yne Robert de Niro Nje seri fotosh me nje diciture qe do te thote sa sa patriote jane Tafat e Ekranit br brbr Kryetari i Qendres Nuk eshte kjo revista qe prisnimbr brbr I pyetur per kete Reviste kryetari i Qendres Kombetare te Kinematografise Artan Minarolli nuk kishte fjale per te shpjeguar kete qe ka ndodhur Ai di te thote se ne fillimet e kesaj pune ka qene deshira e mire si e Qendres si e anetareve te bordit qe e miratuan projektin Me botuesit ishte rene dakord qe te ngrihej nje grup pune qe do te kontribuonte me shkrime Por ky grup nuk u ngrit asnjehere sepse botuesi nuk e ngriti me telefonin br brbr Kryetari thote se projekti i Tafes i shpall fitues pas disa konkurrimeve ne bordet e meparshme por fitues u shpall vjeshten e kaluar Jam vertet i shqetesuar dhe i merzitur me kete qe ka ndodhur Nuk eshte e drejte Nuk eshte normale Shkrimi im eshte nje refleksion per kinemane dhe institucionin qe drejtoj por nuk mund te ilustrohet ne 30 faqe me fotot e miat dhe punes sime Duket sikur une te kem nxitur promovimin e krijimtarise sime me parate e institucionit qe drejtoj tha per Shekullin Minarolli E refuzoj kete produkt megjithese demi eshte berebr brbr Kryetari tha qe nga tirazhi 1000 kopje Vellezerit Tafa i kane dorezuar Qendres Kombetare te Kinematografise 400 kopje te cilat Minarolli i ka bllokuar tashme Pjesa tjeter eshte ne dore te Tafave por Ekranin deri dje nuk e gjeje ne librarite e Tiranes br Minarolli thote edhe qe kjo permbajtje pa standard profesional e cila nuk ka se si te parashikohet ne kontraten qe QKK lidh me subjektin ne fjale do te kaloje per shqyrtim ne Bordin qe e ka miratuar si projekt Me 14 maj bordi do te vendose per kete dhe ndoshta ne baze te vendimi do te percaktohet se cfare zhdemtimi do te kete nese do te kete te tille br brbr Tafat nen drejtimin e Nexhati Tafes autor i shume skenareve per filma artistike dokumentare shpresojne te vazhdojne numrin e dyte sepse kontrata e le te hapur bashkepunimin Do te munden br Por pyetja shqetesuese eshte a eshte kjo rruga per te botuar nje reviste te br pavarur br p br
   
   
Sarande kercenohen me arme dy djemte e kandidatit te PS-se
May 1, 2011 at 12:55 PM
 
pKercenohen me arme dy djemte e kandidatit te Partise Socialiste per ne Bashkine e Sarandes Stefan Ccedilipa Lajmi eshte konfirmuar nga vete kandidati dhe ish-deputeti I PS-se Stefan Ccedilipa ne nje linje telefonike per ldquoOra Newsrdquo Sipas tij dy djemte e tij jane kercenuar nga dy persona te cilet udhetonin me nje makine me targa te huajabr p pSipas tij incidenti ka ardhur pasi ai ka denoncuar dhe dhunimin e posterave elektoral dhe banderolave te tij ne qytetin e Sarandes ndersa theksoi se dy personat qe kercenuan me arme nuk jane nga Saranda por nga zona te tjera te venditbr p pldquoDy persona me nje makine me targa te huaja me thane se do te zhduknin jo vetem femijet e mi por edhe mua Njerez te importuar ne Sarande kane per qellim prishjen e qetesise se fushates elektoralerdquo theksoi Ccedilipa br p pMe tej Ccedilipa ka theksuar se eshte dashur nderhyrja e tij per te shmangur nje incident qe mund te ishte me pasoja tragjike duke shtuar se me pas ne vendngjarje ka mberritur policia dhe ka arrestuar dy personatbr p pldquoPolicia dhe organet e ligjet duhet te zbatojne ligjin Une jam kandidat dhe kam nje pervoje te meparshme ligjore dhe i njoh kompetencat Duhet te shmangen gjera te tilla Kam komunikuar dhe me rivalin tim z Gjoka dhe i kam thene te mos fuse nje fryme te tille ne fushate dhe te largoje perplasje Ky incident ka filluar qe dje ne mengjes dhe keta njerez te importuar ne Sarande kane krijuar kete ngjarje sepse gjate gjithe kesaj kohe nuk ka pasur incidente te tillardquo tha Ccedilipabr p
   
   
Rusia nuk perjashton aksionin tokesor ne Libi
May 1, 2011 at 12:55 PM
 
pRusia eshte e gatshme te shqyrtoje mundesine e nje operacioni te mundshem tokesor ne Libi por vetem me vendim te Keshillit te Sigurimit te OKB-se tha ministri i Jashtem rus Sergei Lavrovp pldquoNisem nga parimi qe operacioni mund te miratohet vetem nga Keshilli i Sigurimit i OKB-se Nese dikush ka deshire te kerkoje nje mandat te tille duhet te vije ne Keshillin e Sigurimit te OKB-se ne do ta marrim ate kerkese ne konsideraterdquo i tha Lavrov televizionit rus TVTp pldquoNe e kemi marre informacionin qe projekte te tilla jane diskutuar ne NATO dhe Bashkimin Evropianrdquo tha me tej Lavrovp pRusia e cila ka te drejte vetoje ne Keshillin e Sigurimit te OKB-se ka qene e permbajtur gjate votimit te rezolutes 1973 qe mundesoje nderhyrjen nderkombetare te koalicionit kunder regjimit te Muamer Gadafit duke lejuar miratimin e sajp
   
   
Calderon Jose Mourinho po shfaqet si pronar i Realit
May 1, 2011 at 12:55 PM
 
pSituaten momentale ne te cilen ndodhet Reali i Madridit e ka komentuar edhe ish-presidenti i kesaj skuadre Ramon Calderon duke shtuar se Mourinho ka marre shume hapesire nga ana e presidentit aktual Florentino Perez dhe se kjo gje mund te ccediloje Realin ne humbje te medhap pldquoKjo nuk eshte tipike per Realin e Madridit presidenti i ka lejuar shume hapesire Mourinhos Per momentin portugezi po shfaqet si pronar i klubitrdquo tha Calderonp pldquoMadje edhe drejtori i pergjithshem nuk mund te futet ne zyren e Mourinhos pasi e mban deren mbyllur Nuk eshte e mundur qe e gjithe kjo te perfundoje mire Nje gje e tille ne kohen kur une isha president nuk ka ndodhur asnjehere Eumlshte per te ardhur keq se kete e paguajne tifozet e skuadresrdquo perfundoi Ramon Calderonp
   
   
Berisha Zgjidhje te shpejte dhe perfundimtare problemeve te tokave ne Sarande e Ksamil
May 1, 2011 at 12:55 PM
 
01-05-2011 Gazeta 55 ppPartia Demokratike dhe ldquoAleanca per Qytetarinrdquo prezantojne ne Sarande kryebashkiakun Edmond Gjokabr br Kryeministri Sali Berisha ka garantuar dje se gjate 4 viteve qe vijne do trsquou jepet pergjigje perfundimtare problemeve te trojeve ne Sarande dhe Ksamil ndersa e cilesoi Saranden si destinacionin kryesor turistik ne Shqiperi Ne vijim te turit elektoral kryeministri Berisha zhvilloi nje takim me qytetaret e Sarandes ku pershendeti edhe ccedileljen e sezonit te ri turistik Berisha shprehu mbeshtetjen per kryetarin aktual te kesaj bashkie i cili rikandidon nen siglen e koalicionit ldquoAleanca per Qytetarinrdquo Edmond Gjoka dhe siguroi se Qeveria do te financoje ccedildo projekt te tij per zhvillimin e Sarandes ldquoEdmond Gjoka eshte njeriu i transformimeve te medha te ketij qyteti i cili ne bashkepunim me qeverisjen qendrore beri qe Saranda te ngjitet ne krye te kurores turistike te vendit Gjate ketyre 5 viteve turistet u dhjetefishuan ne Shqiperi por u njezetfishuan ne Saranderdquo tha Berisha ndersa theksoi se Edmond Gjoka i dha Sarandes universitetin e merituar br Ai siguroi se vota per Gjoken do te shnderrohet ne nje sukses te vertete per secilin prej qytetareve te Sarandes perles se bukurive natyrore boterore ldquoKeto vite te qeverisjes se tij jane investuar per infrastrukturen ne Sarande 70 milione euro ndersa vetem ne rruget kombetare jane investuar 170 milione eurordquo tha Berisha duke siguruar se Saranda do te kete se shpejti infrastrukturen rrugore me moderne br Ai theksoi se jane ndertuar rruget Vlore-Sarande Qafe Bote-Sarande dhe Sarande-Butrint dhe garantoi se 4 vitet qe vijne ne kete rreth do te asfaltohet ccedildo km rruge Kryeministri garantoi se nuk i harron premtimet por punon fuqishem per realizimin e tyre ldquoKemi ndertuar ne Sarande me shume se te gjitha koherat te marra se bashku I kemi bere te famshme ne gjithe boten pasurite arkeologjike dhe historike te Sarandesrdquo tha Berisha duke theksuar se alternativa e koalicionit ldquoAleanca per Qytetarinrdquo eshte alternativa e shnderrimit ne realitet te endrrave tona ldquoAlternativa e rruges se vetme eshte alternative e mbushur me sharje shpifje dhe trillime Por une nuk do te merrem me Edi Ramen jo sepse nuk respektoj kundershtarin por sepse sharjet shpifjet dhe trillimet nuk sjellin turiste nuk rrisin rrogat dhe pensionet dhe nuk ndertojne ujesjelles shkolla kanalizime dhe kopshterdquo tha Berisha br Sipas tij alternativa e ofruar nga opozita ne keto zgjedhje nuk u pergjigjet moralit interesave apo projekteve te qytetareve te Sarandes dhe mbare Shqiperise ldquoShqiperia eshte per trsquou zbuluar dhe pasurite e saj jane te pafundme Ne do trsquoi shnderrojme keto pasuri ccedildo dite ne vlera per qytetaret shqiptarerdquo tha Berisha duke kerkuar voten e qytetareve te Sarandesbr pp
   
   
Cipa Njerez te importuar kerkojne te krijojne incidente
May 1, 2011 at 12:55 PM
 
pNje tjeter incident elektoral eshte shenuar ne qytetin e Sarandes ku dy persona kane kercenuar me jete femijet e kandidatit te PS-se per kete bashki Stefan Ccedilipa p pNe nje linje telefonike per ldquoOra Newsrdquo kandidati i PS-se Ccedilika ka sqaruar incidentin duke theksuar se persona te importuar ne Sarande kane kercenuar me jete familjen e tij dhe kane per qellim prishjen e fushates elektorale ne kete qytet br p pldquoDy persona me nje makine me targa te huaja me thane se do te zhduknin jo vetem femijet e mi por edhe muardquo rrefen Ccedilipa duke shtuar se ka bere edhe nje kallzim penal per polici per ngjarjenbr p pMe tej Ccedilipa ka shtuar se ka komunikuar edhe me kandidatin e djathte per bashkine e Sarandes ne lidhje me ngjarjen ndersa ky i fundit i eshte pergjigjur se do te komunikonte vete me tabr p pGjithashtu kandidati i koalicionit ldquoaleanca per te ardhmenrdquo Stefan Ccedilika duke e cilesuar kete incident si mjaft te rende i beri thirrje te gjitha paleve te heqin dore nga dhuna ne Sarande pasi kjo sipas tij nuk eshte ne edukaten e qytetareve te ketij qyteti br p
   
   
Kisha Katolike lumturon Papa Gjon Palin e Dyte
May 1, 2011 at 12:55 PM
 
pstronga hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads201105Papajpgimg classalignright size-medium wp-image-11810 titlePapa srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads201105Papa-300x166jpg alt width300 height166 aPapa Benedikti XVI shpalli sot lumturimin e Karol Wojtylas Papa Gjon Pali I Dytestrongp pKisha Katolike lumturoi sot ne Rome Papa Gjon Palin e Dyte Gjate 26 vjeteve si kreu i Kishes Katolike Papa Gjon Palit te Dyte i jepet merita se ndihmoi ne rrezimin e komunizmit aktivizimin e te rinjve katolike dhe shtimin e pranise se kishes ne vendet ne zhvillimp pGrumbulli i miliona njerzeve te mbledhur ne shesh therriste Shenjterim te menjehershemp pPapa Gjon Pali lumturohet vetem 6 vjet e 29 dite pas vdekjes edhe me shpejt se sa lumturimi i shenjtores Nene Terezap pPapa i lindur ne Poloni beri 104 udhetime neper bote me shume se cdo Pape tjeter ne histori Ai gjithashtu fali personin qe u perpoq ta vriste ate ne vitin 1981p pKundershtaret e lumturimit besojne se Papa mund te kete luajtur rol ne mbulimin e abuzimit seksual te femijeve nga prifterinjte Kritike te tjere mendojne se ai ishte teper pozitiv ndaj zakoneve indigjenep pNe ceremonine e lumturimit te Papa Gjon Palit te Dyte marrin pjese dhe presidenti i Republikes Bamir Topi kryeministri Sali Berisha dhe kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli Nga Kosova merr pjese kryeministri Hashim Thacip
   
     
 
This email was sent to onlinebp999@gmail.com.
Delivered by Feed My Inbox
PO Box 682532 Franklin, TN 37068
Account Login
Unsubscribe Here Feed My Inbox
 
     
   
   
Inter -Napoli
May 2, 2011 at 10:00 AM
 
     
    Lajmet e Shqiperia.com - Lajmet e fundit    
   
Inter -Napoli
May 2, 2011 at 7:09 AM
 
Duhej te shenonte ai qe pelqehet me shume nga Milani pikerisht sllovaku Marek Hamshik Xhenoa u duk se po merrte nje pike ne ldquoSan Paolordquo por Napoli arriti te gjente forca pikerisht ne fund dhe te largohej nga kjo ndeshje me 3 piket ne xhep pike qe e ngjisin si ldquopulle posterdquo pas Interit me vetem nje pike largesi Hamshik realizoi shume bukur me nje diagonale te fuqishme pas topit te marre nga Laveci ne nje ndeshje qe pati shume emocione dhe raste nga te dyja skuadratbr br Ne pjesen e pare Kavani iu afrua golit por ishte ish-milanisti Kaldze qe e ndaloi ne menyre te mrekullueshme ndersa ne te dyten dy here Napoli serish mund te kishte kaluar ne epersi Ne rastin e pare ishte Kavani qe gaboi ndersa ne te dytin u tregua i mrekullueshem portieri i I Xhenoas Eduardo pas gjuajtjes me koke te Lavecit Gjithsesi skuadra e Macarrit e shenoi golin qe deshi dhe fitoi nje ndeshje qe u be teper e veshtire sa me shume kalonin minutat Ne mos titulli te pakten Champions eshte krejt i prekshem Milan duhet ta shtyje festen pasi Interi eshte vertet nje skuader e ccedilmendur Ashtu siccedil perkthehet thuajse saktesisht mbiemri i Pacinit protagonistit te madh te fitores 2-1 ne Ccedilezene ne nisje te javes se 35-te te Serise A Nje sukses qe e ngjit skuadren zikalter ne kuoten e 69 pikeve 5 pike larg kuqezinjve qe nuk e kane luajtur ende ndeshjen e tyrebr br Pas nje pjese te pare pa gola dhe ku Interi nuk krijoi asnje rast per gol ishin vendasit qe kaluan ne epersi me ane te sulmuesit kroat Budan qe shfrytezoi pasimin e Ccedilekarelit duke mposhtur Kastelacin dhe duke lene prapa Lusion veccedilse duke qene ne pozicion te dyshimte Ndoshta ishte jashte lojebr br Kampionet ende ne fuqi te Italise vendosen te mos dorezohen dhe presioni i tyre u rrit me kalimin e minutave por frytet i mori vetem ne fund fare Ne minuten e pare shtese Xhanluka Pacini i hyre si zevendesues pas nje ore loje shenoi nje gol shume te bukur pas krosimit te Samuel Etose Ndoshta u mendua se barazimi do te ishte mjaft per zikalterit e zhgenjyer te ketij sezoni por karakteri i kampioneve u tregua edhe nje here madje ne minuten e peste e te fundit shtese Nje gol i ngjashem shenuar me koke nga Pacini pas krosimit kete here te mbrojtesit Maikon Fitore e vuajtur por e merituar e Interit qe te pakten eshte i qete per Champions League-n e sezonit te ardhshembr br
   
   
Autostrada Tirane Elbasan - Impaktet ekonomike dhe sfidat e koordinimit ne nivel vendor
May 2, 2011 at 12:21 AM
 
01-05-2011 Nga Dr Ali Turhani ppNga Dr Ali Turhani br Fakulteti Ekonomik Universiteti ldquoAleksander Xhuvanirdquobr br Impaktet ekonomike te Elbasanit do te kene nje harte te re pas perfundimit te tunelit Tirane-Elbasan Tani qe tuneli eshte nje realitet dhe brenda 18 muajve do te degjohen burimet e para te makinave qe do ta pershkruajne impaktet e Elbasanit do te njehsohen me ato te Tiranes dhe te Durresit Zgjidhen shume e shume gjera njekohesisht Elbasani do te kete nje boom ne te gjitha drejtimet Kjo per faktin se pellgu i Elbasanit afron shume resurse dhe perfitime ekonomike dhe mbi te gjitha eshte nje zone me popullsi shume intensive dhe ne rritje demografike Elbasani eshte nje pellg ekonomik shume fitimprures per shkakun se eshte mesi i Shqiperise qe me perfundimin e tunelit I shtohet se tepermi frymemarrja duke krijuar dhe nje rritje shume te madhe te turizmit te urbanizmit dhe te investimeve te huaja Realisht klima qe po krijohet ne Elbasan eshte shume dimensionale shume bashkekohore dhe shume ekonomike Shtrohet pyetja Pse duhen studiuar impaktet ekonomike Ka qindra arsye pse duhet te studiohen sepse pamja ekonomike e Shqiperise dhe e Elbasanit do te kete tjeter forme Studimet e impakteve ekonomike zakonisht japin informacion perreth efekteve ne vendet e punes te ardhurat per familje si dhe efektin e pergjithshem qe do te kete nje projekt ne ambientin dhe komunitetin Efektet e nje projekti siccedil eshte rruga ldquoElbasan-Tiranerdquo shtrihen ne grupe te ndryshme brenda nje komuniteti dhe jane shpesh shume me te rendesishem se sa eficcedilensa ekonomike Nje vleresim i impakteve ekonomike mund te behet nje instrument i dobishem per komunitetin tone per trsquou perdorur per evidentimin se ccedilfare eshte me efektive duke konsideruar objektivat e vendosura per te ardhurat per familje shperndarjen e kostove dhe perfitimeve impaktet fiskale etj Pavaresisht nga fakti se vleresimi i impakteve ekonomike nuk eshte perdorur pothuajse fare ne komunitetin tone gjithnje e me shume po behet evidente se komunitetet duhet ta gjejne ate si nje instrument te vlefshem per te kuptuar pasojat e vendimeve politike br Pyetja e dyte eshte se pse duhet te percaktohet nje kornize e studimeve dhe alternativave per impaktet ekonomike Elbasani aktualisht ka 127 mije banore si qytet dhe rreth 150 mije banore ne rrethinat e tij duke u bere pellgu i trete pas Tiranes dhe Durresit ku eshte perqendruar popullsia e Shqiperise Ndaj ka nje rendesi te madhe ndertimi i nje pushteti vendor sa me bashkekohor dhe sa me efikas Aktualisht ky mungon dhe korrigjimin mund ta beje aleanca politike qe kandidon Durim Hushin Vendimet e pushtetit vendor ndahen ne tre kategori te pergjithshme plane politika dhe projekte Keto efekte te shoqeruara me secilen kategori variojne disi dhe kerkojne nivele te ndryshme te detajimeve ne analizat Planet shpesh garantojne supozimet dhe objektivat e shpallura te komunitetit ndersa politikat dhe projektet behen gjithnje e me shume specifike Numri i alternativave qe duhet te konsiderohet varet nga numri realist i opsioneve disponibel dhe kufizimet e tjera te tilla si koha informacioni fondet dhe realitetet politike Ccedilfaredo lloj alternative te jete zgjedhur duhet te posedohet nje informacion i mjaftueshem per te lejuar analizat e impakteve ekonomike ne nje nivel te tille qe do te ndihmoje vendim-marresit Pse duhet te percaktohet ekzaktesisht se ccedilfare vendimi duhet te merret ccedilfare informacioni eshte kerkuar dhe cilave pyetje duhet ti pergjigjet studimi Sepse shume shpesh konsulentet ose analistet percaktojne se ccedilfare informacioni i nevojitet nje komuniteti dhe ccedilfare supozimesh mund te ngrihen perreth qellimeve dhe burimeve te komunitetit Nje analist duhet te kuptoje qarte se ccedilfare vendimesh duhet te marrin zyrtaret vendore se ccedilfare informacioni eshte kerkuar per te realizuar nje studim te impakteve ekonomike te dobishem Per shembull nese stafit i eshte kerkuar te analizoje impaktet ekonomike te projektit te rruges ldquoElbasan-Tiranerdquo ne sektore te ndryshem te ekonomise rajonale mund te kete zona te veccedilanta te fokusimit te interesave te pushtetit vendor te tilla si efektet fiskale te niveleve te ndryshme te rritjes ose te efekteve ne punesimi Pse duhen listuar ne studim te gjithe supozimet dhe kufizimet Supozimet e studimit te impakteve te rruges ldquoElbasan-Tiranerdquo mund te mbulojne nje diapazon te gjere te variableve te tille si ndryshimet ne ekonomine rajonale ritmet e rritjes se popullsise te punesimit ose te ardhurave vazhdimesia ose trendet e ndryshimeve Ccedilfaredo alternativash te jene zgjedhur krahasimi i impakteve do te jete i sakte nese jane te perdorur te njejtat metoda gjate tere vleresimit Per shembull nese efektet e takses se pasurise per buxhetin vendor jane konsideruar ne nje alternative ato duhet te merren ne konsiderate ne te gjitha alternativat Mund te jete e nevojshme trsquoi shtohet edhe listes fillestare te supozimeve gjate analizave Mund te kete mundesi per te evidentuar se cilat supozime influencojne me shume kostot dhe perfitimet ne terma afatgjata per projektin Pyetja e fundit qe shtrohet eshte se cilat jane nivelet e pushtetit vendor dhe Institucionet e tjera publike qe posedojne burimet ekonomike per te realizuar te tilla studime ne Elbasan Qe Elbasani te qeveriset si duhet eshte shume i domosdoshem koordinimi i tere niveleve te pushteti vendor dhe puna e tyre sipas nje platforme bashkekohore duke i kombinuar me njera tjetren Nese ka nje bashkepunim dhe koordinim duke filluar qe nga Bashkia Keshilli i Qarkut Prefektura dhe Universiteti atehere rezultati do te jete shume i madh Si mund te institucionalizohet koordinimi i realizimit e studimeve te tilla ne Elbasan Bashkia A do te varet nga deshira e kryetarit te Bashkise Keshilli i Qarkut A i ka burimet ekonomike Prefektura A i ka burimet ekonomike Universiteti A do te varet nga deshira e Rektorit Sugjerimi Ngritja e nje Agjencie koordinuese per institucionet e lartpermendura e cila duhet te krijoje edhe nje baze te te dhenave dhe te ofrimit te mundesise qe ne studime te tilla te marrin pjese edhe studente me ane te temave per mbrojtjen e diplomave br Durim Hushi ldquoCcedilrsquoduhet te bere me impaktet qe rruga na imponon te gjitheverdquoKandidati per Bashkine e Elbasanit Durim Hushi pohoi ne konferencen e zhvilluar ldquoFondacioni per Liri Ekonomikerdquo se ka ardhur koha te flitet per impaktet qe do te kete rruga e re ne zhvillimin e Elbasanit ldquoAjo qe konstatoj eshte se ne Elbasan pak po diskutohet ne lidhje me impaktet Gjate ketyre javeve qe po merrem me problemet e hartimit te programit sigurisht qe me rezulton nje Elbasan me problematikat qe ne te gjithe njohim se bashku por problematika me e madhe ka te beje me faktin qe ketu qarkullon shume pak leke behet nje jete e vaket pasi mungon dinamika dhe ritmi i jetes Eumlshte krejt ndryshe nga shume qytete kryesore te vendit Keshtu qe bashke me detyrimin qe kisha per te bere nje program ne momentin qe e filluam ate program bashke me shume miq te mi specialiste te njohur te Elbasanit te shume fushave te ndryshme pjese te rendesishme te programit pa pritur dhe pa kuptuar kishin vete defektet Gjithccedilka qe lidhet me zhvillimet e kater viteve te ardhshme te Elbasanit nuk mund te shkeputet nga impakti qe do te kete kjo rruge Kuptuam qe dhe vete ishim deficitare dhe e kishim te veshtire te pasuronim ate ccedilfare ndodhte ose ccedilfare sillte ndertimi i nje rruge te tille Ne keto kushte iu drejtova ldquoFondacionit per Liri Ekonomikerdquo Pavaresisht se ne kemi bere nje program i cili eshte shume i mire pavaresisht faktit se Elbasani ka shansin sot te kete dy programe nje program qeveritar per elbasanasit dhe nje program te kandidatit per elbasanasin per mua eshte shume e rendesishme qe ta kuptojme te gjithe qe impaktet e jashtezakonshme qe sjell kjo rruge per jeten e Elbasanit nuk pretendoj qe ne programin tone te jene te zgjidhura realisht 100 Ketu flitet per zhvillime te qendrueshme Eumlshte shume e veshtire te komunikosh sot me publikun elbasanas se ccedilfare do te thote zhvillim i qendrueshem i Elbasanit sepse ka dy lloj zhvillimesh te qendrueshme Ka si ky i deritanishmi i cili zhvillim eshte por eshte me nje ritem shume te ulet Ka dhe nje lloj tjeter zhvillimi te qendrueshem i cili imponohet Ketu eshte problemi a do jemi ne ne gjendje stafi i ri i bashkise trsquoi pergjigjemi kerkesave te jashtezakonshme qe imponon kjo rruge per sa i perket zhvillimeve te ardhshme per te cilat une do te thosha afatshkurtra sepse pas dy vitesh ketu gjithccedilka do te jete e zgjidhur Ne sot ketu jemi per trsquoju thene juve per trsquoju ftuar juve qe te gjithe se bashku te diskutojme rreth ketij projekti por edhe projekteve te tjera qe kane te bejne jo vetem me rrugen si ndertim pasi kjo tashme eshte zgjidhur por ccedilfare duhet te bejme ne perputhje me impaktet e jashtezakonshme qe kjo rruge u imponon te gjithevebr pp
   
   
Me shume bashkepunim me EUSR146ne e ri
May 2, 2011 at 12:21 AM
 
p Nga Express me 01 maj 2011 ne ora 2015 pDrejtuesi i se ashtuquajtures Ministri per Kosoven ne qeverine serbe Goran Bogdanovic ka thene se nga perfaqesuesi i ardhshem i BE146se ne Kosove pret qasje me te balancuar ndaj Kosoves dhe me kete edhe komunikim me te madh me Beogradin sesa ka ekzistuar deri me tani br br 147Me Pieter Feithin nuk kemi pasur kurrfare komunikimi jo vetem per ate qe ai ka qene ithtar i pavaresise se Kosoves por edhe per ate se qendrimet e tij retorika dhe qasja e zgjidhjes se problemeve kane qene te papranueshme per bashkesine serbe148 ka thene Bogdanovic per agjencine Beta br br Ai ka vleresuar se mosvazhdimi i mandatit te Feithit per perfaqesues te posacem te BE146se ne Kosove nuk eshte kthese e politikes se BE146se qe do te reflektoje statusin neutral por si nderrim personash br p
   
   
Barcelona kerkon Andradan
May 2, 2011 at 12:21 AM
 
p Nga Express me 01 maj 2011 ne ora 1546 pBarcelona eshte e interesuar per transferimin e portierit te Lanusit Esteban Andrada ka njoftuar e perditshmja argjentinase Ole br br Gjiganti katalan eshte duke percjell 20 vjecarin i cili aktualisht eshte portier i trete i Lanusit pas Mauricio Carantas dhe Aguston Marchesin br br 147Edhe pse ndihem shume mire ne Lanus eshte e pamundur te injoroj mundesine e kalimit ne Barcelone Nuk e kam pritur gjithe kete por me se miri eshte te jem i qete dhe te shoh se si do te perfundojne gjerat148 tha Andrada per Ole br p
   
   
Naco LSI hyri ne koalicion me PD-ne per liberalizimin e vizave dhe integrimin e Shqiperise
May 2, 2011 at 12:21 AM
 
01-05-2011 Gazeta 55 ppMinistri i Ekonomise Tregtise dhe Energjetikes z Nasip Naccedilo ka qene dje i pranishem ne komunen Kurjan ku ka prezantuar kandidatin e ldquoAleances per Qytetarinrdquo z Hamza Toro Duke vleresuar mbeshtetjen e banoreve te zone per z Toro Nasip Naccedilo u shpreh se kjo zone ka resurse te medha dhe per kete ai ka nje program dhe nje plan konkret per te menaxhuar sa me mire kete pasuri te zones Duke vleresuar punen e jashtezakonshme qe LSI-ja ka dhene per procesin e liberalizimit te vizave z Naccedilo ka vleresuar vendimin qe LSI-ja mori ne funksion te ketij procesi ldquoShqiperia perjetoi vetem pak muaj me pare nje nga ngjarjet me te medha historike me te prekshme me historike per ccedildo qytetar te vendit qe ishte pikerisht edhe nje premtim madhor i LSI-se por edhe i ketij koalicionit qeverises heqjen e vizave nje here e pergjithmone per te gjithe shqiptaret Ju e dini shume mire se pavaresisht nga lumturia e ccedildo shqiptari jo thjesht se ju hoq nje vize per Europe por sepse fitoi nje te drejte te merituar per trsquou ndjere ccedildokush si qytetar europiane pavaresisht nga ajo pati disa fytyra te nxira te cilat bene ccedildo gje per te penguar liberalizimin e vizaverdquo- u shpreh Naccedilo ldquoNe nuk shajme njeri ne paraqesim alternativen tone me te mire paraqesim alternativen qe e bashkon Shqiperine me Evropen Ndaj jam i bindur se ne 8 maj duke votuar per ldquoAleancen per Qytetarinrdquo prandaj duke votuar per Hamza Toron ne 8 maj dhe per LSI ju votoni per nje projekt i cili ve te parin qytetarin ju votoni per nje projekt i cili merret seriozisht me problemet e komunitetit me problemin e punesimit ndaj eshte per tu pershendetur vizioni i kandidateve te aleances per qytetarinpp
   
   
Shtatzena ul aeroplanin
May 2, 2011 at 12:21 AM
 
p Nga Express me 01 maj 2011 ne ora 1533 pNje urgjence mjekesore ka detyruar te shtune aeroplanin e Air Germania te beje nje aterrim te dhunshem ne Graz te Austrise br br Aeroplani po udhetonte nga Aeroporti i Prishtines per ne Stuttgart Shkaktare ishte nje grua shtatzene te ciles papritur i kishte filluar gjakderdhja raportoi Albinfo duke u thirr ne televizionin austriak ORF br br Aeroplani ishte nisur nga Aeroporti i Prishtines ndersa pak para ores 1430 pas lajmerimit se nje grua 33 vjecare kishte gjakderdhje kapiteni vendosi te bente aterrim te dhunshem dhe per kete njoftoi sherbimet perkatese br br Ne Aeroportin e Grazit ku aterroi aeroplani autoambulancat ishin tashme te gatshme per te marre ne dorezim gruan shtatzene te cilen e derguan urgjentisht ne spital Aeroplani ka vazhduar menjehere rrugen e tij per ne Stuttgartp
   
   
Ne vend te protestes zgjedhin festen
May 2, 2011 at 12:21 AM
 
p Nga Express me 01 maj 2011 ne ora 1611 pNdonese sipas statistikave shkalla e papunesise ne Kosove eshte mbi 45 per qind qytetaret e vendit festen e 1 Majit me teper preferojne ta kalojne duke pushuar ne parkun e Germise se sa te protestojne Ata thone se per protesta nevojitet organizim sindikal ndersa drejtues te sindikatave per dallim nga viti i kaluar kesaj radhe nuk kane parapare asnje organizim br br Edhe pse 1 Maji Dita nderkombetare e Punes ne bote shenohet me protesta te ndryshme kjo dite ne vendin kalon kryesisht e qete dhe duke u 147festuar148 Sikur herave te kaluara edhe sivjet ishte i madh numri i atyre qe ia kishte mesyre kete te diel parkut Germia me rastin e 1 Majit Qytetaret thone se ne kete dite duhet te kete protesta duke pasur parasysh gjendjen e rende ekonomike dhe shkallen e larte te papunesise por per mos organizimin e protestave fajin ua lene sindikatave br br Muhamet Gashi njeri nga qytetaret qe kishte dale per te festuar ne parkun Germia ka thene per Kosovapress se per 1 Maj duhet te festohet por duhet te gjenden edhe forma se si te protestohet kur dihet se ne Kosove nuk respektohen sa duhet te drejtat e punetoreve br br 147Nuk protestohet sepse nuk ka organizim per te protestuar te gjithe punetoret duke ditur se papunesia eshte e madhe Me shume ka qytetare te pa pune se sa te atille qe punojne mirepo per te festuar kjo eshte deshire e te rinjve mirepo edhe ata nuk jane ne disponim sepse ka edhe prej atyre qe nuk e kane asnje euro ne xhep148 ka thene Gashi br br Ndersa Naser Shillova thote se sikur ne gjithe boten edhe ne Kosove 1 Maji duhet te shenohet me protesta Mungesa e protestave sipas tij eshte rezultat i mos organizimit sindikal por edhe pasivitetit te qytetareve Ai thote se sindikatat duhet te organizojne protesta kur dihet se edhe ne vendet me te zhvilluara ekonomikisht protestohet ne kete dite br br 147Po ne Kosove duhet te protestohet nuk duhet te festohet megjithese papunesia eshte e madhe Kjo eshte feste e punetoreve por me teper ketu e festojne rinia sepse prishtinasit e shfrytezojne Germine dhe dalin te relaksohen dhe te shetisin148 ka thene ai br br Edhe qytetari Zejnullah Birla thote se ne kete dite eshte dashur te protestohet br br 147Ne baze te kushteve qe jane ne Kosove perkundrazi duhet te protestohet sepse kjo qeveri nuk ka ndermarre asgje E tere kjo rini ketu sic po shihet me siguri 70 per qind jane te pa pune148 shprehet ai br br Pervec qytetareve qe kishin dale per te festuar ne Parkun e Germise kishte edhe te atille qe kishin dale per te fituar ndonje cent duke ekspozuar gjesende te ndryshme madje edhe duke servuar ushqim per vizitoret Por keto gjera iu mbeten pa i shitur pasi qe per kete 147u perkujdes148 Inspektorati komunal i Prishtines i shoqeruar nga Policia e Kosoves i cili kishte organizuar nje aksion duke i larguar shitesit ambulant br br Ndryshe kreret e BSPK-se kane thene se per dallim nga viti i kaluar kur ishte protestuar ne qender te Prishtines te dielen me 1 Maj nuk do te kete asnje organizim apo proteste Sipas tyre kush deshiron te protestoje eshte i lire ta beje kete por pa perkrahjen e BSPK-se br br Vitin e kaluar ne nje proteste te organizuar ne Prishtine numri i protestuesve ishte dukshem me i vogel se sa i atyre qe kishin zgjedhur per te kaluar kete dite ne parkun e Germise br br Per dallim nga Kosova ne dite e sotme jane zhvilluar protesta ne vende te ndryshme te botes si ne Greqi Turqi etj br br Dita e punes eshte feste nderkombetare e cila i kushtohet luftes per ruajtjen dhe perparimin e te drejtave te punetoreve Festohet ne diten e pare te majit ne shenje respekti ndaj viktimave te protestes qe u mbajt prej 1 deri 4 maj te vitit 1886 ne Cikago br br Qellimi i protestes i rreth 40000 punetoreve ishte vendosja e orarit te punes prej tete oreve ne dite Policia ka perdorur force dhe ka pasur viktima Organizatoret e protestes jane derguar ne gjyq ndersa kater prej tyre jane ekzekutuar br br Ne kujtim te viktimave nga protesta e Cikagos Internacionalja e dyte ne kongresin e saj themelues ne vitin 1889 ne Paris ka miratuar deklarate me te cilen punetoret ftohen ne demonstrata masive me 1 maj qe ta permiresojne poziten e tyre Prej atehere festa eshte manifestim i solidaritetit te klases punetore ne bote br br Tubime ne gjithe boten me rastin e 1 Majit br br Qindra mijera njerez ne gjithe boten kane dale te dielen ne rruge per te marre pjese ne marshet tradicionale me rastin e 1 Majit me kerkesa per kushte me te mira pune dhe paga me te mira br br Rreth 200000 punetoret jane mbledhur ne 147Taksim148 ne Stamboll ne tubimin me te madh ne kete shesh qe nga viti 1977 kur 34 persona paten humbur jeten br br Ne Moske rreth pese mije demonstrues kryesisht komuniste dhe te grupeve tjera majtiste marshuan rrugeve te qytetit duke mbajtur flamuj te kuq per te shenuar kete feste tradicionale br br Edhe ne Spanje ku papunesia eshte 213 per qind sindikatat organizuan me shume se 80 tubime Manifestimi qendror u mbajt ne Valencia ne lindje te vendit ku protestuan kritikuan Qeverine per shkak te mos hapjes se vendeve te reja te punes br br Ne Greqi mijera demonstrues jane mbledhur ne Athine per te protestuar kunder masave te reja te kursimit te cilat i ka paralajmeruar shteti me qellim te shmangies nga bankrotimi br br Ne Portugali ku qeveria po shqyrton planin per ndihmen financiare me Bashkimin Evropian dhe Fondin Monetar Nderkombetar sindikatat planifikojne demonstrata te medha te cilat i konsiderojne te rendesishme ne prag te publikimit te masave qeveritare per kursim br br Mijera vete marshuan ne France per te shenuar Diten nderkombetare te Punes Pjesemarrja ne keto tubime ishte me e vogel me perjashtim te tubimit te se djathtes ekstreme ne Paris e cila mblodhi me shume protestues se sa ne vitin 2010 br br Ne Berlin mijera demonstrues marshuan qete rrugeve ndersa ne Poloni federata me e madhe sindikale OPZZ kete vit hoqi dore nga marshet e planifikuara per shkak te ceremonise se Lumturimit te Papa Gjon Palit te Dyte br br Protesta jane mbajtur ne gjithe Azine ne Hong Kong Korene Jugore Tajvan Filipine dhe Japoni Nje tubim i madh u mbajt ne Seul ku sipas vleresimeve te policise ishin te pranishem 50000 njerez qe kerkuan te drejta me te medha per punetoret br br Ne Kine mijera kineze kane dale ne sheshin 147Tiananmen148 per te percjelle ceremonine ditore te ngritjes se flamujve kosovapress p
   
   
Liverpool do te beje kerdi
May 2, 2011 at 12:21 AM
 
p Nga Express me 01 maj 2011 ne ora 2136 pLuis Suarez beson se reparti sulmues i Liverpoolit do te beje kerdi sezonin e ardhshem nese kualifikohen per ne Europa League br br Perforcimi i ri i ardhur nga Ajaxi gjate afatit kalimtar te janarit per 23 milione funte eshte adaptuar mire ne Premierlige dhe eshte i bindur se Liverpool eshte duke u permiresuar br br Ylli uruguaian ka keshilluar tifozet te percjellin fuqine sulmuese te Liverpoolit duke filluar nga tri javet e mbetura te ketij sezoni br br Suarez tashme eshte pershtatur mire me perforcimin e ri Andy Carroll dhe Dirk Kuyt e Maxi Rodriguez qe po ashtu kane dhene kontribut br br 147Liverpool ka nje repart sulmues qe mund te cmende mbrojtesit kundershtare dhe sezonin e ardhshem do te shihni se cka mund te bejme Shumekush na ka perjashtuar kete sezon por ne mund te perfundojme te pestit dhe te luajme ne Europa League qe do te ishte e shkelqyeshme148 tha Suarez per The People br br 147Gara eshte me Tottenhamin dhe nuk do te jete lehte por ne duhet te luftojme deri ne fund te sezonit Do te jete nje perfundim interesant148 shtoi Suarez i cili lavderoi punen e menaxherit Kenny Dalglish i cili pritet te konfirmohet ne detyre ne fund te ketij sezoni br br 147Kam mesuar shume gjera nga Kenny Ai eshte trajner i vecante dhe ne duam te perfundojme sezonin ne menyre pozitive por edicioni i ardhshem do te jete me i mire148 perfundoi ai p
   
   
Policia me plane operative kunder droges
May 2, 2011 at 12:21 AM
 
p Nga Express me 01 maj 2011 ne ora 1504 pZyrtare te Policise se Kosoves vleresojne te suksesshme fillimin e kampanjes per vetedijesimin e qytetareve kunder perdorimit te narkotikeve Ata thone se ne kuader te aksioneve te ndryshme policore kunder droges policia ne kater muajt e pare te ketij viti ka konfiskuar mbi 60 kilograme te substancave te ndryshme narkotike dhe ka arrestuar 129 persona br br Me moton 147Mos i mbyll syte148 Policia e Kosoves ne bashkepunim me komponentin policor te EULEX-it kane filluar dite me pare nje kampanje me qellim te vetedijesimit te qytetareve kunder perdorimit te droges br br Zyrtare te Policise se Kosoves dhe EULEX-it kane thene se luftimi i droges eshte prioritet ndersa kane kerkuar edhe bashkepunimin e qytetareve per nje lufte me efikase ndaj kesaj dukurie negative ne menyre qe te behet nje ndryshim ne permiresimin e cilesise se jetes se qytetareve te Kosoves br br Zyrtarja per informim prane Policise se Kosoves Sabrie Kamberi ka thene per Kosovapress se qytetaret duhet te jene me teper bashkepunues me organet policore ne luftimin e perdorimit te narkotikeve dhe se kjo njeheresh eshte edhe qellimi i fushates qe ka nisur kohe me pare br br 147Para disa ditesh ka filluar fushata e perbashket me komponentin policor te EULEX-it me moton 147Mos i mbyll syte148 dhe e cila me shume ka te beje me vetedijesimin e qytetareve sa i perket substancave narkotike luftimin e tyre me konkretisht dhe parandalimin Ne kete fushate deshirojme ta vetedijesojme popullaten se nese verejne dicka te tille sa i perket substancave narkotike ta lajmerojne ne stacionin me te afert te policise148 ka thene Kamberi br br Per me teper Kamberi ka theksuar se ne kuader te fushates e cila do te zgjate dy muaj do te shperndahen fletushka do te kete spote ne radio dhe televizion postera dhe fanella te cilat do te shperndahen ne menyre te organizuar neper shkolla dhe do te jene te dedikuara per te gjitha moshat br br Mirepo gjate kesaj fushate sipas Kamberit nuk do te mungojne as planet operative te sektorit policor ne luften kunder narkotikeve br br 147Gjithashtu vlen te theksohet se brenda kesaj periudhe te kesaj fushate do te kete edhe plane operative nga sektori i narkotikeve te cilet do te bejne plane te caktuara operative per luftimin e kesaj dukurie148 ka thene Kamberi br br Sipas te dhenave te Policise se Kosoves nga 1 janari e deri me 21 prill te ketij viti jane regjistruar 82 raste te perdorimit te droges me c146rast policia ka arrestuar gjithsej 129 persona prej tyre 123 shqiptare dy serbe dhe kater persona nga nacionalitetet e tjera Po ashtu gjate kesaj periudhe jane ndaluar per posedim droge jane ndaluar 61 persona br br Kamberi ka thene se policia ka zhvilluar 40 operacione ne gjithe territorin e Kosoves per zbulimin dhe konfiskimin e droges prej tyre 12 ne muajin janar 8 ne muajin shkurt 13 ne mars dhe 7 operacione muajin e kaluar perkatesisht deri me daten 21 prill br br Ne te gjitha keto operacione sipas te dhenave policore jane zbuluar dhe konfiskuar mbi 60 kilograme te substancave te ndryshme narkotike prej tyre rreth 17 kilograme heroin mbi 39 kilograme marihuane 22 kilograme kokaine 691 grame ekstazi dhe mbi 3 kilograme te narkotikeve tjere br br Fushata e perbashket sensibilizuese e Policise se Kosoves dhe EULEX-it kunder perdorimit te droges do te transmetohet ne media ne shkolla dhe permes autobuseve te cilet do te levizin neper qytet Kjo fushate eshte ndihmuar financiarisht edhe nga Qeveria e Holandes kosovapressp
   
   
Skanimi i pasojave te braktisjes
May 2, 2011 at 12:21 AM
 
01-05-2011 Nga Qemal Sakajeva ppKa nje veccedilori kjo gare per bashkine e Tiranes te dy kandidatet vijne nga ekzekutivi Le te theksojme qe nga kjo pikepamje individualisht asnjeri prej te dyve nuk eshte ne opozite Edi Rama si kryetar bashkie dhe i kandiduar per se katerti perfaqeson pushtetin ekzekutiv me te fuqishem ne Shqiperi pas kryeministrit Per nga kohezgjatja dhe mosnderprerja ne pushtetin ekzekutiv eshte i pari si askush tjeter me plot 11 vjet pa pranuar kurrfare doreheqjeje ndersa kryeministri eshte me me pak vite ne pushtet edhe ato i ka te nderprera me qenien per tete vjet ne opozite te gjate e te veshtire Te besh opoziten duke qene vet dhe veccedil ne ekzekutiv ne pushtet te eperm dhe i perforcuar edhe me pushtetin i te qenit kryetar i Partise Socialiste per Edi Ramen eshte komoditet vetjak por nuk percjell besueshmeri politike me menyren radikale te te berit opozite dhe refrenin e forte mohues vetem ndaj kundershtarit ne ekzekutivi Ky eshte nje shartim qe nuk ka zene sepse mbeten te papajtueshme dy funksione te eperme edhe ekzekutiv edhe opozite edhe opozite edhe ekzekutiv duke brohoritur partine tende dhe duartrokitur ekzekutivin vetjak Ndersa kandidati Lulzim Bashka vjen nga ekzekutivi me gjysmen e kohes se kryebashkiakut i qarkulluar suksesshem e mbreselenes ne tri detyra shume te rendesishme dhe i dorehequr dyfish edhe si minister edhe si deputet Kjo perben nje perparesi te madhe te tij ndaj Ramesbr Veccediloria tjeter eshte ajo qe po shohim ne gare kandidati Rama kur ben fushate neper Shqiperi nxin punet e qeverise kur kthehet neper Tirane mburr punen e bashkise Por ajo ccedilfare shohim nga tubimet e tij eshte dekor i sternjohur - ai shkon po aty ku ka qene ne vendperurimesh te dikurshme dhe para fasadash te rregjuara Kurse kandidati Basha solli risi te vertete ne menyren e te berit fushate te fisme ai ecen dhe takon njerezit e anes se padukshme te kryeqytetit e cila ka mbetur ashtu e per vite per dy arsye sepse andej nuk jane kryer investime dhe se kryebashkiaku i zhvendosur te Partia as ka pare e as shkelur andej Rama ben fushate duke shkuar aty ku i duhet te ritregoje kurse Bashka ne nje muaj kohe ka zbuluar pasojat e braktisjes se madhe te halleve te kryeqytetit jo vete si kohe zgjatje e ikjes por si moskryerje te detyrimeve ndaj qytetareve Edhe vet mediat televizive sikur ndjehen ne veteqortim te heshtur nga ky zbulim ato me se shumti jane verdallisur qe nga Skenderbeu deri te unaza e kthim Ne nje muaj kohe Basha mundi te skanoje braktisjen te percaktoje semundjen te tregoje lengimin dhe te shqiptoje kuren Kjo u ka dhene dy kandidateve profile krejt te ndryshem Rama eshte i vjeteruar srsquoka ccedilfare te rrefeje sillet bllokues per te mos veshtruar pertej fasades Por Basha ka hapur perden per te pare braktisjen e madhe 6-vjeccedilare te kundershtarit 4 vjet gjate ldquoDialog me Shqiperinerdquo dhe 2 vjet me ldquoHap kutiterdquo nje monolog perballe te gjitheve Kjo ata i bene te kundert ne menyre organike kryetari kandidat per se katerti me ethe e enderrime ne parti dhe shpinekthyer bashkise nuk sheh problem e nuk paraqet program bindes ccedilfare i duhet kryeqytetit ndersa kandidati i ri ka nxjerre ne drite te diellit problematiken pertej fasades ka parashtuar ne nje stil bashkekohor programin e gjere per zgjidhjet dhe kthimin e Tiranes ne nje qytet te standardeve europiane Verehet nje ndryshim i pazakonte kandidati Rama udheton neper Shqiperi ne rruge te reja e moderne kandidati Basha rrugeton neper Tirane udheve si te bombarduara ne pluhur e kaos trafiku E megjithe kete Rama nxin ekzekutivin e Shqiperise dhe vetemburr ekzekutivin e bashkise Kandidati Rama nuk eshte ne opozite ai eshte ne pushtet e ne mbi pushteti Ne opozite vetendjehet vetem per trsquou bere kryeminister Kjo eshte loja e kandidimit per se katerti qe ia dine mire edhe te tijte si ata qe e mbeshtesin ne tribunat zgjedhore ashtu edhe ata te cilet i ka truse te rrine ne stol br br br br pp
   
   
Vijne investimet e para te huaja per administraten 8220Basha8221
May 2, 2011 at 12:21 AM
 
01-05-2011 Gazeta 55 ppNe konsultimin e dyte publik te Lulzim Bashes me banoret e kryeqytetit konfirmohet se disa prej projekteve te administrimit te ri te kryeqytetit kane gjetur qe tani investitore te huaj qe japin garanci per nje ndryshim te Tiranes qe ne vitin e pare te epokes ldquoBashardquo pbr pPremtimet per politikat fiskale transparence ne qeverisje dhe vendimmarrje e kandidatit per kryetar te bashkise se Tiranes Lulzim Basha ka ngjallur menjehere interesin e disa kompanive te huaja te interesuara per te investuar ne kryeqytet Ky interesim eshte bere i njohur nga Lulzim Basha ne bashkebisedimin e zhvilluar dje me banore te zones se Koder Kamzes nje format i ri i sjelle prej tij per here te pare ne politiken shqiptare Papunesia eshte edhe ne kete zone shqetesimi kryesor si kunder edhe strehimi e veccedilanerisht fati i 500 familjeve te strehuara ne konviktet e Institutit Bujqesor Ne pergjigje te interesimit te banoreve mbi lehtesite per hapjen e nje biznesi te ri Basha tha se parashikohen lehtesira te veccedilanta per bizneset artizanale ato qe hapen nga grate e veccedilanerisht nga ato kryefamiljare Projekti i Bashes parashikon edhe implementimin e modelit te suksesshem te qendres se regjistrimit te biznesit edhe ne bashkine e Tiranes Basha ka bere te ditur edhe ne kete zone qe eshte me e harruara nga bashkia e Tiranes se zhvillimi i qytetit do te nis nga lagjet e saj Ne pergjigje te interesimit te banoreve mbi lehtesite per hapjen e nje biznesi te ri Basha tha se parashikohen lehtesira te veccedilanta per bizneset artizanale ato qe hapen nga grate e veccedilanerisht nga ato kryefamiljare Projekti i Bashes parashikon edhe implementimin e modelit te suksesshem te qendres se regjistrimit te biznesit edhe ne bashkine e Tiranes Basha ka bere te ditur edhe ne kete zone qe eshte me e harruara nga bashkia e Tiranes se zhvillimi i qytetit do te nis nga lagjet e saj pbr p pbr pShpalosja e programit nga ana e Luzlim Bashes vijoi me tej nepermjet nje bashkebisedimi me qytetaret pbr p pbr pQytetari - Doja te dija ccedilfare do te beni ju per krijimin e vendeve te punes pbr p pbr pBasha - Ju iu rikthyet nje ccedileshtjeje qe per mua eshte ccedileshtja numer 1 dhe objektivi numer 1 i axhendes time punesimi Punesimi per te cilin akoma me keq sesa me ujesjelles kanalizimet sot bashkia nuk njeh asnje pergjegjesi A nuk eshte punesimi problemi me i madh sot ne Tirane Po si mund te thote kryetari i bashkise qe ky nuk qenka problemi i tij me i madh Ne do ta vendosim punesimin si objektiv kryesor te aktivitetit te perditshem te bashkise se Tiranes Me uljen e taksave me fondin e garancive ne do te mund te krijome vetem gjate 6 muajve te pare jo me pak se 10 mije vende te reja pune Por ne do te vazhdojme ne kete rruge duke hapur punime ne infrastrukture ne te gjithe qytetin Unaza e Madhe do te jete nje front pune qe do te ofroje jo me pak se 5800 te punesuar brenda 12 muajve te fillimit te punimeve Do te investojme fort qe ne Tirane te rikthejme vemendjen e investitoreve te huaj ku vetem gjate kesaj jave qe kam shpallur platformen time me jane kerkuar disa takime nga investitore te medhenj gjermane italiane amerikane arabe etj Per kedo qe do te hape 50 vende pune apo me shume ne do te shqyrtojme mundesine e heqjes totale te taksave per kater vite pbr p pbr pQytetari - Pyetja ime e vetme eshte per strehimin Jemi mbi 500 banore ne godinat e Universitetit te Larte Bujqesor ju lutem ccedilfare do te beni ju per keto 500 banore te cilet jane njerez te nderuar dhe punetore pbr p pbr pBasha - Z Mustafa kryetari i minibashkise 11 dhe une kemi pergatitur nje vendim per Keshillin e Ministrave kemi informuar kryeministrin Sali Berisha dhe do trsquoia paraqesim atij jo me vone se e hena e ardhshme qe te aprovoje nje vendim te Keshillit te Ministrave i cili do te zgjidhe ne menyre integrale problemin e akumuluar problemin e pafalshem te situates se Institutit Por ne nje kend me te gjere une ju garantoj se strehimi do te jete prioritet per bashkine qe do te drejtoj une Nje fond special do te ngrihet per te zbutur kredimarrjen e ccedilifteve te reja une ju premtoj zotohem se nuk do te ndertojme me pak se 1000 apartamente sociale deri ne majin e vitit 2015 pbr p pbr pQytetari - Ne ketu nuk kemi linja te ujit te pijshem cila mund te jete zgjidhja pbr p pbr pBasha - Nje nga aktet e mia te para do te jete transferimi i plote i autoritetit te kontrollit te Ujesjelles-Kanalizimeve te Tiranes Bashkise se Tiranes dhe objektivi im eshte qe brenda 12 muajve problemi i ujesjellesit dhe brenda 18 muajve problemi i kanalizimeve te mos jene me ne fjalorin e perditshem te asnje qytetari te Tiranespp
   
   
Vetura bie ne gremine nje i lenduar
May 2, 2011 at 12:21 AM
 
p Nga Express me 01 maj 2011 ne ora 1810 pNje person ka pesuar lendime trupore kur vetura te cilen po e ngiste ai ka goditur barrikadat mbrojtese dhe ka rene ne nje gremine ne rrugen Prishtine-Podujeve te fshati Lebane br br Aksidenti ka ndodhur te dielen per shkak se ngasesi i vetures se llojit 147Fiat148 nuk kishte respektuar rregullat e komunikacionit dhe ishte perplasur ne barrikadat mbrojtese dhe ka rene ne gremine br br Me kete rast shoferi ka pesuar lendime te lehta trupore ndersa per shkak te aksidentit rruga Prishtine-Podujeve eshte bllokuar per gati nje ore p
   
   
Ndalet Prishtina afrohet Hysi
May 2, 2011 at 12:21 AM
 
Prishtina po e rrezikon vendin e pare Lideri i Superliges ka pesuar humbje nga Ballkani duke i dhene mundesine Hysit qe t146i afrohet vetem ne nje pike pas fitores ndaj Vellaznimit Tri pike te arta i kane siguruar edhe Flamurtari e Ferizaj pasi munden Drenicen respektivisht Besen p Nga Express me 01 maj 2011 ne ora 1827 pShtate xhiro pa perfunduar sezoni ne Superlige lufta per titull dhe mbijetese gjithnje e me shume po behet interesant Pas fitores ne Gjakove Hysi i eshte afruar ne vetem nje pike Prishtines e cila u ndal nga Ballkani Kurse gjasat per te siguruar mbijetesen i jane shtuar edhe Ferizajt pas fitores ndaj Beses br br Ballkani 150 Prishtina 10 br br Prishtina eshte ndalur serish Pas humbjes nga Drenica dy xhiro me pare bardhekaltrit jane dorezuar edhe perballe Ballkanit br Ekipi Portokalli ka kaluar ne avantazh qysh ne minuten e gjashte te ndeshjes kur nga penalltia i pagabueshem ishte Fillim Guraziu Me pare mbrojtesi udhetues Ilir Berisha luajti me dore pas nje harkimi te Mziut br Prishtinasit ne vazhdim kane tentuar t146i barazojne shifrat por me kot br Ata kane luajtur me nje lojtar me pak ne 30 minutat e fundit pasi Besnik Krasniqi u ndeshkua me kartonin e dyte te verdhe br Kjo humbje ua rrezikon shume poziten e pare prishtinasve te cilet tash kane vetem nje pike me shume se ndjekesi kryesor Hysi br br Vellaznimi 150 Hysi 12 br br Hysi ka shenuar fitore te madhe ne Gjakove pasi e mposhti Vellaznimin br Gjakovaret kane qene me te mire ne pjesen e pare kurse llapjanet jane zgjuar nga gjumi ne ate te dyten br Kuqezinjte kane kaluar ne avantazh ne minuten e 19-te kur nga pika e bardhe i pagabueshem ishte Robert Gjeraj Me pare ne zonen e rreptesise e preku topin me dore nje mbrojtes vendes pas nje goditjeje te Bushajt br Ne kete periudhe udhetuesit e paten nje mundesi te mire kur Zhdrella nga gjuajtja e lire e goditi shtyllen br Kastriot Rexha ka qene hero i mysafireve pasi ka shenuar dy gola ne pjesen e dyte ne minuten e 55-te e te 64-t br br Flamurtari 150 Drenica 21 br br Flamurtari e ka shenuar njeren prej fitoreve me te rendesishme te sezonit kunder Drenices Kuqezinjte prishtinas kishin nevoje per keto tri pike dhe me mund dhe sakrifice i arriten br Ata e gjeten golin e pare ne minuten e katert permes Liridon Latifit br Vendesit e shtuan epersine permes Pren Marnikut ne minuten e 56-te br Kurse ne fund te ndeshjes drenicasit e ngushtuan rezultatin me ane te Tahirit br br Ferizaj 150 Besa 41 br br Ferizaj e ka bere nje hap te madh drejt mbijeteses duke triumfuar ndaj Beses br Vendesit e kane pare veten ne disavantazh ne minuten e 13-te kur Egzon Gashi i udhetuesve e plasoi topin ne rrjete 01 br Por ferizajasit reaguan vrullshem duke i barazuar shifrat se pari ne minuten e 16-te per t146i shenuar me pas tri gola ne pjesen e dyte me Burim Cerkinin 58 Sherif Topallit 64146 e Egzon Shabanit 90146 br Keto tri pike e afrojne ekipin e Agron Selmanit ne vetem 2 pike me 145zonen e shpetimit146 fale humbjes se Vellaznimit nga Hysi br br Trepca - Trepca 14689 01 br br Trepca 14689 te ka shenuar fitore shume te rendesishme duke e mposhtur rivalin e qyteti Trepcen me rezultat 12 ne derbin e xhiros se 26-te te Superliges se Kosoves ne futboll br Skuadra e Gani Sejdiut ka kaluar e para ne avantazh prej 01 ne minuten e 22-te me golin qe e ka shenuar Bajram Zuqaku Por kampioni ne fuqi ia ka dale t146i barazoje shifrat ne 11 ne minuten e 37-te nepermjet Egzon Eminit br Mirepo fitoren Trepces 14689 ia ka dhuruar goli i Emin Baliqit te cilin e realizoi ne minuten e 74-t per rezultat perfundimtar 12 br br KEK-u 150 Liria 22 br br Sfida ndermjet KEK-ut dhe Lirise ka perfunduar pa fitues pasi kjo ndeshje ka perfunduar me rezultat 22 ndonese 90 minuta loje jane karakterizuar me raste te shumta shenimi qe i krijuan te dyja ekipet br Vendasit kane kaluar te paret ne avantazh prej 10 ne minuten e 39-te me golin qe e ka shenuar Argjend Malaj br Por Liria ia doli qe ta barazoje rezultatin ne 11 ne minuten e 49-te me golin qe e ka realizuar Fatih Karahoda Por KEK-u ne minuten e 63-te kaloi serish ne epersi ndaj prizrenasve prej 21 me golin e Florim Berbatovcit br Mirepo Lirise humbjen ia shmangu sulmuesi i disponuar per loje Karahoda i cili ne minuten e 77-te e shenoi golin e dyte te tij ne kete takim per rezultat perfundimtar 22 br br Tabela br br 1 Prishtina-55 br 2 Hysi-54 br 3 Besa-39 br 4 Trepca-38 br 5 Liria-37 br 6 KEK-u-37 br 7 Trepca 14689-35 br 8 Ballkani-32 br 9 Drenica-31 br 10 Vellaznimi-26 br 11 Flamurtari-26 br 12 Ferizaj-24 br p
   
   
Aurela ne proven e pare percjell potence dhe energji
May 2, 2011 at 12:21 AM
 
pa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads201105Foto-5jpgimg classalignright size-medium wp-image-11862 titleFoto 5 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads201105Foto-5-300x199jpg alt width300 height199 aDYSELDORF- Grupi shqiptar qe do te perfaqesoje Shqiperine ne Festivalin Europian kryesuar nga kengetarja Aurela Gace kane realizuar proven e pare ne skenen e Dyseldorfit ndersa kane folur dhe per gazetaretp pAurela u shfaq para kamerave me nje veshje ngjyre te zeze u shoqerua nga muzikantet dhe tre backvokal Skena u ndriqua kryesisht me te kuqe gershetuar me drita te bardhap pU perdoren efekte te ndryshme si zjarr apo edhe efektet e tymit Kenga Feel the Passion do te kendohet ne anglisht me perjashtim te refrenit te fundit te kenges e cila kendohet ne shqipp pUne po ndihem shume mire Shpresoj te mesoj shume ketu Kam nevoje te degjoj veten time Dua ta ndjej skenen te ndihem mire- u shpreh Aurela per gazetaret ne konferencen e pare per shtyp menjehere pas proves se parep pProva u vleresua per energjine qe Aurela percolli ne skene dhe potencen e vokalit te sajp pa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads201105Foto-1jpgimg classalignright size-medium wp-image-11863 titleFoto 1 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads201105Foto-1-300x199jpg alt width300 height199 aa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads201105Foto-2jpgimg classalignright size-medium wp-image-11864 titleFoto 2 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads201105Foto-2-300x198jpg alt width300 height198 aa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads201105Foto-3jpgimg classalignright size-medium wp-image-11865 titleFoto 3 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads201105Foto-3-300x198jpg alt width300 height198 aa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads201105Foto-4jpgimg classalignright size-medium wp-image-11866 titleFoto 4 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads201105Foto-4-300x198jpg alt width300 height198 aa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads201105Foto-6jpgimg classalignright size-medium wp-image-11867 titleFoto 6 srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads201105Foto-6-300x197jpg alt width300 height197 ap
   
   
Schweinsteiger pret Neuerin
May 2, 2011 at 12:21 AM
 
p Nga Express me 01 maj 2011 ne ora 1648 pYlli i Bayern Munichut Bastian Schweinsteiger ka thene se klubi bavarez duhet te bene gjithcka qe mundet per transferimin e portierit te Schalke 04 Manuel Neuer br br Portieri i Gjermanise pritet te largohet nga Schalke gjate veres pasi refuzoi kontraten e re dhe Bayern tashme eshte paraqitur ne gare per transferimin e tij br br 147Nese mund te transferoni Neuerin i cili jo vetem se eshte me i miri ne bote por edhe portier i Gjermanise atehere ju duhet te beni cmos per ta transferuar Shpresoj ne ardhjen e tij148 tha Schweinsteiger per Die Welt br p
   
   
Eurovisioni njeh Kosoven reagon RTS
May 2, 2011 at 12:21 AM
 
p Nga Express me 01 maj 2011 ne ora 1453 pUnioni Radiodifuziv i Evropes EBU organizatori i Eurosong ka pranuar pjesemarrjen e Kosoves ne garat Eurovision Young Dancers qe do te mbahen ne Oslo me 24 qershor sic shkruan gazeta serbe 147Kurir148 edhe pse Radio Televizioni i Kosoves nuk eshte anetar i kesaj organizate br br Per kete shkak ne listen e pjesemarresve ne kete gare nuk ka perfaqesues te Serbise edhe pse Radio Televizioni i Serbise eshte anetar me te drejta te plota te EBU br br Sipas kesaj gazeta serbe nder 10 garuesit nuk do te jete askush nga vendet e BE-se qe nuk e ka njohur pavaresine e Kosoves perpos Greqise br br Drejtori gjeneral i RTS-se Aleksander Tijaniq ne nje deklarate per 147Kurir148 thote se reagimi i servisit tone publik eshte i logjikshem br br 147Ne kemi vetem nje vote ne EBU keshtu qe nuk mundemi qe vetem te marrim vendime Per reagimin tone per pjesemarrjen e Kosoves ne kete gare mjaftueshem flet fakti qe Serbia nuk gjendet ne listen e pjesemarresve148 thote Tijaniq transmeton Koha br br Sipas 147Kurir148 ky rast nuk eshte per here te pare Ne gjysmefinalen e pare te Eurosongut 2010 ne Oslo para paraqitjes se perfaqesuesit serb Milan Stankoviq ne panoramen me kontura te Serbise nuk ka qene Kosova por kufijte e Serbise kane qene te mjegulluara Keshtu qe Kosova ka qene e pamundshme te verehet br br Justin Ebenek anetar i ekipit i cili ka realizuar Eurosongun 2010 ka deklaruar atehere se Norvegjia si nikoqir nuk ka guxuar te paraqese Kosoven ne perberje te Serbise pasi qe ky shtet nder te paret ka njohur pavaresine e sajp
   
   
Papa Gjon Pali II Shenjtori qe ndihmoi Shqiperine dhe Kosoven
May 2, 2011 at 12:21 AM
 
01-05-2011 Nga Zef Bushati ppAgonia e kishte munduar deri ne ccedilastet e fundit por me pas gjithccedilka ishte lehtesuar si me magji Fusha qe zbardhellonte si ne nje dite me diell rrezet e se ciles perthyheshin mbi debore i ishte shfaqur me te gjithe gjeresine e saj Ishte nate por erresira ishte zhdukur ndersa ai me nje lumturi te pamate ka lene shtratin e rrethuar me aparaturat e emergjences per te shkuar atje te KrijuesiIshte ora 21 e 37 min te 2 Prillit 2005 dhe nje prej njerezve me te shquar te botes Karol Vojtila i mbiquajtur Gjon Pali II do te ndahej nga kjo bote Sot me 1 Maj 2011 vetem 6 vjet nga ndarja e tij me jeten ne toke Kisha Katolike do te zhvilloje ceremonine e Lumturimit te Papa Gjon Pali II nepermjet meshes madheshtore qe do te drejtohet nga Papa Benedikti i XVI Ky lumturim vjen pasi Selia e Shenjte vertetoi se Papa Gjon Pali II ka kryer te pakten nje mrekulli Me dekretin e miratuar nga Papa Benedikti XVI procesi i Lumturimit apo shpallja e Papes Gjon Pali II lsquoi bekuarrsquo shenoi nje hap vendimtar drejt shenjterimit te tij Vendimtar per kete hap ishte mrekullia e sherimit te nje murgeshe ne nje manastir francez Ajo eshte sheruar plotesisht nga semundja e Parkinsonit pas lutjeve te drejtuara Papa Gjon Palit II pak muaj pas vdekjes se tij Ceremonia do te mbahet ne Baziliken e Shen Pjetrit ne Rome ndersa ne meshen solemne do te jene te pranishem mjaft personalitete te larta te Vatikanit drejtues e perfaqesues te larte te shtetit italian kryetare shtetesh te vendeve evropiane e boterore nje milion pelegrine besimtare e bashkatdhetare polake e qytetare te tjere nga mbare bota Besimtare shqiptare te ardhur nga qytete te ndryshme te Italise Papa Gjon Pali II vertet ishte Njeriu i Zotit i Kishes Katolike dhe i mbare njerezimit 27 vitet e sherbimit te tij ne krye te Kishes Katolike zbuluan mendjen e tij te mprehte vizionare dhe profetike zemren e tij te madhe te ngrohte Vullnetin e tij te forte dhe te pathyeshem veprimtarine e tij te palodhshme per paqe drejtesi dhe paqe mes njerezve popujve feve shteteve etj br Me zgjedhjen e Papa Gjon Pali II ne krye te pontifikatit u intensifikuan perpjekjet e Selise se Shenjte ndaj vendeve komuniste te lindjes e ne kete kuader dhe ndaj Shqiperise Perpjekjet ishin te vazhdueshme per ta nxjerre Shqiperine nga erresira ateiste ku e kishte futur sistemi komunist Ne morine e ketyre perpjekjeve mund te permend ato me kryesoret siccedil ishin psh me 3 shtator 1951 kur Sekretaria e Shtetit te Qytetit te Vatikanit vendosi qe Radio Vatikani te flase edhe ne gjuhen shqipe Shume besimtare shqiptare asokohe kerkonin fshehtas valet e radios dhe degjonin me shume fshehtesi zerin e Papes Mjaft prej degjuesve u zbuluan nga sigurimi i shtetit dhe u burgosen e u pushkatuan por komunistet nuk e shuajten tek shqiptaret besimin ndaj zotit Udha e Radio Vatikanit ne gjuhen shqipe nisi dhe vijon deri ne ditet tona pa u nderprere asnje ccedilast Me 5 tetor 1960 gjate vizites ne Otranto te Italise Papa Gjon Pali II nga brigjet e pertejme te Adriatikut i drejtoi popullit shqiptar mesazhin e tij te pare te dashurise aterore dhe te kujdesin per shqiptaret e vuajtur nen thundren e diktatures komuniste Ne homeline e Meshes se shenjte kushtuar martirizimit te te krishtereve ne shekuj Papa sensibilizoi mbare boten me fjalet ldquoE keshtu sot nuk mund te mos e hedh veshtrimin pertej detit ku Kisha heroike ne Shqiperi tronditet thelle nga persekutimi i gjate por edhe pasurohet nga deshmia e martireve te sajrdquo Me 6 maj 1988 nje grup shqiptaresh te diaspores se Amerikes shtegtuan drejt Romes per trsquou takuar me Gjon Palin II Ishte takimi i pare i drejtperdrejte i Karol Vojtiles me shqiptaret - shumica te ikur nga atdheu per trsquoi shpetuar diktatures Ne kete takim ne sallen Klementine ne Vatikan u mbajt fjalimi programatik i Papes dhe lutja drejtuar Zojes se Keshillit te Mire per popullin shqiptar Keto ngjarje e veccedilanerisht nje tjeter ngjarje me shume rendesi si ajo e vitit 1989 kur u realizua vizita e pare e Nene Terezes ne Shqiperi ishin parapergatitja e kushteve per nje vizite te mundshme te Papa Gjon Palit II ne Shqiperibr Me transformimet e medha qe ndodhen ne Shqiperi ne fillim te viteve rsquo90 te cilat sollen ndryshime ne lidhje me respektimin e te drejtave te njeriut duke lejuar lirine e besimit dhe distancimin nga politika e periudhes moniste bene qe te fillonin kontaktet e para edhe me Shtetin e Vatikanit Ne pergatitje te terrenit per te hyre ne kontakte te drejtperdrejta dhe per te hedhur hapat e pare per vendosjen e marredhenieve diplomatike midis Shqiperise dhe Shtetit te Qytetit te Vatikanit ndikuan ndjeshem edhe vizitat e Nene Terezes ne Shqiperi Por i paharruar do te mbetet kremtimi i Mesheve te para te pas diktatures e cila kulmoi me kremtimin e Meshes se pare ne varrezen e Rremajit ne Shkoder me 11 nentor 1990 Ky me shume se kremtim ishte nje rrevolte e popullit te Shkodres pa dallim feje katolike e myslimane te bashkuar moren pjese ne kremtimin e Meshes solemne ne kapelen e varrezave Me pas ne 2 qershor 1991 kremtohet Mesha solemne e kryesuar nga Imzot Ercole Lupinaccedili anetar i delegacionit te Selise se Shenjte ne Shqiperi Te gjitha keto kishin per qellim jo vetem ringjalljen e besimit tek zoti por dhe demonstrimin e protestes ndaj diktatures se sistemit komunist Me 7 Shtator 1991 rivendosen marredheniet diplomatike ne rang Nunciature Apostolike per Seline e Shenjte dhe Ambasade per Shqiperine Nunc i pare Apostolik emerohet prelati indian Imzot Ivan Dias sot Kardinal ne Vatikan Me 28 prill 1993 Ambasadori i pare Eumlilly Kamsi paraqiti letrat kredenciale pak dite para shtegtimit te Papes Gjon Pali II drejt Shqiperise Pas vendosjes se marredhenieve diplomatike ne mes te Shqiperise dhe Selise se Shenjte u krijuan mundesite per rritjen e bashkepunimit dypalesh Nje pike kulmore eshte vizita e Papes ne Shqiperi me 25 prill 1994 Atit te Shenjte iu rezervua nje pritje e shkelqyer nga populli shqiptar Se bashku mysliman ortodoks e katolik pa dallim priten njeriun me te madh i cili dha kontributin kryesor per rrezimin e sistemit komunist ne Europen Lindore Vizita e Shenjterise se tij qe nje mbeshtetje morale dhe politike per Shqiperine br Papa Gjon Pali ishte keshtu i pari Pape ne histori qe puth token shqiptare Ai erdhi per te rikonfirmuar identitetin perendimor te popullit te Kastriotit Papa Klementit XI-Albani e te Lumnuemes Nene Tereza per ta rikthyer Shqiperine ne Europen Perendimore Pas pershendetjeve te rastit ne Rinas se bashku me Nene Terezen dhe personalitetet shqiptare ai u nis drejt qytetit te lashte te Shkodres dhe ndaloi te rrenojat e kishes se dikurshme ldquoZoja e Keshillit te Mirerdquo Papa Gjon Pali II gjate vizites i dhuron Kishes se martirizuar hierarkine e re te pasdiktatures - kater ipeshkvij te rinj Imzot Frano Illine Imzot Rrok Mirditen Imzot Robert Ashten dhe Imzot Zef Simonin Ne daten 26 nentor 1994 u mbajt nga ana e Papes Gjon Pali II Koncistori per caktimin e 30-te kardinaleve te rinj nder te cilet ishte dhe kardinali i pare ne historine e katolicizmit shqiptar Mikel Koliqi 92 vjeccedil i cili ka qene i burgosur per 38 vjet Seline e Shenjte ne Vatikan e kane vizituar te gjithe Presidentet dhe Kryeministrat e Shtetit Shqiptar mbas vendosjes se marredhenieve diplomatike ne vitin 1991 te cilet jane pritur ne audience nga Papa Gjon Pali Me 1 Gusht 2004 Papa Gjon Pali II u krijon mergimtareve shqiptare ne Itali mundesine te mblidhen ne nje kishe per te permbushur nevojat e tyre shpirterore ne gjuhe shqipe Perurohet per besimtaret shqipfoles Kisha e Shen Gjonit te Mullagave ne lagjen romake Trastevere Jo pak por nje kontribut i ccedilmuar per popullin shqiptarbr Kontributi per Kosoven shume i madh Ndoshta dhe i paimagjinueshem Te panumerta kane qene nderhyrjet e Gjon Palit II per fatet e Kosoves e te shqiptareve te krahines sidomos ne vitet 1998-99 ne ccedilastet me dramatike per vendin e popullsine Per shembull me 8 mars 1998 Papa shprehu shqetesimin per situaten dramatike ne Kosove dhe u lut per popullin shqiptar ne Kosove ndersa me 7 qershor 1998 Papa i beri thirrje bashkesise nderkombetare per paqe ne Kosove ldquoJo larg nesh ndash theksonte Papa ndash ne Kosove opsionet e dhunshme shtypja ikja e popullsive nuk mund te mos e shqetesojne bashkesine nderkombetare me bindjen se kerkimi i rrugezgjidhjeve paqesore te vendosura ne tryezen e bisedimeve kerkojne durim e guximrdquo e me vone me 9 gusht 1998 ne audiencen e pergjithshme te se merkures Ati i Shenjte shprehet ldquoMendoj posaccedilerisht per banoret e Kosoves ku dhuna dhe kushtet e jeteses te popullsise vijojne te behen gjithnje me dramatikerdquo ndersa me 4 tetor 1998 gjate lutjes Papa i keshillon palet ne konflikt te ecin ne rrugen e dialogut ndersa i kerkon bashkesise nderkombetare te mos qendroje duarkryq por te jape ndihmesen e vet qe vlerat si mirekuptimi respekti reciprok falja e pajtimi trsquoi zene vendin dhunes e shkaterrimit Papa dergon ne Shqiperi Imzot Cordes kryetar i Keshillit Papnor Cor Unum organizem i Vatikanit i caktuar per te asistuar refugjatet e per trsquou shperndare ndihmat humanitare Ne mesazhin dorezuar Prelatit per refugjatet kosovare thekson ldquoFemijeve nenave pleqve qe do te takosh thuaju se Papa eshte me ta e me ta do te jete perhere derisa te gezojne nje paqe te drejte e te qendrueshmerdquobr Papa me i ri ne shekullin e XX ishte vetem 58 vjeccedil kur u foli te pranishmeve ne sheshin ldquoShen Pjetrirdquo ldquoMos kini frike Fuqia e Shpirtit te Shenjte eshte me jurdquo Keto impresione me ndiqnin ne ccedilastin kur i dorezova kredencialet me 10 Maj 2002 Po takoja njeriun me te famshem e me te forte te botes Ne historine tone kombetare perkrah Papa Klementit XI-Albani me origjine shqiptare Papa Gjon Pali II mbetet nje prej miqve me te vyer te popullit shqiptar Mirenjohja eshte virtyt i popujve te qyteteruar dhe i shoqerive te emancipuara ndaj mirenjohja ndaj tij eshte nje tregues i rendesishem per ne Kurre nuk duhet harruar se Papa Gjon Pali II eshte i pari Pape ne histori qe puthi token shqiptare token ku se pari Shen Pali Apostull predikoi fene e Jezu Krishtit Pese shekuj me pare drejt tokes se shqiponjave u nis por mbeti ne Ankona Papa Piu II i cili ne aleance me aleatin e Krishtit heroin tone kombetar Gjergj Kastriotin planifikonte trsquou vinte ne ndihme popujve te shtypur te pjeses lindore te kontinentit evropian Papa Gjon Pali II ne fjalet e tij qe i rridhnin poshte kokes se kerrusur e qe i dilnin nga buzet qe po fishkeshin ngadale nga semundja vleresonte gjithmone lart Shqiperine dhe falenderonte popullin shqiptar qe i ka dhene botes edhe nje shenjtore siccedil eshte Nene Tereza bijen e madhe te popullit tone Me kujtohen fjalet e Papa Gjon Palit II per Nene Terezen ldquoEdhe ne kohet e izolimit te plote te Shqiperise ishte kjo rregulltare e pervuajtur kjo sherbyese e pervuajtur e me te varferve qe perccedilonte ne te gjithe boten emrin e atdheut tuaj Me personin e Nene Terezes Shqiperia eshte nderuar gjithmonerdquo Papa Gjon Pali II e donte Shqiperine i donte shqiptaret kete e kam degjuar e ndjere sa here kam pasur rastin ta takoj gjate mandatit tim te ambasadorit Lidhjet diplomatike midis shtetit shqiptar dhe shtetit te Vatikanit i pari shtet ne bote qe njohu pavaresine e Shqiperise u nderprene ne vitin 1945 kur delegati apostolik monsinjor Leoni Nigris u nxor jashte nga Shqiperia komuniste si ldquopersona non gratardquo Me Kushtetuten e vitit 1967 shteti shqiptar i drejtuar nga E Hoxha shpallet si i vetmi shtet ateist ne bote Klerit katolik shqiptar i cili pa asnje medyshje perbente esencen e inteligjences se kombit u masakrua ne menyre te papare qysh prej kohes se martireve te pare te krishterimit Papa Gjon Pali II ishte burgosur nga komunizmi ndaj ishte koshient me shume se kushdo ne Perendim per rrezikshmerine e ketij sistemi shoqerorbr I dashur i vleresuar sigurisht nje protagonist nje drejtues boteror Gjon Pali II papa qe e ka drejtuar Kishen nga mijevjeccedilari i dyte deri ne mijevjeccedilarin e trete i ka dhene nje pamje pa precedente mbare botes ne vite qe drejtoi Seline e Shenjte Eumlshte papa i te drejtave njerezore dhe i solidaritetit i dinjitetit te punes i rreptesise fetare Do te mbetet ne histori mbi te gjitha sepse ishte nje nga shkaqet kryesore te renies se Murit Ishte i vetedijshem kur mbushi 75 vjeccedil me 1995 e falenderoi Zotin qe po jetonte ldquone nje moment te zhvillimeve te epokes per Evropen per boten dhe per Kishenrdquo Sigurisht Papa Gjon Pali II ishte njeriu i madh qe luajti nje rol vendimtar ne skenen nderkombetare te shekullit te njezete e qe la gjurme te pashlyeshme edhe per vitet e ketij shekulli Kishes Katolike dhe krishterimit Gjon Pali i dyte i ka lene modelin e njeriut qe vuri ne qender te jetes se tij nje program jete qe ndriccedilon dhe udheheq ne menyren me te shkelqyeshem te gjitha veprimtarite shoqerore te njerezimitbr pp
   
   
Serbet duan vazhdimin e mbikeqyrjes
May 2, 2011 at 12:21 AM
 
Deputetet serbe ne Kuvendin e Kosoves thone se nuk pajtohen me lideret e institucioneve se me ndryshimet kushtetuese qe kane nisur si proces duhet t146i jepet fund edhe fazes se mbikeqyrjes nderkombetare Sipas tyre ende nuk jane krijuar kushtet qe mbikeqyrja nderkombetare te perfundoje pasi qe ne Kosove ende mungon stabiliteti politik p Nga Express me 01 maj 2011 ne ora 1657 pPerfaqesuesit politike serbe ne Kuvendin e Kosoves nuk e mbeshtesin perfundimin e fazes se pavaresise se mbikeqyrur nga ana e bashkesise nderkombetare br br Udheheqesit kosovare tashme kane iniciuar fillimin e ndryshimeve kushtetuese pas se cilave eshte thene se do te pasoje edhe permbyllja e mbikeqyrjes nderkombetare te pavaresise br br Por nje konstatim i tille nuk pelqehet nga perfaqesuesit serbe ne Kuvendin e Kosoves br br Petar Miletiq sekretar i pergjithshem i Partise Liberale Serbe parti kjo qe drejton edhe dy ministri ne Qeverine e Kosoves thote se ende nuk jane pjekur kushtet qe mbikeqyrja nderkombetare te marre fund ngase sipas tij ende ka ceshtje te pazgjidhura br br 147Misionet nderkombetare ne Kosove jane te domosdoshme ne menyre qe te jene garantues te te gjitha marreveshjeve te arritura me ne si dhe marreveshjeve qe do te arrihen ne te ardhmen148 thote Miletiq br br Prania nderkombetare shihet e domosdoshme edhe nga deputetja Rada Trajkoviq nga Lista e Perbashket Serbe Sipas saj largimin e nderkombetareve nga Kosova do ta deshironin sic thote ajo si ekstremistet serbe ashtu edhe ata shqiptare br br 147Ekstremistet serbe largimin e nderkombetareve mund ta shohin si rast per kthimin e Serbise ne Kosove Kurse ata shqiptare do te mbeshtesnin largimin e nderkombetareve sepse do ta shihnin kete si mundesi qe Kosova te drejtohej si e pavarur148 br br 147Mendoj se prania nderkombetare eshte edhe me tutje mjaft e nevojshme dhe kjo per disa arsye Mendoj se Kosova ende nuk ka hyre ne fazen e stabilitetit Do te thote nuk kemi gjendje stabile politike Pastaj nuk ka aftesi per organizimin e proceseve te medha dhe kjo u pa se si u mbajten zgjedhjet dhe cfare vjedhjesh ndodhen si dhe nuk mendojme se regjistrimi i popullates qe u mbajt se voni i pergjigjet realitetit148 thekson Trajkoviq br br Keto sipas Trajkoviqit jane arsye te mjaftueshme qe deshmojne se prania dhe mbikeqyrja nderkombetare ne Kosove eshte e domosdoshme br br Sidoqofte ne Kuvendin e Kosoves tashme jane themeluar komisionet qe do te punojne per ndryshimet kushtetuese dhe reformat zgjedhore Ndryshimet kushtetuese nga lidershipi i Kosoves jane pare si mundesi e mire qe t146i jepet fund mbikeqyrjes nderkombetare br br Por ne baze te Pakos se Ahtisarit fundin e kesaj mbikeqyrjeje megjithate nuk mund ta percaktojne institucionet e Kosoves ngase kete pergjegjesi e ka Grupi Drejtues Nderkombetar i cili perbehet nga vendet e Bashkimit Evropian qe e kane njohur Kosoven pastaj nga Shtetet e Bashkuara te Amerikes dhe Turqia relp
   
   
Drejt Lumturimit te Gjon Palit II Testamenti shpirteror i Papes Vojtila
May 2, 2011 at 12:21 AM
 
01-05-2011 Gazeta 55 ppldquoRrini zgjuar sepse nuk e dini ne ccedilrsquodite do te vije Zoti juajrdquo nis keshtu me nje fragment nga Ungjilli i Mateut testamenti shpirteror i Gjon Palit II Pjesa e pare e dokumentit prej tete kartelash shkruar here pas here ne vitet e papnise gjate ose pas ushtrimeve shpirterore te Krezhmeve - mban daten 6 mars 1979br Nuk e di se kur do te me vije ccedilasti i vdekjes ndash shkruan Ati i Shenjte ndash por si te gjitha ccedilastet tjera edhe kete e le ne duart e Nenes se Mesuesit tim Totus Tuus Ne te njejtat duar amtare ndash vijon lutjen Papa ndash i le te gjitha sendet e te gjithe njerezit me te cilet me ka lidhur jeta e thirrja ime Ne keto duar le posaccedilerisht Kishen Kombin tim e mbare njerezimin I falenderoj te gjithe te gjitheve u kerkoj te falur - shkruan Papa e si shpjegon se nisi ta shkruaje kete testament pasi pati lexuar ate te Palit VI kerkon qe besimtaret te luten per shpirtin e tij duke theksuar ldquoqe keshtu Meshira e Zotit te tregohet me e madhe se ligeshtia e padenjesia imerdquobr Gjon Pali II shkruan se nuk le kurrfare pasurie qe duhet trasheguar Le amanet qe shenimet e tij personale te digjen e me pas falenderon sekretarin Imzot Stanislau Dxhivish per bashkepunimin ndihmen e mirekuptimin Pastaj shton ldquoTe gjitha falenderimet tjera i ruaj ne zemer para vete Zotit sepse eshte e veshtire trsquoi shprehrdquo Papa e perfundon kete pjese te testamentit duke perseritur per funeralin te njejtat udhezime qe ka dhene edhe Papa Pali VI te varroset drejtperdrejte ne dheacute Pas ketyre radheve shkruar ne vitin 1979 shton ldquoPas vdekjes kerkoj Meshe Shenjte e lutjerdquo br Kartela e dyte hapet me nje deklarate pa date Ne te Papa shpreh besimin se pavaresisht nga ligeshtia e tij Zoti do trsquoi jape hirin e nevojshem per ta perballuar sipas vullnetit te Tij ccedildo lloj detyre prove e mundimi qe do te kerkoje nga sherbetori i vet gjate jetes Kam besim edhe - shton Papa - se Zoti nuk do te lejoje kurre qe une me ndonje sjellje time me fjale vepra ose leshime trsquoi tradhtoj detyrimet e mia ne Seline e Shen Pjetritbr Ndermjet fundit te shkurtit e nje marsit 1980 Papa reflekton per vdekjen ne lidhje me ldquote verteten mbi meshtarine e Krishtitrdquo Rilexon ccedilrsquoka shkruar me pare duke e krahasuar me ccedilrsquoka shkruar Pali VI - ldquoMe kete deshmi sublime mbi vdekjen e nje te krishteri e te nje paperdquo - shkruan - dhe shton nje reflektim duke theksuar se ka rendesi te madhe qe secili te jete gati per trsquou paraqitur perpara Zotit e Gjykatesit ndash njekohesisht Shperblyes e Ate Papa pohon se ai kujdeset vazhdimisht per te qene gati duke ia besuar ccedilastin e mbrame Nenes se Krishtit e te Kishes ndash Nenes se shpreses sime ndash siccedil e quan Papabr Kohet ne te cilat jetojme jane te veshtira e te shqeta ndash veren - E veshtire dhe e shqete eshte bere edhe rruga e Kishes si per besimtaret ashtu edhe per barinjte Ne disa vende ndash reflekton Papa i vdekur ndash Kisha ndodhet ne nje periudhe te tille persekutimi qe ia kalon edhe persekutimit te shekujve te pare persa i perket mizorise e urrejtjes ndersa shume njerez zhduken pa kurrnje faj edhe ne kete vend ku jetojmehelliprdquobr Pas ketyre radheve Gjon Pali II pohon ldquoDeshiroj edhe nje here trsquoia besoj plotesisht veten hirit te Zotit Do te vendose Ai kur e si do te perfundoje jeta ime tokesore e detyra ime baritorerdquo Ripohon me tej moton ldquoTotus Tuusrdquo dhe thekson se eshte gati ta flijoje gjithccedilka per ccedileshtjen me te rendesishme ldquoShpetimin e njerezve te familjes njerezore e ne te te gjithe kombeve e popujverdquo Papa uron qe vdekja e tij trsquoi sherbeje njerezve qe Zoti ia ka besuar ccedileshtjes se Kishes dhe lumnise se vete Perendiserdquobr Ne mars te vitit 1982 Gjon Pali II vijon te shkruaje Testamentin e tij shpirteror Rilexon ccedilrsquoka shkruar me 1979 shenon se gjithccedilka eshte e perkohshme por megjithate vendos qe perkohesisht te mos preke as te mos ndryshoje asgje Atentati kunder jetes sime me 13 maj 1981 ndash shenon ndash ne nje fare menyre konfirmoi saktesine e fjaleve te shkruara ne periudhen e ushtrimeve shpirterore te 1980-tes Prandaj e ndjej veten edhe me thellesisht ne duart e Zotit tim duke ia besuar vetveten Atij e Nenes se Tij te Paperlyer Totus Tuusrdquobr Ne nje shenim te bere gjithnje ne mars te rsquo82-shit prek ccedileshtjen e salikimeve te veta duke sqaruar ccedilrsquopati shkruar ne marsin e rsquo79-es I kerkon Kolegjit Kardinalor trsquoi plotesoje per sa te jete e mundur kerkesat lidhur me kete te metropolitit te Krakovise ose te Keshillit te pergjithshem te Episkopatit te Polonise Ne nje shenim te mevonshem te 1 marsit 1985 shton ldquoKolegji Kardinalor nuk ka asnje detyrim te pyese bashkatdhetaret ndonese edhe mund ta beje kete ne se e gjykon te drejterdquobr Gjon Pali II e perfundon testamentin ne kohen e ushtrimeve shpirterore te marsit 2000 gjate Jubileut ldquoKur me 16 tetor 1978 me zgjodhi konklavi i kardinajve - shkruan - Primati i Polonise kardinali Vishinski me tha ldquoDetyra e papes se ri do te jete trsquoi prije Kishes ne Mijevjeccedilarin e Treterdquo Pas ketij kujtimi Gjon Pali II shton ldquoSipas planeve te Provanise hyjnore mrsquou desh ta kaloj jeten ne nje shekull te veshtire qofte lavderuar Provania hyjnore qe periudha e ashtuquajtur ldquoe luftes se ftohterdquo perfundoi pa konflikt te dhunshem berthamor rreziku i te cilit rendonte mbi boten ne periudhen e meparshmebr Pas ketij reflektimi Papa rikujton 13 majin 1981 diten e atentatit ne Sheshin e Shen Pjetrit ldquoProvania hyjnore ndash shkruan ndash me shpetoi mrekullisht nga vdekja Ai qe eshte i vetmi Zot i jetes e i vdekjes Ai vete ma zgjati kete jete ne nje fare menyre ma fali rishtas Qe nga ky ccedilast ajo i perket Atij edhe me shume Shpresoj se Ai do te me ndihmoje te kuptoj se deri kur duhet ta vijoj kete sherbim per te cilin me ka thirrur I lutem te me therrase kur te deshiroje Ai vete Si ne jete ashtu edhe ne vdekje i perkasim Zotithellip jemi te Zotit Shpresoj ndash shton Gjon Pali II ndash se derisa te me kerkohet te kryej sherbimin si Pasardhes i Shen Pjetrit ne Kishe Meshira e Zotit do te me jape edhe forcen e duhur per kete sherbimrdquobr Me pas Papa i shpreh mirenjohjen Shpirtit Shenjt per dhuraten e madhe te Koncilit II te Vatikanit te cilit ndash shkruan ndash i jam borxhli se bashku me te gjithe Kishen Jam i bindur se edhe breznite e ardhshme do te zbulojne pasuri te reja nga ky Koncil i shekullit XX Si ipeshkev qe kam marre pjese ne ngjarjen e madhe konciliare qe nga dita e pare deri ne te mbramen deshiroj trsquoia besoj kete trashegimi te madhe te gjithe atyre qe jane e do te jene te thirrur ta realizojne ne te ardhmen Gjon Pali II i falenderon te gjithe ata qe e kane ndihmuar gjate papnise se tij e jo vetem katoliket por edhe shume vellezer te krishtere Rabinin e Romes perfaqesues te shumte te feve jo te krishtera e sidomos perfaqesuesit e botes se kultures te shkences te politikes e te mjeteve te komunikimit shoqerorrdquo Sa me teper i afrohem fundit te jetes sime tokesore ndash perfundon Gjon Pali II ndash aq me teper kujtoj fillimin e saj Prinderit e mi Vellaun e Motren qe nuk e kam njohur sepse vdiq para se te lindesha famulline e Vadovices ku jam pagezuar qytetin tim aq te dashur bashkemoshataret shoket e shoqet e shkolles fillore te gjimnazit te universitetit deri ne kohen e pushtimit kur punoja si punetor Te gjitheve deshiroj trsquou them nje gje ldquoJua shperblefte Zotirdquobr Papa Vojtila armiku i madh i Murit Ishte veper e Krishtit roli i Papes polak ne shembjen e regjimeve komunisteMe 16 tetor 1978 Kgb-ja dhe Sherbimet sekrete te Evropes Lindore u drodhen kur kryeipeshkvi i Krakovise u zgjodh pape Gjenerali Vojiccedilek Jaruzelski kujton se per Aleatet e Varshaves kjo zgjedhje ishte ldquosi nje gjemb ne syrdquo Por me gjithe parashikimet e tyre me ogurzeza nuk munden as ta perfytyronin ate qe Papa Polak do te bente per shembjen e regjimeve komuniste ne Evropen Lindore Shenjat e para paralajmeruese do te dukeshin qarte ne shtegtimin e Papes ne Poloni me 1979 e pastaj ne gushtin polak te 1980-tes nga i cili lindi Solidarnosh sindikata e pare e lire ne nje vend evropiano-lindor Gjenerali Jaruzelsi kreu i shtetit i cili me 1981 zbatoi ne Poloni ligjet e kohes se luftes tregon se qeveria e Varshaves pasi u zgjodh Vojtila vendosi te nise ne drejtim te Vatikanit nje mori spiunesh meshtare polake qe me nje dore i sherbenin Kishes e me tjeren sigurimit Lexoja raportet e tyre dhe e dija se Papa po bente ccedilmos per te lehtesuar vuajtjet e popullit te vet e edhe te mbare popujve te cilet shkeleshin pa meshire nen thembren e diktaturave me te egra qe ka pare njerezimibr Gjashte vjet pas vdekjes e pak dite para Lumturimit koha po e tregon gjithnje me qarte se roli i Karol Vojtiles ne shembjen e komunizmit ishte i paparashikuar nga regjimet e ldquoGardhit te hekurtrdquo Eumlshte detyre e historianeve te thellohen ne studimin e rolit te Papes sllav Po vete Papa ccedilrsquomendonte per kete rol Kur e pyesnin pergjigjej ldquoNuk ishte Papa po krishterimi ai qe pati rolin vendimtar ne shembjen e Murit e te regjimeve komuniste te Lindjesrdquo Keshtu ne nje interviste dhene gazetes italiane ldquoLa Stampardquo me 1993 Gjon Pali II pati theksuar se pas ketyre ngjarjeve gati-gati te pabesueshme per ata qe vuanin prej nje shekulli nen thundren e hekurt nuk mund te mos shikonte nderhyrjen providenciale Per shembjen e regjimit komunist Papa Vojtila flet edhe ne testamentin e tij ku shkruan ldquoKohet ne te cilat jetojme jane te veshtira e te shqeta E veshtire dhe e shqete eshte bere edhe rruga e Kishes si per besimtaret ashtu edhe per barinjte Ne disa vende Kisha ndodhet ne nje periudhe te tille persekutimi qe ia kalon edhe persekutimit te shekujve te pare te krishterimit persa i perket mizorise e urrejtjes ndersa shume njerez zhduken pa kurrnje faj edhe ne kete vend ku jetojmehellipbr Por vijon qe nga vjeshta e vitit 1989 kjo situate ndryshoi Dhjetvjeccedilari i fundme i shekullit te kaluar u ccedillirua nga tensionet e meperparshme ndonese solli me vete edhe probleme te reja e veshtiresi te reja Ne menyre te posaccedilme i qofte lumturi Provanise Hyjnore per kete cak aq te deshiruar qe i dha fund periudhes se Luftes se Ftohte qe perfundoi pa konfliktin e dhunshem qe peshonte me gjithe barren e vet te kobshme mbi ardhmerine e botes e cila rrezikohej te zhdukejrdquobr Eumlshte e natyrshme qe te rinjte te cileve diktatura komuniste u kishte vrare jo vetem eterit por edhe endrrat nisen menjehere ta shikonin Papen Vojtila si mikun me te madh E edhe ne Vatikan shume nga bashkepunetoret e Papes duke perfshire edhe kryeipeshkvin e sotem te Krakovise per 40 vjet sekretar i Karol Vojtiles kardinalin Stanislao Dxhivish jane me se te bindur se ishin sherbimet sekrete te vendeve komuniste ata qe e armatosen doren e Ali Agccedilait i cili e plagosi per vdekje Papen me 13 maj te vitit 1981 ne Sheshin e Shen Pjetrit E nuk mungoi as gishti i sigurimit shqiptar ne Vatikanbr Gjon Pali II pas ketij atentati ka pohuar gjithnje se ate dite shpetoi nga vdekja e sigurte me ndermjetesine e Zojes se Bekuarbr Pakenaqesia per te mos thene terbimi i qeverive komuniste pershkruhet ne jeteshkrimin e Papes Vojtila qe sapo eshte botuar nga Andrea Rikardi Per Kremlinin e Kgb-ne shkruan historiani katolik zgjedhja e Karol Vojtiles ishte nje e papritur tejet e hidhur e sipas tyre fryt i veprimtarise se koordinuar te dy polako-amerikaneve kardinalit Krol dhe keshilltarit te Karterit Brezhinski Por sidomos komenton Rikardi qeverite komuniste qe kontrollonin deri ne skutat e shpirtit jeten fetare te besimtareve nuk e kishin perfytyruar kurre se konklavi do te zgjidhte nje Pape nga Lindja nje Pape qe i kishte mbi shpine kthetrat e diktatures ateiste Nuk u shqetesuan aq shume prandaj pas vdekjes se Papes Gjon Pali I me bindjen se sipas tradites se kahershme edhe kesaj radhe do te zgjidhej nje pape italian qe nuk e njihte nga afer regjimin komunist Kgb-ne sigurimet e sheteteve satelite e mizorite e tyre te papershkrueshme Nuk arriten prandaj trsquo benin mire llogarite duke vene ne levizje te gjitha forcat e spiunazhit Per me teper duke kontrolluar kishat e heshtimit te vendeve te tyre kishin krijuar edhe bindjen teresisht te gabuar se Kisha katolike nuk ishte me ne gjendje trsquoi jepte nje fryme te re jetes se saj Pastaj duhet menduar edhe se ata vete si njerez pa Zot ishin krejt te paafte per te pranuar se fenomeni fetar ka ne vetvete nje force te jashtezakonshme perteritjeje Prandaj vijuan te perserisin te njejtat akuza kunder Kishes e njerezve te saj duke i quajtur reaksionare bashkepunetore te kapitalizmit e spiune te Vatikanitbr Por Karol Vojtila ndash pohon Rikardi - nje trsquou zgjedhur Pape ldquozbuloirdquo karakterin globalizues te katolicizmit duke bere ate qe dukej e pamundur kaperceu te ashtuquajturen ldquoPerde te hekurtrdquo pas se ciles nje turme sklleverish humbiste dite per dite endrrat me te bukura e shpesh dhe vete jeten e arriti trsquoi tregoje botes se te krishteret e Lindjes kishin me Romen lidhje te tilla qe komunizmi nuk do trsquoia delte kurre mbanesh trsquoi copetonte siccedil kishte deshiruar gjate nje shekulli te tere duke nisur nga Revolucioni bolshevik ne Rusi Ndermjet pamjeve-simbol te Papnise se Vojtiles mbetet pa dyshim me simbolikja ajo e 23 qershorit 1996 kur Papa polak kaperceu Porten e Brandenburgut qe u rikthye ne Porte te hapur drejt botes pasi ishte shnderruar nga tiranet komuniste komentoi Papa ne mur te pakapercyeshem sepse kishin frike nga era e lirise qe kishte nisur te frynte edhe permes papnise se Vojtilespp
   
   
Dy kosovare vriten ne Belgjike
May 2, 2011 at 12:21 AM
 
p Nga Express me 01 maj 2011 ne ora 1915 pDy shtetas te Kosoves te moshes 28 vjecare jane vrare te shtunen mbrema ne lokalin 147Tornado148 ne Antverpen te Belgjikes br br Policia ka zbuluar identitetin e dy viktimave duke thene se behet fjale per shtetas te Kosoves Policia belge po heton vrasjen e dyfishte dhe sulmin e organizuar me arme ne kete lokal ku mbeten te plagosur edhe tre persona te tjere br br Ne mesin e tyre eshte edhe nje femer 27 vjecare nga Kosova e cila ka marre lendime te renda ne fytyre dhe koke dhe nuk eshte ne gjendje te flase br p
   
   
Kosova me perspektive evropiane
May 2, 2011 at 12:21 AM
 
p Nga Express me 01 maj 2011 ne ora 1703 pPerfaqesuesit me te larte te Bashkimit Evropian i kane premtuar kryeministrit te Kosoves Hashim Thaci se do te mbeshtesin ne vazhdimesi perkushtimet e Qeverise se Kosoves dhe te gjitha institucioneve kosovare per permbushjen e standardeve dhe kritereve te integrimit br br Delegacioni i larte shteteror i Republikes se Kosoves i prire nga kryeministri Hashim Thaci ne te cilin ben pjese edhe ministri i Puneve te Jashtme Enver Hoxhaj me ftese zyrtare te shtetit te Vatikanit ka marre pjese te dielen ne ceremonine e Lumturimit te Papa Gjon Palit te Dyte br br Ne nje ceremoni madheshtore te mbajtur ne Sheshin Shen Pjeter ne Vatikan delegacioni shteteror i Kosoves i prire nga kryeministri Thaci eshte takuar me shume personalitete dhe burreshtetas nga mbare bota br br Kryeministri Thaci dhe ministri Hoxhaj kane takuar presidentin e Bashkimit Evropian Herman Van Rompuy Presidentin e Komisionit Evropian Jose Manuel Barroso kryetarin e Parlamentit Evropian Jerzy Buzek kryeministrin e Italise Silvio Berlusconi dhe shume burreshtetas dhe personalitete tjera te vendeve qe nuk e kane njohur pavaresine e Kosoves br br Ne keto takime eshte diskutuar per zhvillimet aktuale politike ne Kosove dhe ne rajon per perspektiven evropiane te Kosoves dhe per tema tjera me interes br br Kryeministri Thaci me kete rast ka prezantuar perkushtimin dhe vizionin e institucioneve te Republikes se Kosoves per implementimin e plote te te gjitha standardeve per integrimin e vendit ne institucionet euro-atlantike duke fuqizuar qeverisjen e mire efektive efikase dhe transparente sundimin e rendit dhe ligjit respektimin afirmativ te te drejtave te komuniteteve dhe implementimin e vizionit per zhvillimin e qendrueshem ekonomik br br Thaci ka ritheksuar angazhimin e fuqishem te Kosoves per thellimin e bashkepunimit rajonal ne interes te paqes stabilitetit si dhe te zhvillimit dhe integrimit sa me te shpejte te rajonit ne Bashkimin Evropian dhe ne NATO br br Nga ana tjeter perfaqesuesit me te larte te Bashkimit Evropian i kane premtuar kryeministrit Thaci qe do te mbeshtesin ne vazhdimesi perkushtimet e Qeverise se Kosoves dhe te gjitha institucioneve kosovare per permbushjen e standardeve dhe kritereve te integrimit Perspektiva e Kosoves dhe qytetareve te saj eshte padyshim perspektiva evropiane kane siguruar kryeministrin Thaci udheheqesit me te larte te BE-se br br Ndryshe ceremonia e Lumturimit te Papa Gjon Palit te Dyte eshte nje nga ngjarjet me te rendesishme boterore Pjesemarrja e delegacionit shteteror te Kosoves ne kete ceremoni shenon viziten e pare shteterore nga institucionet e Kosoves bere Vatikanit pas shpalljes se Pavaresise br br Vatikani ka qene perhere perkrah popullit te Kosoves dhe Papa Gjon Pali i Dyte ka qene mik i madh i shqiptareve dhe i Nenes Tereze br br Papa Gjon Pali i Dyte eshte deshmuar nje nga figurat me te rendesishme boterore personalitet me vlera te medha shpirterore qe ka dhene nje kontribut te madh ne lirine e popujve ne gjithe globin br br Ne kete kuader kontributi i madh i tij dhe i shtetit te Vatikanit ne proceset me te rendesishme te lirise pavaresise dhe zhvillimit te Kosoves do te jete perhere i cmuar nga qytetaret dhe institucionet e Republikes se Kosoves thuhet ne nje komunikate per media te Zyres se kryeministrit p
   
   
Elbasan plagoset rende ne atentat 34 vjecari
May 2, 2011 at 12:21 AM
 
pNje atentat me arme zjarri ka tronditur qytetin e Elbasanit mbremjen e se dieles Ngjarja ne fjale ka ndodhur pikerisht ne fshatin Paper prane vendit te quajtur Ura e Zeze ku persona te maskuar mesohet te kene qelluar mbi shtetasin Ardian Duraku p pNga vendi i ngjarjes mesohet se Ardian Duraku 34 vjec gjendet aktualisht ne spitalin e Elbasanit ne gjendje te rende shendetesore Nderkohe ka nisur puna nga uniformat blu per te bere te mundur identifikimin dhe kapjen e autoritbr br Redaksia Onlinep br br
   
   
Inter pas Robbenit
May 2, 2011 at 12:21 AM
 
p Nga Express me 01 maj 2011 ne ora 1434 pInter synon te transferon yllin e Bayern Munichut Arjen Robben gjate afatit kalimtar te veres br br Sipas te perditshmes sportive italiane Corriere dello Sport Nerazzurret planifikojne te ofrojne 30 milione euro per reprezentuesin holandez br br Robben ka dhene indikacione se mund te largohet nga Bayerni nese nuk arrijne te kualifikohen per ne edicionin e ardhshem te Liges se Kampioneve Inter synon te perforcon ekipin pas perfundimit te dominimit te tyre pesevjecar ne Serie A br p
   
   
Lulzim Basha Marredhenie te re mes bashkise qytetareve dhe bizneseve
May 2, 2011 at 12:21 AM
 
01-05-2011 Gazeta 55 ppKandidati per kryebashkiak ne Tirane Lulzim Basha takon tregtaret dhe grate kryefamiljarebr br Kandidati per Kryebashkiak ne Tirane Lulzim Basha parashikon krijimin e nje marredhenieje te re mes bashkise qytetareve dhe bizneseve Pasi eshte njohur me problematiken e madhe te tregut ccedilam qe nga taksat e larta infrastruktura rrugore e mungesa e pastrimit Basha deklaroi se pas 8 majit do ti jepet fund praktikes se vjeljes se taksave nga Bashkia pa ofruar sherbime br Ne platformen e Lulzim Bashes nje vend i veccedilante u kushtohet edhe grave Basha parashikon qe ne bashkepunim me biznesin te krijoje kushte per trajnimin e grave mbeshtetje per hapjen e bizneseve prej tyre etjbr Mbeshtetje te veccedilante Lulzim Basha parashikon edhe per grate kryefamiljare per punesimin strehimin dhe arsimimin e femijeve te tyrebr Lulzim Bashes kandidat per kryebashkiak ne Tirane ccedildo dite po merr mbeshtetje edhe nga artistet Agim Krajka e Bujar Kapexhiu e kane mbeshtetur se fundmi hapur Lulzim Bashenbr pp
   
   
Ferdinand Xhaferaj prezaton perpara qytetareve durrsake projektin e unazes se qytetit
May 2, 2011 at 12:21 AM
 
01-05-2011 Gazeta 55 ppXhaferaj ldquoSegmenti i pare i kesaj unaze ai nga Currrilat e qe perfundon tek Shkolla 9-Vjeccedilare ldquoEftali Koccedilirdquo do te permbyllet brenda vitit 2012rdquo ldquoBanditeske puna e Dakos ne keto kater viterdquobr br Kandidiati demokrat dhe i koalicionit ldquoAleanca per Qytetarinrdquo ne Durres Ferdinand Xhaferaj prezantoi projektin e unazes se qytetit i cili kerkon fondin prej 38 miljon eurove per trsquou zbatuar Xhaferaj e cilesoi unazen si ldquonje nder projektet me te rendesishme per vete zhvillimin qe do trsquoi jape qytetit duke balancuar qendren me periferine e tijrdquo Ndertimi i saj eshte parashikuar ne tre segmente Segmeti i pare nga Currilat deri ne Shkollen 9-Vjeccedilare ldquoEftali Koccedilirdquo ku bashkohet me rrugen ldquoAleksander Gogardquo do te finalizohet brenda vitit 2012br ldquoNdertimi i unazes eshte nje nder projektet me te rendesishem per mua duke pare impaktin qe ky projekt do trsquoi sjelle qyteit - tha Xhaferaj - Ndertimi i unazes do te harmonizoje me se miri qendren me periferine e qytetit do te ccedilliroje trafikun dhe do te ktheje te gjithe qendren historike te qyteit ne nje zone te aksesushme nga te gjithe turistet te cilet zbresin ne portin e Durresit Per ta bere me te prekshme kete vlere te qyteit ndertimi i nje parkingu nentokesor ne dalje te portit do te beje qe vizitoret te ndalojne dhe te futen ne brendesi te qyetitrdquobr br Rendesia e unazesbr Qyteti i Durresit ka nje veccedilori e cila eshte edhe mangesia me e madhe e tij Durresi ka vetem nje rruge hyrese-dalese gje qe shkakton probleme ne trafik Per me teper qyteti eshte i shtrire dhe zhvillohet ne trajte lineare duke perqendruar ccedildo gje ne qender dhe duke e lene periferine pa asnje lloj shtyse zhvillimibr Ndonese nevoja per nje unaze qe te ndryshoje karakterin e zhvillimit te qytetit ka qene e kahershme ajo asnjehere nuk eshte ndertuar Kandidati demokrat Xhaferaj ka percaktuar ndertimin e unazes si nje element shume te rendesishem per te drejtuar zhvillimin e qytetit ne te ardhmen Ndertimi i unazes sebashku me ndertimin e kampusit te ri universitar ne Spitalle do te mundesoje zhvillimin e qytetit ne trajte rrethore dhe policentrike duke i dhene keshtu rendesi edhe periferisebr Nga ana tjeter ndertimi i unazes do te ccedilliroje qendren historike te qytetit nga trafiku i tepert duke bere qe ajo te jete me shume ne funksion turizmitbr Kandidati demokrat Ferdinand Xhaferaj siguroi se ldquone ndertimin e kesaj unaze eshte bere nje studim i hollesishem duke perllogaritur te gjithe koston dhe nderhyrjet qe do te behenrdquo ldquoCcedildo nderhyrje qe do te behet ne prona apo banesa qe do te preken nga ndertimi i kesaj unaze do te shpronesohen plotesisht nuk preket asnje tulle shtepie pa u shpronesuar plotesishtrdquo ndash deklaroi Xhaferajbr Kandidati i ldquoAleances per Qytetarinrdquo i beri nje krahasim projekteve te hartuara prej tij per zhvillimin e qytetit dhe punes kater vjeccedilare te kreut aktual te Bashkise te cilen e cilesoi nje maskarade pasi ldquojane vjelur taksat e qyteareve per trsquoua dhene tendera firamave te cilat blejne betonin e kompanise ldquo3Drdquo ku Dako eshte bashkepronarrdquo Ai shtoi se ldquoinvestimet bashkiake per qytetaret ne keto kater vite qeverisje jane ne masen 40 perqind te buxhetit ndersa firma private e Vangjush Dakos e rriti fitimin e saj per kater vite nga 3 milione euro ne vit ne 12 milione euro ne vit dhe kjo eshte e gjitha e dokumentuarrdquo Xhaferaj shtoi se ldquopuna e Dakos ne kater vite ka qene banditeskerdquobr pp
   
   
Varrimi i Dianes thyen shikueshmerine e dasmes
May 2, 2011 at 12:21 AM
 
pa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads201105DIANA-WILLIAMjpegimg classalignright size-medium wp-image-11849 titleDIANA WILLIAM srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads201105DIANA-WILLIAM-300x196jpg alt width300 height196 aLOS ANGELOS -Pothuajse 23 milione amerikane kane ndjekur nepermjet televizorit drejteperdrejte ceremonine martesore te Princit William dhe Kate Middleton te premten Por sipas agjencise se te dhenave Nielsen interesi i amerikaneve per te pare dasmen mbreterore ishte me poshte se interesi per te ndjekur varrimin e Princeshes Diana ne vitin 1997p pNielsen njoftoi se 227 milione amerikane ndoqen transmetimin e drejteperdrejte te ceremonise martesore ne 11 rrjete televizive Popullsia amerikane eshte rreth 310 milione banorep pNderkohe 332 milione njerez kane ndjekur funeralin e princeshes Diana ne Londer ne shtator te vitit 1997 Diana e ema e princit Eilliam vdiq ne nje aksident me makine ne moshen 36 vjecarep pMegjithate duhet theksuar se perllogaritjet e Nielsen nuk perfshijne rrjette e vogla televizive ku eshte transmetuar ceremoniap pNderkohe EOnline raportoi nje record me rreth 236 milone klikime ne faqe te premten gjate dasmes mbreterorep pNe te gjithe boten nga vleresimet e audiences globale ne television dhe internet ceremonia vleresohet te jete ndjekur nga 24 miliarde njerez me shume se 13-ta e popullsise globale nese gjithmone shifrat jane te saktap
   
   
Rome zhvillohet Mesha e Lumturimit te Papa Gjon Pali II
May 2, 2011 at 12:21 AM
 
01-05-2011 Gazeta 55 ppQindra mijera vete kane mbushur sheshin e Shen Pjetrit ne Rome ku ka filluar ceremonia e lumturimit te papa Gjon Palit te II Shumica e tyre mbajne flamuj polake Rreth 70 delegacione qeveritare dhe 40 krere shtetesh apo perfaqesues te tyre kane konfirmuar pjesemarrjenbr br Shteti shqiptar eshte i perfaqesuar nga Presidenti i vendit Bamir Topi dhe kryeministri Sali Berisha Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli Ne kete ceremoni merr pjese edhe kryeministri I Kosoves Hashim Thaccedilibr br Personalitetet shqiptare ndodhen ne Vatikan me ftese se Selise se Shenjtebr Ceremonia po zhvillohet ne sheshin Shen Pjetri Festimet filluan qe te shtunen me nje meshe ku murgesha franceze rrefeu per sherimin e saj nga semundja e Parkinsonit pasi ajo i ishte lutur papa Gjon Palit Vete papa Gjon Pali ka vuajtur nga semundja e Parkinsonit Kjo mrekulli sherimi ishte kushti per hapjen e procedures se lumturimit Papa Gjon Pali i II ka udhehequr kishen katolike nga vitit 1978 deri ne 2005br br Papa Vijtila dha nje kontribut te vyer per njerezimin Papa ndihmonte te rinjte qe kishin prirje fetarebr Papa Vojtial ndihmoi per nj miqesi mes popujsh Dymbedhjete gjuhe te botes do te degjohen sot per lumturimin e papa Gjon Palit II papes misionar i cili udhetoi ne te gjitha kontinentet dhe takoi njerez ne te gjithe boten Polonishtja italishtja spanjishtja portugalishtja anglishtja tamilishtja dhe suahilishtja do te perdoren gjate pergatitjes se meshes se lumturimit Spanjishtja frengjishtja rusishtja gjermanishtja dhe anglishtja do te perdoren per lutjet e besimtareve ne meshe Polonishtja anglishtja dhe latinishtja do te perdoren per leximet biblike Italishtja dhe latinishtja do te perdoren per ceremonine festivepp
   
   
Urimi i pazakonte
May 2, 2011 at 12:21 AM
 
p Nga Express me 01 maj 2011 ne ora 1434 pKengetarja e popullarizuar Katy Perry ka pergezuar permes 147Twitter148-it princin William dhe Kate Middleton ne menyre te pazakonte 150 me fotografite e tyre ne thonjte e saj br br Pas marteses se princ William me Kate Middleton kengetarja Katy Perry ka vendosur te lyeje thonjte 147per nder te tyre148 br br Ne profilin e saj ne rrjetin shoqeror 147Twitter148 ajo ka paraqitur edhe fotografin me thonjte e saj me fotografite e ciftit mbreteror ndersa nen fotografi ka shtuar urimin br br 147Per nder te marteses mbreterore ju prezantoj 147thonjte e mi mbreteror148 Urime148 ka shkruar kengetarja p
   
   
Ilir Meta Me Andrea Manon Korca do njohe dimensione te reja zhvillimi
May 2, 2011 at 12:21 AM
 
01-05-2011 Gazeta 55 ppKreu i LSI-se Ilir Meta mbeshtetje kandidatit te djathte ne Korccedile Andra Manobr br Kryetari i LSI Ilir Meta ka zhvilluar paraditen e sotme nje takim me strukturat e kesaj force politike ne qytetin e Korccedilesku ka kerkuar angazhim te tyre per te bere te mundur fitoren e kandidatit te koalicionit ldquoAleanca per Qytetarinrdquo Andrea Mano br Ai u shpreh se alternativa e Manos eshte ajo qe do te zhvilloje Korccedilen duke harmonizuar idete dhe projektet moderne me traditen shekullore te ketij qytetiperkunder alternatives se kandidatit te majtei cili ne gjithe keto vite shkaterroi gjithccedilka me vlere kishte ky qytet br Kreu i LSI Meta ka komentuar edhe shqetesimet e nderkombetareve ne lidhje me zgjedhjet te pasqyruara ne raportin e dyte te OSBE-ODHIR-itduke bere pergjegjese PS dhe lidershipin e saj Sipas Metesshqetesimet e nderkombetareve burojne nga qendrimet e lidershipit te PS e cila eshte e vetmja force politike qe nuk firmosi marreveshjen per klimen zgjedhore dhe eshte e vetmja parti qe nuk i ka bere thirrje elektoratit per nje proccediles te qete dhe normal br Meta gjithashtu u ka bere thirrje perfaqesuesve te PS ne KQZ qe te mos marrin vendime te ndikuara politikisht por te respektojne ligjin dhe Kodin Zgjedhorbr pp
   
   
Kurt Kola Shqiperia te ndahet nga komunisti i fundit Sali Berisha
May 1, 2011 at 10:07 PM
 
pKreu i opozites Edi Rama dhe kryetari i ish te perndjekurve politike Kurt Kola zhvilluan pasditen e se dieles nje takim elektoral me banore te bashkise se Vores Duke prezantuar kandidatin socialist per kete bashki Bashkim Haxhiun Rama tha se Ne 8 maj ju do te votoni bashke me te gjithe qytetaret qe kerkojne pune drejtesi mireqenie per te vetmen rrugep pNe kete takim Rama shoqerohej edhe nga kryetari i Shoqates se te Perndjekurve Politik Kurt Kola br brbr Ju bej thirrje ju dhe mbare shqiptareve qe ne keto zgjehdje te ndahemi me te shkuaren me sy nga e ardhmja Ne keto zgjedhje te ndahet Shqiperia nga komunisti i fundit Sali Berisha Te ndahet Shqiperia nga nje kryeminister qe vret qytetaret e tij ne bulevard dhe qesh pas dritares se kryeministrise Te ndahet Shqiperia nga nje kryeminister qe i le shqiptaret jetime ju vret baballaret Te ndahet Shqiperia nga nje kryeminister qe po vjedh vendin po vjedh djersen e shqiptareve Te shpetohet Shqiperia Te hiqet e keqja e ketij vendi qe quhet Sali Berisha - tha Kolabr brbr Sipas Rames prania e te perndjekurve si pjese e koalicionit Aleanca per te Ardhmen tregon se ky koalicion nuk i ndan shqiptaret ne blu dhe roze dhe nuk i thote qytetareve ose me ne ose kunder neshp pDuke kerkuar voten e banoreve te Vores Rama e cilesoi ate si nje vote per te mos lejuar me kurre qe bashkia te mbyll syte perpara zullumesh te atilla si ai i Gerdecitp pbr Redaksia Onlinebr p br br
   
   
Rama Berisha premtoi 160 mije vende pune sot ka 1 milion te papune
May 1, 2011 at 10:07 PM
 
pKryetari aktual i bashkise se Tiranes Edi Rama prezantoi pasditen e sotme projektin e tij per punesimin ne Tiranebr Ne kete takim Rama vuri ne dukje se kryeministri Berisha edhe pse premtoi 160 mije vende pune nje vit me pare sot kemi me shume te papunep pSipa Rames ne Shqiperi sot ka 1 milion te papune dhe se ajo cka e ben akoma me shqetesuese kete eshte fakti se brenda ketij numri te papunesh ka te rinj te arsimuar dhe qe kane investuar per te ardhmen e tyrep pNe sot ju paraqitem thjeshte edhe nje ane tjeter ate qe ka te beje me kontributet qe njerezit japin por qe politikanet tradicionale bejne premtime te pambajteshme per ti ulur Prezantimi yne jo vetem nuk i ul por i ngre keto kontribute madje sot te gjithe njerezit e zakonshem ata qe jane nenpunes te shtetit paguajne shume me teper taksa se sa cpaguanin 6 vjet me pare kur Saliu u premtoi horizontin e parajses ekonomike - tha Ramap pNdryshimi 62 here i legjislacionit fiskal tregon qe qeveria synon te mbaje larg cdo sipermarres serioz dhe per ta kthyer kete vend ku mund te qaset per investime vetem kategoria e hienave te cilat njohin mire rruget qe lidhen me oborrin e pushtetit - vazhdoi me tej Ramap pTakimi ne fjale u zhvillua ne sallen e Akademise se Arteve pikerisht me 1 maj Diten Nderkombetare te Punetoreve Ne te merrnin pjese intelektuale dhe qytetarebr br Redaksia Onlinep br br
   
   
SHENIM Kaq e veshtire eshte qe te zbulosh te verteten per hipotekat
May 1, 2011 at 10:07 PM
 
pa classhighslide onclickreturn vzexpandthis hrefhttpwwwgazetatemanetwebwp-contentuploads201104pallate-ne-tiranejpgimg classalignleft size-medium wp-image-19804 titlepallate ne tirane srchttpwwwgazetatemanetwebwp-contentuploads201104pallate-ne-tirane-300x225jpg alt width300 height225 aKeto dite kandidati demokrat per Bashkine e Tiranes po cirret ne kasetat e tij duke thene se do zgjidhe problemin e hipotekave ne Tirane Sot Bashkia e Tiranes ka dale e ka deklaruar se hipoteka nuk eshte ne varesi te tyre Me pas ka dale zedhenesja e fushates se Bashes duke thene se Basha eshte ndryshe dhe se ai do ta zgjidhe ceshtjen e hipotekimit Shumekush prej nesh eshte perballur me ceshtjen e hipotekimit e di cfare korrupsioni e cfare makthi eshte te merresh me kete pune Por mbi te gjitha nuk ka njeri qe nuk e di qe hipotekat nuk jane ne varesi te Bashkise Ato jane fole ryshfeti qe drejtohen nga qeveria e Bashes Ndaj mediat nuk kane pse japin te dy deklaratat per te krijuar idene ne popull qe keta po zihen por te sqarojne shume lehtesisht se kush i ka pasur hipotekat ne dore dhe pse e ka cuar ne kete degradim total kete institucion te mykur Nuk eshte nevoja te nxjerresh dy deklarata sikur te dy palet jane njelloj Eshte nje tradite e shemtuar ne median shqiptare Ne kemi per detyre te zbardhim te verteten per njerezit e te tregojme me gisht nga ai person qe abuzon mashtron e genjen Per kete arsye quhemi pushteti i katert Ndryshe do transmetonim vetem kasetat e Bashes dhe ky do ishte zanati ynep pp pemPS Basha sapo ka njoftuar se po vijon me praktiken e takimeve te tipit Obama Po sjell Perendimin ne Tirane ky njeri vetem se Obama nuk bente takime ne ilegalitet pa median emp
   
   
Dyfishohen viktimat e kancerit
May 1, 2011 at 10:07 PM
 
Te semuret me kancer dhe vdekshmeria e personave me probleme onkologjike po dyfishohen ne vendin tone per shkak te kequshqyerjes konsumit te alkolit duhanit dhe nje jete jo aktive p classtekstartikullMjeket onkologe bejne apel qe te kujdesen per trsquoi parandaluar keto semundje duke perdorur aspirinen 100 mg pasi ne fazat kur nis trajtimi gjithcka behet edhe me veshtire perfshire dhe mungesen e ilaceve per semundje te tillabr br Ne vendin tone vetem pak nga pacientet qe humbin shpresat per te mbijetuar marrin kujdes paliativ qe do te thote te kene nje fund me pak te dhimbshem gjate kohes qe i japin fund trajtimit mjekesor dhe presin ne shtepi per trsquou ndare nga jetabr br Eksperti amerikan Stephen Connor shprehet se kujdesi paliativ duhet te futet ne sistemin shendetesorbr br ldquoKujdesi paliativ eshte mjaft i rendesishem pasi u jepet pacienteve ne shtepite tyre Ai perfshin anen mjekesore qetesimin e dhimbjeve menaxhimin e simptomave si dhe anen psikologjike sociale dhe ate shpirterore ne menyre qe te vuajne sa me pak per te pasur nje fund me pak te dhimbshemrdquo thote dr Stephen Connor ekspert amerikan br br Prej dy ditesh ne Tirane eshte zhviluar Kongresi i Pare Mesdhetar i Kancerit p
   
   
Perfundon prodhimi i fleteve per keshillat
May 1, 2011 at 10:07 PM
 
Fletet e votimit per zgjedhjet e 8 majit Vetem 4 dite deri ne afatin ligjor Nis puna per modelin e kandidateve pEdhe pse ne kushte te shtrenguara kohore fletet e votimit per zgjedhjet e dates 8 maj 2011 per pushtetin vendor po hyjne ne kontekstin e parashikimeve optimiste Behet e ditur se aktualisht eshte perfunduar prodhimi numerimi dhe ndarja sipas qendrave te votimit i fleteve te votimit per keshillat bashkiake dhe komunale ne mbare Shqiperine E njohur si modeli A3 fleta per kete kategori eshte aktualisht ne ruajtje nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve dhe pret tanime edhe pjesen e fleteve per kandidatet ne menyre qe te dergohet prane komisioneve te Zones se Administrimit Zgjedhor dhe prej ketej ne komisionet e qendres se votimit Ajo qe ka rendesi eshte fakti se me gjithe vonesen duket se procesi i prodhimit ka kapur nje ritem te larte aq sa te perballoje mire edhe kufijte kohore shume te ngushte Kjo me gjase eshte nje arsye me shume qe e ben te favorshem prodhimin e fleteve ne Shqiperi pasi pervec kostove te transportit me sjelljen e deritanishme te partive shqiptare prodhimi i elementit kryesor te procesit te votimit me siguri nuk do te mund te respektonte afatet edhe ne termat me minimale Nje gje e tille mund te kuptohet me mire nese merret parasysh se aktualisht KQZ ka urdheruar riprodhimin e fleteve te votimit per keshillat per gati 12 njesi vendore nisur nga vendimet e Kolegjit per shtim subjektesh ne to apo edhe korrigjime gjeneralitetesh te ardhura si pasoje e gabimeve ne KZAZ Madje ne mbledhjet e fundit te KQZ-se eshte diskutuar edhe ideja e penalizmit te komisionereve qe kane pergjegjesine e ketyre lloj gabimeve te cilat shoqerohen nder te tjera me kosto financiare shtesep pNderkohe kompania e kontraktuar per prodhimin e fleteve ka nisur shtypshkrimin e modelit per kandidatet dhe sikurse behet e ditur deri sot eshte mbyllur prodhimi i serise per njesite bashkiake te Tiranes si dhe 3 KZAZ te tjera ne rrethe Kjo perfshin si proces jo vetem shtypshkrimin dhe prodhimin fizik te tyre por edhe numerimin dhe paketimin sipas qendrave te votimit Ky proces gjithsesi nuk perfshin fleten e votimit per Bashkine e Tiranes ku edhe pritet perballja kryesore mes kandidatit socialist Edi Rama dhe atij demokrat Lulzim Basha Me nje ritem te tille KQZ shpreson ne prodhimin e fleteve brenda afatit edhe pse paraprakisht kreu i ketij institucioni Arben Ristani ka paralajmeruar nje jave me pare se per arsye te pamundesise mundet qe ne disa zona procesi te mos permbyllet ne kohen e duhur Ne permbushje te kerkesave dhe shqetesimeve socialiste KQZ ka autorizuar monitorimin me kamera te procesit ne fjale kodet e sigurise se te cilave i jane vene ne dispozicion edhe perfaqesuesve te Partise Socialiste Madje per mbikeqyrjen e prodhimit komisioni ka dhene edhe autorizime te posacme pa lene menjane faktin se ne fletet qe do te perdoren ne daten 8 maj jane regjistruar edhe nje element specifik shtese qe ka autoresine e zvkryetares Deshira Subashi Deri ne daten 5 maj kohe kur edhe sipas Kodit Zgjedhor perfundon afati ligjor i shperndarjes se bazes materiale prane KQV-ve mbeten edhe 4 dite cka presupozon se per te respektuar daten do te duhet qe te shtypen mesatarisht fletet e 3 qarqeve ne nje ditep
   
   
Arsenal mposht Manchesterin
May 1, 2011 at 10:07 PM
 
pArsenal ka arritur qe te fitoi ne derbin e javes se 35-te ne Premier Leaguen angleze ndaj Manchester United 1-0 duke hapur edhe zyrtarisht garen per titull 3 xhiro para perfundimit te kampionatit br p pGjate gjithe ndeshjes ne ldquoEmiratesrdquo me te vendosur per fitore ishin futbollistet e Wengerit pasi edhe realizuan raste shenimi br p pPjesa e pare u mbyll 0-0 ndersa goli u realizua ne pjesen e dyte nga Ramsey pas nje pasimi te mire qe pranoi nga Roben Van Persie br p pTani United eshte vetem 3 pike larg Chelseat ndersa pikerisht skuadra londineze do te jete kundershtari i radhes i Mancheseterit ne ldquoOld Trafordrdquobr p
   
   
Zgjedhjet vendore ne Lushnje
May 1, 2011 at 10:07 PM
 
pNe Bashkine e Lushnjes Levizja Socialiste per Integrim dhe Partia Demokratike mbeshtesin kantidatin e tyre Albert Sanxhakundersa Partia Socialiste dhe aleatet e majte Fatos Tushen Te dy kandidatet synojne ne programin e tyre kthimin e qytetit te Lushnjes ne nje qender per agrobiznesin shqiptar Ata premtojne me shume investime dhe ngritjen e disa qendrave per rinine dhe shtresat ne nevoje Korespondenti yne Raimond Kola bisedoi me te dy kandidatetp p object width300 height240 datahttpwwwyoutubecomvRRj03BVKLkIamphlenUSampfeatureplayerembeddedampversion3 typeapplicationx-shockwave-flash param namedata valuehttpwwwyoutubecomvRRj03BVKLkIamphlenUSampfeatureplayerembeddedampversion3 param nameallowFullScreen valuetrue param nameallowScriptAccess valuealways param namesrc valuehttpwwwyoutubecomvRRj03BVKLkIamphlenUSampfeatureplayerembeddedampversion3 param nameallowfullscreen valuetrue object p
   
   
Nje maji ne Shqiperi festime apo proteste
May 1, 2011 at 10:07 PM
 
pNe shume vende te botes perkujtohet sot 1 maji dita e punetoreve Kjo dite synon te kujtoje angazhimin e levizjeve sindikale dhe veshtrimin ekonomik-social te punetoreve Dita e Punetoreve eshte e njohur ne shume vende te botes por jo ne te gjitha Ajo i referohet kujtimit te protestave te punetoreve qe synonin nje te drejte te madhe dhe qe konsistonte ne orarin e punes ne 8 orebr p pPor pjesa tjeter e shqiptareve duket se e kane vendosur ccedilfare do te zgjedhin para dilemes 1 maji feste apo proteste Edhe sot ata kane vijuar ritualin e tyre te shetitjeve ne kodrat e liqenit per te kujtuar kete dite jo si ne vendet e botes me protesta por me festimep pp
   
   
Nje raport i ri sugjeron permiresimin e cilesise se ndihmave ushqimore te SHBA
May 1, 2011 at 10:07 PM
 
pNje raporti i ri sugjeron se duhen bere ndryshime te medha ne perberjen e ushqimeve qe Shtetet e Bashkuara dergojne ne vendet e varfera Rekomandimet kane per qellim ta bejne ndihmen ushqimore amerikane me te shendetshmestrong strongp pShtetet e Bashkuara jane furnizuesi me i madh i ndihmave ushqimore ne bote Vitin e kaluar ato ndihmuan mbi 55 milione njerez ne 46 vendep pNdihmat amerikane kane shpetuar miliona njerez Por sipas zotit Patrik Webb i universitetit Tufts ne perberjen e ketyre ndihmave mungon dickap pemKa ekzistuar nje pershtypje se thjesht dergimi i ndihmave eshte i mjaftueshem Por ne kemi demonstruar se vetem dergimi i ushqimeve nuk mjaftonemp pZoti Webb thote se kjo eshte e vertete vecanerisht kur behet fjale per femijet ne 1 mije ditet e para te jetes Ne nje raport te hartuar nga Agjencia Amerikane per Zhvillim Nderkombetar thuhet se kequshqyerja gjate periudhes kritike pra deri ne moshen dy vjecare mund te shkaktoje deme te pariparueshme per rritjen e femijes dhe zhvillimin e trurit Kjo ndikon ne aftesine e femijes per te mesuar dhe ul produktivitetin ne shkalle vendip pRaporti rekomandon furnizimin me ushqime me te shendetshme per femijet nen moshen dy vjecare dhe per grate shtatezena Shefi i agjencise Rajiv Shah thote se raporti mund te coje ne ndryshime te medhap pemNe do ti shqyrtojme rekomandimet te cilat flasin
   
   
Prova 3
May 2, 2011 at 10:00 AM
 
     
    Balkanweb Lajme    
   
Prova 3
May 1, 2011 at 2:06 PM
 
Kjo eshte prova tre 
   
   
Postimi i dyte
May 1, 2011 at 12:49 PM
 
Postimi i dyte
   
   
24 ore lajme ne dite.
May 1, 2011 at 12:30 PM
 
24 ore lajme ne dite !
   
     
 
This email was sent to onlinebp999@gmail.com.
Delivered by Feed My Inbox
PO Box 682532 Franklin, TN 37068
Account Login
Unsubscribe Here Feed My Inbox
 
     
   
   
Kush din me shkrue din edhe me heshte
May 2, 2011 at 10:00 AM
 
     
    Lajmet e Shqiperia.com - Lajmet e fundit    
   
Kush din me shkrue din edhe me heshte
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
pDje ne adresen time elektronike mora nje mesazh te pazakonte nga Jeton Neziraj shkrimtar dhe udheheqes artistik i Teatrit Kombetar te Prishtines Ishte nje in memoriam ku mora vesh se shkrimtari Shkelzen Tuzi kishte nderruar jete para pak ditesh ne Shkoder E cuditshme eshte se ne Tirane ky lajm me vjen nga Prishtina br brbr Lajmi i hidhur pervec se me pikelloi se Zenin e kam njohur kur kam jetuar ne Shkoder eshte edhe fakti tjeter se ai eshte nder ata njerez qe ne mendjen time ishte gdhendur si shkrimtar i vertete nga ata qe letersine dhe teatrin nuk e kane hoby por pjese te trupit brbr Sot jo per te thyer heshtjen te cilen Zeni e ka dashur shume por pikerisht per ti dhene asaj nje dimension tjeter asaj qe une vete per te si dramaturg kam menduar ne heshtje br Jam takuar rralle nja kater a pese here me Zenin por mjaftueshem sa per ta vizatuar portretin e tij prej njeriu vetmitar e fjalepak br brbr Emrin e Zenit per here te pare e kisha degjuar prej Vangjush Furxhiut ne Festivalin e Teatrit ne Elbasan Zeni disa vite me pare kishte fituar konkursin kombetar ne drame cuditerisht edhe atehere zeri i tij erdhi jo nga Shkodra br brbr Me vone u takuam ne Shkoder dhe te them te drejten nuk mbaj mend te kemi folur gje tjeter vecse per teatrin ne nje prej atyre tavolinave te hareshme plot humor e batuta qe vetem ne Shkoder ngjasin br brbr Qysh prej portretit por edhe prej bisedes Zeni me jepte pershtypjen e njeriut qe eshte lidhur me letersine jo ne menyre jo shume publike dukej se ai donte ta ruante te fshehte kete lidhje po ashtu e pashe edhe ne nje prej veprave te tij qe u shfaq ne Tirane kishte nota te teatrit absurd personazhe qe e kishin humbur lidhjen me realitetin e me njeri- tjetrin dhe prisnin nje tren qe nuk do te vinte kurre br brbr Pergjithesisht e kam zakon te mos e lidh shume vepren e shkrimtareve me jeten private edhe pse lidhje ka jane dy bote te ndara njeriu perballe te shkruarit eshte njeriu qe mendon qe shkruan dhe jeton jete te tjera brenda te shkruarit pjesa private e jetes eshte si jeta e gjithkujt br brbr Keshtu Zeni ka folur me heshtjen e tij me punen e tij duke shkruar pjese per femije ku bashke me Kole Kaftallin kane edukuar femijet me teatrin br brbr Edhe pse zerat tone si shkrimtare ngjasin si zera ne shkretetire dikush degjon ne heshtje lexuesi dhe spektatoret bluajne te njejtin fat me ate cka lexojne dhe shohin fatin e vet Zeni ishte nje ze i heshtur por i fuqishem qe u largua shpejt ai jetoi si shkrimtar ne nje kohe kur shume pak shkrimtare jetojne si te tille br brbr Ngushellime familjes dhe races se vertete te shkrimtareve U largua nje njeri qe jetoi ashtu sic enderroi tha ate qe deshi te thoshte heshti pikerisht sepse dinte te heshte dhe u largua ne paqe Paqja qofte me te br p br
   
   
Durres amatorete piktures nene e bir ne ekspozite
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
DURREumlS- Dy amatore te piktures nene e bir jane bere sot protagoniste te ekspozites se hapur ne mjediset e Klubit te Shkrimtareve ne Durres 18 tablo punime te studentit Kristi Kolitari zene vendin kryesor ne ekspoziten e tyre te perbashket br br Sipas drejtuesve te Klubit te Shkrimtareve Kolitari kohe me pare ka ndjekur privatisht mesime pikture te cilat tashme kane dhene frute ne kete ekspozite premiere Djaloshi 22-vjeccedilar megjithese nuk studion ne Akademine e Arteve eshte paraqitur me disa vepra interesante qe reflektojne pasionin e tij te vjeter per pikturenbr br Me nje vije piktorike qe ngjason me punimet e piktorit te shquar shqiptar Naxhi Bakalli tablote me ngjyra pasteli te Kristit jane te veccedilanta ne llojin e tyrebr Ne te njejten ekspozite kane zene vend edhe 5 tablo te punuara kryesisht ne grafike nga Jerina Juka e ema e djaloshit piktor br br Juka Kolitari me profesion biologe ka preferuar te jete perkrah te birit ne kete ndermarrje artistike e cila ka bere te njohur per here te pare ne qytet deshiren e trasheguar nga nena te biribr emataBalkanWeB
   
   
Basha do vendim ne konsulte me qytetaret
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
Kandidati per kryetar bashkie ne Tirane Lulzim Basha zhvilloi nje takim me Kandidatet e ldquoAleances per Qytetarinrdquo per keshilltare te Bashkise dhe Njesive Bashkiake Ne kete takim Basha ka shprehur vendosmerine e tij per trsquoi bere qytetaret pjese te vendimmarrjes se Bashkise se Tiranes br br Basha ishte dje i ftuar nderi i Universitetit Justiniani I ne ceremonine e shperndarjes se 161 diplomave Master te Nivelit te Dyte Basha i ka konsideruar te sapodiplomuarit nje pasuri te vertete per kryeqytetin sikunder i ka ftuar ata te behen pjese me idete dhe sugjerimet e tyre ne hartimin te projekteve zhvillimore te Bashkise Tirane br br Gjate mbremjes Basha i eshte bashkuar nje ldquopartyrdquo te organizuar nga te rinjte e Tiranes Basha i ka garantuar ata se do jene pjese e rendesishme ne projektin e tij per zhvillimin e Tiranes sikunder tha se do i jepet fund drejtimit me kohe te pjesshme te Bashkise Tiranebr br br
   
   
Eter dhe bij
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
pUne Historine e Shqiperise ate te verteten e kam mesuar nga Tajar Zavalani thote Meri Tani ne vitet e pleqerise kjo grua Meri Lalaj po rinderton pemen gjenealogjike te se bijes qe nga ana e te atit eshte nje Alizot br brbr Me kete mbiemer jane te lidhur emrat e disa familjeve te medha shqiptare te periudhes se pavaresise e te mbreterise Zavalani dhe Ypi Jane lidhur disa fate tragjike njerezish Fejzi dhe Riza Alizoti babe e bir pushkatuar njeri e varur tjetri dhe gjithe pasardhesit e tyre qe u denuan dhe internuan ne mase br brbr Meqe feminia e te bijes si e shume te tjereve qe u dalluan e u vecuan nga shenja e biografise qe nuk klasifikohej pozitivisht nga regjimi komunist Meri ka ndermarre nje sere kerkimesh te cilat pasi i ploteson i boton ne formen e monografise Ajo ka botuar tashme nje album per Alizotet br brbr E tani kete monografi per atdhetarin Fehim Bej Zavalanin Libri pati vetem nje prezantim te shpejte formal ne ministrine e Turizmit Kultures Rinise dhe Sporteve mbremjen e 21 janarit Ministria ka financuar kete botim dhe si gjithe botimet e Ministrise qe qarkullojne ne nje rreth te ngushte publiku shkoi edhe kjo monografibr brbr Ndoshta ishte kjo arsyeja lidhjet familjare por nuk jane thjesht motive familjare thote Meri Fehim Zavalani figure e Rilindjes ka qene lene ne harrese gjate ketyre viteve sepse i biri Tajar Zavalani 1903-1966 perkthyesi gazetari historiani qe pasi solli idete komuniste nga Bashkimi Sovjetik kaloi shume veshtiresi deri sa perfundoi ne BBC e Londres br brbr Me pak fjale Zavalani ati nje themelues i Komitetit te Fshehte te Manastirit 1905 kryetar i Klubit te Manastirit 1908 dhe drejtues i gazetes Bashkimi i Kombit kishte patur nje ndikim te rendesishem ne formimin intelektual te te birit br brbr Duke shfletuar shume materiale te nxjerra nga Arkivi Qendror Shteteror dhe Biblioteka Kombetare disa libra per figurat e fillimshekullit te njezete qe Meri i quan burra te vertete qe e donin Shqiperine e qe i ka admiruar veprat e tyre dhe ckane lene pas doli te kjo monografi e vogel nga vellimi e pajisur me kujtime te vete Fehim Zavalanit material fotografik deshmi te bashkekohesve br brbr Fehim Zavalani 1859-1940 u lind ne fshatin Zavalan qe tani i perket krahines se Permetit Autorja e monografise pohon se per feminine dhe rinine e hershme nuk kemi shume te dhena por kuptohet qe kete periudhe ai e ka kaluar ne krahinen e tij ku ka marre mesimet e pare ne turqisht persisht apo arabishtbr brbr Me 1879 niset nga Zavalani per ne Stamboll per te kryer studimet Por ndodhen shume ngjarje ne jeten e tij Ishte i mbikeqyrur shume here shtepia iu bastis dhe shume dokumente iu dogjen Autorja e ka pare te udhes te perfshije Kujtimet qe Zavalani ka shkruar per jeten e tij dhe qe u botuan me 1936 ne Revisten Perpjekja te Branko Merxhanitbr brbr Ato qe kam gjetur i kam perfshire Kujtimet duhej te vijonin por sic dihet Revista Perpjekja u mbyll shume shpejt Ne te gjitha keto une kam ruajtur ortografine per te qene libri ne kohebr brbr Vitet e para te shekullit te njezete e gjejne Zavalanin me familjen ne Manastir Ndodh njohja me Gjergj Qirjazin dhe prane ketij emri do te rrije gjate emri i Zavalanit Te dy te angazhuar ne levizjen e fshehte per perhapjen e shqipes Dhe me 1905 jane zemra e Komitetit te Shqiptareve per Lirine e Shqiptareve organizate politike revolucionare me nje program politik i cili u pergjigjej kerkesave te levizjes kombetare shqiptare br brbr Meri e quan periudhe e arte kete kohe kur burra te shquar si Halit Berzeshta Bajo Topulli dhe Fehim Zavalani qe shpesh jane imagjinuar si kacake mali puna e tyre lidhej dhe dijen kulturen dhe guximin per ti perhapur ato nder shqiptarebr brbr Ne korrik 1908 tregon autorja kur turqit e rinj shpallen kushtetuten e re Fehim Zavalani i denuar me dy vjet burg u lirua dhe hapi nje kapitull te ri ne veprimtarine e tij patriotike fale lehtesirave qe kishin shpallur tashme xhonturqitbr brbr Ngritja e klubeve shqiptare ishte nje fenomen qe u perhap nje shpejtesi U ngriten rreth 60 klube qe nga Manastiri deri ne Mitrovice qe nga Shkodra deri ne Janine Jo vetem ne territoret shqiptare po edhe ne vise ku kishin emigruar shqiptaret ne Egjipt Sofje Bukureshtbr brbr I zgjedhur kryetar i Klubit te Manastirit klubi central qe mbante lidhjet me gjithe klubet e tjera ne Shqiperi Zavalani pati periudhen me te gjalle patriotike Keto rryma te Rilindjes qe paten qellim perhapjes shqipes ne shkolla e librit shqip ne nje kohe qe ekzistonin tri alfabete u mblodh Kongresi i Manastirit ne vjeshte 1908br brbr Zavalani e hapi Kongresin e Manastirit shtepia e tij ishte qender e ketij Kongresi qe nuk po mblidhej thjesht per shkronjen shqipe po per problemin se cdo te behej me Shqiperinebr brbr Momenti me i rendesishem i Zavalanit sipas autores se monografise ishte drejtimi i Gazetes Bashkimi i Kombit Gazeta me qender ne Manastir shperndahej mire ne gjithe vendin Kishte lidhje te drejtperdrejte me njerezit Nje vit e ca jetoi pastaj u mbyllbr brbr Te mbash nje gazete ne ato kushte ishte shume e veshtire Ne kohen qe drejtonte gazeten Fehim Zavalani eshte arrestuar dhe denuar pas botimit per masakrat qe po bente Turgut Pasha ne Gjakovebr brbr Te dhenat erdhen gojarisht nga nje ushtar nga Kosova Keto i shkroi Kosta Dako me pseudonim Kamani edhe Zavalani i botoi U gjykua beri 6 muaj burg ne Gjakove dhe pagoi edhe nje gjobe natyrisht Qe ne numrin e pare te gazetes ai shkruan Do te behemi theror per Shqiperine sic jemi bere therorbr brbr Pas kesaj autorja shton seriozisht Sot nuk ka me atdhetare eshte nje atdhetar Ketu Meri perpiqet te sjelle nder e nje poeti dhe ia del ta thote me fjalet e veta Ka njerez qe ia marrin atdheut gjakun dhe gjithcka Ka njerez qe ia japin atdheut gjakun dhe gjithcka Ky eshte atdhetarizmibr brbr Fehim bej Zavalani nderroi jete me 1940 ne Selanik Nje rruge ne Tirane mban emrin e tij Ky liber mbyllet me nje rekuiem per Adile Ypin e bija e Fehim Zavalanit per menyren si e ngrysi jeten Adileja Prej vitit 1947 deri sa vdiq ne vitet shtatedhjete jetoi ne internimbr brbr Asnjehere nuk ka qene e lire E bija e saj ishte martuar me nje Alizot dhe vellai i saj ishte Tajar Zavalani i merguar nga Shqiperia Jetoi ne mjerim ne skamje te paparep pbr p br
   
   
Raporti Zgjedhjet ne klime tensioni dhe frike
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
pKoalicioni i Vezhguesve Vendore 2011 nje bashkepunim organizatash jo-qeveritare dhe jo-politike eshte i perbere nga 18 shoqata te cilat jane duke monitoruar situaten zgjedhorebr brbr Dje koalicioni ka publikuar raportin paraprak ku vihen re nje liste e gjate problemesh Sipas ketij raporti zgjedhjet po zhvillohen ne nje klime tensioni dhe frike ndersa administrata po detyrohet qe dale forcerisht ne fushate Me poshte po botojme disa nga konstatimet e Koalicionit te Vezhguesve Vendore 2011br brbr Incidentetbr brbr Incidentet e ndodhur krijuan gjate dy javeve te para te zhvillimit te fushates nje klime te larte tensioni dhe frike ne lidhje me pritshmerine dhe ecurine e metejshme te fushates Koalicioni terhoqi vemendjen se politizimi me ose pa shkak i tyre ne nje terren ku evidentohen edhe nje sere anomalish te tjera qe pengojne zhvillimin normal te procesit po krijojne nje klime frike e pasigurie duke rritur akoma me shume mosbesimin e qytetareve ndaj procesit zgjedhor forcave politike apo edhe drejt zhvillimeve apo te ardhmes se demokracise ne Shqiperibr brbr Materialet propagandistike jane bere shpesh shkak i grindjeve apo incidenteve midis simpatizanteve dhe militanteve te forcave politikebr brbr Incidentet e shenuara fillojne qe nga grisja e djegia e posterave ne Tirane thyerja e xhamave te shtabeve elektorale Tirane Sukth plagosja me thike e nje 17 vjecari Tirane konflikteve te dhunshme ne Kamez Sukth Bathore Kashar etj e deri tek shperthimi i nje sasie eksplozivi prane baneses se kandidatit te Partise Socialiste per njesine numer 7 ne Tirane Erion Koka me date 18 prillbr brbr Pjesemarrja e administrates lokale dhe qendrorebr brbr Konstatohet se ka nje angazhim te konsiderueshem te administrates lokale apo qendrore ne aktivitetet elektorale te partive sidomos ne ato ku merr pjese Kryeministri apo kryetari i opozitesbr brbr Megjithese ka nje urdher nga Kryeministri per te ndaluar perdorimin e administrates apo te aseteve publike ka raste te ushtrimit te presionit apo kercenimeve ndaj punonjesve te administrates qendrore dhe lokale jo vetem per te votuar ndaj subjektit te forces politike te titullarit por edhe per ti angazhuar ne fushate per te siguruar votat e rrethit familjar apo si pjesemarres ne mitingjet partiakebr brbr Madje verehen raste kur administrata lokale ne disa bashki te vogla dhe komuna detyrohet te angazhohet e gjitha ne funksion te fushates te kryetarit aktual i cili eshte serish kandidat ne disa raste duke pezulluar edhe funksionimin e bashkise apo komunesbr brbr Jane verejtur edhe raste te ushtrimit te presionit ne sektorin privat per te votuar ne favor te nje partie apo kandidati Koalicioni ka rast te besueshem ofrimin ndaj nxenesve votues per here te pare te notave te larta ne provimin e matures shteterore ne kembim te votes se tyre Koalicioni konsideron shkelje pajisjen e shtabeve elektorale te PD me listat me te dhena personale te punonjesve te administrates votues ne zonat prane ketyre shtabevebr brbr Jane verejtur ne mjaft raste pjesemarrja e stafeve te mesuesve dhe nxenesve ne takimet elektorale te partivebr Perdorimi i femijeve dhe i nxitjes se tyre per te marre pjese ne mitingje vazhdon te mbetet evident ne mjaft raste sidomos tek klasat e larta te shkollave 9-vjecare apo te gjimnazeve15 te cilet jane ende pa mbushur 18 vjecbr brbr Raste te perdorimit te femijeve me pankarta flamuj apo si dekor jane verejtur ne mitingjet dhe takimet e PD PS LSI ne Tirane dhe ne rrethebr brbr Premtimet boshebr brbr Mesazhet telefonike te personalizuara derguar nga kandidati i mazhorances per Tiranen ne rastet e ditelindjes se qytetareve perbejne shkelje te privatesise se tyre Kompanite telefonike kane shkelur ligjin ne dhenien e numrave celulare emrave dhe datelindjeve te abonenteve te tyrebr brbr Ne kete fushate vihet re nje numer i madh premtimesh qe iu behet zgjedhesve shpesh edhe jashte cdo lloj kompetence apo juridiksioni te qeverisjes vendore Asnje nga kandidatet ne gare nuk ofron premtime serioze dhe te qendrueshme per sa kohe asnje nuk ka ofruar projekte dhe alternativa te qarta te shoqeruara edhe me planifikimin e menaxhimin financiar ne gjetjen e burimeve te financimitp
   
   
Greqi protesta te punetoreve diten e 1 Majit
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
ATHINE-Sot ne diten nderkombetare te punonjesve ne Greqi u zhvilluan tubime e protesta organizuar nga sindikatat e punonjesve dhe te mbeshtetura nga partite e majta parlamentare br br Ne Athine demonstrata u zhvillua ne qendren e qytetit me parulla kunder shkurtimit te pagave dhe pensioneve si dhe kunder planit te privatizimit te ndermarrjeve shteterore br br Ne sheshin ldquoSintagmardquo demonstruesit u mblodhen prane Ambasades amerikane ndersa me pare kishin hedhur boje te kuqe jashte Ambasades franceze duke protestuar ne kete menyre kunder sulmit ajror te Aleances mbi Libi grumbullime ku ndodhej edhe sekretarja e Partise Komuniste Aleka Papariga Nderkohe situata u tensionua kur policia i pengoi protestuesit trsquoi afroheshin godines ku jane zyrat e Bashkimit Evropian br Pastaj ata u drejtuan nga rruga e Universitetit drejt sheshit Omonia ku hodhen shishe ne drejtim te policise dhe iu vune zjarrin dhjetera koshave te mbeturinave qe ndodheshin ne rruge br br Perfaqesues te sindikatave thane se ldquo1 Maji 2011 i gjen punetoret ne Greqi te ballafaquar me papunesi dhe varferi masive ne nje krize social-ekonomike me nje shperberje te te gjitha formave te sigurimeve shoqerore te mireqenies dhe te shtetit social br br Ne deklaratat e tyre kryetaret e dy partive te majta iu bene thirrje protestuesve dhe drejtuesve te sindikatave te bashkohen e te ndjekin shembullin e banoreve te Kerateas te cilet protestojne edhe duke u perleshur me policine per te mos lejuar ngritjen e impiantit te mbeturinave ne qytetin e tyre br Ne dy tubime u perfshine edhe punonjesit e Selanikut ne diten e punes br Trafiku i automjeteve ne keto qytete u kufizua per disa ore br br dbBalkanWeb
   
   
Greqi dhunane stadium nenakuze 13 vete
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
ATHINEuml- Ndjekje penale per 13 te arrestuarit gjate incidenteve te dhunshme qe ndodhen mbreme gjate zhvillimit dhe pas ndeshjes se fundit per Kupen e Greqise br br Ne keto incidente ku u lenduan 22 oficere policie 11 persona u arrestuan ne flagrance ndersa 2 te tjere ne sheshin ldquoAleksandrasrdquo me akuzen per posedim te lendeve eksplozive shperthime zjarrvenie dhe prishje te qetesise br br Behet fjale per incidentet qe ndodhen mbreme ne ndeshjen mes AEK dhe Atromitos kur tifoze te irrituar dhe me maska ne fytyre hodhen ne fushe gure dhe bomba molotov Nje grup i madh i perkrahesve te AEK shkaterruan makinat e parkuara dhe dyqanet jashte stadiumit nderkohe qe pati edhe perleshje me tifozet e skuadres Panathinaikos br br Incidentet e dhunshme zgjaten per me shume se 10 minuta tifozet nuk respektuan as himnin kombetar dhe ndeshja qe duhet te ishte nje feste per futbollin grek nuk u be e tille br vazhdueshembr emBalkanWeb
   
   
Roma prane vendit te katert
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
pRoma eshte rikthyer dy here nga disavantazhi per te mposhtur Barin me rezultat 3-2 dhe per tiu afruar pozites qe dergon ne Ligen e Kampionevep pNe takimin e zhvilluar ne Stadio Comunale San Nicola te paret kaluan ne epersi vendasit pas ekzekutimit te penaltise nga Simone Bentivoglio 25rsquop pPas gjysme ore loje ikona romake Francesco Totti barazoi rezultatin Mirepo Erik Huseklepp shenoi 42rsquo per te kthyer epersine e Barit dhe per te vendosur rezultatin e pjeses se parep pPorsa filloi pjesa e dyte 48rsquo Daniele De Rossi u perjashtua me karton te kuq mirepo mysafiret vazhduan te kerkonin golin dhe kete e arriten ne minuten e 57-te kur Francesco Totti realizoi golin e dyte kete here nga pika e bardhep pNe minuten e 78-te u perjashtua nga loja lojtari vendas Kamil Glik ndersa per Romen u akordua penalti mirepo kesaj radhe Totti deshtoi te shenonte pasi goditjen e tij e mbrojti portieri Jean-Franccedilois Gilletp pNe minutat shtese 90rsquo1 romaket mbeten edhe pa Simone Perrottan i cili u perjashtua me karton te kuq megjithate shpirti luftarak i tyre beri qe ta fitonin ndeshjen pasi qe Aleandro Rosi realizoi golin e fitores 90rsquo4 pas asistimit te John Arne Riisep pPas kesaj fitoreje Roma eshte vetem nje pike larg vendit te katert qe e mban Lazio e qe te henen zhvillon takimin e veshtire kunder Juventusitp
   
   
Tripoli sulmohen ambasadat italiane dhe britanike
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
pAmbasada italiane dhe ajo britanike ne kryeqytetin libian Tripoli jane sulmuar ne incidente qe besohet se u ndermorren ne hakmarrje ndaj goditjes se NATO-s qe thuhet se la te vrare nje nga djemte e Moamar Gadafit dhe 3 nga nipat e tij Trazirat bene qe Kombet e Bashkuara te terheqin personelin e tyre nderkombetar nga Tripolip pSekretari i Jashtem britanik William Hejg denoi dje sulmet ndaj ambasadave qe e lane ndertesen e ambasades britanike te djegur rende Zoti Hejg tha se sulmet ndaj misioneve diplomatike perbenin shkelje te Konventes se Vjenes dhe tha se qeveria e tij po debon ambasadorin libian nga Britaniap pItalia konfirmoi se ambasada e saj ishte nder disa misione diplomatike te sulmuara nga vandalet ne Tripoli Ajo akuzoi qeverine e zotit Gadafi se nuk kishte marre masa per te mbrojtur misionet e huajap pPjesa me e madhe e vendeve perendimore mbyllen ambasadat e tyre ne Tripoli dhe evakuuan personelin para fillimit te goditjeve te NATO-sp
   
   
Vritet Osama Bin Laden Obama Drejtesia eshte vene ne vend
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
pThemeluesi dhe lideri i Al-Kaedas Osama Bin Laden eshte vrare nga forcat amerikane ne Pakistan deklaroi presidenti amerikan Barak Obama ne nje dalje publike p pCNN informon se kreu i rrjetit terrorist Al-Kaeda u vra gjate nje operacioni blic ne qytetin Abbotabad 50 km ne veri te Islamabadit Presidenti i Shteteve te Bashkuara Barak Obama njoftoi vendin se terroristi me i kerkuar ne bote kreu i rrjetit Al-Kaida Osama Bin Laden ka vdekur ndersa shtoi se tashme drejtesia eshte ccediluar ne vend p pObama foli mbreme pak para mesnates sipas ores lokale ose rreth oreve te para te mengejsit sipas ores sone ne nje transmetim te drejtperdrejte televiziv ku konfirmoi se nje operacion i trupave amerikane kishte rezultuar ne vdekjen e Bin Ladenit p pPresidenti shpjegoi se ne gusht ishte informuar nga kreu i CIA-s Leon Paneta se mendohej qe Bin Ladeni ndodhej ne Pakistan Presidenti kishte udhezuar agjencite e zbulimit te perqendroheshin ne konfirmimin e vendndodhjes se tij Para nje jave shpjegoi me pas presidenti ai ishte informuar per vendndodhjen e sakte te Bin Ladenit ne Pakistan dhe kishte autorizuar nje operacion te kujdesshem nga nje njesi e vogel speciale per sjelljen e tij para drejtesise ekzekutimi i Bin Ladenit ndodh kur kane kaluar rreth 10 vjet qe nga sulmet terroriste te 11 shtatorit 2001 nga operativet e Al-Kaedes kunder Shteteve te Bashkuara ku mbeten te vrare mijera nejrez p pPresidenti shprehu mirenjohjen e tij dhe te kombit per njesine qe realizoi sulmin Presidenti ka marre nderkaq mesazhe nga Presidenti Xhorxh Bush dhe presidenti Bill Klinton me pergezime per kete moment historik per kombin Agjesnite e lajmeve konfirmojne se sulmi eshte ndermare nga nje skuader e prej 14 marinsash te transportuar me helikopter nga Afganistani per ne Pakistanp p4 persona nder te cilet edhe Osama Bin Laden u vrane gjate oepracionit blic te komandove amerikane kunder rezidences se liderit te Al Kaedes Osama Bin Laden rreth 50 ne veri te Islamabadit Tashme trupi i tij eshte ne duart e amerikaneve shkruan edhe website i Al Jazeera edhe pse operacioni qe ccediloi ne vrasjen e tij eshte kryer ne bashkepunim me anti terrorizmin pakistanezbr p pquotVdekja e Bin Ladenit shenon nje nga arritjet me te rendesishme te vendit tone ne luften kunder Al Kaides Por vdekja e tij nuk shenon fundin e perpjekjeve tona Nuk ka dyshime se Al Kaeda do te vazhdoje te perpiqet te na sulmoje ne Ne duhet dhe do te jemi vigjilent si brenda dhe jashtequot tha me tej presidenti Obama Numri nje i Shtepise se Bardhe falenderoi presidentin e Pakistanit Asif Ali Zardari per bashkepuniminbr emspbr p
   
   
Greqi kapet shqiptari ne kerkim nderkombetar
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
KRYSTALLOPIGISEuml - Nje shqiptar ka rene ne prangat e policise dje ne piken kufitare te Krystallopigise ne Greqi perpara se te hynte ne doganen e Kapshtices br br Per te riun ishte leshuar nje urdher-arresti nderkombetar 23 vjecari sipas mediave greke ishte i regjistruar ne listen e te huajve te padeshirueshem nga autoritetet gjermane ndaj ai kerkohej per trsquou arrestuar dhe ekstraduar i akuzuar per perfshirje ne trafikim droge br emBalkanWeb
   
   
Rama Per nje vit e gjysme hapim 200 mije vende pune
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
pTIRAN - Ne diten nderkombetare te punetoreve kryetari i Partise Socialiste njekohesisht edhe kandidati per Bashkine e Tiranes Edi Rama prezantoi planin e tij per uljen e papunesise dhe zhvillimin e kryeqytetitbr brbr Ky projekt u prezantua pasditen e djeshme ne sallen e Akademise se Arteve Fillimisht ka qene kreu aktual i bashkise me te madhe ne vend i cili ka theksuar mungesen e politikeve per te luftuar papunesine ashtu sikunder luftohet ne te vertetebr brbr Sot kemi nje program zhvillimi me shume te bazuar ne nje plan strategjik me komponentet e veta urban social dhe ekonomik Shtate projekte te medha te Tiranes europiane dhe me vazhdimin e punes se nisur krijojme mundesi per 200 mije vende punebr brbr E dime saktesisht se ku jane keto 200 mije vende pune dhe si mund te realizohen ato Duke larguar Saliun Shqiperia do te kthehet ne pune dhe do pergjysmojme shifren per nje milion te papunesh ne harkun e nje mandati e gjysme qeveri- premtoi Rama Ai theksoi se projekti i tij sjell punesim qe do te thote mireqeniebr brbr Kreu i PS sqaroi se do te nderhyrjet ne infrastrukture kane gjeneruar mbi miliarde leke ne ekonomine e qytetit dhe jane punesuar 22 mije punonjes ne vit Sipas tij vetem lejet e ndertimit kane kontribuar ne qarkullimin e 56 miliarde lekeve per paga e sigurime te cilat kane sjelle punesimin e mbi 32 mije punonjesve ne vitbr brbr Per rritjen e punesimit Rama nenvizoi se permes projektit Programi i zhvillimit te Lumit Tirana do te krijohen 500 mije vende pune ndersa per projektin Qendra e re e Tiranes XXI 16 800 vende pune dhe per Kampusin e ri universitar do te krijohen 3 900 vende punebr brbr Me pas eksperte te bashkise kane sqaruar programin ku edhe nuk munguan kritikat ndaj kandidatit demokrat Lulzim Basha duke e konsideruar ate si nje borxhli ndaj Tiranes Vete Lulezim Basha i ka borxh Tiranes nje milione euro per prishjen disa vjet me pare ne kohen kur ai ishte minister te nyjes se Zogut te Zi vendim ky i marre nen pergjegjesine personale te tijbr brbr Keto ishin para te taksapaguesve te Tiranes te familjeve te Tiranes te cilat ai i shperfilli dhe demtoi keshtu nje veper publike me nje vendim arbitrar absurd qe solli kete dem te madh- vleresuan ekspertetbr brbr Nga ana tjeter ne kapitullin per zhvillimin e ekonomise se kryeqytetit administratori i bashkise se Tiranes Dritan Agolli vleresoi se bizneset e vogla kane pasur dhe kane nje vemendje te vecante dhe fale punes se bashkise eshte rritur qarkullimi i xhiros vjetore me 30 here gje qe ka sjelle dyfishimin e punesimitbr brbr Permes projektit Punesimi dhe qarkullim ne ekonomine e qytetit Bashkia e Tiranes vlereson se per cdo nje person te punesuar ne infrastrukturen publike gjenerohen tre mundesi pulsimi per sektorin privat br brbr Nga 926 leje zhvillimi qyteti ka perfituar 70 milione euro taksen e infrastruktures qe ka shkuar per rruge shkolla e ujesjelles 410 milione euro per paga e sigurime te punonjesve te shoqerive te ndertimit 32 mije vende pune ne vit mbi 20 mije parkime- shpjegoi Agollibr brbr Sipas tij ne qytet eshte rritur kapaciteti tregtar dhe kapitali human atraktiviteti per investime imazhi dhe besueshmeria e qytetit si edhe vlera e prones br p
   
   
Moto GP Pedroza triumfon ne pisten e Portugalise
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
Dani Pedroza ka triumfuar ne Ccedilmimin e Madh te Portugalise ne Moto Grand Pri duke lene pas liderin e kampionatit boteror Horge Lorenco Piloti spanjoll i Hondes ka bere surprizen e madhe mbi pisten e Estorilit ku ishte serish Lorenco qe po dominonte br br Edhe pse vuante nga nje demtim ne shpatull Pedroza mori kryesimin e gares 4 xhiro para fundit duke marre fitoren e pare per vitin 2011 dhe te paren per te ne Portugali Vendi i trete i ka takuar Kejsi Stoner me Honden qe ka lene pas italianin Andrea Doviciozo Ky i fundit i ka vjedhur vendin e katert bashkepatriotit Valentino Rosi pasi te dy keta pilote e kaluan vijen e finishit krah per krah br br Por Doviciozo ka qene 2 te qindtat e sekondes perpara ldquoDoktoritrdquo Pas kesaj gare Boterori i Moto Grand Pri vazhdon te kryesohet nga Horge Lorenco me 65 pike i ndjekur nga Pedroza me 61 dhe Kejsi Stoner me 41 Nderkohe Valentino Rosi mban vendin e katert me 31 pike br emBalkanWebbr stylefont-weight bold
   
   
Greqi vritet neperpjekje megrabitesit
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
PATRA-Nje ngjarje qe iu ngjan skenareve te filmave ndodhi dje ne Patra qytet i Greqise Nje tentative per grabitje me arme ne nje supermarket perfundoi ne nje tragjedi me pasoje nje person te vdekur br Viktima eshte George Mantas nje zjarrfikes ne pension Babai i dy femijeve vdiq ne supermarket para syve te klienteve te frikesuar nga armet e grabitesve 59 vjecari ndodhej ne supermarket me gruan dhe vajzen dhe kur pa se disa persona me maska kercenonin klientet dhe punonjesit me arme shkoi ne makinen e vet per te marre nje mjet me qellim pengimin e tyre por sapo u kthye u qellua prej armeve te tyre per vdekje br Policia mberriti ne vendngjarje por nuk arriti trsquoi kape grabitesit dhe autoret e vrasjes nderkohe qe ka nisur kerkimin per ta br br dbBalkanWeb
   
   
Shtohen vjedhjet gjate fushates banoret e Gramshit ne alarm
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
pGRAMSH - Vjedhje te njepasnjeshme ne tri javet e para te muajit prill kane vene ne alarm banoret e zones se Gramshit te cilet nepermjet nje letre kane ngritur shqetesimin e tyre per shtimin e veprimtarive kriminale sidomos gjate fushates zgjedhorebr brbr Vjedhjet kane krijuar impakt ne shume familje pasi ne nje rast eshte vjedhur nje trasformator duke lene nje fshat pa uje ndersa ne nje fshat tjeter jane vjedhur telat e energjise elektrike duke lene banoret pa drita Po keshtu pre e vjedhjeve kane rene edhe kompjuterat e nje shkollebr brbr Nisur nga ky shqetesim eshte kontaktuar Drejtoria e Policise Elbasan dhe nga informacionet e marra mesohet se jane te dokumentuara te gjitha vjedhjet dhe eshte kapur autori i njeres prej tyre nderkohe qe jane ne kerkim autoret e vjedhjeve te tjerabr brbr Nga komunikimi zyrtar i Drejtorise se Policise sqarohet se zbulimi goditja e grupeve me tendence vjedhjet dhe dokumentimi ligjor i veprimtarise se tyre eshte nje nder objektivat e Strukturave te Drejtorise se Policise se Elbasan ku vetem muajt e fundit jane arrestuar shume persona me tendence vjedhjenbr brbr Mund te themi se ne qarkun e Elbasanit fenomeni i vepres penale te vjedhjes eshte i pranishem po keshtu ky fenomen eshte i pranishem edhe ne rrethin e Gramshit ku per muajin prill 2011 rezultojne te kene ndodhur 4 vepra penale te vjedhjes ne fshatra te ndryshme te rrethit Gramsh si ne Drize Pishaj Gjergjovine ku njera prej tyre eshte e zbuluar dhe pikerisht vjedhja e baneses se shtetasit AD duke arrestuar autorin ABozhuribr brbr Autori i kapur vodhi materiale te ndryshme ne banesen e ketij shtetasi Nderkohe jane regjistruar 6 kompjutera ne shkollen 9-vjecare ne Gramsh 1 transformator te pompes se ujesjellesit 8 kampata secila nga 80 m tel gjithsej 600 mbr brbr Per te gjitha rastet e ndodhura Policia e Elbasanit deklaron se po punon intensivisht per kapjen e autoreve Blute u shprehen se nga hetimet rezulton se autoret nuk jane vetem banore te Elbasanit por edhe te rretheve te tjera te vendit te cilet kryejne vjedhje ne bashkepunim me persona me precedente penalebr brbr Nderkohe banoret i kane cilesuar vjedhjet te ndikuar nga fushata elektorale Ata thone se gjate tre muajve eshte regjistruar vetem nje vjedhje ne Gramsh nderkohe qe vetem gjate fushates jane regjistruar disa te tilla dhe qe kane shkaktuar dem te madh per te gjithe komunitetin br p
   
   
Truri pjeserisht fle edhe ne gjendje te zgjuar
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
p Nga Express me 01 maj 2011 ne ora 2200 pDeri te gjumi mund te vije ne pjese te caktuara te trurit edhe kur pjesa tjeter e tij eshte e zgjuar thuhet ne nje hulumtim te publikuar ne revisten shkencore 147Nature148 br br Kur nje personi i mungon gjumi atehere vjen deri tek aty qe disa nerva te caktuara te qelizave neuronet mund te krijojne pauze ka konstatuar nje grup shkencetaresh amerikane gjate nje studimi br br Shkencetaret qe merren me fushen e psikiatrise Gvilo Tononi dhe Kjara Cireli me grupin e kolegeve nga universiteti 147Viskonsin 150 Medison148 kane ardhur deri te ky rezultat duke kryer studime te brejtesit te cilet nuk ia kane lejuar qe te fleje sa duhet br br Ketyre gjallesave iu jane vendosur elektroda dhe ne kete menyre permes elektroencefalografise eshte percjelle gjendja e qelizave nervore transmetojne mediat franceze p
   
   
Rikthehet 1997-a sulm me arme zjarri nje banese
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
pKOR - Sulmohet me arme zjarri ne oret e vona te se shtunes banesa e njerit prej te forteve te Korces aktiv ne vitin 1997 Ngjarja ndodhi ne lagjen 11 ndersa mesohet se 35-vjecari Pali Pavlli ne momentin e te shtenave me arme ndodhej ne banese se bashku me familjen e tij br brbr Ngjarjabr brbr Sipas policise persona ende te paidentifikuar kane hedhur nje leter paraprakisht ne banesen e 35-vjecarit Pali Pavlli ku shkruhej Je i vdekur Nga shoku yt i vjeter Me pas kane qelluar me arme zjarri te tipit pistolete ne drejtim te baneses se tij por fatmiresisht edhe pse plumbat kane depertuar ne dritaren e dhomes se gjumit nuk ka pasur te lenduarbr brbr Te shtenat e armeve kane mberthyer nga paniku banoret e zones ndersa menjehere ne vendngjarje pas sinjalizimit nga fqinjet perreth kane mberritur uniformat blu ndersa autoret jane larguar ne drejtim te paditur br brbr Hetimibr brbr Sipas policise rezulton te jene perdorur arme te tipit pistolete pasi jane gjetur ne vendngjarje edhe dy gezhoja Gjithashtu policia ben te ditur se nga hetimet paraprake rezulton se ngjarja ka ardhur si rrjedhoje e nje hakmarrjeje te mundshme Dyshohet se ngjarja ka per motiv te shkuaren e 35-vjecarit i cili eshte edhe me precedent penal qe lidhet me trazirat e vitit 1997br brbr Policia po heton pisten e konflikteve te vjetra por edhe ate te larjes se hesapeve Ende nuk dihet se cfare konflikti mund te kete pasur 35-vjecari ne kohe te largeta per kete jane marre ne pyetje edhe shume persona br brbr Nderkohe blute e Korces jane te rezervuar ne dhenien e detajeve per shkak te hetimeve dhe dokumentimit te ngjarjes Konfirmohet shoqerimi ne polici i 35-vjecarit ku po merret ne pyetje ne lidhje me dyshimet e autoreve te kesaj ngjarjeje e cila fatmiresisht nuk pati te lenduar Aktualisht policia e Korces po vijon hetimet me qellim zbardhjen e ngjarjes dhe identifikimin dhe kapjen e autoreve p
   
   
CAIR SHBA-ja nuk eshte ne lufte me Islamin
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
pKeshilli per Marredheniet amerikano-Islamike CAIR nje organizate per mbrojtjen e te drejtave te myslimaneve kane pershendetur vrasjen e kreut te Al Kaedes Osama bin Ladenp pquotAshtu sikurse kemi deklaruar vazhdimisht qe prej 11 shtatorit te vitit 2001 Bin Laden nuk ka perfaqesuar asnjehere myslimanetquot thuhet ne deklaratep pPo ashtu organizata ka perseritur deklaraten e dhene nga presidenti Obama se Shtetet e Bashkuara nuk kane qene dhe nuk jane ne lufte me islaminp pNderkohe selite diplomatike ne te gjithe boten jane vendosur ne gatishmeri te larte pas lajmit per vdekjen e Bin Ladenitp pDepartamenti i Shtetit sipas nje zyrtari te larte ka leshuar apel per kujdes per te gjithe shtetasit e saj Gjithashtu eshte rritur niveli i gatishmerise per shkak se mbeshtetesit e Al Kaedes mund te hakmerren ndaj qytetareve amerikane apo institucioneve te SHBAbr p
   
   
Xhamia e re sot shpallet fituesi
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
pSot ne oret e paradites kryeqytetasit do te njohin projekti sipas te cilit do te ndertohet Xhamia dhe Muzeu i bashkejeteses fetare ne Tirane Ne gare jane pese studio te cilat kane kaluar ne kete faze te dyte te konkursit nderkombetar te shpallur nga Bashkia e Tiranes duke lene pas rreth 100 studio te tjera br brbr Sot juria e perbere nga Nderkohe juria e cila do te perzgjedhe edhe studion fituese perbehet nga Edi Rama Vedran Mimica Peter Seinnen Paul Bhm Enzo Siviero Artan Shkreli e perfaqesues te Komunitetit Mysliman do te zgjedhin mes pese projekteve te prezantuara dje nga studiot ne garebr brbr Mes studiove Andreas Perea Ortega - Madrid Spanje Architecture Studio - Paris France BIG - Kopenhagen Danimarke Search - Amsterdam Holande Zaha Hadid Architects - Londer Britani e Madhe vetem njera do te jete fituesebr brbr Kryetari i Bashkise Edi Rama prezantoi dje nje nga nje studiot dhe karakteristikat e tyre duke theksuar se ky konkurs nuk eshte pjese e fushates por nje nisme e filluar muaj me pare e qe sot do kurorezohet me fituesinbr brbr Duke qene se ky konkurs zhvillohet ne nje periudhe qe eshte ne nje periudhe elektorale une nuk do te zgjatem ne fjalen time pervecse te beje nje prezantim te pjesemarresve dhe me pas le tua leme arkitekteve te flasin me idete e tyre tha Rama br brbr Gara br brbr Konkursi per xhamine eshte zhvilluar ne dy etapa ku ne fazen e pare kane aplikuar plot 100 studio nga 28 vende te ndryshme te botes por juria ka perzgjedhur vetem 5 prej tyre Te pesta studiot ne kete faze te dyte kane dorezuar prane Bashkise projektin ku perfshihet xhamia dhe muzeu i bashkejeteses fetare sipas standardeve dhe siperfaqes qe Bashkia ka percaktuarbr brbr Ne kerkesat e Bashkise drejtuar studiove te projektimit kerkohet qe keto dy ndertesa publike ne qender te qytetit te kene elemente te modernes pra te pasqyrojne kohe qe i perkasin Projekti per xhamine duhet detyrimisht te permbaje elementet e kultit por duhet te kete nje arkitekture modernebr brbr Siperfaqja per xhamine eshte 2500 m2 ndersa siperfaqja per muzeun eshte 1650 m2 Ndertesa e xhamise duhet te kete salla per mesim biblioteka pra te jete nje objekt i lidhur me dijen islame p br
   
   
Libi shpeton Gadaf vritet djali i tij i vogel
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
TRIPOLI-Lideri i Libise Muamer Gadafi i ka shpetuar nje sulmi te NATO-s te shtunen ne nje shtepi ne Tripoli Zedhenesi i Qeverise tha se sulmi megjithate vrau djalin e tij me te ri Saif Al Arab se bashku me tre niperit e Gadafit br br NATO e ka mohuar se Gadafi ka qene caku i sulmit duke deklaruar se qellimi ka qene qe te sulmohet nje baze ushtarake ne te njejten zone te Tripolit br br Ne te njejten kohe zyra per informim e Shtepise se Bardhe ka thene se ata jane ne dijeni per raportimet e mediave libiane per vrasjen e djalit te Gadafit dhe se po e monitorojne situaten br br NATO konfirmoi sot sulmet ajrore ne zonen Bab al-Aziziyah ne Tripoli por jo vrasjen e Saif al-Arab Kadafit djali i vogel te liderit libian Muamer Gadafi ashtu siccedil kishte njoftuar nje zedhenes i regjimit libian br NATO siguroi se objektiv i saj nuk kishin qene civilet br Gjate nates se kaluar NATO-ja ka vazhduar sulmet e saj te sakta kunder instalimeve ushtarake te regjimit te Kadafit ne Tripoli perfshire sulmet kunder nderteses se nje komande ushtarake kontrolli ne zonen Bab al-Aziziyah tha aleanca me ane te nje deklarate br Jam ne dijeni edhe te njoftimeve te pakonfirmuara te medias per vdekjen e nje anetari te familjes Kadafi tha gjenerali Charles Bouchard komandant i operacioneve br Ne na vjen keq per humbjet e jeteve sidomos te civileve te pafajshem theksoi ai br br dbBalkanWeb
   
   
Milani ne feste mjafton nje barazim per titullin
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
SAN SIRO- Nje pike dhe ldquoDjallirdquo eshte ne Parajse Nje pike te shtunen ne ldquoOlimpikordquo kunder Romes dhe Milani do te fitoje titullin numer 18 ne histori Kuqezinjte kane fituar ndeshjen e radhes duke mposhtur 1-0 Bolonjen ne takimin e zhvilluar sot ne ldquoSan Sirordquo dhe duke e ccediluar serish diferencen ne 8 pike me Interin br br Tashme titulli duket ne ldquohipotekerdquo pasi ne 3 ndeshjet e mbetura skuadres se Alegrit do trsquoi mjaftoje vetem nje barazim Sfida e sotme e luajtur ne nje ldquoSan Sirordquo te tejmbushur i ka dhene Milanit startin deciziv drejt trofeut pas nje sezoni ku kjo skuader ka dominuar Serine A fale nje futbolli jo aq spektakolar por shume efikas Ndeshja me Bolonjen ishte nje konfirmim i Milanit te zakonshem te ketij sezoni qe pasi shenon nje gol kthehet te administroje situaten br br Ashtu ndodhi edhe sot Kuqezinjve u mjaftuan 8 minuta per te gjetur avantazhin me ane te Matje Flamini por rastet nuk kane munguar edhe pas ketij momenti Kasano ishte shume prane dyfishimit ne minuten e 17-te ashtu si Flamini ne fundin e pjeses se pare Me pas gjithccedilka ka qene nje administrim rezultati me nje ritem teper te ulet te ndeshjes Robinjo ka qene ai qe ka tentuar per te gjetur golin e dyte ndersa me i miri ne fushe eshte vleresuar serish Boateng i afte te vrapoje gjate gjithe kohes dhe te krijoje panik ne mbrojtjen e Bolonjes 10 minuta para fundit Britos per pak nuk ka barazuar por 2 minuta me pas Roccedila eshte nxjerre me te kuqe me nje vendim te dyshimte te gjyqtarit Perfundon me fitoren minimale te Milanit por Silvio Berluskonit te pranishem ne tribune i ka pelqyer edhe keshtubr Ndeshjetbr Ne takimet e tjera te Serise A te zhvilluara sot spikat fitorja 5-2 e Fiorentines perballe Udinezes ne nje ndeshje ku vjollcet luanin thjesht per te zbavitur publikun e tyre Skuadra e Mihajloviccedil ka ndaluar rrugen e friulianeve per ne Champions League fale nje paraqitjeje te shkelqyer dhe qe le pak vend per diskutime Por beteja me e forte ne keto momente duket e perqendruar ne sfiden per qendrimin ne kategori Keshtu Sampdoria nuk ka shkuar me shume se nje barazim 3-3 ndaj Breshias ne shtepi ne nje sfide ku miqte kaluan tre here ne avantazh Por vendasit gjeten force per te reaguar ne te tre momentet dhe ne fund moren nje pike qe i nxjerr per momentin nga zona e renies Nje fitore teper e rendesishme edhe per Parmen qe duket se e ka siguruar edhe matematikisht qendrimin Ajo mundi 3-1 Palermon ne shtepi dhe tashme eshte 6 pike larg zones se renies kur mbeten 3 ndeshje deri ne fund Fitore me shume vlera edhe per Katanian qe gjithashtu ka siguruar qendrimin ne radhet e me te mireve Skuadra e Diego Pablo Simeones shenoi dy gola ndaj Kaljarit ne 15 minutat e fundit edhe pse ishte me 10 vete Me fitoren e sotme siccedililianet kane shkuar 5 pike larg zones se renies Tri pike te rendesishme edhe per Parmen e Kievon qe perfundimisht mund te quhen te shpetuarabr br SERIA Abr Ccedilezena-Inter 1-2br Napoli-Xhenoa 1-0br Milan-Bolonja 1-0br Katania-Kaljari 2-0br Kievo-Leccedile 1-0br Fiore-Udineze 5-2br Parma-Palermo 3-1br Sampdoria-Breshia 3-3br Bari-Romabr Te henenbr Lacio-Juventus br RENDITJAbr Milan 77br Inter 69br Napoli 68br Lacio 60br Udineze 59br Roma 56br Juventus 53br Palermo 50br Fiorentina 49br Xhenoa 45br Kaljari 44br Kievo 42br Parma 41br Bolonja 40br Katania 40br Ccedilezena 37br Sampdoria 36br Leccedile 35br Breshia 31br Bari 21br br emBalkanWeb
   
   
Rexhepi Isa i di teknikat e UDB-se
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
pMinistri i Brendshem Bajram Rexhepi vazhdon te jete protagonist ne deklaratat e tij Ne javen kur u perplas fort dhe ne pike pa kthim me EULEX-in Rexhepi ka pergjigje edhe per deklaratat e Isa Mustafes qe krahasoi policine e Kosoves me UDB-sep pldquoEumlshte krahasim i papranueshem Por ndoshta Mustafa i di teknikat e UDB-se dhe prandaj ka folur Per gjithccedilka nese ka pasur kalim kompetencash aty eshte Inspektorati i Policiserdquo ka thene Rexhepi Sipas tij eshte e papranueshme qe nje deklarate e tille te vije nga kryetari i kryeqytetit dhe nga lideri i partise se dyte me te madhe ne vend br p
   
   
Arsenali mund Junajtid hapet beteja per titull
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
ANGLI- Ka mjaftuar nje gol i ccediluditshem i Lampard ne sfiden Ccedilelsi-Totenhem dhe nje fitore 1-0 e Arsenalit ndaj Manccedilesterit per te rihapur serish Premier Ligen Angleze Kur mbeten edhe 3 jave deri ne fund ccedileshtja e titullit kampion ne Angli duket teresisht e hapur pasi blute e Londres jane 3 pike larg ldquoDjajve te Kuqrdquo me te cilet kane nje perballje direkte ne javen e fundit br br Rihapja e kampionatit ka ndodhur pas fitores 1-0 te Arsenalit ndaj Manccedilesterit ne sfiden e zhvilluar sot ne ldquoEmiratesrdquo te Londres ldquoTopccedilinjterdquo e kane dominuar totalisht ndeshjen dhe i jane falur nje goli te te riut Aron Ramsej ne pjesen e dyte per te marre 3 piket br br Supersfida e kesaj jave ka qene e mbushur me emocione por edhe me gabime te arbitrit i cili ne fillim nuk dha nje penallti per prekje me dore te Vidiccedil ndersa ne pjesen e dyte per nje kontakt mes Klishi dhe Majkell Ouen Sidoqofte fitorja e Arsenalit ka qene e merituar pasi londinezet krijuan me shume ne fushen e lojes br emBalkanWebbr
   
   
Dollari nen presion
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
p Nga Express me 01 maj 2011 ne ora 2030 pNe tregjet valutore vlera e dollarit amerikan ka shenuar renie ne nivelin me te ulet ne gati tri vjetet e fundit pasi qe Banka qendrore amerikane Fed paralajmeroi se nuk do te ashpersoje politikat monetare br br Indeksi i dollari i cili tregon vlerat e valutes amerikane ne raport me gjashte valutat tjera kryesore boterore ka rreshqitur javen qe po leme pas 168 per qind ne 7283 pike ne nivelin me te ulet qe nga korriku i vitit 2008 br br Kursi i valutes evropiane ndaj dollarit eshte forcuar 168 per qind ne 14816 dollare Te enjten nje euro eshte shkembyer me 14882 dollare qe paraqet nivelin me te larte ne 17 muajt e fundit br br Dollari eshte dobesuar edhe ne raport me jenin per 086 per qind ne 8115 jene Euro megjithate eshte forcuar ne raport me valuten japoneze 083 per qind ne 12025 jene br br Presioni mbi dollarin edhe ashtu te dobesuar eshte shtuar te merkuren pasi qe banka qendrore amerikane paralajmeroi permbylljen e programit te vet ne vlere prej 600 miliarde dollare per blerjen e obligacioneve per qershor dhe mos ndryshimin e kamatave baze prej 0 deri ne 025 per qind br br Nje veprim i tille ne treg eshte pare si nje sinjal se banka qendrore amerikane nuk do te ashpersoje politikat monetare Shumica e tregtareve amerikane presin qe Fed do te mbaje kamatat ne nivel aktual deri ne fund te ketij viti br br Nga ana tjeter Banka qendrore evropiane ECB tashme ka ngritur nje here kamatat baze dhe pritet gradualisht te ashpersoje politiken monetare Per kete arsye analistet theksojne se euro se shpejti do te mund te testoje limitin kryesor psikologjik prej 15 dollare br br 147Euro po forcohet per shkak se eshte alternativa kryesore rezerve e dollarit148 ka thene strategu per valuta ne 147Bank of New York148 Melon Nil Mellor br br Presionet shtese ndaj dollarit kane shkaktuar dobesimin me te madh te tij se sa ishte pritur pavaresisht se te dhenat e bruto prodhimit amerikan tregojne se ekonomia ne cerekun e pare eshte ngritur 18 per qind krahasuar me te njejten periudhe te vitit te kaluar derisa ne tremujorin e fundit te vitit te kaluar rritja ka qene 31 per qind p
   
   
Vritet Osama bin Laden
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
p Nga Express me 02 maj 2011 ne ora 0801 pPas shume kontradiktave dhe shume lajmeve se ai eshte vrare me ne fund misionin amerikan ne Afganistan ka konfirmuar se ka vrare njerin prej lidereve me te medhenj terrorist Osama bin Laden Mesohet se vrasja eshte bere ne bashkepunim me Pakistanin ka thene presidenti amerikan Barack Obama br br Osama bin Laden 150 lideri me karizmatik i al Qaeda146s 150 eshte vrare nga forcat e ushtrise amerikane ne nje bujtine qe ishte rreth 100 km ne veri te kryeqytetit te Pakistanit Islamabad bashke me disa anetar te familjes se tij ka thene nje zyrtar amerikan per CNN br br Anetaret e sherbimit inteligjent te Pakistanit te njohur me emrin ISI ishin duke operuar ne vendin e Abbottabad gjate ketij operacioni tha nje zyrtar tjeter i Pakistanit br br Bin Ladeni i ka rezistuar vrasjes perderisa eshte vrare pasi ka shkembyer zjarr me forcat kundershtare tha nje zyrtar i administrates amerikane br br Zyrtari i inteligjences se Pakistanit tha se ata nuk dine a ka te lenduar nga ana e tyre por vetem e dine se kane vrare trurin e terrorizimit boteror br br Burimet amerikane qe perfshire nje zyrtar dhe nje burim tjeter nga familja thone se bin Laden eshte goditur ne koke br br Tre burra te tjere po ashtu jane vrare ne kete sulm si dhe nje grua e cila eshte perdorur si mburoje njerezore br br Skuadra amerikane ishte ne gjendje qe ta krye operimin per 40 minuta Nuk kishte lendime nga ana amerikane edhe pse nje helikopter amerikane eshte rrezuar gjate sulmit por per probleme mekanike Helikopteri ishte shkaterruar dhe ishte ndalur per shkak te arsyeve te sigurise br br Nje zyrtare i Shtepise se Bardhe tha per gazetaret qe administrata e Obama146s nuk ka shkembyer informatat qe kane pasur sepse e kane ditur qe Osama gjendej diku ne ate zone perfshire ketu edhe Pakistanin per arsye sigurie br br Ai ka thene se vetem nje grup i vogel njerezisht brenda qeverise se SHBA146ve e kane ditur se ku eshte duke u vendosur operacioni Sipas ketyre zyrtareve 147nje skuader e vogel e SHBA146ve148 ishte perfshire ne operacion por asnje zyrtar amerikan nuk e ka thene kete br br Megjithate burime nga ministria e mbrojtjes thone se Ushtria amerikane ishte e involvuar ne aksion p
   
   
TTP Osama bin Laden eshte gjalle
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
pTehrik-e-Taliban Pakistan TTP hodhi poshte raportet e publikuara se lideri i Al Kaedas Osama Bin Laden eshte vrarebr p pTelevizioni pakistanez ldquoGeno Newsrdquo beri publik deklaraten e kreut te TTP i cili tha se raportimet e mediave amerikane jane te rremebr p pMe heret presidenti i SHBA-ve Obama deklaroi se udheheqesi i rrjetit terrorist te Al Kaides Osama Bin Laden eshte vrare ne nje operacion te forcave amerikane ne Pakistanbr p pldquoSot me udhezim timin Shtetet e Bashkuara ndermoren nje operacion kunder ketij kompleksi ne Abotabad te Pakistanit Nje ekip i vogel amerikan e kreu operacionin me guxim dhe aftesi te jashtezakonshme Ata u treguan te kujdesshem per te mos lene mundesi per lendime ne radhet e trupave amerikane dhe per te shmangur viktima ne radhet e civileve Pas nje shkembim zjarri ata vrane Osama bin Ladenin dhe moren nen kontroll trupin e tijrdquo theksoi Obamabr p
   
   
Itali Benedikti i XVItakon Topin vleresohetharmonia fetare ne Shqiperi
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
TIRANE-Presidenti i Republikes Bamir Topi se bashku me Zonjen e Pare Teuta Topi u priten ne Baziliken e Shen Pjetrit ne Vatikan nga Ati i Shenjte Papa Benedikti XVI pasi moren pjese sot paradite ne ceremonine madheshtore te Lumturimit te Papes Gjon Pali II br br Sic ben te ditur zyra per shtyp e Presidentit gjate takimit Presidenti Topi falenderoi Papen Benedikti XVI per kete nderim te veccedilante dhe njekohesisht shprehu kenaqesine e vleresimin e madh per ceremonine e shenjte e solemne te Lumturimit te Papes Gjon Pali II Duke risjelle ne vemendje e me krenari dashamiresine dhe miqesine qe pati demonstruar Papa Gjon Pali II per shqiptaret e veccedilanerisht per Nene Terezen te cilen e pati cilesuar si lsquoperfaqesuesen me te mire te popullit shqiptar dhe te Kishes Katolike ne dimensione boterorersquo Presidenti Topi shprehu gjithashtu mirenjohjen e thelle per mbeshtetjen e perkrahjen e madhe qe Selia e Shenjte i ka dhene ne menyre te vazhdueshme konsolidimit te demokracise por dhe bashkejeteses fetare ne Shqiperi br br Nga ana e tij Papa Bendikti XVI pasi i shprehu mirenjohjen Kreut te Shtetit shqiptar dhe Zonjes se Pare Teuta Topi per pranine ne ceremonine e Lumturimit te Papes Gjon Pali II theksoi se Selia e Shenjte do te vazhdoje te mbeshtese plotesisht Shqiperine ne aspiraten e saj integruese per ne Bashkimin Evropian Ati i Shenjte vleresoi lart gjithashtu edhe bashkejetesen e harmonine nder-fetare qe ka karakterizuar popullin shqiptar gjate gjithe historise se tij shekullore br br Ne prani te mjaft personaliteteve te larta shteterore italiane krereve te shteteve e qindra besimtareve Presidenti Topi dhe Zonja e Pare ndoqen sot nga afer te gjitha ritualet fetare te meshes solemne te Lumturimit te Papes Gjon Pali II te organizuar nga Selia e Shenjte e te kryesuar nga Ati i Shenjte Papa Benedikti XVI e cila nisi ne oren 1000 dhe u percoll me emocion per rreth dy ore jo vetem nga te pranishmit por edhe anembane botes Ne perfundim pjesemarresit e shumte nen autoritetin apostolik te Papes festuan hapin e pare te hedhur drejt shenjterimit te plote te Papes Gjon Pali II br br dbBalkanWebbr
   
   
1 maji hap tregun gjerman te punes
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
Tregu i punes ne Gjermani ka zgjuar interesin e shuam mjekeve ne Europen Lindore br br Mjeket lindor marrin rrugen drejt Gjermanise br br Hapja e tregut te punes ne 1 maj ka bere qe shume bluza te bardha nga Polonia Bullgaria dhe Rumania te lene atdheun ne kerkim te kushteve me te mira te punes por edhe nje pagese me te kenaqshmebr br br typemoz
   
   
Ne Pogradec ccedilelet Festivali Europian i Kukullave
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
POGRADEC-Ne nje atmosfere festive para qendres kulturore Lasgush Poradeci eshte ccedilelur Festivali Europian i Kukullave Atmosferes se ndezur politike te zgjedhjeve femije nga gjithe rajoni i kane dhene nje pamje tjeter te gezueshme ne keto dite pranvere br br Ky eshte nje vit jubilar meqenese perkon me edicionin i 10-te i ketij festivali europian qe eshte pagezuar Xinxifillua qe eshte dhe ccedilmimi i fituesit te festivalit Kete vit marrin pjese 10 trupa si ajo e Beratit Vlores Elbasanit Korccediles Bilishtit Tetoves Ferizajt Dodona e Prishtines Teatri Kombetar i Femijeve ne Tirane dhe ajo e Pogradecit Presidenti i ketij festivali Artan Shkembi ju uroi pjesemarresve mireseardhjen Trupa e Beratit ka ccedilelur festivalin me pjesen teatrore Rosak Topolaku qe ka vazhduar me pas me trupen e Vlores me shfaqen Lumbardha Dje vazhdoi konkurrimin Elbasani me pjesen Erdhen Xhagajduret Kete vit ra ne sy mospjesemarrja e trupave te tjera nga Europa siccedil ka ndodhur vitet e tjera ku trupa nga Italia Gjermania Spanja Franca Greqi etj kane qene pjesemarrese ne kete festival Kane qene mungesa e fondeve qe kete vit kete festival europian jane mjaftuar vetem me pjesemarrjen e trupave mbare kombetare nga Tetova Ferizaj Prishtina dhe trupat e vendit br br dbBalkanWeb
   
   
Salihi humb sfiden decizive Ujkani tregohet nje hero
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
VJENE-Rapidi i Vjenes ka pesuar nje humbje 1-2 shokuese dje perballe Salzburgut duke mbetur jashte zones se Kupave te Evropes Ne kete menyre skuadra e Hamdi Salihit rrezikon te mos luaje ne Europa League sezonin e ardhshem pasi eshte 2 pike larg vendit te trete Shkodrani ishte titullar dhe humbi nje shans te arte ne minuten e 58-te kur goditja e tij me koke u prit nga portieri Nderkohe ne Serine B italiane portieri Samir Ujkani ka qene nga me te miret ne fushe ne barazimin 2-2 te Novares me Sienen br br dbBalkanWeb
   
   
Serbia patjeter te gjeje zgjidhje per Kosoven
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
p Nga Express me 01 maj 2011 ne ora 2145 pZevendeskryeministri serb Bozidar Djelic ka thene se nuk eshte kusht per marrjen e dates per negociata rreth anetaresimit te Serbise ne BE arritja e nje marreveshjeje me Prishtinen br br 147Serbia ka propozuar hapjen e dialogut me Prishtinen me qellim te gjetjes se nje zgjidhjeje perfundimtare per ceshtjen me te rende 150 ceshtjen e statusit te Kosoves148 ka thene Djelic br br Sipas zevendeskryeministrit serb te angazhuar per integrime evropiane nuk duhet t146u shkohet rrotull gjerave rreth Kosoves br br 147Qe te hyje ne BE Serbia patjeter duhet te gjeje zgjidhje per Kosoven sikurse edhe Prishtina ne qofte se deshiron te shkoje me tutje ne integrimet evropiane148 ka thene Djelic per gazeten Blic br br Zevendeskryeministri serb ka potencuar se kompromisi midis Beogradit dhe Prishtines eshte ne interes te Evropes dhe botes sepse do te eliminonte ndaresit ekzistuese rreth ceshtjes kontestuese per Kosoven br p
   
   
Liverpuli kap Totenhemin Siti siguron Champions
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
Nje fitore 3-0 e arritur perballe Njukasellit i ka dhene Liverpulit vendin e peste ne klasifikim me pike te barabarta me Totenhemit Te kuqte e Keni Dalglish duken skuadra me ne forme e Premier Liges ndonese ne fushe jane pa kapitenin Stiven Xherard br br Ndeshja e sotme ka qene nje dominim i Liverpulit qe shenoi ne pjesen e pare me ane te Maksi Rodrigez ndersa ne te dyten me Kajt dhe Suarez Megjithese ka pike te barabarta me Spersat Liverpuli ka luajtur nje ndeshje me shume se ata Nderkohe Manccedilester Siti ka siguruar praktikisht Champions League pas fitores 2-1 te arritur dje ndaj Uest Hemit ldquoCitizensrdquo ndodhen 7 pike para dyshes Totenhem-Liverpul qe duket se kane shpresa vetem per shkak te matematikes pasi ne praktike ccedildo gje mund te quhet e mbyllur tashmebr emBalkanWeb
   
   
Borusia e Dortmunditkampione mes rekordeve ne Gjermani
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
GJERMANI- Borusia e Dortmundit eshte shpallur kampione e Gjermanise per here te shtate ne historine e saj Sezoni 2010-2011 ka perfunduar me triumfin e verdhezinjve te Jurgen Klop pas nje dominimi absolut qe nga starti Duke perjashtuar Bajer Leverkusen qe eshte dorezuar vetem sot favoritet e tjera per fitimin e titullit kane dale nga lufta shume keq Bajerni i Mynihut rrezikon te mos luaje ne Champions League sezonin e ardhshem nderkohe qe Shalke ka shkelqyer vetem ne kupa Nderkohe Volfsburgu dhe Verderi nuk jane ende te sigurta nese do te qendrojne ne Bundeslige apo jo Per te fituar trofeun dy jave para kohe Borusia e Dortmundit kishte nevoje per vetem 2 pike per te lene pas Leverkusen E ndersa kjo e fundit humbiste 2-0 ne fushen e Kelnit 80 mije te pranishmit ne ldquoVestfalenstadionrdquo ishin duke duartrokitur triumfin 2-0 te ekipit te tyre ndaj Nurembergut Golat e Barrios dhe te Levandovskit ne pjesen e pare kane mbyllur llogarite me sfiden e sotme nderkohe qe pas fishkellimes finale te arbitrit ne stadium ka nisur nje feste sa gjigande aq edhe origjinale Per Borusian ishte titulli i pare pas 9 vjetesh dhe i arritur pas nje ecurie te frikshme Ajo mori kryesimin e vetme ne javen e 10-te kur mundi te lere pas Mainzin zbulimin e pjeses se pare te ketij sezoni Qe nga ai moment verdhezinjte nuk e kane leshuar me kreun Suksesi i dyfishte me Bajernin e Mynihut dhe fitorja 3-1 ne transferte ndaj Bajer Leverkusen kane qene momentet kryesore te kesaj skuadrebr maNEWS24BalkanWeb
   
   
Libia Rusia kunder NATO-s
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
pRusia kritikoi edhe njehere tjeter NATO-n se po tejkalon kompetencat qe i lindin nga rezoluta e OKB-se per mbrojtjen e civileve ne Libibr p pMinistri i Jashtem Sergei Lavrov ne nje deklarate per shtyp citon bombardimin e kompleksit te Gedafit ku gjeti vdekjen edhe djali i tij i vogel dhe shpreh dyshimet e Moskes ne lidhje me deklaraten e NATO-s se objektiv i sulmeve te Aleances nuk eshte Gedafi apo familja e tijp pNderkohe Lavrov perjashton edhe mundesine e dergimit te forcave ushtarake ruse ne Libi pa nje rezolute te OKB-sebr p
   
   
Gjendet njera kuti e zeze e Airbus A330
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
pZyra hetimore e aviacionit civil francez BEA njoftoi gjetjen e njeres prej dy kutive te zeza te Airbus A330 avioni i nisur nga Rio me destinacion Parisin por qe u rrezua mbi Atlantik Zyra njoftoi per mediat se gjetja e njeres prej kutive do te ndihmoje ne zbardhjen e shkaqeve qe cuan ne rrezimin e avionit duke shkaktuar vdekjen e 228 personave ne bordp pAirbus A330 u rrezua ne 1 qershor te 2009-s Hetimet e nisura pas tragjedise edhe pse kane kaluar thuajse 2 vjet nuk kane mundur te zbardhin shkaqet e verteta te aksidentitbr p
   
   
Libia shpreh keqardhje per sulmet kunder ambasadave
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
pQeveria libia ka shprehur keqardhje per sulmet kunder ambasadave britanike e italiane ne Tripoli te dielenp pZevendesministri i Jashtem Khaled Kaim tha se forcat policore kishin mbetur te bllokuara nga fuqia e turmave te zemeruara nga sulmet e NATO-s Nga keto te fundit nje djal i Gadafit dhe tre niper e mbesa te tij ishin vrarep pOKB-ja njoftoi se po terheq ekipin nderkombetar nga Tripoli pasi turmat kishin rrethuar seline e organizates boterore ne kryeqytetin libian dhe kishin marre disa automjetep
   
   
Milososki takon ndermjetesuesin Nimetz
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
pMinistri maqedonas i Puneve te Jashtme Antonio Milososki te shtunen eshte takuar ne New York me ndermjetesuesin e Kombeve te Bashkuara Matthew Nimetz ndersa ne takim mori pjese edhe perfaqesuesi i Maqedonise ne bisedimet me Greqine rreth dallimeve per emrin ambasadori Zoran Jolevskibr p pquotMilososki ne takimin e ka informuar Nimetzin per ngjarjet me te reja ne marredheniet dypaleshe ndermjet Maqedonise dhe Greqise dhe nje here e ka theksuar mbeshtetjen ne perpjekjet e tij drejt gjetjes se nje zgjidhjeje per kontestin qe Greqia e ka me emrin tone kushtetuesquot informoi Ministria e Puneve te Jashtmebr p pShefi i diplomacise se Maqedonise e ka theksuar gadishmerine e pales se Maqedonise per pjesemarrje aktive ne procesin negociues nen ndermjetesim te Kombeve te Bashkuarabr p pMilososki te enjten pati takim me sekretarin e pergjithshem te OKB-se Ban Ki-moon te cilin e njoftoi se Maqedonia eshte e gatshme per vazhdimin e dialogut me Greqine per tejkalimin e dallimeve rreth emrit dhe se i jep mbeshtetje te plote procesit qe zhvillohet me ndermjetesim te OKB-sebr p
   
   
Wenger Mund te ishim para United
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
pFitorja 10 dhe performanca fantastike ne ndeshjen e sotme e ka shtyre Arsene Wengerin te mendoj se ku do te ishte ekipi i tij sikurhellipte mos barazonte me Liverpool e Tottenham e te mos humbiste me Bolton ldquoIshin tri ndeshje qe mund ti fitonim dhe te merrnim 9 pikep pTani do te ishim para Unitedrdquo ka thene francezi Sa u perket pretendimeve per penallti Wenger ka thene se Vidic e preku me dore topin por albitri nuk e pa Ai tha se edhe nderhyrja ndaj Michael Owen ishte per penallti por me se shumti ne kete sezon nga penallite eshte demtuar pikerisht Arsenal Fitorja me golin e Ramsey e hap plotesisht luften per titull ne Anglip pp
   
   
Kompozitoret e njohur shqiptare ne nje fryme moderne
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
p Nga Express me 01 maj 2011 ne ora 1938 pKenget e njohura shqiptare 147Hej o ju Male148 147Vajze e Vogel148 147Baresha148 e shume e shume te tjera ne nje fryme moderne publiku kosovar do ta kete rastin t146i degjoje neser ne koncertin e Ansamblit te muzikes klasike 147Rexho Mulliqi148 ne Teatrin Kombetar br br Veprat e kompozitoreve Rexho Mulliqi Simon Gjoni Limoz Dizadri Prenke Jakova te cilat do te sillen neser nga kompozitoret Kushtrim Gashi dhe Drino Zymberi u cilesuan si perla te muzikes shqiptare ne nje konference per media te dielen nga organizatoret e koncertit br br Kompozitori Kushtrim Gashi ka thene se veprat e ketyre kompozitoreve duhet qe te behen ambasadore te Kosoves ne bote br br 147Ne cilesine e kompozitorit do te thosha se per mua ka qene shume interesant per t146u njoftuar edhe me shume me veprat sic tha edhe Luani kompozitoreve te njohur shqiptare por me i sjelle ne nje fryme pak me moderne meqenese sot jetojme ne nje kohe me te avancuar dhe jemi munduar qe ato t146i sjellim tamam ne kete fryme te cilen neser do t146i degjoje publiku148 ka thene ai br br Ndersa solisti Luan Durmishi duke perkujtuar se muzika ne Kosove eshte 147Vrima e fundit e kavallit148 ka thene se me perpjekjet e tyre do te arrijne qe koncertin ta shfaqin edhe ne vende tjera te botes me qellim qe ta bejne sa me te njohur muziken dhe kulturen shqiptare br br 147Do te arrijme edhe ne qytetet tjera ta realizojme koncertin e tille apo koncertet e tjera Une jam ne perpjekje qe me flautisten Ermira Citaku e cila eshte anetare e ansamblit qe se shpejti koncertin ta mbajme ne Paris Une jam ne kontakte dhe me Japonine ku do ta dergoj materialin e koncertit te neserm ne Saporo te Japonise Jam ne kontakte me Zvicren dhe besoj qe brenda ketij viti patjeter qe ne njerin prej ketyre shteteve ansambli 147Rexho Mulliqi148 do ta mbaje kete koncert dhe te tjera148 theksoi ai br br Ansambli do te perbehet nga 17 instrumentiste me dirigjent Kushtrim Gashin solist Luan Durmishin Mysafire speciale do te jete sopranoja Jeta Citaku br br Koncerti i ansamblit 147Rexho Mulliqi148 mbahet neser mbrema ne Teatrin Kombetar duke filluar nga ora 2000 kosovapressp
   
   
Izraeli mirepret vdekjen e bin Ladenit
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
pKryeministri izraelit ka vleresuar lart Shtetet e Bashkuara per operacionin qe ccediloi ne vrasjen e Osama bin Ladenitp pquotKy eshte triumf per drejtesine lirine dhe vlerat qe ndajne vendet demokratike qe kane luftuar perkrah njera-tjetres me vendosmeri kunder terrorizmitquot tha kryeministri Benjamin Netanjahup
   
   
Siria arreston qindra aktiviste
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
pForcat siriane kane arrestuar qindra mbeshtetes te demokracise ne te gjithe vendinp pAgjencite e lajmeve raportojne se aktivistet jane rrethuar ne qytetin e Deras nje dite pasi forcat qeveritare morren kontrollin e qytetit me tankep pSirianet kane vazhduar me protesta megjithe dhunen dhe arrestimet e forcave qeveritarep pRreth 560 civile besohet se jane vrare nga forcat e sigurise qe nga fillimi i protestavep
   
   
Xhihad kercenon Obamen
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
pPas njoftimit per vrasjen e Osama Bin Laden grupet e Xhihadit mallkojne presidentin e SHBA-se Barack Obamap pldquoAllah bej qe ky lajm mos te jete i verteterdquo lexohet ne nje mesazh ne faqet e grupeve islamikep pldquoTe mallkofte Allahu Obama Amerikane ne do vazhdojme trsquoiu shkaterrojmerdquo perfundon mesazhi i shkruar ne arabishtp
   
   
Elbasan qellohet me plumb ne koke 34-vjeccedilari
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
ELBASAN - Mbreme rreth ores 2145 eshte plagosur rende ne prite nje 34-vjeccedilar nga Elbasani Burime zyrtare nga policia lokale pohojne se ngjarja ndodhi ne aksin rrugor Elbasan-Peqin ne vendin e quajtur Paper br br Mesohet se Arjan Duraku banues ne lagjen Maji i qytetit te Elbasanit ishte duke udhetuar me nje automjet tip Opel kur eshte qelluar me ccedilifte nga nje person ende i paidentifikuarbr br Per pasoje ai eshte plagosur rende dhe eshte derguar urgjentisht ne Spitalin kirurgjikal te ketij qyteti Mjeke te ketij spitali bejne me dije se viktima eshte qelluar ne koke dhe se ndodhet ne gjendje kritike per jeten br br Dyshohet se ngjarja ka si motiv hakmarrjen ose ka ndodhur per motive te dobta
   
   
Vrasja e Bin Ladenit festime para Shtepise se Bardhe
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
pNderkohe qe Presidenti amerikan Barack Obama po i drejtohej popullit ne nje komunikim special me median nje turme njerezish e mbledhur para Shtepise se Bardhe festonin vrasjen e liderit te Al Kaedas Osama Bin Ladenp pquotKy eshte nje lajm i rendesishem per ne dhe per botenquot tha Gordon Felt president i organizates se familjeve te viktimave te avjonit qe u perplas ne Pennsylvaniap pNderkohe Bin Laden u shpetoi trupave amerikane ne malet e Tora Boras ne Afganistan ne vitin 2001 dhe besohej se ishte ne Pakistan Sipas autoriteteve amerikane eshte konfirmuar se gjate operacionit nuk ka patur asnje ushtar amerikan te lenduar br p
   
   
Panairi i librit me 3 maj
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
p Nga Express me 01 maj 2011 ne ora 2130 pPrej 3 deri me 9 maj ne Pallatin e Rinise dhe Sporteve ne Prishtine do te mbahet edicioni i 13-te i Panairit nderkombetar te librit 147Prishtina 2011148 qe organizohet nga Unioni i Botuesve te Kosoves br br Ceremonia e hapjes se panairit behet ne hyrje te Pallatit te Rinise dhe Sporteve me 3 maj ne ora 1800 ku do te marrin pjese zyrtare te larte nga Presidenca dhe Kryeministria e Republikes se Kosoves komuna e Prishtines si dhe autore e botues me renome nga vendi rajoni dhe bota br br Me rastin e hapjes do te behet edhe nje vizite e udhehequr nga kryesia e UBK-se neper secilin prej prezantuesve te librit ne panair br br Deri me tash pjesemarrjen ne kete panair e kane konfirmuar botues nga Shqiperia Maqedonia Mali i Zi Turqia Gjermania Zvicra Anglia Shkrimtar te ndryshem nga keto vende dhe me gjere do te marrin pjese ne kete ngjarje br br Nje nder aktivitetet kryesore te panairit eshte konferenca shkencore letrare 147Agim Gjakova ne letrat shqip148 me 5 maj ne sallen e shkolles amerikane ASK afer pallatit te rinise ne oren 1800 br br UBK ka planifikuar vendosjen e stendes se nderit me perfaqesues te komunes se Bujanovcit ku gjate gjithe panairit do te mblidhen libra per biblioteken e kesaj komune br br Panairi do te ofroje nje dinamike te aktiviteteve duke mbajtur keshtu vemendjen e vazhdueshme te vizitoreve mediave dhe dashamireve te tjere te librit br br Programi i promovimit te librave te rinj perfshin dhe konferencat do te vihen ne dispozicion per vizitoret dhe fillon qe nga data 4 - 7 maj Keto promovime do te organizohen ne sallen e Shkolles Amerikane ASK dhe ne hapesiren e katit te dyte ne Sallen e Kuqe te Pallatit te Rinise dhe Sporteve br br Panairi do te kurorezohet edhe me ndarje te cmimeve per stenden me te mire te panairit p
   
   
Dizdari Ndertimi i xhamise nga Bashkia abuzim i rende toka konflikt pronesie
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
Toka ne te cilin Bashkia e Tiranes kerkon te ndertoje nje Xhami ka konflikt interesi pasi Bashkia nuk ka kontaktuar me pronaret e ligjshem Eumlshte avokati Shefqet Dizdari qe shprehet se ne kete rast kemi te bejme me nje abuzim br br Perfaqesuesi ligjor i pronareve te truallit ne te cilin mendohet te ndertohet xhamia ne qender te Tiranes e shpjegon si nje abuzim te rende veprimin e Bashkise br br Kjo e fundit sipas tij nuk ka kerkuar te kontaktoje pronaret e truallit per zgjidhjen e ketij problemi mjaft te perfolur dhe as ti jape nje pergjigje konkrete interesit te komunitetit musliman br br
   
   
Vatikan lumturohetPapa Gjon Palit II1 mln vete ne ceremoni
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
VATIKAN - Papa Gjon Pali II u shpall sot i lumturuar nga pasardhesi i tij Benedikti XVI perpara nje turme me me shume se nje milion persona ne sheshin shen Pjeter ne Vatikan br Qindra mijera pelegrine nisen grumbullimin qe ne mengjes heret sot ne sheshin shen Pjeter per te qene te pranishem ne lumturimin e Papa Gjon Palit II Ne pren 1000 sheshi numeroi mbi nje milion persona te pranishem ne Rome per lumturimin e papa Gjon Palit II njoftoi sot kuestura e Romes Ceremonia u drejtua nga Papa Benedikti i XVI Ne oren 1037 minuta Benedikti i XVI lexoi formulen e lumturimitbr br Papa Gjon Pali II i ridha kristianizmit nje orientim te rinovuar drejt se ardhmes i ridha shprese besimit te uzurpuar nga marksizmi deklaroi sot papa Benedikti XVI gjate ceremonise se lumturimit te papa Gjon Palit II br Shpresen drejt se ardhmes qe ishte uzurpuar nga marksizmi dhe ideologjia e progresit papa Gjon Pali II ia riktheu legjitimisht kristianizmit theksoi papa Benedikti XVIbr br Plot Dymbedhjete gjuhe te botes u degjuan sot per lumturimin e papa Gjon Palit II papes misionar i cili udhetoi ne te gjitha kontinentet dhe takoi njerez ne te gjithe boten br Polonishtja italishtja spanjishtja portugalishtja anglishtja tamilishtja dhe suahilishtjau perdoren gjate pergatitjes se meshes se lumturimit br Spanjishtja frengjishtja rusishtja gjermanishtja dhe anglishtjau perdoren per lutjet e besimtareve ne meshe br Polonishtja anglishtja dhe latinishtja u perdoren per leximet biblike kurse italishtja dhe latinishtja per ceremonine festive br br Ne nderim te kesaj ceremonie ne Vatikan sot se bashku me dhjetra personalitete nga mbare Bota moren pjese dhe Presidenti shqiptar Bamir Topi kryeministri Sali Berisha si dhe kryeparlamentarja Jozefina Topalli Personalitetet shqiptare moren pjese ne Vatikan me ftese se Selise se Shenjtebr Po me ftese zyrtare te shtetit te Vatikanit atje ndodhet sot dhe nje delegacion i Republikes se Kosoves Delegacioni kryesohet nga Kryeministri i Republikes se Kosoves Hashim Thaci i shoqerur nga ministri i Jashtem Enver Hoxhaj bene te ditur burime zyrtare nga qeveria kosovare Kjo eshte vizita e pare shteterore nga institucionet e Kosoves bere Vatikanit pas shpalljes se Pavaresise br Vatikani ka qene perhere perkrah popullit te Kosoves dhe Papa Gjon Pali i Dyte ka qene mik i madh i shqiptareve dhe i Nenes Tereze theksohet ne komunikaten nga zyra e Kryeministrit te Kosovesbr br Ceremonia e sotmeshenon nje hapte rendesishem drejt shenjterimit te nje prej Papeve me popullore ne histori Gjate 26 vjeteve si kreu i Kishes Katolike Papa Gjon Palit te Dyte i jepet merita se ndihmoi ne rrezimin e komunizmit aktivizimin e te rinjve katolike dhe shtimin e pranise se kishes ne vendet ne zhvillim br br PORTRET - PAPA GJON PALI II br Karizmatik dhe mediatik Gjon Pali II i cili lumturohet sot la gjurme ne fund te shekullit XX duke kontribuar ne renien e komunizmit por largoi njeherazi shume besimtare katolike me qendrimet e tij konservatore per disa tradita br Jetim nga e ema qe ne moshe te vogel dhe i rritur nga nje baba oficer karriere ai njohu nje femijeri pa prani femerore dhe ia dedikoi te gjithe jeten Virgjereshes Mari modeli i nenes dhe bashkeshortes br Kreu i Kishes Katolike per me shume se 26 vjet nje nga drejtimet me te gjata te nje papati ne histori Gjon Pali II u dallua qe me zgjedhjen e tij me 16 tetor 1978 br Karol Vojtila papa i pare sllav ne ate kohe ishte 58 vjec br Shume shpejt papa polak perballet me administraten Curie romane dhe preferon kontaktin e drejteperdrejte me turmen duke lejuar ta prekin dhe duke marre femije ne krahe br Shteti i Vatikanit behet shume e vogel per te Ai do tu shkoje prane besimtareve duke shtuar udhetimet dhe duke rritur mediatizimin br Karizma e tij eshte e dukshme Ai terheq turmat perfshire edhe ne vende myslimane I pasionuar nga teatri ne rinine e tij ai diti te ruaje sensin e auditorit Kur flet papa cdo njeriu ka ndjesine se ato fjale i drejtohen pikerisht atij br Suksesi eshte i menjehershem vecanerisht ne Ameriken Latine ku media e mbiquan si shetitesi i Bibles atleti i Zotit Ai krijon Ditet boterore te te rinjve gjate te cilave mblidhen miliona te rinj br Gjon Pali II ishte 176 metra por fotografet e kishin transformuar ne nje gjigant dhe imazhi qendroi i tille deri ne atentatin e 13 majit 1981 kur turku Mehmet Ali Agca e plagosi rende me tre plumba br Fillimi i renies se tij fizike nisi ne vitin 1994 I semure tashme edhe Parkinsoni do te bente punen e tij br E gjithe bota pa degradimin e gjendjes se tij shendetesore e ndjekur me shume vemendje nga kamerat e televizioneve deri ne vdekjen e tij pothuajse drejtperdrejt me 2 prill 2005 qe do te ngjallte manifestim te dukshem dashurie ne sheshin Shen Pjeter br Jeta dhe papati i tij perqafuan levizjet e medha te historise br Gjon Pali II jetoi Luften II Boterore u rezistoi dy totalitarizmave nazizmit dhe stalinizmit dhe kontribuoi ne fitoren e Solidarite ne Poloni dhe renien e Murit te Berlinit duke shenuar renien e komunizmit ne Kontinentin e Vjeter Marksizmi por edhe kapitalizmi i eger ishin kuajt e tij te betejes br Njeri i Zotit dhe i paqes angazhimet e tij nuk u kurorezuan te gjitha me sukses Ai pa Ballkanin dhe Lindjen e Mesme te zhytej ne luftera Atij iu desh te luftonte me islamin ekstrem sektet evangjelike dhe terrorizmin fetar Ai nuk mundi te pengoje Afriken te humbase ne konflikte si ne Ruanda dhe nuk diti te ndihmonte kunder katastrofes se SIDA-s br Ai eshte i paklasifikueshem pasi nese gjithnje eshte dukur si i hapur ndaj problemeve te botes dialogut me islamin hebraizmin dhe besime te tjera jo te krishtera ai ruajti nje linje teper konservatore per ceshtje te familjes dhe moralit br Per nje pjese te opinionit zona kryesore e erret do te mbetet denimi i kontraceptiveve nga ana e tij ne nje bote ku SIDA shkakton miliona te vdekur ka thelluar nje hendek pakuptimesie dhe largoi nga Kisha shume katolike br Zera ngrihen kunder tij edhe per te kritikuar mungesen e vendosmerise dhe transparences perballe abuzimeve pedofile nga anetaret e Kishes br Nje tjeter kritike kryesisht ne Ameriken Latine ishte pershtatja e tij me teologjine e clirimit nga e cila kishte pranuar me veshtiresi devijimet marksiste br Per te bindur teologet kundershtues ai u mbeshtet ne levizjet nga me te ashprat qe per disa konsideroheshin si lobingje te verteta si Opus Dei qe i japin Kishes nje imazh te forte dhe te kujdesshem ndaj disiplines mbi te gjitha br br dbBalkanWeb Lidhje te tjera Itali Benedikti i XVI Itakon Topin vleresohet harmonia fetare ne Shqiperi FOTO Lumturohet Papa Gjon Palit II 1 mln vete ne ceremoni VIDEO Vatikan lumturohet Papa Gjon Palit II 1 mln vete ne ceremoni
   
   
Transmetohet fotoja e Bin Ladenit te vrare
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
pRrejti televiziv paksitanez GEO TV ka transmetuar pamje te trupit te Bin Ladenit pamje te fokusura kryesisht ne fytyren e tij te shperfytyryar ndersa trupi i viktimes ndohet ne duart e amerikaneve p pLideri i Al Kaedes Osama Bin Laden u vra nga forcat amerikane te dielen duke i dhene fund operacioneve kerkimore 10 vjeccedilare per trurin e sulmeve te 11 shtatorit Bin laden u ekzekutua me nje plumb ne kokebr p pGjithashtu pamjet televizive paksitaneze kane shfaqur imazhe edhe te vendit ku u ndermor sulmi banesen ku ndodhej Bin Ladeni ne Abborabad Pakistan p pNe pamje duken qarte ushtare qe kishin zene pozicione ne godinat perreth dhe qe jane te pergatirur per sulmin por edhe ushtare te tjere qe kontrollojne terrenet perrethbr p
   
   
Elbasan plagoset 34-vjecari ne kerkim autori
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
pNje plagosje me arme zjarri eshte shenuar ne mbremje ne Elbasan ndersa nje arme gjuhu eshte perdorur per kete krim Shtetasi Ardian Duraku ka qene personi i cili eshte goditur nga nje person ende i paindetifikuarp pUniformat blu mesohet se kane shkuar menjehere ne vendin e ngjarjes ndersa kane nisur nga hetimet paraprake per te zbardhur me tej kete ngjarje ku 34-vjeccedilari eshte plagosur ne fshatin Paperr tek Ura e Zezep pTashme eshte ngritur nje grup hetimor ndersa blute kane izoluar zonen dhe kane vazhduar kerkimet per venien ne pranga te autorit Motivet e ngjarjes mbeten ende te paqarta ndersa mesohet se 34 vjeccedilari eshte ne gjendje te rende shendetesore Tashme ai ndodhet i shtruar ne spitalin e Elbasanit per te marre ndihmen e duhur mjekesorep
   
   
Rumani nje termet 49 balle rihter godet lindjen e vendit
May 2, 2011 at 9:34 AM
 
BUKURESHT- Nje termet me magnitude 49 balle rihter goditi sot rajonin Vranccedila ne Rumanine Lindorebr br Nuk ka informacione per viktima dhe deme materialebr br Lekundja eshte regjistruar ne oren 0524 sipas kohes lokale 137 kilometra ne thellesi dhe eshte ndjere ne Bukuresht ne qytete te tjera rumune si dhe ne Moldavine fqinjebr emataBalkanWeb
   
     
 
This email was sent to onlinebp999@gmail.com.
Delivered by Feed My Inbox
PO Box 682532 Franklin, TN 37068
Account Login
Unsubscribe Here Feed My Inbox
 
     
   
   
Xhaferraj Do te ndertoj unazen e re te Durresit
May 2, 2011 at 10:00 AM
 
     
    Lajmet e Shqiperia.com - Lajmet e fundit    
   
Xhaferraj Do te ndertoj unazen e re te Durresit
May 1, 2011 at 10:07 PM
 
pFerdinand Xhaferraj ka prezantuar paraditen e sotme projektin e tij per unazen e re te Durresit Ne fjalen e tij Xhaferraj premtoi se Segmeti i pare i kesaj unaze ai nga Currrilat e qe perfundon tek Shkolla 9-Vjecare Eftali Koci do te permbyllet brenda vitit 2012p pPo sipas Xhaferrajt ky projekt do te kushtoje 38 milion euro dhe ndertimi i saj eshte i parashikuar ne tre segmentep pNdertimi i unazes eshte nje nder projektet me te rendesishem per mua duke pare impaktin qe ky projekt do ti sjelle qytetit - tha Xhaferajp pDuke u ndalur te rivali i tij ne kete gare Xhaferraj e cilesoi punen e Vangjush Dakos si nje pune banditeskebr p br br
   
   
Dita e punetoreve ne Kosove pa ndonje veprimtari sindikaliste
May 1, 2011 at 10:07 PM
 
pNje maji dita e punetoreve shenohet edhe ne Kosove por pa ndonje veprimtari sindikale Kjo feste e gjen Kosoven me nje shkalle te larte papunesie qe sipas te dhenave zyrtare arrin ne 45 per qind ndersa jo zyrtarisht eshte shume me e larte Kjo papunesi shoqerohet edhe me nje shkalle te larte varferie qe perfshin gjysmen e popullsisep p object width300 height240 datahttpwwwyoutubecomvc29FJqOUUwamphlenUSampfeatureplayerembeddedampversion3 typeapplicationx-shockwave-flash param namedata valuehttpwwwyoutubecomvc29FJqOUUwamphlenUSampfeatureplayerembeddedampversion3 param nameallowFullScreen valuetrue param nameallowScriptAccess valuealways param namesrc valuehttpwwwyoutubecomvc29FJqOUUwamphlenUSampfeatureplayerembeddedampversion3 param nameallowfullscreen valuetrue object p
   
   
Basha Investitore te huaj me kane kontaktuar per projekte ne Tirane
May 1, 2011 at 10:07 PM
 
   
   
Basha te tregu cam Do te heq taksen per tabelen dhe gjelberimin
May 1, 2011 at 10:07 PM
 
pKandidati demokrat per bashkine e kryeqytetit Lulzim Basha zhvilloi paraditen e se dieles nje takim me tregtare dhe bleres ne zonen e njohur si tregu cam Gjate vizites se Bashes ne kete zone ai u njoh me problemet qe tregtaret hasin me infrastrukturen rrugore dhe taksat Sipas Bashes me 8 maj do ti jepet fund praktikes se vjeljes se taksave nga Bashkia p pp pDo te heq nje pjese te mire te taksave taksen e gjelberimit taksen e tabeles do te ul tre here taksen e pastrimit dhe per cdo takse qe do te merret do te behet sherbimi tha Bashap pp pNe takim kandidati demokrat premtoi se ai ne bashkepunim me biznesin do te siguroje mbeshtetje per hapjen e bizneseve prej gravebr br Redaksia Onlinep br br
   
   
Sulmohen ambasadat ne Tripoli
May 1, 2011 at 10:07 PM
 
pObjektet e OKB-se dhe disa misione nderkombetare jane sulmuar nga turma te zemeruara libiane pas lajmit se nga nje bombardim i NATO-s eshte vrare nje nga djemte e Muamer Gadafitp pNje zyrtar i OKB-se i ka thene BBC-se se stafi i tij do te terhiqet nga Libia Britania e Madhe e ka perjashtuar Ambasadorin e Libise pasi objektet e saj ne Libi u sulmuanp pNderkaq Ministria e Jashtme e Italise e ka denuar ldquoaktin e vandalizmitrdquo ne Ambasaden e saj Italia eshte nje nga shtetet e fundit qe iu eshte bashkuar sulmeve te NATO-s kunder regjimit te Gadafitp pRaportohet se po protestohet edhe para misionit diplomatik amerikan ne Tripolip pMediat e Libise raportuan me heret se Gadafi i ka shpetuar nje sulmi ajror te NATO-s ne nje shtepi ne Tripoli Te njejtat raportime te pakonfirmuara thone se djali 29 vjeccedilar dhe tre niperit e Gadafit jane vrare nga i njejti sulmp pNATO permes nje deklarate e ka mohuar se Gadafi ka qene ldquocaku i sulmit duke thene se ata nuk i sulmojne individetrdquobr p
   
   
Sarande kercenohet me arme kandidati Stefan Cipa dhe 2 djemte e tij
May 1, 2011 at 10:07 PM
 
pa classhighslide onclickreturn vzexpandthis hrefhttpwwwgazetatemanetwebwp-contentuploads201105s-cipajpgimg classalignleft size-medium wp-image-19835 titles cipa srchttpwwwgazetatemanetwebwp-contentuploads201105s-cipa-300x222jpg alt width300 height222 aNje incident i rende ndodhi mbreme vone ne nje lokal ne lagjen nr 4 te Sarandes ku u kercenuan me arme kandidati socialist per bashkine e Sarandes Stefan Cipa se bashku me dy femijet e tij Jorgo e Marko Cipap pSipas rrefimit qe jep per 8220Shekullin8221 bashkeshortja e kandidatit Stefan Cipa ne lokalin 8220Jesa8221 dy femijet e kandidatit e saj njeri 17 e tjetri 23-vjec se bashku me dy moshatare kane qene duke pare ne nje prej dy televizoreve te lokalit nje ndeshje futbollip pNe nje moment Markoja instiktivisht ka kthyer koken ne televizorin tjeter ku ne tavolinen poshte monitorit kane qene disa persona si kliente te zakonshem Ne nje moment nga kjo tavoline eshte ngritur dikush qe nga familjaret eshte identifikuar si i ardhur nga Tirana me nje 8220xhip8221 me targa te huaja disa ore para mitingut te kryeministrit Berisha ne Sarande dhe qe eshte shoqeruar me disa zyrtare vendasp pNderkohe ne kete tavoline eshte degjuar qe dikush duke folur ne telefon ti kete thene nje tjetri Hajde se ketu jane Ky person ka kapur Marko Cipen ne koke duke e mberthyer me pellembe dhe ia ka drejtuar me force koken nga televizori tjeter duke i thene kercenueshem Shiko andejp pNe kete moment mes tyre ka shperthyer nje debat deri ne momentin kur personi ne fjale i ka nxjerre pistoleten djalit te kandidatit duke e kercenuar me fjalet Do ju vrasim Me pas ne lokal ka mberritur kandidati Stefan Cipa i njoftuar per situaten e rende te femijeve te tij dhe kerkon te sqarohet me personin kercenuesp pPor dhe Cipes ai i ka drejtuar pistoleten Por ka qene nderhyrja e shume personave te atyshem qe ngjarja nuk ka agravuar me tejp pstrongPolicia strongp pPersonat mes te cileve ka qene dhe individi qe ka kercenuar jane shoqeruar per disa ore ne polici por sipas familjareve te Cipes ata jane liruar pa asnje pasoje Ndersabr bashkeshortja e Cipes denoncon per gazeten 8220Shekulli8221 ate qe e konsideron te qenit pale e policise me personin qe ka kercenuar dhe shoqeruesit e tijp pSipas saj policia ka tentuar te ndryshoje deshmine e te birit per ngjarjen ne fjale gje te cilen ajo e ka konstatuar vete Djali ka thene se ngjarja ka vetem motive politike ndersa policia ka tentuar ta ndryshoje ne deklaraten zyrtare duke shkruar se sipas deshmise se Marko Cipes ai nuk mund ta percaktoje motivinp pstrongDyshimetstrongp pSipas familjareve te kandidatit Stefan Cipa personi qe ka kercenuar ka qene nen shoqerine e te vellait te drejtorit te urbanistikes se Sarandes Sipas tyre dy femijet jane shembull ne shkolle per edukaten dhe formimin qe kane dhe kurre nuk u ka ndodhur te jene perplasur me dike qofte dhe per shkaqe moshe Ata thone se ngjarja ka sfond te paster politik pasi te fitosh Saranden do te thote te fitosh mbi disa monopole ku vecohet ai i ndertimitp pstrongVersioni i policisestrongp pNderkohe policia e Sarandes pohon ne njoftimin e saj zyrtar se ka filluar procedimin penal ne gjendje te lire ndaj Adrian Andrea Papagjikes vjec 43 banues ne Sarande dhe Odise Cipes nip i Stefan Cipes vjec 45 banues ne Sarandep pNe versionin e policise Papagjika i cili ka qene ne shoqerine e disa personave dhe Odise Cipa i shoqeruar nga dy djemte e kandidatit Stefan Cipa jane konfliktuar ne nje nga lokalet e qytetit dhe gjate debateve jane goditur ndermjet tyre ku si pasoje ka mbetur i demtuar lehte shtetasi Adrian Papagjikap pGjithashtu policia tha se 8220pas pretendimit te nje kercenimi me arme zjarri kundrejt shtetasit Stefan Cipa nga shtetasi Andrea Papagjika ne automjetin e shtetasit Andrea Papagjika si dhe banesat e personave me te cilet ka qene i shoqeruar ky shtetas nuk eshte gjetur ndonje send i kunderligjshem8221 por po punohet per zbardhjen e plote te kesaj ngjarjejeshekullip
   
   
Rama ne njesine nr 8 Problemi i pronave ne qender te vemendjes
May 1, 2011 at 10:07 PM
 
Fushata elektorale e PS-se vijoi dje edhe nw Gramsh dhe Librazhd pFushata elektorale per 8 majin nxit disa ndryshime thelbesore ne qasjen tradicionale qe partite kryesore kane ndaj shtresave te shoqerise shqiptare Nje hap tjeter eshte hedhur nga Partia Socialiste e cila pasi perfshiu ne nje nga mbledhjet e Asamblese se saj edhe shqetesimin per ish te perndjekurit ka nisur te hedhe syte edhe nga ish-pronaret Ne emer te problematikes se tyre ka folur dje kreu i saj kandidati per Bashkine e Tiranes Edi Rama ne njesine bashkiake nr 8 ku ka qene para qytetareve se bashku me kandidatin Said Vorpsi qe vjen nga nje familje e vjeter tiranase Pronat qe grabiti dikur regjimi komunist nuk ua kthen sot regjimi i kusareve Kandidatura e Said Vorpsit eshte nje kandidature per te ngritur nivelin e vemendjes per te deshmuar qytetarine duke u perkushtuar me nje sherbim per qytetaret ne kete njesi ku sic humbi Ramiz Alia ne 91 do te humbe Saliu i Ramizit me 8 maj tha Rama Me nje paragraf te vetem ai ka permbledhur nje mesazh politik qe aq sa aktualizon per simetri historine politike te Kryeministrit Sali Berisha po aq edhe jep zedhenie brenda se majtes shtresave te ndryshme sociale deri me tani larg saj Per ta thene me pretendimin e PS-se per zgjedhjet e 8 majit kjo perzgjedhje dhe menyre te foluri eshte nder elementet me politike te kesaj fushate e cila po kthehet ne nje gare ku po investohet gati cdo gje Me heret Rama ka qene edhe ne Petrele perkrah kandidatit socialist Adriatik Kupi Ai ka kerkuar pjesemarrje ne zgjedhje me 8 maj duke premtuar ndryshimin e gjendjes dhe hapjen me forcen e votes te mundesive te reja per qytetaret shqiptare Sikunder pergjate diteve te fundit edhe ne Petrele kreu i PS-se nuk ka munguar te sulmoje kandidatet e shumices se perfaqesuar ne Aleancen per Qytetarin duke i portretizuar ata si miniatura qeverisese te Berishes Kam degjuar se ky Saliu i Petreles thote se eshte miku im Ai nuk eshte miku im Ai eshte nje bajraktar i vogel qe duhet te largohet me 8 maj me voten e lire me voten e njerezve te zakonshem te Petreles te cilet prej vitesh e vuajne bajraktarizmin dhe injorancen e tij ashtu sikunder vuajne te gjithe shqiptaret injorancen e pushtetit qe vodhi votat per te vjedhur Shqiperine Kurre me qytete e fshatra qe merren peng per interesa qe skane te bejne me interesat e zhvillimit eshte shprehur ai Fushata gjate dy diteve te fundit ka vijuar edhe ne rrethet jashte Tiranes si Librazhd dhe Gramsh dy bashki qe bejne pjese ne qarkun me te madh te vendit per nga numri i njesive vendore ate te Elbasanitp
   
   
Luiza Geha fiton medaljen e arit ne atletike
May 1, 2011 at 10:07 PM
 
pShqiperia terheq medaljen e arit ne kompeticionin qe zhvillohet ne Mitingun ne Malin e Zi Ka qene sportistja Luiza Gehae cila ka arritur normen olimpike duke fituar medaljen e arit ne kampionatin europian per atletike e cila konkurron mes 11 shteteve pjesemarresebr p
   
   
Filmi mbi historine e shpetimit e rikthimit ne jeten shtazore te disa kafsheve jetime
May 1, 2011 at 10:07 PM
 
pFilmi Born to be wild eshte frymezuar nga lidhja qe ekziston mes njerezve dhe kafsheve I xhiruar ne teknologjine 3 dimensionale dhe ne formatin IMAX per ekran super-te-madh ky film na con ne jetet e jashtezakonshme te dy grave te rralla te dedikuara per te shpetuar kafshet jetime ne rrezik Filmi rrefen dy histori ate te orangutangeve ne Borneo dhe te elefanteve ne Kenia Te dy grate protagoniste te filmit ia kane kushtuar jeten rehabilitimit te kafsheve te mbetura jetime dhe rikthimin e tyre me ne boten shtazore se ciles i perkasinp pFilmi Born to be Wild i teknologjise 3 dimensionale eshte mjaft terheqes Ai udheton ne jeten e elefanteve te vegjel dhe orangutangeve dhe permes jetes se dy grave te jashtezakonshme filmi zbulon emocionet e pashlyeshme dhe inteligjencen e kafsheve te egrap pDafne Sheldrik eshte nje specialiste e elefanteve e cila rrit nje elefant te vogel jetim ne Parkun Kombetar te Nairobit ne Kenia ne lindje te Afrikes Deri tani ajo ka shpetuar ka rritur e ka lene te lire 130 elefantep pemKjo eshte hera e pare qe elefantet jane rritur ne ambjente te kufizuara e me pas jane kthyer atje ku iu takon ne natyreemp pAjo thote se eshte e befasuar nga inteligjenca e elefanteve dhe nga shume aftesi qe ata kane e qe njerezit nuk i zoterojne si komunikimi me tinguj te frekuencave te uleta ne distanca te gjata ose zbulimi i termeteve permes shputave te kembevep pNe film Shelderik ndan me shikuesin historine e dhimbshme te elefanteve te mbetur jetime e te traumatizuar mbasi pane nenat e tyre te vriteshin nga gjuetaret e paligjshem te fildishit Ajo flet gjithashtu per rikrijimin e besimit te tyre tek njerezitp pemshte gezim kur rrit me sukses nje krijese jetime e cila eshte plotesisht e demtuar e do vetem te vdese dhe ti sheh se si ai rikthehet ne jete nis te luaje te rritet dhe ka serish instiktin e tij te botes shtazore se ciles i perket Kjo eshte arritjeemp pNe ishullin e Borneos ne paqesor Birute Mary Galdikas eshte studiuese e mamaleve dhe presidente e Fondacionit Nderkombetare te Orungutangeve Orangutanget jane ne kufijte e zhdukjes mbasi ambjentet e tyre vazhdojne te shkaterrohen nga gjuetaret e paligjshem nga prerja e paligjshme e druve dhe zhvillimi i plantacioneve te vajit te palmes Gjate 40 viteve te kaluara Galdikas sebashku me nje grup kujdestaresh kane shpetuar orangutanget jetimep pemNe kemi disa kujdestare dhe ata cojne ne pyll cdo dite orangutanget dhe i lene qe te mesojne njeri-tjetrinemp pFilmi ka nje moment kulminant Orangutanget - kryesisht te rinjte - jane te famshem per sjelljen e tyre komike Born to be wild nuk ishte film i lehte per tu realizuarp pSkenaristi dhe produecenti Drew Fellman tha se te realizohej nje film per boten shtazore ne teknologjine 3D ishte nje sfide nga ana teknike Ai thote se te levizje me nje ngarkese pajimesh prej 14 tonesh ne xhunglen e ishullit Borneo dhe te xhiroje elefantet e medhenj ne Kenia ishte nje kapitull me vehtep pemNe kishim nje paisje kamerash IMAX ne vleren e disa milione dollareve dhe 30-40 elefante te rritur qe kalonin prane tyre Fatmiresisht nuk u thye asgje Orangutanget nuk prishen asgje e madje na ndihmonin Disa here i gjenim duke u perpjekur qe te ndiznin gjeneratoret apo te mbanin dritat pra u bene si pjese e ekipitemp pMe pamjet mbreselenese dhe historine imponuese Born to be wild eshte nje mesazh per te mbrojtur e respektuat boten shtazore Dafne Shelderk thote gjate filmit Nese doni vertete nje kafshe atehere lereni te lirep
   
   
Perspektiva e Kosoves eshte evropiane
May 1, 2011 at 10:07 PM
 
pDelegacioni i larte shteteror i Republikes se Kosoves i prire nga kryeministri Hashim Thaccedili ne te cilin ben pjese edhe ministri i Puneve te Jashtme Enver Hoxhaj me ftese zyrtare te shtetit te Vatikanit ka marre pjese sot ne ceremonine e Lumturimit te Papa Gjon Palit te Dyte Ne nje ceremoni madheshtore te mbajtur ne Sheshin Shen Pjeter ne Vatikan delegacioni shteteror i Kosoves i prire nga kryeministri Thaccedili eshte takuar me shume personalitete nga mbare botabr p pThaccedili dhe ministri Hoxhaj kane takuar presidentin e BE-se Herman Van Rompuy presidentin e Komisionit Evropian Jose Manuel Barroso kryetarin e Parlamentit Evropian Jerzy Buzek kryeministrin e Italise Silvio Berlusconi dhe shume burra te shtetit dhe personalitete te tjera te vendeve qe nuk e kane njohur pavaresine e Kosovesbr p pNe keto takime eshte diskutuar per zhvillimet aktuale politike ne Kosove dhe ne rajon per perspektiven evropiane te Kosoves dhe per tema te tjera me interes Kryeministri me kete rast ka prezantuar perkushtimin dhe vizionin e institucioneve te Republikes se Kosoves per implementimin e plote te te gjitha standardeve per integrimin e vendit ne institucionet euro-atlantike duke fuqizuar qeverisjen e mire efektive efikase dhe transparente sundimin e rendit dhe ligjit respektimin e te drejtave te komuniteteve dhe implementimin e vizionit per zhvillimin e qendrueshem ekonomikbr p pThaccedili gjithashtu ka ritheksuar angazhimin e fuqishem te Kosoves per thellimin e bashkepunimit rajonal ne interes te paqes stabilitetit si dhe te zhvillimit dhe integrimit sa me te shpejte te rajonit ne Bashkimin Evropian dhe ne NATObr p pNga ana tjeter perfaqesuesit me te larte te Bashkimit Evropian i kane premtuar kryeministrit qe do te mbeshtesin ne vazhdimesi perkushtimet e qeverise se Kosoves dhe te gjitha institucioneve kosovare per permbushjen e standardeve dhe kritereve te integrimit Perspektiva e Kosoves dhe qytetareve te saj eshte padyshim perspektiva evropiane kane siguruar kryeministrin Thaccedili udheheqesit me te larte te BE-sep pp
   
   
Ambasadori Arvizu ne liste
May 1, 2011 at 10:07 PM
 
KQZ miraton vezhguesit e huaj pKomisioni Qendror i Zgjedhjeve ka miratuar dje vezhguesit e huaj qe do te jene te pranishem ne zgjedhjet e pushtetit vendor ne daten 8 maj 2011 446 vezhgues te OSBE-ODIHR-it 63 vezhgues te ambasades amerikane dhe te sugjeruar nga SHBA 10 vezhgues europiane kane marre dje driten jeshile duke u zyrtarizuar perfundimisht Mes emrave bie ne sy ai i ambasadorit amerikan Aleksander Arvizu i cili do te jete ne terren gjate dites se zgjedhjeve per te vleresuar nga afer dinamiken elektorale te Shqiperise Po keshtu e gjithe kjo trupe monitoruesish do te shoqerohet nga mbi 200 perkthyes Po dje KQZ ka miratuar ngritjen e dy qendrave te votimit ne mjedise private teksa ka lene nje tjeter per rishqyrtim ambientip
   
   
Rama Ne daten 8 maj do ti themi Berishes kurre me
May 1, 2011 at 10:07 PM
 
pKryesocialisti Edi Rama ne nje takim elektoral ne Vore prezantoi sot kandidatin e koalicionit ldquoAleanca per te Ardhmenrdquo Bashkim Haxhiu ku theksoi se vota ne daten 8 maj do te bej dallimin se kush eshte qeverisja me e denje ndersa ccedildo qytetar te perdore fuqine qe i jep demokraciabr p pldquoNe daten 8 maj do te votoni per te vetmen rruge vota per rrugen qe pret friken Vota eshte per rrugen qe krijon shprese Vota per rrugen e rdquoAleanca per te Ardhmenrdquo Vota eshte per rrrugen pertej ccedildo dallimirdquo br p pKreu opozitar nuk ka lene pas dhe akuzat ndaj shefit te qeverise ndersa ka shtuar se Berisha kercenon me buken e gojes per te imponuar votenbr p pldquoNe daten 8 maj do ti themi Berishes kurre merdquo br p pPertej programit te parashtruar Rama tha se me ne krye opoziten projektet do te jene konkrete dhe se shifra nje mije te papune nuk do te udheheqe mebr p
   
   
Serbia Shuma rrezikon pasurine e rezervatit Duboqak
May 1, 2011 at 10:07 PM
 
pBanoret e fshatrave shqiptare Kuccedilice Koprive e Broboniq te cilat gjenden perreth rezervatit te kafsheve te egra ldquoDuboqakrdquo jane alarmuar per nje provokim te ri te strukturave paralele serbe Sipas tyre hapesira te tera te malit i cili eshte ne mbrojtje te ketij rezervati jane vulosur me vulen e organizates ilegale te pyjeve ldquoSerbia Shumardquop pldquoVulosje e lisave nga ana e strukturave serbe eshte bere me qellim qe ato pjese te pyllit te priten me vone sigurisht per shitje sikur edhe shume here te tjera edhe pse kjo pjese e malit eshte e mbrojtur me ligjrdquo ka deklaruar Bashkim Hasani banor i fshatit Koprivep pKete veprim te paligjshem e ka pohuar edhe Besim Zogaj drejtor i Drejtorise per Menaxhim me Kafshe te Egra Gjueti dhe Ekoturizem me seli ne Prishtine br Rezervati ldquoDuboqakrdquo ne siperfaqe prej mbi 6800 ha shtrihet ne territorin e komunave Skenderaj Mitrovice dhe Zubin Potok dhe eshte nje prej 4 vendeve te tilla ne Kosove te cilat jane shpallur me interes te veccedilante per shtetin e Kosoves dhe qytetaret e sajp pbr p
   
   
Aksident me eskorten e Berishes ne Shenvasil
May 1, 2011 at 10:07 PM
 
pAksidentohet nje makine e eskortes se Berishes Ngjarja ka ndodhur rreth ores 1500 pas mitingut elektoral ne qytetin e Sarandes ku eshte bere edhe promovimi i sezonit te ri turistik Vere 2011 Mesohet se aksidenti ka ndodhur per shkak te shpejtesise dhe terrenit te lagesht nga shiu ne aksin rrugor Sarande-Bregdet rrugen ne te cilen vendosi kthimin Kryeministri Berisha Mesohet se nga perplasja e ndodhur mes makines se eskortes dhe nje automjeti tjeter ne afersi te fshatit Shevasil kane mbetur te plagosur dy persona te cilet jane transportuar per ne urgjencen e spitalit te Sarandes Ata jane Alfred Naci 43 vjec dhe Meksi Xhufka 60 vjec Burime nga urgjenca e spitalit Petro Nako te Sarandes thane se i pari ka marre demtime ne pjesen e gjoksit nga goditja e timonit ne momentin e perplasjes se automjetit ndersa i dyti fotografi Xhufka ka pesuar demtime ne pjesen e qafes Qe te dy thane burimet spitalore te Sarandes jane jashte rrezikut per jeten Rreth ores 1600 ata jane vizituar ne spital nga Kryeministri Berisha Gjendja nuk vleresohet aq serioze sa te kete lindur nevoja e transportimit te tyre me helikopter dhe eshte vendosur qe transportimi i tyre te behet me autoambulance drejt spitalit te kryeqytetitp
   
   
Fushata Rama ne Vore
May 1, 2011 at 10:07 PM
 
Kryetari i Partise Socialiste Edi Rama ne vijim te fushates elektorale u ndal ne Vore ku prezantoi kandidatin per kryetar bashkie te opozites Bashkim Haxhiu p classtekstartikullRama ftoi shqiptaret qe trsquoi bashkohen rruges se te ardhmes pavaresisht ndasive ne bindje politikebr br ldquoJu tashme jeni te vetedijshem se ne rrugen e Saliut ka vetem genjeshtra papunesi dhe varferi Me 8 Maj ju do te votoni bashke me qytetaret e qytetaret qe kerkojne pune drejtesi mireqenie per te vetmen rruge rrugen qe vret friken qe lufton padrejtesine rrugen qe krijon shprese dhe hap horizonitn tone rrugen tone rrugen e Aleances per te Ardhmen pertej flamujve te partive pertej cdo dallimi qe na ben te ndryshem por ne te njejten rruge ne rrugen e se ardhmesrdquo tha Ramabr br Ne Vore para mbeshtetesve te opozites mbajti fjalen edhe kryetari shoqates se ish te perndjekurve politike Kurt Kola br br ldquoNuk eshte ceshtja te shpetohet nje bashki por te shpetohet Shqiperia te hiqet Sali Berisha komunisti i funditrdquo tha Kolabr p
   
   
Shpetim Gjika Vlora metropol europian e vetmja rruge
May 1, 2011 at 10:07 PM
 
Aleanca per te Ardhmen Kandidati i PS-se kerkon nga vlonjatet te votojne per te dhe kunder Berishes pShpetim Gjika thote se eshte me kembe ne toke kur ben premtime elektorale dhe ato qe premton jane projekte konkrete kryesisht infrastrukturore per te cilat qyteti ka nevoje Por me shume se me keto projekte kandidati i Aleances per te Ardhmen u kerkon vlonjateve nje votim politik qe pos fitores se tij do te sjelle edhe rrezimin e qeverise Berishap pCila eshte strategjia juaj per permiresimin e infrastruktures ne Vlorebr p pNe kemi nje strategji te qarte plotesisht te realizueshme dhe funksionale Ne nuk mashtrojme dhe as fluturojme me trena elektrike me tramvaje imagjinare dhe dokrra te ngjashme sic po ben kandidati i radhes Projekti yne eshte i plote i detajuar dhe konkret Synimi yne eshte ndikimi i drejtperdrejte i infrastruktures rrugore ne turizem dhe per kete perparesi do te kene ndertimi dhe zgjerimi i rrugeve bregdetare si dhe i akseve kryesore qe lidhin qytetin me plazhet dhe qendrat historike ku vecojme zgjerimin e rruges dhe trotuareve te segmentit rrugor Skele-Uji i Ftohte ndertimin e bypass-it te tuneli realizimin e unazes se brendshme dhe asaj te jashtme te qytetit realizimin e projektit me parametra bashkekohore te segmentit rrugor ish-parku i tregtise - ish-kampi i pioniereve si rruge hyrese dhe lidhese e qytetit me Zvernecin Keto por edhe zhvillimi i masterplanit te qytetit do ta drejtojne Vloren ne te vetmen rruge te saj ate te nje metropoli europian Sic e shihni gjithcka qe po bejme ka lidhje te drejtperdrejte me qytetaret larg abuzimeve me premtime lunatike qe nuk i sherbejne kurrkujtp pCila eshte strategjia juaj per turizminbr p pTurizmi eshte nje sektor ekonomik qe luan nje rol shume te rendesishem ne jeten e qytetit sektor qe me kalimin e viteve po merr nje pamje gjithnje e me vitale Strategjia jone per zhvillimin e turizmit synon mbeshtetjen dhe koordinimin e bizneseve qe operojne ne kete sektor si edhe promovimin e resurseve qe ofron Vlora Ne synojme zhvillimin e nje turizmi gjithevjetor te tipit kulturor e historik balnear e kurativ Po keshtu kemi shtuar kontaktet dhe ndermjetesimin me agjenci nderkombetare prestigjioze turistike ne menyre qe Vlora te jete destinacion kryesor ne Mesdhe per vizitoret ditore apo sportiste te ujit dhe te ajrit Nje nder objektivat tane eshte edhe riplanifikimi i zones se portit ekzistues dhe krijimi i nje porti te ri per jahtet varkat e te tjera mjete lundruese i cili te ofroje dhe sherbime e aktivitete ndihmese dhe plotesuese Kjo gje fare mire mund te realizohet ne formen e partneritetit publik-privat Por se pari me 8 maj duhet ti rimarrim detin Saliut i cili me levat e Llozet e tij ka afro 5 vjet qe e ka kthyer ne nje liqen privatp pA mendoni se ka mangesi ne jeten kulturore ne Vlore dhe nese po cfare do te beni per permiresimin e sajbr p pNuk mund te flitet per mangesi pasi qyteti yne eshte nje qender shume e rendesishme artistike dhe kulturore pas kryeqytetit Ne kemi nje jete kulturore te pranueshme duke pasur parasysh se Teatri Petro Marko ka nje prej trupave me te suksesshme ne vend funksionojne teatrot e komedise dhe trupa e humorit Teatri i Kukullave per femijet por edhe te pakten 12 festivale nderkombetare ku vecojme per nga vlerat qe spikasin dhe unikalitetin e tyre Festivali i Kombetar i Isopolifonise Festivali Folklorik Mesdhetar Festivali Folklorik Nderkombetar Aulona Ketu nuk mund te le pa permendur ekspozitat e shumta koncertet ne te gjithe stinet e vitit dhe ne te gjitha zhanret muzikore larmine e botimeve dhe panairet e ndryshme Por sigurisht qe ka shume per te bere si kudo ne vendin tone per sa i takon jetes kulturore e artistike Ne vizionin tone mbeshtetja qe do u japim ketyre fushave do te jete e lidhur me gjithe zhvillimin e qytetit per te pasur terheqjen e qytetareve e turisteve ne cdo stine te vitit Nje dimension te rendesishem do te marrin zonat me trashegimi kulturore dhe natyrore te cilat do te ruhen dhe rivitalizohen ne menyre te vecante Rivitalizimi do te filloje pikerisht me nje projekt per rikonceptimin e rruges muze Justin Godard Ne kuader te projekteve madhore per Vloren ne 100-vjetorin e pavaresise ne aspektin kulturor do te vecoja Festivalin Mbarekombetar Folklorik te Pavaresise me pjesemarrjen e grupeve dhe ansambleve folklorike e kulturore nga te gjitha trevat shqiptarep pPlanet tuaja per urbanizimin e periferisebr p pshte shume e sakte pyetja juaj Ne synojme dhe prej kohesh kemi filluar e po vazhdojme te realizojme projektet tona per urbanizimin karshi legalizimit elektoral Ne kemi gjithe projektet dhe planet e nevojshme qe qytetaret e Vlores tashme pasi ata njerez qe jetojne ne periferi tashme mund te quhen me plot gojen banore te qytetit te jetojne ne nje hapesire te rregullt urbane me kushte optimale dhe garanci per jeten e tyre Ndryshe nga kandidati i radhes qe perserit karten bajate te legalizimit me formulare shtese dhe mashtrime elektorale ne kemi marre gjithe masat per krijimin e zonave urbane te rregullta me rruge e kanalizime me zgjidhje optimale per keta qytetare Por e dini cfare ndodh me kundershtarin e radhes Njesoj si ne 2007-n ashtu si edhe ne 2009-n prape edhe ne 2011-n ne fushate elektorale tund formulare legalizimesh a thua se Partia Demokratike keta qytetare i mban peng me hallin e jetes se tyre Kjo situate eshte e turpshme dhe duhet te marre fund Bashkia eshte e vendosur qe urbanizimi i zonave informale te jete brenda gjithe parametrave te zhvillimit pasi se bashku synojme te jetojme ne nje Vlore europianep pCilat do te jene politikat tuaja ne lidhje me papunesine dhe varferine ne Vlorebr p pZhvillimi i qytetit mundesite qe do te kene qytetaret qe te jetojne ne nje ambient me me shume mundesi per te ardhmen e tyre jane rruga e sigurt per zbutjen e papunesise dhe varferise Ne e dime shume mire se kriza ekonomike karshi se ciles qeveria jo vetem nuk ka marre asnje mase por me politikat e saj po na mban gjate e me gjate ne veshtiresi eshte nje problem qe do te marre fund me voten e qytetareve me 8 maj por edhe me zgjedhjet e parakohshme Bashkia nuk mund te kete vende pune ne administrate sic genjejne kandidate te ndryshem Por politikat e saj do te bejne te mundur qe bizneset te gjallerohen puna te marre zhvillim dhe njerezit te mund te jetojne larg kufirit te varferise Per Bashkine e Vlores politikat e zhvillimit dhe transformimit infrastrukturor te qytetit jane pare te lidhura ngushte me politikat sociale Me nje komunitet nder me te populluarit e vendit qyteti i Vlores perben nje destinacion ku perhere e me teper kerkohet vleresim dhe zgjidhje te shume problematikave sociale te cilat burojne sa nga mbartja e tyre nga e kaluara por edhe nga levizjet demografike te koheve te funditp pSherbimet sociale politikat sociale si dhe zgjidhja e problemeve per kategorite ne nevoje te shoqerise prej kohesh jane percaktuar si prioritet i Bashkise Vlore Si i tille zbatimi dhe realizimi i ketyre prioriteteve i perkasin nje procesi qe do te marre vemendjen e duhur dhe te vecante nga Bashkia Vlore Keshtu pjesa sociale jo vetem merret ne konsiderate por luan nje rol te rendesishem e cila do te ofroje energji te reja ne politikat lokale duke favorizuar rritjen e pergjithshme te mireqenies se qytetit ne menyre qe ai te jete me mikprites si dhe jeta me e mire per te gjithep pOpinioni juaj per kandidatin rival br p pGjithnje kam refuzuar te merrem me kandidatin e radhes pasi ai nuk perfaqeson thuajse asgje per Vloren dhe qytetaret Te gjithe e dine shume mire se ne dy mandate ne Parlament ka folur jo me shume se 6 minuta dhe asnje sekonde per Vloren Te gjithe e dine se ka votuar nje buxhet qesharak per qytetin e Vlores duke pranuar te devijohen fonde ne provinca te tjera neper Shqiperi vetem per efekte elektorale te Partise Demokratike Te gjithe e dine shume mire se ka votuar pa e vrare aspak ndergjegjja per moratoriumin e mjeteve lundruese duke e kthyer detin ne nje liqen privat te Berishes dhe taborit te tij Te gjithe e dine shume mire se ka ngritur doren per marreveshjen e ujerave me Greqine duke i lene vetes nje njolle shume te madhe Ne qytet te gjithe pyesin se pse nuk ben transparente jo vetem marredheniet me tarafin e pushtetit me devijimin e fondeve publike me abuzimet e emerimeve dhe dhunen karshi administrates para dhe gjate fushates elektorale por edhe me shitjen qe i beri mandatit te deputetit Ky kandidat i radhes per hir te nje pazari te poshter politik e luajti mandatin e Vlores ne bixhozin e koniunkturave duke bere qe me votat e vlonjateve te ulet ne Parlament nje person qe me shume se per Shqiperine i intereson e ashtuquajtura ceshtje e Vorioepirit shte ky person qe kerkon te luaje me vlonjatet duke u vene ne dyshim edhe dinjitetin ne nje kohe qe per vete nuk ka asnje identitet Por Vlora dhe qytetaret e saj do ti jape pergjigjen e merituar me 8 maj atij dhe gjithe atyre qe kujtojne se mund te luhet me popullin e ndershemp
   
   
Arrestohet me qellim ekstradimi drejt Shqiperise 45-vjecari
May 1, 2011 at 10:07 PM
 
pZyra Qendrore Kombetare Interpol Tirana deklaron se nga autoritetet policore greke eshte arrestuar me qellim ekstradimi drejt Shqiperise shtetasi Ilir Dhamo Gabeta 45 vjec lindur ne Korccedilebr p p45 vjeccedilarin Gabeta Gjykata e Shkalles se Pare Librazhd e ka denuar me 4 vjet burg per vepren penale te quotShkeljes se rregullave te qarkullimit rrugorquot Ky vendim eshte lene ne fuqi dhe me vendimin e dates 19092005 te Gjykates se Apelit ne Durresbr p pNgjarja per te cilen shtetasi Ilir Gabeta eshte deklaruar fajtor ka ndodhur me date 04052004 ne vendin e quajtur quotKthesat e Fortaquot ne Hotolisht Librazhd Si rezultat i mos respektimit te rregullave te qarkullimit rrugor dhe shpejtesise tej normave te lejuara shtetasi Ilir Gabeta teksa drejtonte automjetin tip Benz me targa KO 9588 A eshte perplasur me automjetin qe vinte perballe ne krahun e tij tip autobus me targa EL1249B me drejtues shtetasin Skender Demabr p pSi pasoje e ketij aksidenti te rende kane mbetur te vdekur bashkeshortet Defrim Shahollari Pranvera Shahollari eshte plagosur rende drejtuesi i autobusit Skender Dema dhe jane plagosur lehte disa persona te tjere Po ashtu i demtuar ka mbetur dhe shtetasi Ilir Gabetabr p pArrestimi i shtetasit Ilir Gabeta eshte bere i mundur si rezultat i bashkepunimit e shkembimit te informacionit ndermjet Interpol Tiranes me Interpol Athinenbr p
   
   
Ardi Kollozi Do tu rikthej vlonjateve qytetin qe u ka munguar
May 1, 2011 at 10:07 PM
 
Aleanca per Qytetarin Kandidati i PD-se kerkon votat per rehabilitimin e Vlores sipas tij te betonizuar pArdi Kollozi la ne mes mandatin e tij si deputet per te synuar Bashkine e Vlores ne keto zgjedhje Ai mendon se ne shtate vitet e qeverisjes se rivalit te tij aktual qyteti ka pesuar demtime te medha ne vend qe te zhvillohej ndaj ne kete gare paraqitet me nje platforme qe synon ne radhe te pare rehabilitimin e me pas venien e qytetit ne shinat e zhvillimit Kollozi u premton zgjedhesve zgjidhje per problemet imediate si furnizimi me uje dhe infrastruktura por ne projektet e tij ze vend te rendesishem edhe gjallerimi i qytetit nepermjet aktiviteteve gjithevjetorep pCila eshte strategjia juaj per permiresimin e infrastruktures ne Vlorebr p pNisur nga situata ne te cilen ndodhet infrastruktura ne Vlore akset kryesore rrugore rruget e brendshme furnizimi me uje te pijshem kanalizimet e ujerave te bardha kanalizimet e ujerave te zeza sheshet ne meslagje kende lojerash per femije e pushimi per te rritur e ben te domosdoshme marrjen e nje vendimi hartimin e nje strategjie duke shfrytezuar te gjitha kapacitetet per perballjen e nderhyrjen energjike dhe permiresimin e kesaj situate Ne Vloren e 2011-s kudo ne cdo lagje te saj te vjeter apo te re ne periferi apo ne qender prane detit apo larg tij mungojne pothuajse teresisht sherbimet bazike per zhvillimin normal te jetes Menjehere pas 8 majit do te rikonstruktojme akset kryesore rrugore trotuaret sinjalistiken e semaforet Do te zgjidhim perfundimisht furnizimin me uje 24 ore duke materializuar investimin prej 26 milione eurosh te qeverise shqiptare duke perfunduar ne kohe reale lidhjen e magjistralit kryesor me rrjetin sekondar e tercial Do te nderhyjme menjehere per zgjidhjen definitive te kanalizimeve te ujerave te zeza venien ne funksion te impiantit te perpunimit te tyre i perfunduar si investim prej vitesh tashme duke bere qe ato te mos derdhen kurre me ne det duke demtuar cilesine e ujerave te tij Po ashtu do te zgjidhim e realizojme edhe pjese te tjera te infrastruktures per ti kthyer Vlores dhe vlonjateve ato sherbime dhe cilesi jetese qe u ka munguar prej viteshp pMendimi juaj per te ardhmen e turizmit ne Vlorebr p pTurizmi tashme eshte shnderruar ne nje dege shume te rendesishme te zhvillimit te ekonomise e per me teper ne Vlore ai eshte prioritet i prioriteteve Ne gjithe keto vite iniciativa private dhe trendi ne rritje per te investuar ne kete sektor te rendesishem nuk eshte shoqeruar me politika te qendrueshme per ti krijuar hapesiren e duhur atij Betonizimi i Vlores zvogelimi i siperfaqeve te gjelbra dhe publike reduktimi i aksesit te detit per shkak te betonizimit ne rere dhe ne siperfaqet e gjelbra kane demtuar potencialin real te zhvillimit te ketij sektori Prandaj eshte e domosdoshme tu themi stop ketyre praktikave e te rikonceptojme Vloren e se ardhmes Do te ndjekim politika fiskale taksa e tarifa vendore te lehtesuara deri ne 50 per qind per bizneset qe operojne ne kete fushe Ne partneritet me shkollat profesionale te Vlores por edhe me te dy universitetet do te kerkojme qe nepermjet degeve qe kane lidhje me kete sektor te pergatisim te rinj e te reja qe do te punesohen ne kete sektor Do te kerkojme qe turizmi te jete gjithevjetor qe sezoni turistik intensiv te zgjerohet ne minimumi 5 muaj Ne duam te promovojme nje program dyvjecar te veprimit per te krijuar nje sistem ne te cilin aktoret e ndryshem ndajne objektivat dhe mjetet per te rigjalleruar turizmin ne qytet duke krijuar nje marke Vlora dhe promovuar e zhvilluar turizmin ne Vlore Do te jete nje mundesi reflektimi midis pikave te forta te tradites sone me risi kulturore dhe gjetje inovative mbi te cilat te percaktojme promovimin e imazhit te qytetit tone dhe planifikimin e marketingut te territorit ne nivel kombetar e nderkombetar komunikimit urban terheqjen e investimeve dhe pozicionimin e qytetit ne treg per forma te ndryshme te turizmit Ne kete kontekst do te synohet zgjatja e periudhes turistike te qytetit duke organizuar ngjarje kulturore kombetare dhe nderkombetare konferenca dhe festivale gjate pranveres dhe vjeshtes jashte sezonit te plazhit Dhe pergjigjja mund te jete Projekti Vlora juaj per tu zbuluarp pA mendoni se ka mangesi ne jeten kulturore ne Vlore dhe nese po cfare mendoni te beni per permiresimin e sajbr p pPer fat te keq Vlora eshte nje qytet qe zgjohet e fiton gjalleri vetem ne dy muajt e veres Monotonia qe pason veren e zhurmshme te Vlores per 10 muaj rresht ku e shtuna sndryshon nga e hena dhe e diela nga e enjtja varferia e jetes kulturore dhe artistike per nje qytet me burime njerezore te pakufishme eshte treguesi i imagjinates se varfer dhe plogeshtise intelektuale te administrates lokale te sotme Kultura eshte nje tregues qytetarie dhe baza etike e zhvillimit civil e social shte indi qe lidh sistemin qytetar nga urbanistika te sektori i ndertimit nga sherbimet sociale te cilesia e jetes nga institucionet te shoqatat kulturore Por ajo mund te jete shume me teper dije shkence art hulumtim formatim edukim kreativitet turizem Ne kemi menduar qe nepermjet nje strategjie ti koordinojme keto ne nje kontekst dhe perspektive te gjere te dimensionit kombetar e nderkombetar Do te investojme me shume burime publike dhe private ne keta sektore nepermjet kesaj strategjie e cila ne ambicien e vet kerkon te forcoje ndjenjen e nje komuniteti koheziv dhe te lire per te bere Vloren me atraktive dhe mikpritese Vlora eshte qytet i artit dhe dijes qytet i muzeve muzikes dhe teatrit e per keto potenciale ne duam te arrijme si thashe edhe me siper me krijimin e nje marke Vlora te promovuar ne nivel kombetar e nderkombetar Ne planet tona parashikohen nje sere aktivitetesh aktivitete si Festival kombetar i teatrit eksperimental Panairi ballkanik i enogastronomise dhe artizanatit Festivali nderkombetar filmi Vlora FilmampArt Gjithashtu kemi planifikuar transformimin e fytyres se qytetit per 5 dite me artiste te rinj bashkekohore shqiptare dhe te huaj nepermjet instalacioneve performancave imazheve te projektuara mbremjeve mbi faqe pallatesh etj Do te organizojme dite karnavalesh konferenca per te rinjte si dhe evente muzikore qe nga Vlora Rock Festival deri te polifonia me festivalin e kenges vlonjate Do te organizojme aktivitete rajonale ne diten e diversitetit kulturor e nje mori aktivitetesh te tjera qe jane planifikuar te realizohen gjate gjithe vitit duke e mbajtur qytetin aktivp pOpinioni juaj per urbanizimin e periferisebr p pMe perfundimin e procesit te legalizimit qe eshte nje reforme qe po ecen e sigurt dhe shpejt perpara zgjidhet perfundimisht problemi i pronesise mbi token ne keto zona I paraprire me studime urbanistike te detajuara ku percaktohet ne menyre definitive shnderrimi i ketyre zonave ne lagje elitare banimi e ne shume zona turizmi po te tilla Urbanizimi plotesimi me infrastrukture rruge kanalizime ujesjelles cerdhe kopshte shkolla etj do tu kthejme dinjitetin ketyre banoreve te neperkembur e te harruar deri me sotp pCilat do te jene politikat tuaja ne lidhje me papunesine dhe varferine ne Vlorebr p pshte fakt qe Vlora nga nje qytet me mundesi e potenciale te jashtezakonshme te zhvillimit ekonomik nje qytet qe duhej te shnderrohej shpejt ne nje metropol qe do te krijonte mireqenie dhe standarde te larta jetese jo vetem per vete por edhe per gjithe rajonin per shkak te mungeses se vizionit papergjegjshmerise e shpesh cinizmit te treguar nga kryetari i bashkise ne ikje ka bere qe shume familje te jene ne veshtiresi ekonomike e disa prej tyre ne mjerim te plote Kemi shpalosur ne programin tone se punesimi eshte nje prioritet absolut i cili do te vije kryesisht nepermjet investimeve dhe zgjerimit te sektorit privat qe ne nje Vlore te projektuar drejt me infrastrukture te plotesuar e moderne me taksa e tarifa te pergjysmuara deri ne 50 per qind me politika te qendrueshme jemi te sigurt se brenda dy viteve te para te mandatit do te krijojme hapesire per me shume se 8000 vende te reja punep pOpinioni juaj per kandidatin rival br p pMe zotin Gjika une njihem qe femije e gjithmone kam besuar e shpresuar se ai do te mund te permbushte me korrektesi e perkushtim kerkesat ne rritje per cilesi jetese e sherbime nga qytetaret e Vlores Per fat te keq zoti Gjika nuk i shpetoi dot tundimit te pushtetit beri cmundi per ta absolutizuar ate e konsideroi Vloren si domenin e tij taksat e vlonjateve si para ne xhepin e tij Produkti eshte ky Si kryetar bashkie per 8 vite ka demtuar rende shtepine tone te perbashket Vloren dhe kompromentuar te ardhmen e saj Prishi familjen e tij politike PS duke e shnderruar ate nga nje parti tradite ne fizionomine e saj ne nje parti-bashki e te biznesmeneve ndertues prane tij Prandaj mendoj se zoti Gjika humbi betejen me kohen demtoi interesat e vlonjateve u soll ne menyre cinike e dashakeqe me ta shperdoroi besimin e tyre prandaj i gjithe opinioni qytetar tashme ka vendosur te lere pas keto praktika e kete model qeverises e ne menyre plebishitare ashtu sic bejne vlonjatet ne cdo rast te ngjarjeve te rendesishme do te votojne per ndryshimin per te ardhmen e tyre dhe femijeve te tyrep
   
   
PS Basha po perpiqet te bleje votat
May 1, 2011 at 10:07 PM
 
pa classhighslide onclickreturn vzexpandthis hrefhttpwwwgazetatemanetwebwp-contentuploads201105shamkujpgimg classalignleft size-medium wp-image-19840 titleshamku srchttpwwwgazetatemanetwebwp-contentuploads201105shamku-300x168jpg alt width300 height168 aPartia Socialiste ka akuzuar kandidatin e djathte per bashkine e Tiranes Lulzim Basha se po perpiqet te bleje votat e qytetareve te kryeqytetitp pNe nje konference per shtyp deputetja e PS-se Ledi Shamku ka deklaruar se Lulzim Basha ka dale te bleje vota duke i genjyer qytetaret me nje qese miellp p8220Luli i Saliut del me miell dhe se po i fyen ne kete fare feje tiranasit duke u rrekur tu bleje nderin me kete qese Tiranasit kane jetuar gjithnje fale punes se vet te ndershme po Luli i Saliut nuk i njeh tiranasit sepse ne Tirane ai ka jetuar si turist me shtate pasaporta ose si minister i oborrit8221 tha Shamkup pMe tej Shamku theksoi se shqiptaret e dine mire se vota eshte hakmarrja e tyre me e mire per kete regjim te Lulit e Saliutp p8220Ne 8 maj banoret e kryeqytetit do ti japin Saliut dhe Lulit te Saliut ate qe meritojne humbjen e thelle ne Tirane dhe disfaten ne mbare Shqiperine E vetmja rruge ne 8 maj eshte Edi Rama dhe Partia Socialiste8221theksoi Shamkup
   
   
Kerkohen mbetjet e gruas nga piktura Mona Liza
May 1, 2011 at 10:07 PM
 
pEksperte te ndryshem po kerkojne per mbetjet e trupit te gruas qe spekulohet se ka qene modelja e Leonardo Da Vinccedilit per pikturen Mona Lizap pNje ekip i eksperteve qe po perdorin nje radar special kane nisur punen kete jave ne nje manastir te rrenuar ne Firence ku ata besojne se eshte i varrosur trupi i gruas qe u portretizua ne pikturen e Da Vinccedilit te shekullit te 16-tebr p
   
   
Perse nuk votohet per Kollozin
May 1, 2011 at 10:07 PM
 
pstronga classhighslide onclickreturn vzexpandthis hrefhttpwwwgazetatemanetwebwp-contentuploads201104ardian-kollozijpgimg classalignleft size-medium wp-image-19800 titleardian kollozi srchttpwwwgazetatemanetwebwp-contentuploads201104ardian-kollozi-300x198jpg alt width300 height198 aNga Tanush Shaskastrongp pemIsh Rektor i Universitetit te Vloresemp pp pShume njerez kohet e fundit me pyesin se per ke do te votoj per Kryetar Bashkie ne Vlore Jane teper kurioze te dine se cila do te fitoje tek une ndjenjat e urrejtjes personale per deputetin e kaposhave apo historia 70-80 vjecare e familjes sime kundra komunizmit dhe pro se djathtesp pShume mendojne se per kete jam ne dileme Ne te vertete kjo dileme nuk ekziston fare Une do te votoj per ate qe eshte me mire per Vloren qofte i majte apo i djathte Per me teper qe Kollozi nuk eshte aq i djathte sa na hiqet keto kohet e funditp pSe pari zoti Kollozi i vajti disa here Ministrit te Arsimit per pushimin tim si Rektor Nuk la gje pa bere duke perdorur gjykaten prokurorine dhe gjithe zagaret qe i vijne verdalle per te me sabotuar ne Universitet Kjo tregon nje njeri i cili nuk i njeh as limitet e veta ligjore as nuk mund te respektoje institucionet e pavarura ne shoqerip pPerse e bente Kollozi kete Ndoshta sepse i dukej se ate punen e Rektorit e dinte me mire se une Por mendoj se arsyeja e vertete ishte qe Universitetin ta perdorte si han te tijin per te punesuar militantet dhe bashkepunetoret e tij Shihni se ke ka verdalle Kollozi Ish-brigadieret e kooperativave ish-anetaret e partise se punes shumica me shkolle nate Me keta do te rregullohet Vlorap pSe dyti me prejardhjen e tij politike askush nga e djathta e vertete nuk ka besim tek Kollozi Gjyshi i tij Veledin Kollozi ne 1945 ka djegur shtepite e Shaskajve ne Kocul midis shume bemave te tjera Zyraja e Kollozajve ka qene me fame ne komisionin e internimeve ne Komitetin e Partise se Punes ne Vlore dhe ka internuar me qindra familje neper fshatra Familja Kollozi nuk ka qene e majte si shume te tjere por ka shume mekate gjate komunizmit Atehere perse duhet preferuar Kollozi karshi Shpetim Gjikes Nje kafe me zotin Gjika une edhe para 1990-es edhe sot do ta pija me shume me teper kenaqesi se sa me Kollozin As Shpetimi dhe as babai i tij nuk ma kane djegur shtepine nuk me kane internuar familjen nuk kane bredhur Tiranes per te me luftuar me cdo lloj menyre dhe intrige te mundshmep pPersonalisht une respektoj faktin se zoti Gjika ka qene dhe vazhdon te mbetet i majte dhe nuk ka nderruar parti sa here behej ndonje tender per rrugen trans-ballkanike ne Vlore Kollozi ka mbledhur rreth vetes disa kumarxhinj disa militante nga fshatrat e Vlores dhe do qe te uzurpoje edhe Bashkine sepse ne Vlore nuk i ka mbetur gje tjeter pa kapur Cila eshte garancia ime si votues se ky njeri pa asnje nivel intelektual do te kete sukses te aktivizoje inteligjencen vlonjate te riperterije energjite e Vlores qe qyteti te kete nje te ardhme me te mire ekonomike Ne qofte se ne kemi parasysh se me ke rri dhe me ke shoqerohet Kollozi ne e kemi fare te qarte se si do te jete Bashkia nen drejtimin e Kollozitp pPersonalisht per mua zgjedhja eshte shume e thjeshte Kundra Kollozit me cdo menyre Ata qe jane te djathte nuk munden kurre te votojne per Kollozin Kollozi dhe tipa si ai jane armiqte me te medhenj te se djathtes shqiptare Ata jane pa dinjitet dhe oportuniste Sa me shpejt qe keta individe te eleminohen nga skena e politikes shqiptare aq me prane eshte ndryshimi pozitiv qe pritet prej koheshp
   
   
Zgjedhjet vendore ne Lezhe
May 1, 2011 at 10:07 PM
 
pLezha eshte nje nga qytetet e njohura ne Shqiperi per shkak te Memorialit te vendvarrimit te Skenderbeut dhe portit te Shengjinit Ne kete qytet me rreth 35 mije banore kandidojne per Kryetar te Bashkise dy figura te njohura Viktor Tusha i Levizjes Socialiste per Integrim dhe Aleances per Qytetarin dhe Gjoke Jaku i Partise Socialiste dhe Aleances per te Ardhmen Korrespondenti i Zerit te Amerikes Pellumb Sulo ishte ne Lezhe ku bisedoi me te dy kandidatet per Kryetar te Bashkisp p object width300 height240 datahttpwwwyoutubecomvjgdSzEABwJcamphlenUSampfeatureplayerembeddedampversion3 typeapplicationx-shockwave-flash param namedata valuehttpwwwyoutubecomvjgdSzEABwJcamphlenUSampfeatureplayerembeddedampversion3 param nameallowFullScreen valuetrue param nameallowScriptAccess valuealways param namesrc valuehttpwwwyoutubecomvjgdSzEABwJcamphlenUSampfeatureplayerembeddedampversion3 param nameallowfullscreen valuetrue object p
   
   
Shuhet Ernesto Sabato shkrimtar arberesh Topi Ishte mbeshtetes i shqiptareve
May 1, 2011 at 10:07 PM
 
pa classhighslide onclickreturn vzexpandthis hrefhttpwwwgazetatemanetwebwp-contentuploads201104532-ErnestoSabatosffstandaloneprodaffiliate11jpgimg classalignleft size-medium wp-image-19829 title532-ErnestoSabatosffstandaloneprodaffiliate11 srchttpwwwgazetatemanetwebwp-contentuploads201104532-ErnestoSabatosffstandaloneprodaffiliate11-300x210jpg alt width300 height210 aEshte shuar sot ne moshen 99 vjecare shkrimtari i njohur argjentinas me origjine arbereshe Ernesto Sabato Ai kishte fituar disa nga cmimet me prestigjioze ne mbare boten letrare dhe kishte mjaft ndikim ne literaturen e Amerikes Latine Ai vdiq dy muaj perpara se te mbushte 100 vjec ne Argjentinep pPresidenti i Republikes Bamir Topi pasi mori vesh lajmin e ndarjes nga jeta te shkrimtarit te shquar Ernesto Sabato shprehu hidherimin per kete humbje duke kujtuar edhe lidhjen e vecante te Sabatos me Shqiperinep p8220Me hidherim te madh mora lajmin e ndarjes nga jeta te shkrimtarit dhe personalitetit te shquar argjentinas Ernesto Sabato i cili mban dekoraten e larte te shtetit shqiptar Nder i Kombit Sabato gjithnje e theksoi lidhjen e tij te gjakut me vendin tone ai ishte admirues dhe mbeshtetes i Shqiperise dhe shqiptareve Humbja e tij eshte nje humbje e madhe per kulturen boterore si nje nga zerat me te fuqishem te letersise se shekullit XX Ai perfaqeson nje intelektual jokonformist nje personalitet me angazhim te njohur ne mbrojtjen e te drejtave te njeriut nje simbol ne rezistencen kunder cdo forme te autoritarizmit Ne keto momente te hidherimit te thelle sjellim ne mendje viziten e tij ne Tirane me 1996 takimet e tij te paharruara me intelektualet dhe shkrimtare shqiptare si dhe fjalen e tij emocionuese per origjinen e tij te larget shqiptare ne ceremonine e marrjes se dekorates se larte Nder i Kombit8221 thuhet me tej ne deklaratep
   
   
Berisha Aleanca per qytetarin alternative per qytetarin
May 1, 2011 at 10:07 PM
 
pKryeministri Sali Berisha i pranishem ne qytetin bregdetar te Durresit etiketoi te gjithe objektivat e qeverise te cilat do te sjellim ndryshimin rrenjesor te gjitha keto me ne krye kandidatin Ferdinand Xhaferraj p pI pranishem ne perurimin e rruges Spitalle-Porto Romano shefi i qeverise theksoi se gjate 4 viteve te ardhshme investimet nuk do te rreshtin br p pldquoVoten tuaj do ta shnderrojme ne vend pune ne infrastrukturen me moderne rruge te asfaltuara me ndriccedilim dhe me gjelberim siccedil e meritoni br Voten tuaj per Ferdinand Xhaferraj do ta shnderroj ne furnizim me uje 24 ore per te gjithe rrethin e Durresit me shkolla moderne kampus universitar dhe me bulevard madheshtorrdquo tha me tej Berishabr p pBerisha e cilesoi fushaten elektorale te zgjedhjeve te 8 majit te rendesishme ndersa ldquoAleanca per qytetarinrdquo do te sjelle zgjidhjen e problemeve te te gjithe shqiptarevebr p
   
   
Rama shpalos projektin ekonomik
May 1, 2011 at 7:51 PM
 
Kryetari i Partise Socialiste dhe kryebashkiaku i Tiranes Edi Rama zgjodhi 1 Majin diten nderkombetare te punetoreve per te shpalosur projektin ekonomik te Bashkise se Tiranes UPDATE p classtekstartikullp Ne kete projekt i kushtohet nje vend i vecante politikave per te luftuar papunesine politika keto qe sic tha kreu i Bashkise se Tiranes Edi Rama i mungojne qeverisjes qendrore qe ka lene 1 milion te papune ne te gjithe vendinbr br ldquoMungojne politikat per te luftuar papunesine ashtu sikunder luftohet ne te verteterdquo deklaroi Ramabr br Rama kritikoi edhe premtimet per uljen e kontributeve premtime te cilat sic tha ai behen me qellim e vetem per trsquou marre qytetareve votenbr br ldquoPolitikanet tradicionale bejne premtime te papermbajtshme per te ulur e ulur kontributet Sot te gjithe njerezit e zakonshem ata qe jetojne me nje rroge mesues infermiere police e nenpunes ne te gjithe sektoret shteterore paguajne shume me teper taksa se sa paguanin 6 vjet me pare kur Saliu u premtoi horizontin e parajses ekonomike e sot po i con perdite e me shpejt drejt nje ferri ekonomik dhe jo vetem paguajne shume me teper detyrime ne forme kontributesh financiare per shtetin por blejne shume me pak se sa 6 vite me parerdquo tha Rama br br Pasi denoncoi sipas tij masakren qe po u behet monumenteve kulturore e historike ne te gjithe vendin Rama u ndal tek taksat e bashkise Sipas tij barra e taksave ndaj biznesit eshte renduar nga qeveria e cila mundohet trsquoia faturoje bashkise kete rritjebr br ldquoBiznesi i ka paguar Bashkise se Tiranes tre taksa sot i paguan 2 Ne keto 6 vite biznesit i eshte rritur barra sepse i jane shtuar taksat qe i ka rritur saliu qe paturpesisht duke perfiton nga kanalet e informimit te njerezve me cinizem e percmim ndaj njerezve Nje biznes i paguan kater here me shume se sa i paguan bashkise i paguan qeverise Ne momentin e pare qe do te jemi ne qeveri gjithcka qe Saliu i ka shtuar biznesit do trsquoi heqim Pasi blene kasen fiskale tani shtohet nje tulle ne ndertesen fiskale te Saliut Eumlshte taksa per mirembajtjen e kases Fatura e mirembajtjes se kases do te mberrije pas zgjedhjeve dhe ne nje vit eshte 25 perqind me shume per te mirembajtur kasen se sa per te pastruar Tiranenrdquo tha Rama p p Me tej kryebashkiaku Rama se Bashkia e Tiranes nuk eshte vetem kryetari por nje institucion nje program qe ofron sherbimet me te mira per qytetarin br br ldquoSot kemi nje program zhvillimi me shume te bazuar ne nje plan strategjik me komponentet e veta urban social dhe ekonomik 7 projekte te medha te Tiranes europiane dhe me vazhdimin e punes se nisur krijojme mundesi per 200 mije vende pune E dime ekzaktesisht se ku jane keto 200 mije vende pune dhe si mund te realizohen ato Duke larguar Saliun Shqiperia do te kthehet ne pune dhe do pergjysmojme shifren per 1 milion te papunesh ne harkun e nje mandati e gjysme qeverirdquo deklaroi Ramabr br Ne fund te fjales se tij kryebashkiaku Rama ftoi qytetaret qe te votojne sipas tij per vijimin e ndryshimit te Tiranes p p
   
   
Basha te tregu cam Do heq taksen per gjelberimin dhe tabelen
May 1, 2011 at 7:51 PM
 
pKandidati demokrat per bashkine e kryeqytetit Lulzim Basha zhvilloi paraditen e se djeles nje takim me tregare dhe bleres ne zonen e njohur si tregu cam Gjate vizites se Bashes ne kete zone ai u njoh me problemet qe tregtaret hasin ne lidhje me infrastrukturen rrugore dhe taksat Sipas Bashes me 8 maj do i jepet fund praktikes se vjeljes se taksave nga Bashkia p pDo te te heq nje pjese te mire te taksave taksen e gjelberimit taksen e tabeles do te ul 3 here taksen e pastrimit dhe per cdo takse qe do te merret do te behet sherbimi - tha Bashap pNe takim Basha gjithashtu premtoi se ai ne bashekpunim me biznesin do te siguroje mbeshtetje per hapjen e bizneseve prej gravebr br Redaksia Onlinebr p br br
   
   
Gramsh familja mes fatkeqesise e varferise apelon per ndihme
May 1, 2011 at 7:51 PM
 
GRAMSH- Kjo eshte familja Cekrezi nje nga shume familjet qe jetojne per dite ne kushtet e nje varferie te tejskajshme 6 anetaret e kesaj familjeje jetojne ne fshatin Bulcare tqe komunes Kodovjat ne rrethin e Gramshit dhe u duhet te shtyjne muajin me vetem 9 mije leke ne muaj Esma Cekrezi gjyshja e familjes rrefen fatin e keq qe e ka shoqeruar per vite me radhe ate dhe te afermit e saj br br Duke nisur qe nga vdekja e bashkeshortit ne moshe te re humbja e njeres prej kembeve te saj si pasoje e infektimit Djegia e baneses apo shembja pak kohe me vone edhe e kasolles ne te cilen jetonte ajo dhe kater femijet e saj aktualisht familja Cekrezi jeton ne nje banese te dhuruar nga je i afermi i tyre i larguar ne emigracion br br ldquoUne jam rritur jetime vete dhe femijet i kam rritur si mos me keq burri me ka vdekur i ri ndersa kemben e kam prere ne vitin 1993 pai kam pasur nje plage ne kembe qe me mori me vone infeksion dhee preva Une leviz gjunjazi ose kur me marrin hopa Nuk marr pension asnje ndihmerdquo- u shpreh gjyshja e familjes Cekrezi br br Eshe pse nje invalid Esma Cekrezi endet prej 18 vitesh neper zyra duke mos mundur ende sot te perfitoje nga kempibr br Nderkaq fatkeqesia me e fundit e familjes Cekrezi lidhe me aksidentimit e syrit te 6-vjecares Enxhi mbeses se Esmas nga nje bashkemoshatar i saj gje qe solli edhe humbjen e syrit pas nje operacioni teper te shtrejte dhe i paperballueshem per familjen Enxhi duhet te shkoje per ekzaminime 2 here ne muaj ne Tirane por pamundesia ekonomike ben qe 6-vjecarja te shkoje vetem 1 here ne tre muaj ku edhe mjekimet i merr vetem ne momentin kur familja merr ndihmen ekonomike br br ldquoQe diten kur u martova erdha nuse time vjerre keshtu e kam gjetur me nje kembe Kam dy quna dhe nje vajze Vajzen i ka ndodhu nje aksident duke luajtur ma femijet njeri prej tyre ma shpoi me age ne sy Jeta ime ka iku keq e me keq me borxhe me halle pasi kemi operuar vajzen dhe jemi ne gjendje shume shume te keqe une si kryefamiljare nuk kam me ca ti rris femijet buke nuk kam pune nuk kam asisetence 25 mije leke marr ne muajrdquo- shprehet e perlotur nena Cekrezibr br ldquoI kerkoj ndihme shtetit komunes ndohme pasui duam te hame dhe duam te pime jam vet i gjashti dhe nuk kam mundesi ku ti gjej leketrdquo- apelon kryfamiljari Cekrezi br emNEWS24BalkanWeb
   
   
Taksistet ne proteste Fund konkurrences se pandershme
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
TIRANEuml- Taksite 31 ne kryeqytet kane protestuar sot ne bulevardin lsquoDeshmoret e Kombitrdquo Drejtuesit e taksive kane kerkuar dhe sot ti jepet fund konkurrences se pandershme nga taksi te palicensuara br br Drejtuesit e taksive kerkuan dhe njehere percaktimin e vendodhjeve te tyre dhe reagimin e insiticuioneve pergjegjese ne menyre te menjehershme kur keto vende zihen nga automjete te tjerabr br Taksistet thone se eshte e padrejte te konkurohen nga taksi te palicensuara kur keta paguajne rregullisht taksat nderkohe qe sfidohen ne treg nga automjete pa license qe nuk paguajne asnje detyrim dhe nuk ofrojne asnje komoditet per pasagjeret Nderkohe qe deformojne tregun me cmime te pa arsyeshmebr emNEWS24BalkanWeb
   
   
Rome zhvillohet Mesha e Lumturimit te Papa Gjon Pali II
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
Qindra mijera vete kane mbushur sheshin e Shen Pjetrit ne Rome ku ka filluar ceremonia e lumturimit te papa Gjon Palit te II Shumica e tyre mbajne flamuj polake Rreth 70 delegacione qeveritare dhe 40 krere shtetesh apo perfaqesues te tyre kane konfirmuar pjesemarrjenbr br Shteti shqiptar eshte i perfaqesuar nga Presidenti i vendit Bamir Topi dhe kryeministri Sali Berisha Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli Ne kete ceremoni merr pjese edhe kryeministri I Kosoves Hashim Thaccedilibr br Personalitetet shqiptare ndodhen ne Vatikan me ftese se Selise se Shenjte Ceremonia po zhvillohet ne sheshin Shen Pjetri Festimet filluan qe te shtunen me nje meshe ku murgesha franceze rrefeu per sherimin e saj nga semundja e Parkinsonit pasi ajo i ishte lutur papa Gjon Palit Vete papa Gjon Pali ka vuajtur nga semundja e Parkinsonit Kjo mrekulli sherimi ishte kushti per hapjen e procedures se lumturimit Papa Gjon Pali i II ka udhehequr kishen katolike nga vitit 1978 deri ne 2005br br Papa Vijtila dha nje kontribut te vyer per njerezimin Papa ndihmonte te rinjte qe kishin prirje fetare Papa Vojtial ndihmoi per nj miqesi mes popujsh Dymbedhjete gjuhe te botes do te degjohen sot per lumturimin e papa Gjon Palit II papes misionar i cili udhetoi ne te gjitha kontinentet dhe takoi njerez ne te gjithe boten Polonishtja italishtja spanjishtja portugalishtja anglishtja tamilishtja dhe suahilishtja do te perdoren gjate pergatitjes se meshes se lumturimit Spanjishtja frengjishtja rusishtja gjermanishtja dhe anglishtja do te perdoren per lutjet e besimtareve ne meshe Polonishtja anglishtja dhe latinishtja do te perdoren per leximet biblike Italishtja dhe latinishtja do te perdoren per ceremonine festivebr
   
   
Prezantohen projektet e Xhamise se re te Tiranes
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
Ndertimi Xhamise se re ne Tirane dhe muzeut te bashkejeteses fetare pjese e se njejtes ndertese ka mberritur ne fazen e perzgjedhjes se kompanise arkitekturore projekti i se ciles do te implementohet ne ndertim p classtekstartikullKryebashkiaku Edi Rama ka hapur konkursin nderkombetar nga ku do te shpallet edhe projekti fitues Qe ne fillim zoti Rama theksoi se ky konkurs pavaresisht se zhvillohet ne nje kohe fushate elektorale mbetet jashte kontekstit politikbr br ldquoXhamia e re qe ne asnje menyre dhe per asnje arsye nuk do donim te perfshinim per asnje sekonde ne kornizen e fushates elektorale apo ne debatin politikrdquo tha kryebashkiaku Rama br br Nje juri prej shtate anetaresh kater prej tyre arkitekte nderkombetare do te shpalle fitues te henen njerin nga pese projektet e paraqituara br br Ndertimi xhamise se re ne Tirane ngjalli interesin e 100 studiove nga e gjithe bota prej te cilave juria perzgjodhi kompanite ldquoAndres Perera Ortegardquo nga Madridi ldquoArchitecture Studiordquo e cila ka projektuar edhe planin e qendres se Tiranes ldquoStudio Bigrdquo ldquoSearchrdquo dhe ldquoZaha Hadid Architectsrdquobr br Gjate paradites se sotme pese kompanite arkitekturore kane nisur prezantimin e detajuar te projekteve duke i dhene te pranishmeve nje ide se si do te duket kjo veper kulti e cila eshte parashikuar te ndertohet ne sheshin prapa Pallatit te Kulturesbr p
   
   
Ahmedinexhad konfrontohet me Udheheqesin Suprem
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
pTelevizioni shteteror i Iranit ka raportuar se presidenti Mahmud Ahmedinexhad ka marre pjese ne nje takim qeveritar sot pas mungeses nje javore per shkak te tensioneve qe ishin raportuar ne mes te Ahmedinexhadit dhe udheheqesit suprem te Iranitp pKonfrontimi ne mes te Ahmedinexhadit dhe Ajatollah Ali Hamenei perfshinte pezullimin e shefit me me ndikim te sherbimit te inteligjences Hejdar Moslehip pHamenei menjehere reagoi duke e rikthyer ne pune Moslehin Me pas ne ate qe dukej si proteste Presidenti nuk mori pjese ne dy takime te kabinetit javen e kaluarp pPara nje jave Hamenei beri nje qortim te rralle publik ndaj Ahmedinexhadit duke thene se ai nuk do te hezitoje qe te intervenoje ne ccedileshtjet e qeverise ccedildo here kur eshte e nevojshmebr p
   
   
Jeta ne SMT banoret mes mbeturinave
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
Ish- godinat dhe mjediset e SMT-se se dikurshme ne qytetin e Korccediles u shiten pas nderrimit te sistemeve dhe ketu u vendosen biznese te vogla dhe banore te ardhur rishtas Por jeta e tyre mbetet e veshtire per shkak te se mungeses se infrastruktures Linjat elektrike dhe e ujit te pijshem provizorisht i kane ndertuar vete banoretbr br Bashkia e justifikon kete gjendje me pretendimin se kjo zone eshte informale dhe ndodhet jashte vijes se verdhe Nje tjeter problem serioz eshte grumbullimi i mbeturinave te cilat ne mungese te konteniereve hidhen ne nje kanal aty prane duke e kthyer ate ne burim infeksioni br br Per kete lagje nuk ka plan urbanistik qe te siguroje zhvillimin e sotem dhe ne perspektive Banoret ne prag te zgjedhjeve te 8 Majit kerkojne qe te mos ngelen te harruar nga bashkia por te mbeshteten qe te integrohen ne qytetin ku ata jetojnebr br Jorgjeta Gjanci br br
   
   
Portabiliteti i numrave celular
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
Tashme kushdo mund te ndryshoje operatorin celular pa ndryshuar numrin personal br br Muaji Maj sjell ndryshime ne tregun e komunikacionit ku me portabilitetin e numrit te gjithe konsumatoret do te jene perfitues Lajmi behet i ditur nga AKEP i cili ka miratuar edhe dokumentin qe sqaron kuadrin e ketij sherbimi br br Por AKEP njofton edhe per ndryshime te tjera ne fushen e telefonise fikse dhe internetit Operatoret e vegjel do te kene mundesi te konkurrojne Albtelekomin br br Shume shpejt kjo kompani do te kete tarifat e rregulluara nga autoriteti i komunikimeve por edhe detyrimin e dhenies me qira te linjesbr br br
   
   
PS Basha blen vota me qese me miell
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
TIRANEuml- Partia Socialiste nepermjet deputetes se saj Ledi Shamku ka akuzuar sot kandidatin demokrat per Bashkine e Tiranes Lulzim Basha se po perpiqet te bleje votat e banoreve te kryeqytetit duke shperndare qese me miell dhe sheqer nderkohe qe ka sjelle ne mendje te publikut se te njejten gje ka bere vite me pare dhe kryeministri Berisha br br ldquoKy kandidat dy here i kerkuar nga drejtesia per vjedhjen e 200 milion eurove dhe per vrasjen e kater shqiptareve te pafajshem me 21 janar Ky Luli i Saliut qe firmosi shitjen e detit kur ishte minister dhe qe bridhte neper bote me 7 pasaporta tani ka dale te bleje vota me miell njelloj si Sali vaktit Deri dje Saliu bridhte me thase me miell neper fshatrat e ketij vendi te varfer per te blere vota ndersa sot Luli i Saliut rishfaqet po me miell per te blere votat e Tiranes por kesaj radhe te ambalazhuara ne qeset big marketrdquo- deklaroi Shamku br br Nderkohe deputetja socialiste ka theksuar faktin se me kete veprim kandidati demokrat dhe Berisha po fyejne banoret e kryeqytetit te cilet kane jetuar me ndershemri dhe jo me lemoshe si dhe ka akuzuar Lulzim Bashen se nuk i njeh banoret e tij pasi ai nuk ka jetuar ne Tirane duke sjelle ndermend edhe njehere pronesine e 7 pasaportave te huaja nga ish ministri br br ldquoTi vije turp madje shume turp qe i fyen ne kete fare feje Tiranesit duke u rrekur ti bleje nderin me keto qese Tiranesit nuk kane jetuar kurre me lemoshe as ne kohen e Enverit dhe as ne kohen e Saliut te Enverit Tiranesit kane jetuar gjithmone fale punes se vet te ndershme por Luli i Saliut nuk i njeh tiranesit sepse ai ne Tirane ka jetuar vetem si turist me 7 pasaporta ose si minister i oborrit te Saliutrdquo- theksoi deputetja e PS Ledi Shamku br emBalkanWeb
   
   
UNMIK-u vazhdon pranine aktive
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
pMisioni i Organizates se Kombeve te Bashkuara UNMIK do te ruaje pranine ne Kosove se paku edhe per nje vit duke synuar qe te kete rol me aktiv ne detyrat e marra qe prej rikonfigurimit te pranise se vet dy vjet me parebr p pKrahas raportimit e monitorimit per situaten politike dhe lehtesimit te dialogut ndermjet komuniteteve te Kosoves ky mision do te vazhdoje qe te kete rol administrativ ne veri te vendit duke mos perjashtuar edhe mundesine per perfshirje ne dialogun Prishtine-Beograd te ndermjetesuar nga Brukselibr p pPershkrimi i ketyre objektivave eshte bere nga Sekretari i Pergjithshem i OKB-se Ban Ki-moon i cili ne Asamblene e Pergjithshme te kesaj organizate ka dwrguar propozim buxhetin per UNMIK-un ne shumen prej afer 45 milione dollareshbr p pldquoKy raport permban buxhetin per UNMIK-un per periudhen 1 korrik 2011 ndash 30 qershor 2012 e cila kap vleren prej 44 914 800 dollare Buxheti parasheh vendosjen e tete vezhguesve ushtarake tete zyrtareve policore te OKB-se 162 zyrtareve nderkombetare 222 zyrtareve vendore dhe 28 vullnetare te OKB-serdquo thuhet ne propozim buxhetin e Sekretarit te Pergjithshem te OKB-sebr p pNe kete dokument Ban Ki-moon thekson se ne baze te Rezolutes 1244 te Keshillit te Sigurimit te OKB-se objektivi strategjik i misionit te UNMIK-ut mbetet lehtesimi i procesit qe ccedilon ne konsolidimin e paqes sigurise dhe stabilitetit ne Kosove dhe rajonp pp
   
   
1 Maji ne Rusi me marshime pro qeveritare
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
pQindra mijera njerez kane marshuar sot ne Rusi ne demonstratat e zakonshme te 1 majit shumica e te cilave ishin ne perkrahje te Kremlinitp pNe Moske pothuajse 5 mije komuniste dhe anetare te grupeve te majta marshuan ne qytet duke mbajtur flamuj te kuq duke shenuar keshtu festen e tyre ajo qe ne kohen sovjetike ishte e njohur si ldquoDita e Solidaritetit Nderkombetare per Punetoretrdquop pPartia kryesore e vendit Rusia e Bashkuar ka mbledhur turmen me te madhe te njerezve ku ishin te perfshire edhe punetoret e fabrikave dhe instituteve perreth Moskesp pOrganizatoret e ketij tubimi thane se 25 mije persona kane marre pjese Rusia ne te njejten kohe po behet gati per zgjedhjet parlamentare te dhjetorit ndersa disa muaj me pas do te mbahen edhe zgjedhjet presidenciale ku pritet te garojne edhe presidenti aktual Dmitri Medvjedev dhe kryeministri Vladimir Putinp pp
   
   
Kryeministri me bashkeshorten ne Meshen e Lumturimit te Papa Gjon Pali II
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
Kryeministri Sali Berisha sebashku me bashkeshorten zonjen Liri Berisha u nis sot per ne Shtetin e Vatikanit per te marre pjese me ftese se Selise se Shenjte ne ceremonine e Lumturimit te Papa Gjon Palit II br br Me kete rast sot paradite do te zhvillohet ne Baziliken e Shen Pjetrit ne Rome mesha solemne ku marrin pjese kryetare shtetesh e qeverish nga vende te ndryshme te botesbr br Ne mbarim te ceremonise se shenjte pjesemarresit do te pershendeten me Papa Benedikti XVI br
   
   
Lekundje termeti ne Rumani
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
pNe zonen Vranqa te Rumanise te dielen ne mengjes eshte regjistruar nje termet me fuqi 49 balle te shkalles Rihter p pNuk raportohet per viktima ndersa dhe demet materiale nuk jane te medhap pKy termet perveccedil ne Rumani eshte ndjere edhe ne Bulgarine fqinje si dhe ne Moldavip pEpiqendra e ketij termeti ka qene ne thellesi prej 137 kilometra ndersa dridhjet e tokes fillimisht jane regjistruar ne oren 524 te mengjesitp
   
   
OKB braktis Libine
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
pKombet e Bashkuara njoftuan se kane nisur evakuimin e te gjithe personelit te saj diplomatik ne Tripoli Vendimi per terheqjen e te gjithe personelit nga kryeqyteti libian ka ardhur pas sulmeve qe jane ndermarre kunder selise se OKB-se nga turma njerezish te irrituar per vrasjen e djalit te Muamar Gedafit nga nje sulm i NATO-s diten e premtep pNderkohe burime nga shtabi i rebeleve ne Bengazi dyshojne ne vdekjen e djalit te vogel te kolonelit pasi siccedil thone ata eshte nje lajm qe nuk mund te verifikohetp pEdhe NATO nepermjet zedhenesit te saj pranoi se ka bombarduar ndertesen e konferencave te Gedafit por tha se nuk mund te verifikoje nese ne godine vertet ka patur viktima ashtu sikunder pretendon media shteterore libianebr p
   
   
Ulet akciza per birren
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
Ulet akciza per birren duke sjelle me teper lehtesira per prodhuesit vendas Ne pergjigje te kerkesave te te ketyre bizneseve per uljen e barres fiskale qeveria ka dhene aprovimin dhe ministria e Financave ka hartuar tashme nje draft qe do te sjelle akcize me te ulet per prodhimin vjetor te birres Sipas draftit propozohet qe akciza te jete 15 lek per liter per prodhim vjetor nga 200 deri ne 300 mije hektolitra br br Akcize me e larte 30 leke per liter propozohet te kete per sasite mbi 300 mije hektolitra Ministria e Financave argumenton se me kete lloj ndryshimi do te ulet barra fiskale per prodhuesit vendas Aktualisht akciza per kete pije eshte 30 leke per liter per prodhim apo import deri ne 200 mije hektolitra ne vit dhe 40 leke per liter mbi kete sasi prodhimi ose importi Synimi i propozimit te ketij projektligji eshte rishikimi i nivelit te akcizes te aplikueshme mbi birren me synim uljen e barres fiskale dhe rritjen e bazes se tatueshme ne sektorin e prodhimit te birres ne vendbr br Nga te dhenat e Drejtorise se Pergjithshme te Tatimeve per vitin 2009 per birren e prodhuar ne vend vetem subjektet VIP eshte paguar akcize ne vleren 5086 milione leke ndersa per vitin 2010 niveli eshte 5847 milione leke Ndersa efekti negativ vjetor eshte 2275 milione leke br br Ky efekt eshte megjithate nuk eshte perfundimtar duke u nisur nga fakti se deklarimi i prodhimit te fabrikave do te pesoje rritje ne vijim te aplikimit te sistemit te ri te pullave fiskale per birren e prodhuar ne vend Efekti i perafert eshte i pamundur te llogaritet ne kete momentbr br Deri ne 70000 hl 10 lekliterbr Nga 70001 deri ne 200000 12 lekliterbr Nga 200001 deri ne 300000 15 lekliterbr Mbi 300000 hl 30 lekliterbr
   
   
Raporti i dyte U shkel afati per komisioneret
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
Partite politike nuk kane respektuar ne menyre te plote afatin e 23 marsit per depozitimin e emrave te kandidateve per Komisionet e Qendrave te Votimit Koalicioni i vezhguesve vendore ne raportin e tij te dyte shtate dite perpara zgjedhjeve lokale kerkon nga partite qe te mos lene per minuten e fundit zevendesimin e komisionereve te grupeve te numerimit ccedilka do te sjelle pasoja per trajnimin e 40 mije komisionereve br ldquoI bejme apel te gjitha partive politike trsquoi qendrojne respektimit te kuadrit ligjor ne ngritjen e komisioneve te Qendrave te Votimit trajnimit te ketyre anetareve ne kohen e duhur dhe ngritjen e grupeve te numerimit Apeli shkon per partite dhe per subjektet ne gare qe te sjellin ne kohen e duhur dhe te mos lere ne minutat e fundit zevendesimin e komisionereve sidomos per grupet e numerimitrdquo tha Gerta Meta br br Nje tjeter shqetesim i raportit te Koalicionit te Vezhguesve Vendore eshte ndarja e qendrave te votimit Jane gjithsej 90 qendra te tilla me mbi 1 mije zgjedhes Nje rast tipik eshte nje qender votimi ne Vlore e cila ka mbi 2000 zgjedhes nderkohe qe kodi zgjedhor detyron ndarjen e qendrave te votimit te cilat kane me shume se 1000 votues br br Mungesa e reformes elektorale ka shkaktuar edhe paqartesi ne ndarjen e pragut elektoral per mandatet ne keshillat vendor Nje tjeter shqetesim eshte edhe ndryshimi i afateve qe kane te bejne me printimin e fleteve te votimit por edhe caktimin e anetarit te katert te grupeve te numerimit te votave br br Erjon Ajazibr Azhornuar se fundi e diel 01 maj 2011
   
   
Siri forcat qeveritare vazhdojne bombardimin e Daras
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
pTanket e ushtrise siriane siccedil raportojne deshmitaret kane bombarduar lagjen e vjeter te qytetit jugor Dara ndersa jane derguar perforcime shtese ne kete qytet qe mbahet i rrethuar per me shume se nje jave per shkak te demonstratave anti-qeveritarep pldquoBurrave ju eshte ndaluar qe te dalin jashte shtepive ndersa grave ju eshte lejuar qe te dalin vetem heret ne mengjes ne kerkim per ushqimerdquo ka thene nje deshmitar qe srsquoka pranuar te identifikohetp pQyteti Dara ka mbetur pa uje nafte apo energji elektrike qe nga e hena kur regjimi i Presidentit Bashar Al Asad ka derguar atje tanket ushtarake dhe snajperistet qe te shperndajne protestuesit qe kerkojne largimin nga pushteti te Asaditp pNumri i te vdekurve nga demonstruesit dhe forcat qeveritare ne tere Sirine ka arritur ne 535 persona nje fakt ky qe ka nxitur denimin e regjimit te Asadit nga gjykata nderkombetare dhe sanksioneve financiare tashme te vendosura nga SHBA-te per zyrtaret e larte te Sirisep pBashar al Asad eshte emeruar President i Sirise ne vitin 2000 pas vdekjes se te atit Hafez al Asad i cili e ka udhehequr vendin per 29 vjetp
   
   
Basha Taksa te uleta sherbime te larta
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
Kandidati per Kryebashkiak ne Tirane Lulzim Basha parashikon krijimin e nje marredhenieje te re mes bashkise qytetareve dhe bizneseve Pasi eshte njohur me problematiken e madhe te tregut ccedilam qe nga taksat e larta infrastruktura rrugore e mungesa e pastrimit Basha deklaroi se pas 8 majit do ti jepet fund praktikes se vjeljes se taksave nga Bashkia pa ofruar sherbime br br Ne platformen e Lulzim Bashes nje vend i veccedilante u kushtohet edhe grave Basha parashikon qe ne bashkepunim me biznesin te krijoje kushte per trajnimin e grave mbeshtetje per hapjen e bizneseve prej tyre etjbr br Mbeshtetje te veccedilante Lulzim Basha parashikon edhe per grate kryefamiljare per punesimin strehimin dhe arsimimin e femijeve te tyrebr br Lulzim Bashes kandidat per kryebashkiak ne Tirane ccedildo dite po merr mbeshtetje edhe nga artistet Agim Krajka e Bujar Kapexhiu e kane mbeshtetur se fundmi hapur Lulzim Bashenbr br
   
   
Operacionet Kredit dhe Pub kapen shperndaresit e droges
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
pPolicia e Tiranes ne saje te dy operacioneve te koduara quotKreditquot dhe quotPubquot kane bere te mundur sekuestrimin e nje sasie lende narkotike dhe arrestimin e dy poseduesve te sajbr Burime nga policia bejne me dije gjate dy operacioneve u arrit sekuestrimi i nje sasie prej 1 kg e gjysme lende narkotike e dyshuar Cannabis Sattiva dhe 100 gram lende narkotike e llojit Heroine arrestimin e 2 shtetasve si posedues e shperndares se saj si dhe shpalljen ne kerkim te dy shtetasve te tjerebr Sipas policise pergjate shtrirjes se ketij operacioni u arrit sekuestrimi i sasise prej 100 gram lende narkotike heroine si dhe arrestimin ne flagrance te shtetasve Gentian Doccedili 23 vjeccedil banues ne Yrshek Tirane me profesion Taksist br Ky person u kap dje ne sheshin quotRilindjaquot ne Tirane sepse pas nje kontrolli ne automjetin e tij taksi me targe Tr 050 B ju gjeten e sekuestruan ne cilesine e proves materiale rreth 100 gram lende narkotike e dyshuar e llojit quotheroinequotbr Nderkohe ne cilesine e proves materiale u sekuestrua automjeti benz me targe TR 050 B nje telefon celular si dhe 15 000 lekeshp pGjithashtu ne kuader te operacionit te koduar quotPubquot u arrit sekuestrimi i sasise prej 1 kg e 500 gram lende narkotike cannabis sasi e cila u sekuestrua ne bashkepunim me sherbimet e Komisariatit te Policise Nr3 Tirane ne afersi te stacionit te Trenit ne Tirane prane nje pubibr Sipas policise fale nje hetimi intesiv dy javor u arrit kapja e shtetasit Bujar Sulejman Dushku 56 vjeccedil lindur ne Elbasan dhe banues ne Tiranebr Gjithashtu ne lidhje me kete proccediledim jane shpallur ne kerkim edhe dy shtetas te cilet jane te implikuar ne rrjetin e shperndarjes dhe shitjes se lendes narkotike cannabis sattivap pp
   
   
Gara per xhamine Fituesi do shpallet mes 5 studiove
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
Pese studio jane ne gare per projektin e xhamise se tiranes dhe muzeun e bashkejeteses fetare ne kryeqytet Prezantimi eshte bere kete paradite nga kryetari Edi Rama i cili ka theksuar se konkursi nuk eshte pjese e fushates elektorale por nje nisme e filluar disa muaj me pare br br ldquoAq me teper kur behet fjale per nje objekt kaq te rendesishem per qytetin dhe po ashtu me nje ndjeshmeri te posaccedilme siccedil eshte xhamia e re qe ne asnje menyre dhe per asnje arsye nuk do donim ta perfshinim per asnje sekonde ne kornizen e fushates elektorale apo te ccedilfaredolloj debati politikrdquo tha Rama br br Pese studiot konkurruese jane ldquoAndreas Perea Ortega ndash Madridrdquo ldquoArchitecture Studio ndash Parisrdquo ldquoBIG - Kopenhagen Danimarkerdquo ldquoSearch ndash Amsterdamrdquo ldquoZaha Hadid Architects ndash Londerrdquo studio keto te perzgjedhura nga 100 kompani garuese br br Siperfaqja e xhamise do te jete rreth 2500 m katrore ndersa ajo e muzeut 1650 m katrore Bashkia e Tiranes u ka kerkuar studiove projektuese qe xhamia dhe muzeu te kene arkitekture moderne por duke u ruajtur elementet e kultit br br Fituesi i projektit do te shpallet diten e hene ne oren 1100 Juria perbehet nga 7 persona nga te cilet kater arkitekte te huaj Kryetari i kesaj jurie eshte kryebashkiaku Rama br br Rovena Moccedilkabr br
   
   
Kampusi universitar ne Elbasan Projekti gati pas 6 vjetesh
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
Kampusi universitar premtim i qeverise shqiptare i cili do te ndertohet ne qytetin e Elbasanit ne kodren e Krastes do te kushtoje 24 milion dollare ku per ndertimin e tij do te punesohen 1000 punetore ndersa punimet do te zgjasin 5-6 vjet Keshtu ka deklaruar nenkryetari i Parlamentit dhe deputeti i Elbasanit Ardjan Turku gjate prezantimit te ketij projektibr br ldquo Zona per hir te parkut qe i sherben gjithe qytetit dhe rajonit te parashikuar tashme dhe te vendosur dhe per hir te kampusit universitar te parashikuar dhe te vendosur duhet qe patjeter te marre perparesi Nuk mund te ccedilosh ne nje park nje mije apo dhjete mije vete neqoftese nuk ke kanalizime neqoftese nuk ke banjo publike neqoftese nuk ke uje te pijshem Keto jane detyra te mirefillta te qarkut dhe te bashkise ne te ardhmenrdquo tha Turkubr br Turku garantoi banoret se asnje shtepi nuk do te prishet si pasoje e ndertimit te kampusit pasi projekti tashme ka perfunduar Rektori i universitetit Liman Varoshi vleresoi se ndertimi i ketij kampusi do te sjelle perfitime te medha per zonen e Krastesbr br Besim Dybeli
   
   
Ky eshte Liverpooli
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
pKush jane Manchester United Chelsea dhe Arsenal Liverpooli e deshmoi se po e kthen fytyren e vertete prej skuadre me te trofeshme ne ishull me fitoren apo ecjen e lire neper Anfield bere ndaj Newcastle me rezultat 3-0p pLiverpooli e nisi takimin ne menyren me te mire te mundshme Maxi Rodriguez e kapitalizoi nje goditje nga gjysmedistanca duke shenuar per epersine e pare per The Reds 10rsquop pNe vazhdim te takimit ishte Liverpooli ekipi i vetem qe u pa ne fushe Ne pjesen e dyte pas disa tentimeve te mysafireve ishte Luis Suarez ai qe depertoi ne zone per tu ndalur ne menyre te pa lejuar gje qe e detyroi gjyqtarin te akordoje penalti te cilen e shnderroi ne gol Dirk Kuyt 59rsquop pNuk kaloi shume dhe Dirk Kuyt ia kthen borxhin sulmuesit uruguaian Nje pasim i holandezit Kuyt e gjen mire te pozicionuar ne zonen mysafire Luis Suarezin i cili ne menyre mjeshterore shenoi per 3-0 dhe rezultatin perfundimtar te ketij takimip pLiverpooli me kete fitore ngjitet ne poziten e peste me 55 pike po aq sa ka edhe Tottenhami ne poziten e gjashte por me dy ndeshje me pak te zhvilluara Liverpooli ka gjasa te vogla qe te kualifikohet per ndonje gare evropiane dhe duhet te shpresoje ne gabimet e Tottenhamit dhe Manchester Citytp
   
   
Serbet i duan nderkombetaret
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
pDeputetet serbe ne Kuvendin e Kosoves thone se nuk pajtohen me lideret e institucioneve se me ndryshimet kushtetuese qe kane nisur si proces duhet ti jepet fund edhe fazes se mbikeqyrjes nderkombetare Sipas tyre ende nuk jane krijuar kushtet qe mbikeqyrja nderkombetare te perfundoje pasi ne Kosove ende mungon stabiliteti politik Perfaqesuesit politike serbe ne Kuvendin e Kosoves nuk e mbeshtesin perfundimin e fazes se pavaresise se mbikeqyrur nga ana e bashkesise nderkombetarep pUdheheqesit kosovare tashme kane iniciuar fillimin e ndryshimeve kushtetuese pas se cilave eshte thene se do te pasoje edhe permbyllja e mbikeqyrjes nderkombetare te pavaresise Por nje konstatim i tille nuk pelqehet nga perfaqesuesit serbe ne Kuvendin e Kosoves Petar Miletiq sekretar i pergjithshem i Partise Liberale Serbe parti kjo qe drejton edhe dy ministri ne qeverine e Kosoves thote se ende nuk jane pjekur kushtet qe mbikeqyrja nderkombetare te marre fund sipas tij ende ka ccedileshtje te pazgjidhurap pbr ldquoEkstremistet serbe largimin e nderkombetareve mund ta shohin si rast per kthimin e Serbise ne Kosove Kurse ata shqiptare do te mbeshtesnin largimin e nderkombetareve sepse do ta shihnin kete si mundesi qe Kosova te drejtohej si e pavarurrdquoMendoj se prania nderkombetare eshte edhe me tutje mjaft e nevojshme dhe kjo per disa arsye Mendoj se Kosova ende nuk ka hyre ne fazen e stabilitetit Do te thote nuk kemi gjendje stabile politike Pastaj nuk ka aftesi per organizimin e proceseve te medha dhe kjo u pa se si u mbajten zgjedhjet dhe ccedilfare vjedhjesh ndodhen si dhe nuk mendojme se regjistrimi i popullates qe u mbajt se voni i pergjigjet realitetitrdquo thekson Trajkoviqp pKeto sipas Trajkoviqit jane arsye te mjaftueshme qe deshmojne se prania dhe mbikeqyrja nderkombetare ne Kosove eshte e domosdoshme br p
   
   
Naco LSI kontribut te vyer ne liberalizimin e vizave
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
Ministri i Ekonomise Tregtise dhe Energjetikes z Nasip Naccedilo ka qene dje i pranishem ne komunen Kurjan ku ka prezantuar kandidatin e ldquoAleances per Qytetarinrdquo z Hamza Toro Duke vleresuar mbeshtetjen e banoreve te zone per z Toro Nasip Naccedilo u shpreh se kjo zone ka resurse te medha dhe per kete ai ka nje program dhe nje plan konkret per te menaxhuar sa me mire kete pasuri te zones br Duke vleresuar punen e jashtezakonshme qe LSI-ja ka dhene per procesin e liberalizimit te vizave z Naccedilo ka vleresuar vendimin qe LSI-ja mori ne funksion te ketij procesibr br ldquoShqiperia perjetoi vetem pak muaj me pare nje nga ngjarjet me te medha historike me te prekshme me historike per ccedildo qytetar te vendit qe ishte pikerisht edhe nje premtim madhor i LSI-se por edhe i ketij koalicionit qeverises heqjen e vizave nje here e pergjithmone per te gjithe shqiptaret Ju e dini shume mire se pavaresisht nga lumturia e ccedildo shqiptari jo thjesht se ju hoq nje vize per Europe por sepse fitoi nje te drejte te merituar per trsquou ndjere ccedildokush si qytetar europiane pavaresisht nga ajo pati disa fytyra te nxira te cilat bene ccedildo gje per te penguar liberalizimin e vizaverdquo u shpreh Naccedilobr br ldquoNe nuk shajme njeri ne paraqesim alternativen tone me te mire paraqesim alternativen qe e bashkon Shqiperine me Evropen Ndaj jam i bindur se ne 8 maj duke votuar per ldquoAleancen per Qytetarin prandaj duke votuar per Hamza Toronne 8 maj dhe per LSI ju votoni per nje projekt i cili ve te parin qytetarinju votoni per nje projekt i cili merret seriozisht me problemet e komunitetit me problemin e punesimit ndaj eshte per tu pershendetur vizioni i kandidateve te aleances per qytetarin br br br
   
   
Efekti i fushates Civici Te mos cenohet biznesi
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
Asnje politikan apo force politike nuk ka te drejte te ndikoje ne klimen e biznesit dhe ekonomise Duke pare konfliktet e fundit politike si dhe lidhjen e forte qe ka ekonomia me situatat politike eksperte te ekonomise kerkojne qe te gjithe te ndihmojne ne ecjen perpara te investimeve dhe zhvillimit te vendit br br ldquoKa nje tendence te rritjes se kursimeve dhe uljes se konsumit Natyrisht perveccedil shume faktoreve qe lidhen me krizen dhe mjedisin e perditshem menyren si po zhvillohet ekonomia dhe financa ndikim direkt ka dhe klima e acaruar politike per familjet shqiptare kur jane konsumatore por dhe per bizneset Pas 20 vjet periudhe tranzicioni besoj se duhet ta kishim kaluar kete fazerdquo thote Adrian Civicibr br Ende nuk mund te flitet ne shifra te sakta per efektet qe zgjedhjet kane ne investime ne konsum dhe tregues te tjere te ekonomise Gjithsesi tradicionalisht para ccdo periudhe zgjedhore te gjithe ndiejne nje pasiguri si te bizneset ashtu dhe te qytetaret br br Florian Papadhimitri
   
     
 
This email was sent to onlinebp999@gmail.com.
Delivered by Feed My Inbox
PO Box 682532 Franklin, TN 37068
Account Login
Unsubscribe Here Feed My Inbox
 
     
   
   
Vezhguesit vendore kritika KQZ-se
May 2, 2011 at 10:00 AM
 
     
    Lajmet e Shqiperia.com - Lajmet e fundit    
   
Vezhguesit vendore kritika KQZ-se
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
Vendimi i KQZ-se per trsquoi detyruar mediat te pranojne materiale filmike te prodhuara nga vete partite apo shtabet e kandidateve ka marre kritika edhe nga raporti i fundit i vezhguesve vendorebr p classtekstartikullp ldquoVendimi 460 i KQZ-se per pranimin e kasetave infuencon ne linjen editoriale te medias duke kompromentuar gjithashtu rolin dhe misionin e saj per transparence dhe informim te vertete te qytetareverdquo tha Gerta Meta nga shoqata per Kulture Demokratike p p Ndersa per Bordin e Monitorimit te Medias raporti shpreh rezerva pasi ky Bord nuk ka trajnuar dhe as nuk ka infrastrukture ne dispozicion per monitorimin e fushates ne mediat lokale p p p p Raporti i vezhguesve vendorebr br br Sikurse edhe ne raportin e ODIHR Koalicioni Veshguesve Vendore shpreh shqetesimin per nje sere vonesash e mangesi ne qendrat e votimit ku ne 900 qendra ka mbi 1000 votues qe eshte ne kundershtim me Kodin Zgjedhor perfshi disa qendra votimi qe nuk permbushin kushtet e nevojshme per kryerjen e procesit te votimitbr br Gjithashtu raporti thote se ka raste ku listat e votuesve jane vendosur ne ambiente ku qytetaret nuk kane mundesi te kontrollojne emrat br br Listat nuk jane dorezuar ne afatin e parashikuar nga kodi madje ka patur raste kur njesite vendore pas afatit perfundimtar me date 8 prill kane bere ridepozitimin e listes perfundimtare te zgjedhjeve me shtesa sic eshte rasti Bashkise Himare Edhe kjo nje tjeter shkelje e Kodit Zgjedhor br br Nga informacinet e mbledhura ne terren Koalicioni Veshguesve Vendore ka verejtur se kandidatet kane deklaruar nje sere premtimesh qe u behen zgjedhesve shpesh jashte cdo lloj kompetence apo juridiksioni te qeverisjes vendorebr br Mosngritja e Komisioneve te Qendrave te Votimit jo vetem shkel hapur afatet ligjore te parashikuara theksohet ne raport por mund te sjelle edhe pasoja aspak pozitive ne administrimin e procesit ne komisionet e niveleve te treta pasi ka mbetur fare pak kohe per trajnimin e rreth 40000 komisionereve br br Pjesmarrja e administrates lokale dhe qendrore ne aktivitetet e partive shikohet ne raport si nje tjeter problem i cili pavaresisht urdherit te kryeministrit per ndalimin e perdorimit te administrates apo aseteve publike vijonbr br Raporti thekson se konstatohen presione ndaj nenpunesve per te votuar nje subjekt te caktuar politik nderkohe qe konstatohet se stafet e mesuesve dhe nxenesve detyrohen te marrin pjese ne tubime elektorale br br Pjesemarrja e ulet e kandidateve femra ne zgjedhje apo ne Komisionet Zonale te Administrimit te Zgjedhjeve me vetem 26 shikohet nga Koalicioni Vezhguesve Vendore si problem i trasheguar nga zgjedhjet e shkuara qe vjen nga angazhimi i vaket i grave ne politike p p
   
   
Librat e rinj gjate fundjaves
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
pNj1105 nga librat e rinj p1105r k1105t1105 jav1105 1105sht1105 libri studimor ldquoShqyrtime kritike nga historia e let1105rsis1105 shqiperdquo me autor Ymer Ciraku Tekstet e let1105rsis1105 shqipe si kund1105r ndodh dhe n1105 let1105rsin1105 e gjuh1105ve t1105 tjera shfaqet edhe si d1105shmi t1105 stileve dhe modeleve strukturat e ndryshme n1105 rrjedhat e epokave letrare br p pN1105 k1105t1105 lib1105r synohet t1105 b1105het nj1105 lexim dhe intepretim n1105 tipologjin1105 e k1105tyre teksteve t1105 marra n1105 shqyrtim br ldquoMotrat e Deirdre Madden vjen gjithashtu si prurje e re N1105 k1105t1105 lib1105r shtillet historia e jet1105s s1105 motrave Kuini P1105rshkrimi i jet1105s s1105 tyre p pbrenda nj1105 harku kohor nj1105 javor nd1105rthuret me historin1105 e f1105mij1105ris1105 s1105 tyre n1105 Irland1105n e Veriut n1105 vitet 1960-1970-t1105 ldquoKlubi Dymardquo romani i Arturo Peres-Reverter Likas Karsoa nj1105 hetues bibliofit kryen hetimet mbi librat nj1105lloj siccedil hetohet p1105r krimet br p pNj1105 dit1105 mori nj1105 detyr1105 tejet t1105 r1105nd1105sishme q1105 t1105 verifikonte origjinalitetin e nj1105 kapitulli t1105 dor1105shkrimit t1105 librit ldquoTre Musketier1105trdquo br Autori Krossimir Ivondjllski vjen me ldquoKy 1105sht1105 fundi yn1105rdquo N1105 k1105t1105 lib1105r do t1105 lexojm1105 nd1105r t1105 tjera ldquoFalimentimi-arsyet kryesore p1105r kriz1105n bot1105rore valutore financiarerdquobr p
   
   
Arvizu Transparence ne fushate
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
Aktiv ne jeten publike dhe politike shqiptare ne situata konfliktuale apo ne situata qe ne dukje nuk kane tension duke dhene pikepamje te qeverise amerikane apo opinionet e tij personale ambasadori Aleksander Arvizu eshte shfaqur serish me mesazhe te rendesishme per politikanet mediat dhe vecanerisht per qytetaret shqiptare p classtekstartikullIntervista e gjate per revisten ldquoMAPOrdquo hapet me pyetjen nese ambasadori e konsideron te drejte vendimin e debatueshem te KQZ-se qe mediat te transmetojne ne lajme mesazhet e redaktuara elektorale nga stafi i kandidateve apo nese media duhet lejuar te kryeje misionin e saj informues ne menyre te pavarur br br Per kete pyetje ambasadori Arvizu nuk ka preferuar te beje arbitrin por eshte shprehur qarte duke thene se ldquoperparesia jone jane votuesit qe ata te kene nje informacion te qarte te painfiltruar me qellim qe te marrin vendime te informuara se per ke do te votojnerdquo br br ldquoNe mbeshtesim cdo mekanizem proces apo procedure qe rrit transparencen aftesine e votuesve per te patur akses te drejtperdrejte Mund te shkoja nje hap me tutje dhe te them qe e kuptoj plotesisht deshiren e partive qe te perpiqen te dergojne nje mesazh te caktuar Eumlshte e njejta gje ne Shtetet e Bashkuara Duhet te jesh i cmendur te mos e provosh Por mund te kuptoj qe edhe nga perspektiva e medias mund trsquoi pranosh ose jo Mendoj se votuesit i vleresojne te dyjardquo thote Arvizu br br Gjate intervistes per ldquoMAPOrdquo ambasadori amerikan eshte pyetur edhe per shqetesimin e ngritur nga homologu i tij holandez per rrezikun e shitjes se votes Mesazhi qe jep ambasadori Arvizu bazuar mbi shqetesimet qe vijne nga te gjitha palet eshte ruajtja e integritetit te zgjedhjeve br br ldquoMesazhi im eshte qe vertet shpresoj seriozisht qe per popullin shqiptar keto zgjedhje te mos jene burim ankthi por te jene burim i shtyses per trsquoi bere gjerat me mirerdquo deklaron ambasadori amerikanbr br Celesin e suksesit te ketyre zgjedhjeve ambasadori amerikan Aleksander Arvizu e gjen tek zbatimi i rekomandimit nr1 te ODIHR-it tek vullneti politik i dy partive te medha br br Ketu vjen edhe mesazhi tjeter i Ambasadorit per njohjen e rezultatit te zgjedhjeve br br ldquoNe zgjedhje do te kete fitues do te kete edhe te humbur dhe humbesit nuk jane gjithmone te kenaqur Nuk them qe pranimi i rezultatit duhet te jete thjesht formalitet apo te pranohet automatikisht por po them qe ka mekanizma dhe nese permbushen hap pas hapi mendoj qe barra qendron tek aktoret politike qe te respektojne perfundimin e ketij procesirdquo shprehet Arvizu br br Por cfare roli kane shqiptaret ne kete proces te rendesishem zgjedhor per te ardhmen e integrimit te vendit ne Bashkimin Europian br br Per ambasadorin amerikan ka vetem nje pergjigje dhe vetem nje apel te marrin pjese masivisht ne votime jo vetem si nje detyrim qytetar per ta bere kete br br Ambasadori Arvizu u kerkon shqiptareve qe te mos shkurajohen nga problemet dhe trsquoi shohin ato si nje sfide per trsquou dhene me shume kurajo ne kapercimin e pengesave per te arritur ate ndryshim per te cilin vendi ka nevoje dhe qe njerezit duan p
   
   
Kameron mbron sulmet e NATO-s ne Libi
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
pKryeministri i Britaise se Madhe Dejvid Kameron ka perkrahur sot politikat e NATO-s duke i quajtur sulmet ne Libi ldquone te njejten vije me udhezimet e OKB-serdquop pKameron megjithate ka refuzuar qe te komentoje raportimet per vrasjen e djalit te liderit te Libise Muamer Gadafi dhe niperit e tij nga nje sulm i NATO-s duke i quajtur ldquoraportime te pakonfirmuarardquop pReagimi i kryeministrit britanik vjen pasi zedhenesi i qeverise se Libise kishte informuar mediat vendore se Gadafi ka arritur ti shpetoje nje sulmi te NATO-s ne Tripoli mirepo me pak fat kishte nje nga djemte dhe tre niperit e tij qe humben jeten ne kete sulmp
   
   
Kukes policia merr masa per mbarevajtjen e zgjedhjeve
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
Pas trajnimit te 270 punonjesve te policise per mbarevajtjen e procesit te votimit dhe numerimit ne 8 maj drejtuesit e policise se Kuksit ne bashkepunim me perfaqesues te OSBE kane diskutuar per marrjen e masave te metejshme qe kane te bejne me ruajtjen dhe shoqerimin e materialeve te 211 qendrave te votimit si dhe mbikqyrjen sigurine dhe normalitetin ne vendet e numerimit te votavebr br rdquoDrejtoria e policise se qarkut Kukes garanton se do te perballoje me sukses kete process zgjedhor dhe veprimet tona do te jene vetem ligjore duke synbuar ruajtjen e rendit dhe qetesise publike mbrojtjen dhe respektimin e lirive dhe te drejtave themelore te njeriut ne menyre qe te gjithe shtetasit qe kane te drejte vote te shprehin te lire vullnetin e tyre Angazhimi I forcave policore per mbarevajtjen e te gjithe procesit zgjedhor nuk ka per te ndikuar ne kryerjen e detyrimeve te tjera persa I perket sigurimit te rendit dhe qetesise publikerdquo tha drejtori i DPQK Sadri Ramcajbr br Lidhur me situaten e deritanishme Ramcaj nenvizoi faktin se fushata eshte karakterizuar nga etika e larte dhe korrektesia ligjore ku ne rreth 100 takime elektorale qe kane zhvilluar kandidatet per drejtimin e bashkise se qytetit nuk eshte shenuar asnje incidentbr br Flutura Tota br
   
   
Art me gure mjeshtri qe mahnit turistet
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
Muhedin Makri 73- vjec eshte mjeshtri me i madh i punimit te gurit ne Gjirokaster qe ka terhequr vemendjen e shume turisteve te huaj te cilet nuk e kane besuar se Muhedini nuk ka bere asnje dite shkolle apo specializim per punimin e guritbr br Nga nje cope gur i zakonshem ai eshte ne gjendje te beje gjithccedilka Ate qe sot mund te behet me apartin forografik Muhedini e ben ne gur ne menyre krejt origjinale dhe duke ruajtur ccedildo detaj br br Mjeshtri i madh rrefen se gdhendjen e gurit e ka nsiur pas viteve lsquo90 per tu bere sot nje personazh qe ccediludit te gjithe me artin e tijbr br ldquoTuristet e huaj zakonisht pelqejne shtepite karakteristike dhe pamje nga Gjirokastra Por per arsye te transportit pasi punimi eshte ne gur dhe ka peshe ka nje fare hezitimi dhe ndaj blejne punime te vogla si dhuraterdquo tregon Makribr br Muhedini ka gdhendur ne gur portretin e Skenderbeut Ccedilerciz Topullit e shume njerezve te shquar te kulteve fetare por edhe kalane e Gjirokastres ate te Krujes shtepine e Zekateve Angonateve dhe gjithccedilka tjeter karakteristike te qyetit te jugut br br Ismail Xhaferri
   
   
Itali debohet shqiptari Kishte kontakte me islamike
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
Debohet nga italia shqiptari Sokol Hakani Debimi i tij eshte firmosur nga ministri i Brendshem Roberto Maroni per motive sigurie dhe parandalim te akteve terroriste Sikurse shkruan media italiane Hakani jetonte prej gushtit te 2002 ne shtetin fqinj dhe ishte i pajisur me lejeqendrimi Riatdhetesimi i tij u krye pasditen e se shtunes me fluturimin e linjes Bolonja- Tirana br br Vendimi per debimin e tij erdhi pas hetimeve qe deshmuan se shqiptari kishte kontakte me eksponente radikale islamike ne gjithe boten dhe se shpesh frekuentonte faqe interneti xhihadiste ne internet ne te cilat tregoheshin procedurat per pergatitjen e mjeteve shperthyese me eksploziv ndersa dyshohet se kishte per qellim luften krah muxhahedineve ne terren dhe venien ne praktike te teknikave qe kishte mesuar gjate periudhes se stervitjes se kryer ne kampet paraushtarake AGI br
   
   
Lumturimi feste ne vendlindjen e Papes
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
Nderkohe qe ne Vatikan po zhvillohej ceremonia e lumturimit te Papa Karol Vojtiles ne vendlindjen e tij ne qytetin polak te Vodavices njerezit kishin mbushur rruget me flamuj e simbole te Papa Gjon Palit te Dyte p classtekstartikullBanoret shprehen te lumtur qe Papa i tyre po u bashkohet te Lumturuarve te Zotitbr br Shtepia ku Vojtila erdhi ne jete eshte kthyer ne nje muze me objekte nga e kaluara e tij djepin e foshnjerise skite dhe nje perparese te bere nga e ema br br Ekrane te medhenj u vendosen ne qender te Vadovices per trsquou dhene mundesine banoreve te ndjekin dreperdrejte transmetimin e ceremonise se Lumturimit te Gjon Palit IIbr br Zyrtare lokale ne Vadovice shpjegojne se ashtu sic ishte i rendesishem Papa per Polonine ashtu kishte Polonia rendesi jetike per te br br Papa Gjon Pali II ishte Papa i pare me kombesi jo italiane qe nga shekulli XVI dhe Papa i pare polak ne histori br br Qe nga vdekja e Vojtiles mijera vete mberrijne cdo vit ne qytetin e Vadovices per te vizituar vendlindjen e tijbr p
   
   
1 maji taksistet ne proteste
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
Ndryshe nga heret e tjera 1 Maji i ketij viti duket se nuk eshte kaluar si feste ne vendin tone por si nje dite kur duhen kerkuar me shume te drejta Ndonese jo me tonet e protestave te vendeve te tjera te botes ne kryeqytet u shenua tubimi i pare Keshtu ne Diten Nderkombetare te Punetoreve shoqata e taksive ne Tirane organizoi ne bulevardin Deshmoret e Kombit protesten per heqjen e informalitetit ne profesionin e tyre br br ldquoNe Shqiperine tone te dashur populli akoma nuk e di se 1 Maji nuk eshte data e festimeve por data e protestave Nuk besoj se jemi kaq te lumtur ne ne mes te Evropes kur dihet se ccedilfare problemesh ka gjithe vendi jone Biznesi yne konkurohet ne menyre te paligjshme dhe te hapur nga taksite te ashtuquajtura pirate te cilat fatkeqesisht nuk i prek askushrdquo tha kryetari i shoqates se taksive Gezim Bardhibr br Sipas organizatoreve se fundmi po verehet nje zgjim i ndergjegjes se punetorise dhe qytetareve shqiptare te cilet po kuptojne se festimi i nje dite siccedil eshte 1 Maji eshte nje anomali e cila vetem permes organizimit dhe solidaritetit mund te rikthehet ne destinacionin e vet normal si dite proteste br br 1 Maji e ka zanafillen e tij ne protesten e 1886ne Ccedilikago te Shteteve te Bashkuara ku rreth 40 mije punetore protestuan per kushte me te mira si dhe per vendosjen e orarit te punes prej tete oreve ne dite Ne protesten e Ccedilikagos e cila zgjati 4 dite pati dhe viktima ndersa organizatoret e saj u derguan ne gjyq ku kater prej tyre u ekzekutuan br br Ne kujtim te viktimave nga protesta e Ccedilikagos Internacionalja e Dyte ne kongresin e saj themelues ne vitin 1889 ne Paris miratoi nje deklarate me te cilen punetoret ftoheshin ne demonstrata masive me 1 Maj qe ta permiresojne poziten e tyre Prej atehere 1 Maji u kthye ne nje manifestim te solidaritetit te klases punetore ne botebr br Julian Kasapibr br
   
   
Rome Papa Bendeikti takon Topin vleresohet harmonia fetare ne Shqiperi
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
Presidenti i Republikes Prof Dr Bamir Topi se bashku me Zonjen e Pare Teuta Topi u priten ne Baziliken e Shen Pjetrit ne Vatikan nga Ati i Shenjte Papa Benedikti XVI pasi moren pjese sot paradite ne ceremonine madheshtore te Lumturimit te Papes Gjon Pali IIbr br Ne prani te mjaft personaliteteve te larta shteterore italiane krereve te shteteve e qindra besimtareve Presidenti Topi dhe Zonja e Pare ndoqen nga afer te gjitha ritualet fetare te meshes solemne te Lumturimit te Papes Gjon Pali II te organizuar nga Selia e Shenjte e te kryesuar nga Ati i Shenjte Papa Benedikti XVI e cila nisi ne oren 1000 dhe u percoll me emocion per rreth dy ore jo vetem nga te pranishmit por edhe anembane botes Ne perfundim pjesemarresit e shumte nen autoritetin apostolik te Papes festuan hapin e pare te hedhur drejt shenjterimit te plote te Papes Gjon Pali IIbr br Gjate takimit Presidenti Topi falenderoi Papen Benedikti XVI per kete nderim te veccedilante dhe njekohesisht shprehu kenaqesine e vleresimin e madh per ceremonine e shenjte e solemne te Lumturimit te Papes Gjon Pali II Duke risjelle ne vemendje e me krenari dashamiresine dhe miqesine qe pati demonstruar Papa Gjon Pali II per shqiptaret e veccedilanerisht per Nene Terezen te cilen e pati cilesuar si lsquoperfaqesuesen me te mire te popullit shqiptar dhe te Kishes Katolike ne dimensione boterorersquo Presidenti Topi shprehu gjithashtu mirenjohjen e thelle per mbeshtetjen e perkrahjen e madhe qe Selia e Shenjte i ka dhene ne menyre te vazhdueshme konsolidimit te demokracise por dhe bashkejeteses fetare ne Shqiperibr br Nga ana e tij Papa Bendikti XVI pasi i shprehu mirenjohjen Kreut te Shtetit shqiptar dhe Zonjes se Pare Teuta Topi per pranine ne ceremonine e Lumturimit te Papes Gjon Pali II theksoi se Selia e Shenjte do te vazhdoje te mbeshtese plotesisht Shqiperine ne aspiraten e saj integruese per ne Bashkimin Evropian Ati i Shenjte vleresoi lart gjithashtu edhe bashkejetesen e harmonine nder-fetare qe ka karakterizuar popullin shqiptar gjate gjithe historise se tij shekullorebr
   
   
Rama Ska politike per luftimin e papunesise
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
pKreu i Partise Socialiste Edi Rama prezantoi sot ne diten e nje majit projektin per punesimin ne Akademine e Arteve Nje mije te papune eshte numri qe saktesoi Rama ndersa vuri ne dukje se ende nuk ka nje politike per te luftuar papunesine ne te gjitha planetbr Sot ne diten e Punes ose Festa e Punetoreve nje feste e cila synon te kujtoje angazhimin e levizjeve sindikale dhe veshtrimin ekonomik-social te punetoreve paraqitet nje projekt konkret nga opozita br p pldquoNe Shqiperi jane nje miljon te papune dhe jemi deshmitare te kuturisjes se ccedildo politikani tradicional per te premtuar ccedilfare te mundet duke filluar nga premtimet e papermbajtura per pune Saliu vetem dy vjet me pare premtoi 160 mije vende pune dhe sot shifra e te papunesise eshte rrumbullakosur ne 1 mije te papune dhe ketij numri i shtohen ketij 1 miljoni dritherrues ne te cilen eshte dhe pikepyetja me e madherdquo tha Ramabr p pKreu i opozites tha se pas grabitjes se zgjedhjeve ne 2009 ekonomia vijon te thellohet ccedildo dite ndersa ne vend ende mungojne politika planet e zhvillimit dhe mungon konkurrencabr p
   
   
Meta Alternativa e Manos eshte ajo qe do te zhvilloje Korcen
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
Kryetari i LSI Ilir Meta ka zhvilluar paraditen e sotme nje takim me strukturat e kesaj force politike ne qytetin e Korccedilesku ka kerkuar angazhim te tyre per te bere te mundur fitoren e kandidatit te koalicionit ldquoAleanca per Qytetarinrdquo Andrea Mano br br Ai u shpreh se alternativa e Manos eshte ajo qe do te zhvilloje Korccedilen duke harmonizuar idete dhe projektet moderne me traditen shekullore te ketij qytetiperkunder alternatives se kandidatit te majtei cili ne gjithe keto vite shkaterroi gjithccedilka me vlere kishte ky qytet br br Kreu i LSI Meta ka komentuar edhe shqetesimet e nderkombetareve ne lidhje me zgjedhjet te pasqyruara ne raportin e dyte te OSBE-ODHIR-itduke bere pergjegjese PS dhe lidershipin e saj Sipas Metesshqetesimet e nderkombetareve burojne nga qendrimet e lidershipit te PS e cila eshte e vetmja force politike qe nuk firmosi marreveshjen per klimen zgjedhore dhe eshte e vetmja parti qe nuk i ka bere thirrje elektoratit per nje proccediles te qete dhe normal br br Meta gjithashtu u ka bere thirrje perfaqesuesve te PS ne KQZ qe te mos marrin vendime te ndikuara politikisht por te respektojne ligjin dhe Kodin Zgjedhorbr br br typemoz
   
   
Guardiola Veshtire ndaj Realit
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
pTrajneri i Barcelones Pep Guardiola e di mjaft mire se skuadra e tij nuk e ka siguruar finalen ne ndeshjen e pare pavaresisht avantazhit prej 2-0 si mysafir pasi mendon se madrilenet jane ne gjendje te bejne mrekullirap pldquoEumlshte gjysmefinalja e Liges se Kampioneve Eumlshte gjithmone mire te dalesh fitues por duhet ta anliazojme humbjen nga Sociedadi Ne duhet te pergatitemi per te martenrdquop pldquoNe kemi avantazh te mire ne kete gjysmefinale por duhet te sigurohemi qe lojtaret te riaftesohen Do te jete ndeshje e veshtire ne ccedildo menyre dhe nese e tejkalojme edhe kete pengese atehere do te kemi me shume opsione ne finalerdquo potencoi Guardiolap
   
   
Presidenti Topi pritet nga Papa Benedikti XVI
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
pPresidenti i Republikes Bamir Topi se bashku me Zonjen e Pare Teuta Topi u priten ne Baziliken e Shen Pjetrit ne Vatikan nga Ati i Shenjte Papa Benedikti XVI pasi moren pjese sot paradite ne ceremonine madheshtore te Lumturimit te Papes Gjon Pali IIbr brbr Zyra e shtypit e presidentit informon se gjate takimit Presidenti Topi falenderoi Papen Benedikti XVI per kete nderim te vecante dhe njekohesisht shprehu kenaqesine e vleresimin e madh per ceremonine e shenjte e solemne te Lumturimit te Papes Gjon Pali IIbr brbr Duke risjelle ne vemendje e me krenari dashamiresine dhe miqesine qe pati demonstruar Papa Gjon Pali II per shqiptaret e vecanerisht per Nene Terezen te cilen e pati cilesuar si perfaqesuesen me te mire te popullit shqiptar dhe te Kishes Katolike ne dimensione boterore Presidenti Topi shprehu gjithashtu mirenjohjen e thelle per mbeshtetjen e perkrahjen e madhe qe Selia e Shenjte i ka dhene ne menyre te vazhdueshme konsolidimit te demokracise por dhe bashkejeteses fetare ne Shqiperi br brbr Ndersa nga ana e tij Papa Bendikti XVI pasi i shprehu mirenjohjen Kreut te Shtetit shqiptar per pranine ne ceremonine e Lumturimit te Papes Gjon Pali II theksoi se Selia e Shenjte do te vazhdoje te mbeshtese plotesisht Shqiperine ne aspiraten e saj integruese per ne Bashkimin Evropian Ati i Shenjte vleresoi lart gjithashtu edhe bashkejetesen e harmonine nderfetare qe ka karakterizuar popullin shqiptar gjate gjithe historise se tij shekullorebr p br br
   
   
Rama hap konkursin per Xhamine e Tiranes reagojne pronaret e tokes
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
Perzgjedhja e 2 nga 5 projektet konkurruese per ndertimin e xhamise dhe muzeut te ri te Tiranes ka mberritur ne fazen finale te saj Kryetari i Bashkise se Tiranes ka bere prezantimin nje teme kjo shume e diskutuar per mungese transparence ne drejtim te komunitetit mysliman persa i perket afatit kohor dhe ne ate ligjor persa i perket zgjidhjes se ccedileshtjes mbi pronesine e truallit ku pritet te ndertohet xhamia ne fjale br br Nje reagim i menjehershem ka ardhur nga pronaret e truallit ku pritet te ndertohet xhamia Ata ne nje peticion drejtuar Presidentit Topi Kryeministrit Berisha dhe Ambasadorit amerikan Arvizu i bejne thirrje qe te nderhyhet ne kete rast flagrant dhunimi qe po i behet te drejtes se prones br br Jo me larg se 1 muaj me pare ne daten 21 32011 Keshilli i Pergjithshem i Komitetit Mysliman te Shqiperise ne mbledhjen e saj te radhes ka ngritur shqetesimin per zgjidhjen e ccedileshtjes per ndertimin e Xhamise se Re te Tiranes br Ccedileshtja e pronesise mbi truallin ku pritet te ndertohet xhamia mbetet ende per trsquou zgjidhur Nje premtim tjeter bosh qe Bashkia e Tiranes i ofron qytetareve dhe besimtareve myslimanebr br br
   
   
Itali shkembim zjarri mes dy grupe shqiptaresh ne Rimini
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
pDy grupe shqiptaresh jane perleshur me arme zjarri mbreme ne qender te qytetit te Riminit ne Italip pSipas policise italiane incidenti ka ndodhur mbremjen e djeshme dhe behet fjale per nje shkembim zjarri mes dy grupe shqiptaresh kryesisht me statusin e turisteve Nga ky incident nje 32 vjeccedilar eshte plagosur rende me nje plumb ne kofshe dhe se ai menjehere eshte shtruar ne spitalin e Riminitp pPolicia italiane menjehere ka arritur te arrestoje tre pjestare te ketij grupi te cilet do te sqarojne motivet e ketij sulmi Policia dyshon se behet fjale per gjakmarrje per ccedileshtje biznesi ilegal dhe pista te tjera qe jane duke u hetuarp pNe vendin e ngjarjes policia italiane ka sekuestruar pistoleta thika dhe materiale te tjera per prova gjate hetimeve br p
   
   
Shengjin aksion per pastrimin e plazhit merr pjese edhe Mediu
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
pNje aksion per pastrimin e plazhit te Shengjinit ka angazhuar edhe ministrin e Mjedisit Pyjeve dhe Administrimit te Ujerave Fatmir Mediu p pGjithashtu pjese e grupit per pastrimin e plazhit kane qene edhe pushtetare vendor si kryetari i bashkise se Lezhes Viktor Tusha prefekti i qarkuti Pal Dajccedili si dhe dhjetra nxenes te shkollave te ketij qyteti p pKy aksion eshte ne kuader te hapjes se sezonit turistik ne kete qytet si dhe me anagzhimin e ministri Mediu si ministri i deleguar nga kryeministri Berisha per mbikqyrjen dhe mbarevajtjen e sezonit turistik ne qarkun e Lezhes br p pMinistri Mediue cilesoi si mjaft te rendesishem ecurine e procesit te perafrimit te legjislacionit me standartet e BE duke permendur te gjitha perpjekjete qe jane duke u bere per te krijuar nje pakete ligjore akoma edhe me te konsolidua p pNder te tjera i Mediu pohoi se edhe per punen qe eshte duke u bere ne bashkepunim me vendet fqinje per ruajtjen e zonave dhe hapesirave nderkufitare shtimin e zonave te mbrojtura menaxhimin e parqeve kombetare dhe hapesirave pyjorebr p
   
   
Borussia kampione Tifozet festojne deri ne mengjes
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
Borussia Dortmund eshte shpallur kampione e Bundesliges dy ndeshje para mbylljes se kampionatit gjerman Skuadra e Jurgen Klopp ka kurorezuar nje sezon te jashtezakonshem me fitoren 2-0 ndaj Nuremberg nderkohe qe rivalet me te afert Bayer Leverkusen jane thyer nga Keln br br Kaq ka mjaftuar qe qyteti i Dortmund te nise nje feste madheshtore per te celebruar suksesin e skuadres se Borussia Tifozet kane mbushur sheshet dhe rruget e qytetit duke valevitur flamuj dhe duke i rene borive te makinavebr quotKampione te Gjermanise per here te 7 Plotesisht i merituarrdquo Kane qene keto thirrjet e tyre qe ne fakt perkojne pikerisht me performancat e Borussias ne kete sezon te dominuar prej tyre br br Ne kete sezon Borussia ka fituar 22 nga 32 ndeshje te luajtura ndersa ka humbur vetem 4 takime Pavaresisht dy rezultateve te fundit Borussia ka avantazhin e 8 pikeve me Leverkusen keshtu qe askush nuk mund te heqe nga duart titullin e pare kampion pas 9 vjetesh br br Eno Skarccedilo
   
   
Raporti i vezhguesve vendor Partite te dorezojne listat e numeruesve
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
Koalicioni i vezhguesve vendore ka publikuar raportin per ecurine e fushates elektorale dhe pergatitjet per votimet per pushtetin lokal ne 8 maj Koalicioni u beri thirrje partive politike kryesisht atyre te majta te dorezojne listat e numeruesve te pikave te numerimit te votave per te patur kohen e mjaftueshme ne dispozicion per trajnimet perkatese per kete proces br br Nderkohe veren perfshirjen e zyrave te veccedilanta te administrative lokale dhe vendore ne aktivitetet elektorale te partive ndersa mungojne br perballjet mediatike te kandidatevebr br ldquoKandidati per Kryetar Bashkie i Tiranes aktualisht kryetar i Bashkise ne prezantimet e tij perballe elektoralit perdor stafet e Bashkise ne organizimin dhe paraqitjen e alternativave dhe projekteverdquo-thuhet ne raport br br Me shqetesim koalicioni kapercimin e afatit ligjor ne disa raste te konstatuara te ridepozitimit te listes perfundimtare te zgjedhesve br Koalicioni i referohej shtimit te 66 zgjedhesve ne ridepozitimin e dates 12 prill nga ana e Kryetarit te Bashkise se Himaresbr br br typemoz
   
   
OKB braktis Libine
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
Kombet e Bashkuara njoftuan se kane nisur evakuimin e te gjithe personelit te saj diplomatik ne Tripolibr p classtekstartikullVendimi per terheqjen e te gjithe personelit nga kryeqyteti libian ka ardhur pas sulmeve qe jane ndermarre kunder selise se OKB-se nga turma njerezish te irrituar per vrasjen e djalit te Muamar Gedafit nga nje sulm i NATO-s diten e premtebr br Nderkohe burime nga shtabi i rebeleve ne Bengazi dyshojne ne vdekjen e djalit te vogel te kolonelit pasi sic thone ata eshte nje lajm qe nuk mund te verifikohet br br Edhe NATO nepermjet zedhenesit te saj pranoi se ka bombarduar ndertesen e konferencave te Gedafit por tha se nuk mund te verifikoje nese ne godine vertet ka patur viktima ashtu sikunder pretendon media shteterore libianebr p
   
   
Gjirokaster gjithcka gati per zgjedhjet e 8 Majit
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
Situata parazgjedhore ne qarkun e Gjirokastres paraqitet e qete ndersa te gjitha faktoret pavaresisht interesave politike kane nje bashkepunim te frytshem per zgjidhjet e problemevete te lindura ne kuader te pergatitjve per 8 majinbr br Arjan Gjini pergjegjes i zyres rajonale zgjedhore per KQZ ne Gjirokaster thote faza e pare e pregatijeve per zgjedhjet ka perfunduar dhe gjithcka eshte rezalizuar konform ligjitbr br ldquoJane shpallur te gjitha listat e zgjedhore qe nuk kane asnje konstestim dhe eshte vene ne dispozicion e gjitha baza e nevojshme materiale Ne kete kuader jane percaktuar edhe dhomat e fshehta vendet e numerimit te votaverdquotha Gjinibr br Bashkepunimi midis zyres rajonale zgjedhore dhe njesive te qeverisjes vendore ka qene mjaft i mire dhe nuk ka munguar as interesi i dyanshem per te realizuar nje proces zgjedhor te pakontestueshem br br Ne qarkun e Gjirokasters kane mberritur shume vezhgues nga organzizata dhe shoaqta te huaja te cilet po monitorojne nga afer situaten parazgjedhorebr br Ismail Xhaferri br
   
   
Nderron jete shkrimtari Ernesto Sabato
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
pShkrimtari i njohur argjentinas Ernesto Sabato ka ndrruar jete ne moshen 99 vjeccedilare Autori i noveles ldquoTunelirdquo Ernesto Sabato ka publikuar romanin e tij te pare ne vitin 1948 permbajtja e se cilit trajtonte kerkimin ekzistencial per vetveten dhe identitetinp pListes se botimeve te tij i shtohen edhe veprat ldquoPer heronjet dhe Varretrdquo si dhe vepra ldquoEngjulli i Erresiresrdquop pShkrimtari fillimisht ka qene fizikant duke e praktikuar kete profesion ne Institutin Kyri te Parisit dhe Institutin per Teknologji te Masaccedilusetsp pMirepo me vone ai e braktisi fiziken per tu bere shkrimtar me arsyetimin se ldquoune shkruaj pasi ndryshe do te vdisja duke kerkuar sensin e ekzistencesrdquo Keshtu ishte arsyetuar Sabato ne nje nga intervistat e tij ndersa vleresimet e mira per punen e tij kane ardhur menjehere pas lajmit se shkrimtari ka nderruar jetep pNje nga gjykatesit spanjoll per te drejtat e njeriut ne Los Angjelos Baltazar Garson ka thene se Ernesto Sabato ldquoeshte nje nga eterit e Argjentines jo vetem ne fushen e literatures por edhe per perkushtimin e jashtezakonshem te tij per te drejtat e njeriutrdquop pSabato ishte cilesuar edhe si nje ikone politike per shkak te perballjes se tij me regjimin autoritar te Huan Domingo Peronbr p
   
   
Kosove papunesia mbi 45 per qind
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
pShkalla e papunesise ne Kosove nuk eshte 45 per qind por eshte edhe me e larte ne kete moment Keshtu ka deklaruar Haxhi Arifi kryetar i Bashkimit te Sindikatave te Pavarura te Kosoves BSPK ne Diten Nderkombetare te Punes 1 Majitbr p pldquoBesoj se ne kete drejtim bashkerisht jemi gjithmone duke punuar qe ky numer i madh nga statistika e te papuneve te shkohet drejt zvogelimi Por megjithate duhet te bejme pune me te madhe ne kete drejtim ne menyre qe te arrijme ta zvogelojme shkallen e papunesiserdquo ka thene kreu i BSPK-sebr p pSipas kreut sindikalist ka shkelje te te drejtave te punetoreve ne sektorit publik dhe privat por me nje theks te veccedilante eshte sektori privat sepse deri me tani nuk ka pasur ligj per punebr p pldquoNe sektorin privat nuk ka pasur kontrata te punes nuk ka pasur orar te punes nuk ka mbrojtje ne pune nuk ka mbrojtje shendetesore te gjitha keto kane qene ato shkelje te cilat ne i kemi quajtur si krime qe behen ndaj punetoreve Por ky sektor eshte me theks te veccedilante por mendoj se tashme me zbatimin e ligjit te punes ata te cilet do te bejne shkelje ne kete drejtim per punetorin qe mos te kete mbrojtje ne pune te mos kete te gjitha ato te drejta qe i parash ligji atehere ata edhe do te denohen nga inspektorati i cili duhet te punoje edhe ne do te jemi krah i djathte i tyre ti paraqesim te gjitha problemet qe jane neper ndermarrjet privaterdquo ka thene Arifibr p pEdhe pse ne shume vende te botes 1 Maji shenohet me protesta dhe manifestime nga me te ndryshmet qe organizohen nga mekanizmat sindikale kjo gje ne vendin tone nuk po ndodhe me gjithe pakenaqesite qe ekzistojne Arifi thote se motoja e BSPK-se eshte se ldquone jemi per dialog dhe me ane te dialogut ti zgjidhim problemetrdquop pp
   
   
Te ngujuarit pa vote 1450 familje ne gjakmarrje e hasmeri
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
Plot 1450 familje jane privuar nga e drejta dhe deshira per te votuar ne zgjedhjet e 8 Majit ne Shqiperi nderkohe qe shkaktaret kryesore per kete situate evidentohen ngujimet hasmerite dhe gjendja e tyre konfliktuale Nepermjet nje raporti te posaccedilem Instituti i Shtepise se Drejtesise ka hedhur drite mbi numrin e votuesve shqiptare qe nuk kane mundesi per te votuar per shkak te fenomenit te gjakmarrjesbr br Perllogaritjet flasin per nje shifer alarmante e cila kap numrin e 3500 mije qytetareve te cilet me shume gjasa do te privohen nga vota ne zgjedhjet vendore te 8 Majit per shkak te ngujimit dhe fshehjes nga gjakesi br br Nga te dhenat eshte konstatuar se me shume se 50 per qind e familjeve ne fshat jane ne konflikt per token ndersa ne qytete e metropole konfliktet jane te natyrave te ndryshme por perseri dominojne ato per pronen dhe ndertimet e paligjshme br br Sipas vezhgimeve te kryera nder vite nga misionaret e pajtimit vrasjet me problematike ne metropole jane ato per nderin dhe trafikimin e femrave te grindjeve te ccedilastit si dhe te hasmerive te transferuara nga zonat ruralebr br Nje tjeter shifer alarmante per personat e ngujuar te cilet nuk do te votojne mbetet dhe Tirana Vetem ne metropolin shqiptar numerohen 15000 konflikte 4200 hasmeri ndersa 206 familje jane te fshehura nga ngujimibr br E ndersa fenomeni I gjakmarrjes mbetet nje plage e shoqerise shqiptare ai vazhdon te demtoje edhe ne aspekte te tjera te nocioneve demokraci dhe shtet i se drejtesbr br Julian Kasapi
   
   
Korce sulmohet banesa e lsquote fortitrsquo te qytetit
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
KORCEuml- Sulmohet banesa e njerit prej te forteve te qytetit te Korces aktiv ne periudhen e trazirave te vitit 1997 Ngjarja ka ndodhur gjate oreve te nates ne lagjen nr 11 ne Korce br br Burime zyrtare te policise bejne te ditur se kane qene dy persona ende te paidentifikuar te cilet kane qelluar me arme zjarri ne drejtim te baneses se 32- vjecarit Pali Pavlli Pas kesaj ata kane lene nje leter kercenuese ne porten e jashtme te baneses Nuk ka patur te lenduar nga ngjarja ndersa ne momentin e te shtenave brenda baneses private kane qene qe te katert anetaret e familjes Pavlli br br Policia e Korces ka gjetur ne vendngjarje dy gezhoja qe konfirmojne se autoret e ngjarjes kane perdorur nje arme zjarri pistolete Serish sipas policise dyshohet se ngjarja ka si motiv hakmarrjen 32-vjecari Pali Pavlli eshte nje person me precedente penale qe lidhen me ngjarjet e vitit 1997 dhe ai njihet si nje nga te fortet e Korces Nderkaq po hetohet per identifikimin e autoreve br emNEWS24BalkanWeb
   
   
Rama prezanton projektin e bashkise per punesimin
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
pKryetari aktual i bashkise se Tiranes Edi Rama prezantoi pasditen e sotme projektin e tij per punesimin ne Tiranebr Ne kete takim Rama vuri ne dukje se kryeministri Berisha edhe pse premtoi 160 mije vende pune nje vit me pare sot kemi me shume te papunep pSipa Rames ne Shqiperi sot ka 1 milion te papune dhe se ajo cka e ben akoma me shqetesuese kete eshte fakti se brenda ketij numri te papunesh ka te rinj te arsimuar dhe qe kane investuar per te ardhmen e tyrep pNe sot ju paraqitem thjeshte edhe nje ane tjeter ate qe ka te beje me kontributet qe njerezit japin por qe politikanet tradicionale bejne premtime te pambajteshme per ti ulur Prezantimi yne jo vetem nuk i ul por i ngre keto kontribute madje sot te gjithe njerezit e zakonshem ata qe jane nenpunes te shtetit paguajne shume me teper taksa se sa cpaguanin 6 vjet me pare kur Saliu u premtoi horizontin e parajses ekonomike - tha Ramap pTakimi ne fjale u zhvillua ne sallen e Akademise se Arteve pikerisht me 1 maj Diten Nderkombetare te Punetoreve Ne te merrnin pjese intelektuale dhe qytetarebr br Redaksia Onlinep br br
   
   
Borusia e Dortmundit kampione e Gjermanise
May 1, 2011 at 5:35 PM
 
p pBorusia e Dortmundit dy ndeshje para perfundimit te kampionatit siguroi titullin e kampionit Nderkohe qe para fillimit te kampionatit gati askush nuk e ka permendur si kandidat serioz per kete titull Te gjithe ekspertet ishin te mendimit se Bajerni i Mynihut serish do te triumfoje Ndersa per Borusine e Dortmundit mendohej se do te mjaftonte sikur te kualifikohej per Ligen e Evropes Por gjerat u zhvilluan ndryshe Bildunterschrift p pPer dallim prej bavarezeve Borusia kete vit ka luajtur deri tani nje kampionat te jashtezakonshem dhe me plot merite dy ndeshje para perfundimit te kampionatit siguroi titullin e shtate ne historine e Bundesliges gjermane Ne ndeshjen e dites se shtune dominoi tere kohen ekipin nga Nyrembergu dhe fitoi me rezultat 20 me golat e Lukas Bariosit dhe Levandovskit Borusia tani ka tete pike me shume se Bajeri i Leverkuzenit i cili te shtunen humbi nga Kelnip pLojerat e Borusise befasonin tifozet dhe ekspertet vetem ne fillim te kampionatit Por qe ne sezonin vjeshtor u pa se ky ekip eshte ne rrugen me te mire te dominoje kategorine e pare gjermane ne futboll Ne pjesen vjeshtore ai arriti diferencen me te madhe ne historine e kampionateve gjermane Ne pranvere Borusia pesoi disa humbje te papritura por as kjo nuk zbehe shkelqimin e sajp pLojtaret e trajnerit Joumlrgen Klopp shenuan edhe nje rekord tjeter tete fitore te njepasnjeshme ne fushat e kundershtareve Deri tani ajo ka shenuar 22 fitore dhe kater humbje Borusia mund te thyeje edhe rekordin per nga numri i golave qe ka pesuar - deri tani dy ndeshje para perfundimit te kampionatit vetem 19 gola nderkohe qe rekordi per nje kampionat Bajerni i Mynihut ne kohen e portierit Oliver Kahn eshte 21 Mesatarisht ne ndeshjet e ketij ekipi kane qene te pranishem ne stadiumin ne Dortmund 79052 shikues qe eshte nje rekord tjeter Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Gtzep pMe lojen atraktive Borusia ka joshur jo vetem tifozet e vet por edhe dashamiret neutral te futbollit ne mbare Gjermanine dhe jashte vendit Shumica e lojtareve jane te moshes me te re se 22 vjet Disa prej tyre marrin pjese per here te pare ne kategorine e pare si profesionist Ne lojen e kesaj skuadre nuk ka ndikuar dukshem madje as demtimi i mesfushorit japonezit Shinji Kagava i cili ne pjesen vjeshtore ishte nje prej befasive me te kendshme te kampionatit Ate e zevendesoi me plot sukses 18 vjecari Mario Goumltze i cili nderkohe ka debutuar edhe per kombetaren e Gjermanise dhe konsiderohet si nje prej talenteve me te medhenj gjermane Gjate ketij kampionati shkelqyen edhe lojtaret tjere te rinj si Nuri Sahin Kevin Groszligkreutz Marcel Schmelzer apo Sven Bender Ata kishin nje mbeshtetje te jashtezakonshme tek lojtaret me me pervoje si qendersulmuesi Lucas Barrios apo kapiteni dhe portieri Roman Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Kapiteni si mbeshtetje Weidenfeller Eumlshte kjo nje ndjenje e papershkrueshme Kete ndjenje e ka deshiruar tere Dortmundi dhe rajoni dhe jam i lumtur qe ia dolem tha kapitenip pMegjithate arkitekti kryesor i suksesit eshte trajneri Juumlrgen Klopp i cili pa shume para krijoi nje ekip per lakmi Para tre vitesh ai nga Mainci erdhi ne Dortmund i cili per shkak te borxheve teper te medha kercenohej nga falimentimi Ne kampionatin 200809 zuri vendin e gjashte ndersa vitin e kaluar ishte i pesti Kete vit dy jave para perfundimit te kampionatit siguroi titullin dhe pjesemarrjen ne Ligen e Kampionevep pKlubi nga Dortmundi tani llogarite me rreth 20 milione euro te ardhura shtese nga pjesemarrja ne Ligen e Kampioneve Prej fillimit te ketij kampionati aksionet e klubit jane rritur per 150 Te gjitha keto suksese kane bere qe udheheqesit e klubit te zgjasin para kohe kontraten me 43 - vjecarin Joumlrgen Klopp deri ne vitin 2014p pPas fitores diten e shtune Klopp tha se e ndjen veten me shume te lehtesuar ng Bildunterschrift Jrgen Klopp ne duart e lojtareve a presioni i madh i koheve te fundit se sa qe ka rene ne ndonje eufori Por ai ishte shume krenar me ekipin dhe suksesin e arriturp pNdonese qe dje mijera tifoze festuan gati tere naten ne rruge dhe neper restorante manifestimi kryesor festiv do te organizohet pas dy javesh ne perfundim te kampionatitp pShume trajnere lojtare dhe udheheqes te klubeve uruan kampionin e ri me fjalet se ka fituar me i mirip ppp p classauthor Bahri Cani p
   
   
Shamku Basha tenton te bleje voten me miell e makarona
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
pDeputetja e Partise Socialiste Ledi Shamku denoncoi sot perpjekjen e kandidatit te Aleances per Qytetarin per te blere voten e banoreve te kryeqytetit me ane te shperndarjes se ushqimevebr brbr Kandidati i Saliut per Tiranen e ka humbur toruan Aq i sigurt eshte Luli i Saliut se kryeqytetasit nuk do tia japin voten sa tani ka filluar te shperndaje miell sheqer e makarona per te blere vota Ky kandidat dy here i kerkuar nga drejtesia per vjedhjen e 200 milion eurove e per vrasjen e kater shqiptareve te pafajshem ne 21 janar ky Luli i Saliut qe firmosi shitjen e detit kur ishte minister e qe bridhte neper bote me shtate pasaporta tani ka dale te bleje vota me miell njesoj si Saliu vaktitbr brbr Deri dje Saliu bridhte me thase me miell ne kurriz ne fshatrat e thella te ketij vendi te varfer kurse sot Luli i Saliut del serish po me miell kesaj here te ambalazhuar ne qese Big Marketbr brbr Duke e cilesuar si nje veprim te turpshem Shamku e konsideroi kete akt nje fyerje per qytetaret e Tiranes Ti vije turp qe i fyen ne kete fare feje tiranasit duke u rrekur tu bleje nderin me kete qese br brbr Tiranasit nuk kane jetuar kurre me lemoshe as ne kohe te Enverit e as ne kohe te Saliut te Enverit Tiranasit kane jetuar gjithnje fale punes se vet te ndershme po Luli i Saliut nuk i njeh tiranasit sepse ne Tirane ai ka jetuar si turist me 7 pasaporta ose si minister i oborrit br brbr Luli i Saliut e ka te kote nese shpreson se kryeqytetasit do ti japin atij voten per nje kile miell e nje pako makarona- shtoi deputetja e PS-se - Mbare shqiptaret e dine mire se vota eshte hakmarrja e tyre me e mire per kete regjim te Lulit e Saliut qe ka vjedhur e ka vrare per te mbushur xhepat nderkohe qe shqiptaret jane zhytur ne varferi e papunesi brbr Ne 8 maj banoret e kryeqytetit do tu japin Saliut dhe Lulit te Saliut ate qe meritojne humbjen e thelle ne Tirane dhe disfaten ne mbare Shqiperine perfundoi Shamku p br br
   
   
A ka dicka mes motres se Kejtit dhe princit Herri FOTO
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
pAta duket qe kuptohen shume mire me njeri- tjetrin ne kishe u perqafuan ne ballkon benin shaka me njeri- tjetrin A do jene princi Herri dhe motra e Kejtit Pipa cifti tjeter mbreterorp pKa disa gjera qe flasin ne favor te kesaj Ata kane kaluar shume kohe se bashku kane pergatitur festen e marteses mes te dyve Megjithate te dy kane nga nje te dashur te deklaruar qe nuk eshte kurre ndonje pengese Pipa motra e Kejtit duhet thene se ka qene shkelqimi i dasmes se djeshme dhe shume media kane folur gjate per tep pa classhighslide onclickreturn vzexpandthis hrefhttpwwwgazetatemanetwebwp-contentuploads201104132jpgimg classalignleft size-full wp-image-19765 title1 srchttpwwwgazetatemanetwebwp-contentuploads201104132jpg alt width457 height343 ap pp pp pp pp pp pp pp pp pp pp pp pa classhighslide onclickreturn vzexpandthis hrefhttpwwwgazetatemanetwebwp-contentuploads201104229jpgimg classalignleft size-full wp-image-19766 title2 srchttpwwwgazetatemanetwebwp-contentuploads201104229jpg alt width457 height343 ap pp pp pp pp pp pp pp pp pp pp pp pa classhighslide onclickreturn vzexpandthis hrefhttpwwwgazetatemanetwebwp-contentuploads201104323jpgimg classalignleft size-full wp-image-19767 title3 srchttpwwwgazetatemanetwebwp-contentuploads201104323jpg alt width257 height343 ap pp pp pp pp pp pp pp pp pp pp pp pa classhighslide onclickreturn vzexpandthis hrefhttpwwwgazetatemanetwebwp-contentuploads201104422jpgimg classalignleft size-full wp-image-19768 title4 srchttpwwwgazetatemanetwebwp-contentuploads201104422jpg alt width457 height343 ap pp pp pp
   
   
Libia Maroni Kercenimet jane serioze
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
ldquoFjalet e Gedafit konfirmojne se situata duhet te mbahet nen kontrollrdquo p classtekstartikullp Keshtu eshte shprehur Roberto Maroni ministri i Brendshem italian ne lidhje me kercenimet e liderit libian i cili theksoi dje se lufta do te ldquotransferohejrdquo ne Italibr br ldquoKercenimi nuk duhet nenvleresuar Nuk mund te them se ishte nje batute propagandistike Vrasja e nje prej djemve te tij do ta kete zemeruar edhe me shume Gedafinrdquo u shpreh Maroni p p p p
   
   
Shpeton Gaddafi NATO vret djalin e tij te vogel
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
pa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads201105Bomba-Gaddafijpgimg classalignright size-medium wp-image-11826 titleA missile which the Libyan government said was from a coalition air strike is seen in the house of Saif Al-Arab Gaddafi in Tripoli srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads201105Bomba-Gaddafi-300x200jpg alt width300 height200 aLIBI- Djali i vogel i pushtetmbajtesit libian Muammar Gaddafi eshte vrare nga nje sulm ajror i NATO-s ne Tripoli Bashke me Saif al- Arab jane vrare edhe tre niper te Gaddafit ne sulmin kunder shtepise se djalit te Gaddafit ndersa vete Gaddafi dhe gruaja e tij qe ndodheshin ne te njejten shtepi nuk pesuan asnje lendim u shpreh zedhenesi i qeverise Moussa Ibrahim 8220Vete udheheqesi eshte ne gjendje te mire ai nuk u plagos Edhe gruaja e tij eshte ne gjendje te mire Disa persona te tjere u plagosen8221 Ibrahim tha se sulmi i drejtperdrejte ndaj Gaddafit eshte shkelje e se drejtes nderkombetare NATO konfirmoi ne Bruksel se aleanca kishte zhvilluar sulme ajrore kunder nje ndertese qeveritare Komandanti i NATO-s Charles Bouchard tha se objektivat ushtarake te aleances jane te natyres ushtarake dhe duan te pengojne sulmet sistematike te regjimit ndaj popullates Vdekja e djalit te Gaddafit nuk mund te konfirmohet u tha ne Bruksel NATO refuzoi nje oferte per armepushim te Gaddafit te shtunen Qe nga fundi i marsit NATO zhvillon sulme ajrore ne Libi mbi bazen e nje rezolute te Keshillit te Sigurimit Qellimi i eshte zbatimi i zones se ndalimfluturimitDWp
   
   
Lumturohet Gjon Pali II
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
Gjashte vjet e nje muaj nga vdekja Karol Wojtyla- Gjon Pali II eshte lumturuar nga pasardhesi i tij Benedikti XVI Ceremonia u krye ne baziliken San Pietro ne Vatikan ku Ratzinger pranoi kerkesen e kardinalit te Romes Agostino Vallini dhe me pas lexoi formulen latine qe rreshton papen polak mes te lumturuarve Leximi i formules se lumturimit u pasua nga nje duartrokitje e gjate dhe thirrjet per ta kthyer Gjon Palin II ne nje shenjtbr br br Pas lumturimit fotografia e papes polak u zbulua ne muret e bazilikes te San Pietros nderkohe qe pelegrinet e pranishem dhe te gjendur gjithandej ne rruget e Romes duatrokisnin te mallengjyer e te gezuar br br Relika e Papa Vojtiles nje ampule e mbushur me gjakun e tij te marre pak dite para vdekjes dhe qe ka formen e rrenjes se ullirit do te ruhet ne Vatikan Pwr lumturimin e Gjon Palit II kisha njohu si mrekulli sherimin prej tij te motres Mari Simos Pierre nga semundja e Parkinsonit nje fakt qe shkenca ende sot nuk mund ta shpjegoje br br Himni i te lumturuarit ldquoMos kini frike i hapni dyert Krishtitrdquo shkruhej ne nje prej parrullave ndersa mbi nje milione pelegrine te vendosur ne sheshin kryesor te Vatikanit sikurse dhe sheshe e rruge te tjera ne Romes ndoqen nga afer ritin fetar br br Ceremonia u ndoq nga afer edhe nga perfaqesues te 62 delegacioneve te ardhura nga shtete te ndryshme mes te cileve edhe presidenti shqiptar Bamir Topi kryeministri Sali Berisha dhe kryeparlamentarja Jozefina Topalli Ajo qe u vu re ishte mungesa e presidentit amerikan Barak Obama ndersa ka ngjallur polemika prezenca e presidentit te republikes se Zimbabves Robert Mugabebr br Lumturimi i Gjon Palit II shenon rastin me te shpejte ne historine e kishes nderkohe qe festa per lumturimin e tij do te jete me 22 tetor ne pervjetorin e zgjedhjes se tij ne krye te kishes katolikebr br Azhornuar se fundi e diel 01 maj 2011
   
   
Kandidatet qe kerkojne nje mandat te katert me 8 maj
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
pa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads201104edi-rama1jpgimg classalignright size-medium wp-image-11111 titleedi rama srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads201104edi-rama1-300x199jpg alt width300 height199 aEdi Rama nuk eshte kandidati i vetem ne zgjedhjet lokale te tete majit qe kandidon per nje mandat te katert ne krye te njesise vendore qe ai drejton prej 11 vjetesh Ne 384 bashki minibashki dhe komuna te vendit ku do te garohet pas nje jave jane gjithsej 62 kandidate qe pretendojne nje tjeter mandat katervjecar nderkohe qe te parin e kane marre ne 1 tetor 2000 Gazeta publikon sot listen per te 12 qarqet e vendit me emrat e kandidateve dhe komunat e bashkite ku ata garojnep pKANDIDATETp pPersa i perket bashkive te medha ajo e Tiranes eshte e vetmja ku kryetari i saj kerkon votat per te katerten here Nderkohe qe njesite e tjera vendore jane bashki te vogla ose komuna Edi Rama pasi ka mundur Besnik Mustafajn Spartak Ngjelen dhe Sokol Olldashin do te ndeshet pas 7 ditesh me Lulzim Bashen Gjithashtu PS ka rikandiduar kryetaret aktuale edhe ne Bashkite e Maliqit ne Korce dhe Belshit ne Elbasan nderkohe qe PD ka rikandiduar kryetarin aktual ne Krume te qarkut te Kukesit Per sa u perket minibashkive ne Tirane vetem ne njeren prej tyre nga 11 qe ndahet kryeqyteti garon per here te katert Vaid Kalaja i PS-se ne Njesine Nr 4 Nga 62 kryetare bashkish dhe komunash qe rikandidojne per te katerten here 30 i perkasin Partise Socialiste Ne te njejten shifer jane edhe kandidatet e Partise Demokratike qe garojne ne tete maj ndersa dy kandidate pasi kane fituar per tri mandate per siglat e forcave te medha ne keto zgjedhje do te jene te pavarur Rrezimi i emrave te tyre ne kryesite e partive ne Tirane ka bere qe ata te mos pranojne verdiktin e qendres por te mbledhin firmat sic e percakton Kodi Zgjedhor dhe te dalin te pavarur Vetem ne kater bashki te vendit kandidatet e PS e PD konkurrojne perballe rivaleve te tyre per nje tjeter mandat katervjecar Per sa u perket qarqeve ai i Shkodres ndonese jo me numrin me te Edi Rama nuk eshte kandidati i vetem ne zgjedhjet lokale te tete majit qe kandidon per nje mandat te katert ne kryep pte njesise vendore qe ai drejton prej 11 vjetesh madh te njesive vendore ka 10 komuna ku elektorati do te perballet me kandidatet per 11 vjet rresht qe nga viti 2000 Nderkohe ne tre qarqe Gjirokaster Lezhe dhe Vlore do te kete nga nje komune ku do te kete rikandidim per here te katertp pNDRYSHUAN PARTITEp pNdryshimi i partive ne Parlament nga ana e deputeteve eshte nje fenomen i perseritur shpesh gjate viteve te fundit Por ky fenomen ka ndodhur edhe ne zgjedhjet lokale te 8 majit Nga 62 komuna dhe bashki ku kryetaret aktuale kane marre nga tri mandate dhe kerkojne nje te katert te dielen e ardhshme ne shtate prej tyre ka ndodhur qe ata te ndryshojne forcen politike perpara se te behet regjistrimi zyrtar ne Komisionin Qendror te Zgjedhjeve Konkretisht dy kandidate qe kane fituar per Partine Socialiste Fitim Balla ne Trebisht dhe Shefqet Bullari ne Paper kane kaluar te Partia Demokratike dhe nen logon e 8220Aleances per qytetarin8221 kerkojne te votebesohen nga elektorati i tyre Nje tjeter rrjedhje ne disfavor te PS-se eshte ne nje komunen Kolsh ku kryetari aktual Abedin Oruci i cili ne zgjedhjet e kaluara fitoi mandatin nen logon e koalicionit opozitar kete vit do te konkurroje i pavarur Nga Partia Demokratike eshte larguar vetem nje kandidat Halil Aliaj ne Surroj i cili nuk ka shkuar te Partia Socialiste por ka mbledhur firmat e nevojshme dhe ka kandiduar si i pavarur Dy kandidate qe kane fituar si te pavarur ne zgjedhjet e kaluara Fadil Salla ne Gracen dhe Neki Arapi ne Karbunare kane kaluar te Partia Socialiste dhe ne 8 maj do te jene ne siglen e 8220Aleances per te ardhmen8221 ndersa nje kandidat tjeter Fredi Xhemo ne Mollaj nga PBDNJ- ja ka kaluar te PD-jap pp
   
   
Topi merr mbeshtetje nga Benedikti i XVI
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
pa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads201105Topi-Papajpgimg classalignright size-medium wp-image-11856 titleTopi Papa srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads201105Topi-Papa-300x196jpg alt width300 height196 aTIRANE- Presidenti i Republikes Bamir topi u takua sot me Papa Benediktin e XVI te cilit i shprehu mirenjohjen e thelle per mbeshtetjen e perkrahjen e madhe qe Selia e Shenjte i ka dhene ne menyre te vazhdueshme konsolidimit te demokracise por dhe bashkejeteses fetare ne Shqiperip pTopi vleresoi maksimalisht figuren e Papa Gjona Palit duke sjelle ne vemendje dashamiresine dhe miqesine qe pati demonstruar Papa Gjon Pali II per shqiptaret e vecanerisht per Nene Terezen te cilen e pati cilesuar si perfaqesuesen me te mire te popullit shqiptar dhe te Kishes Katolike ne dimensione boterorep pNderkohe nga ana e tij Papa Bendikti XVI theksoi se Selia e Shenjte do te vazhdoje te mbeshtese plotesisht Shqiperine ne aspiraten e saj integruese per ne Bashkimin Evropianp pAti i Shenjte vleresoi lart gjithashtu edhe bashkejetesen e harmonine nder-fetare qe ka karakterizuar popullin shqiptar gjate gjithe historise se tij shekullorep
   
   
Ohri ne 147Top 10-shen148 e Guardianit
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
p Nga Express me 01 maj 2011 ne ora 1300 pOhri ka zene vend thuajse te barabarte me kryeqytetin e Kubes Havanen Hamburgun ne Gjermani dhe Ibizen ne Spanje si destinacionet me atraktive ne listen 147Top 10 destinacionet per pushim veror te studenteve148 te cilen e perpiloi gazeta britanike Guardian br br Sipas Guardian nuk ekziston njeri i cili mund te mbetet indiferent dhe i pa-impresionuar nga toleranca fetare dhe harmonia te cilen e ndajne kishat dhe xhamite e shperndara ne mbare qytetin br br Per frekuentuesit e jetes se nates Guardian propozoi argetim ne anije ndersa per admiruesit e natyres gazeta rekomandoi Galicicen prej ku mund te kenaqesh me pamjen e mrekullueshme te perendimit te diellit br br Rangim te tille Guardian ben cdo vit dhe per kete qellim i pyet studentet e mbare botes ku kane kaluar pushim te paharruar veren e kaluar br br Pervec Maqedonise ne listen 147Top 10148 destinacionet per pushim veror te studenteve148 gjenden edhe Skocia Spanja Rumania Hungaria dhe Britania br p
   
   
Ardian Bujupi skualifitohet nga Gjermania kerkon nje yll
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
div idattachment79459 classwp-caption alignleft stylewidth 310pxa relattachment wp-att-79459 hrefhttpwwwnoaal201105ardian-bujupi-skualifitohet-nga-gjermania-kerkon-nje-yllardian-bujupiimg classsize-medium wp-image-79459 titleardian-bujupi srchttpnoanoanetdna-cdncomwp-contentuploads201105ardian-bujupi-300x208jpg alt width300 height208 ap classwp-caption-textArdian BujupipdivpBerlin 1 maj a hrefhttpwwwnoaalNOAa 8211 Shqiptari nga Kosova Ardian Bujupi nuk eshte ne finale e spaktaklit me te ndjekur ne Gjermani Ai nuk ka arritur te marre votat e mjaftueshme per te shkuar ne finalen e madhe qe zhvillohet javen e ardhshmeppGjermanet nuk kane zgjedhur nje kosovar por dy finaliste te tjere megjithese gjate performances Ardiani mori vleresimet me te larta te juriseppPertej kesaj Ardian Bujupi tashme eshte fitues i madh pasi arriti deri ne gjysmefinalen e spektaklit 8220Gjermania kerkon nje ylli8221 Ai pas vendimi falenderoi gjithe votuesit qe e kane mbeshtetur ne kete faze derisa shtoi se do te vazhdoi te kendoi edhe ne te ardhmenppa hrefhttpwwwnoaalNOAap
   
   
Gafa e Beckhamit
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
p Nga Express me 01 maj 2011 ne ora 0957 pDerisa Viktoria Beckam shkelqeu ne ceremonine e marteses se ciftit mbreteror bashkeshortit te saj i eshte 147pervjedhur148 nje gabim i madh br br I veshur ne rroba ngjyre hiri te kreatorit Ralf Loren David Beckham dukej elegant si kurre me pare Megjithate futbollisti medaljen mbreterore e ka vendosur gabimisht ne jaken e djathte ne vend se ta vendoset ne te majten pasi qe medaljet vendosen ne anen ku ndodhet zemra br br Viktoria ishte veshur ne rroba ngjyre te kalter te mbyllur nga koleksioni i saj me i ri te cilin e ka bartur me kapelen elegante te dizajnuesit Filip Trejsi br br Cifti pas perfundimit te marteses ka dhene nje deklarate per media ne te cilen thuhet se dasma mbreterore ishte e prekshme dhe teper e bukur br br 147Kejt dukej teper bukur dhe ne jemi te nderuar qe jemi ftuar te marrim pjese ne nje dite historike dhe te vecante per Angline Ciftit mbreteror i deshirojme shume dashuri dhe fat ne jeten e perbashket148 thuhet ne kumtese p
   
   
Gjermania hap tregun e punes
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
p Nga Express me 01 maj 2011 ne ora 1259 pPunemarres nga tete vende te Evropes Lindore qe nga sot do te kene qasje te pakufizuar ne tregun gjerman dhe austriak te punes Polaket ceket hungarezet sllovenet sllovaket si edhe kandidate nga Estonia Letonia Lituania mund te punesohen pa kufizime ne Gjermani br br Por tregu gjerman i punes ende mbetet i mbyllur per punemarres nga Bullgaria dhe Rumania br br Ministri gjerman i Ekonomise Rainer Bruderle heqjen e kufizimeve te punesimit per punemarres vendet e Evropes Lindore e vlereson si mundesi per Gjermanine br br Per televizionin ARD Bruderle tha Mundesite jane te medha Ne kemi nevoje urgjente per fuqi te kualifikuar punetore Ne disa pjese te Gjermanise kemi punesim te plote Po qe se nuk na vjen fuqi e kualifikuar punetore do ta humbim mundesine per rritje ekonomike Nderkohe sindikatat gjermane shprehen te shqetesuara per renien e pagave Llogarine do ta paguajne biznesi i mesem dhe ai i zejeve paralajmerojne sindikatat br br p
   
   
Shamku Basha perpjekje per te blere voten duke shperndare miell
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
pDeputetja e Partise Socialiste denoncoi sot perpjekjen e kandidatit te Aleances per Qyetarin per te blere voten e banoreve te kryeqytetit me ane te shperndarjes se thaseve te miellit br brbr Luli i Saliut qe firmosi shitjen e detit dhe bridhte neper bote me 7 pasaporta tani ka dale te bleje vota me miell por ndryshe nga heret e tjera ky miell po shperndahet i ambalazhuar ne qeset Big Marketbr brbr Ti vije turp atij qe rreket ti bleje me lemoshe qytetaret e Tiranes Ai e ka kot nese shpreson se me miell e ushqime do te marre voten e tiranasve Me 8 maj Luli dhe Saliu do te marrin ate qe meritojne nga shqiptaret humbjen e thelle tha Shamku br p br br
   
   
Kapet me 100 g heroine arrestohet taksisti
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
pNje taksist 23-vjecar ka rene ne prangat e policise pasi gjate kontrollit te ushtruar ne makinen e tij iu gjet dhe iu sekuestru nje sasi prej 100 gram lende narkotike e llojit heroine p pbr Gentian Rifat Doci 23 vjec banues ne Yrshek Tirane me profesion taksist br u kap dje ne sheshin Rilindja ne Tirane sepse pas nje kontrolli ne automjetin e tij taksi me targe Tr 050 B iu gjeten e u sekuestruan ne cilesine e proves materiale rreth 100 gram lende narkotike e dyshuar e llojit Heroine br p pbr Ne cilesine e proves materiale u sekuestrua automjeti benz me targe TR 050 B nje telefon celular si dhe 15 000 lekesh Neni 283 i KPbr p br br
   
   
MetaAkuzat per manipulimePS frike nga humbja
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
pa hrefhttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads201105Ilir-Meta-fushatejpgimg classalignright size-medium wp-image-11844 titleIlir Meta fushate srchttpwwwpanoramacomalwp-contentuploads201105Ilir-Meta-fushate-300x182jpg alt width300 height182 aKORCE- Kreu i Levizjes Socialiste per Integrim Ilir Meta ka zhvilluar sot nje takim me shtabin elektoral te LSI-se ne lagjen numer 4 ne Korce per tu njohur me pergatitjet perfundimtare per zgjedhjet e 8 majit dhe ne mbeshtetje te kandidatit te 8220Aleances per qytetarin8221 Andrea Manop pMeta nga Korca tha se nuk ka shkaqe per dyshime per manupilime gjate procesit te votimit apo numerimit pasi sipas tij gjithcka do te jete transparentep pAkuzat e PS-se per manipulime nuk jane te bazuara tha ai keto akuza vijne nga frika e humbjes nga Partia Socialistep pProcesi do te jete teresisht transparent shtoi me tej Meta pasi do te jete i monitoruar jo vetem nga mediat por edhe nderkombetaretp pAi akuzoi liderin e PS-se Edi Rama per mungese angazhimi lidhur me shqetesimet e ngritura nga nderkombetaretp
   
   
Kontrate e re per De Gean
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
p Nga Express me 01 maj 2011 ne ora 1347 pAtletico Madrid i ka ofruar kontrate te re portierit David de Gea br br 20 vjecari ka marreveshje me klubin madrilen deri ne vitin 2014 por Atletico i ka ofruar atij kontrate te re deri me 2016 br br 147De Gea eshte portieri yne dhe eshte portier i mire i kemi ofruar mundesine e vazhdimit te kontrates Varet prej tij nese deshiron te vazhdon ose jo Ne fund te sezonit ne do te bisedojme dhe do te kuptojme cili eshte vendimi i tij148 tha presidenti i Atleticos Enrique Cerezo De Gea eshte objektiv i Manchester Unitedit br p
   
   
Sarande kercenohen me pistolete kandidati Cipa dhe femijet e tij
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
SARANDE-Kandidati i Partise Socialiste ne Sarande Stefan Cipa dhe dy femijet e tij jane percenuar me pistolete nga dy persona te panjohur br br Ngjarja ka ndodhur mbremjen e djeshme ne nje nga lokalet e Sarandes ne lagjen nr 4 Vete kandidati rrefen se eshte kercenuar nga dy persona te panjohur ndersa ishte me dy femijet e tij ne lokal Mesohet se dy personat kane mberritur ne vendngjarje me nje automjet me targa te huaja si e kane kercenuar per jeten Cipen me nje arme zjarri tip pistolete Sipas Stefan Cipes ai nuk i njihte dy personat te cilet sipas tij nuk jane qytetare te Sarandes Cipa e lidh ngjarjen me viziten e djeshme te kryeministrit Berisha ne Sarande ndersa mesohet se ka kryer edhe nje denoncim ne policibr br dbNews24BalkanWebbr
   
   
Mourinho fajeson veten
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
p Nga Express me 01 maj 2011 ne ora 1352 pTrajneri i Real Madridit Jose Mourinho ka fajesuar veten per humbjen befasuese 3-2 ne shtepi nga Real Zaragoza ne La Liga te shtunen br br Strategu portugez pranoi se deshtoi ne perpjekjet e tij per te motivuar ekipin per takimin me Zaragozan br br 147Rivali yne luftoi shume Ishte ndeshje vendimtare per qendrimin e tyre ne lige Nuk kam qene ne gjendje ti motivoj futbollistet ne pjesen e pare E dyta ishte me e mire por ne i dhuruam atyre tre gola Fati ishte me ta148 tha Mourinho ne konference per shtyp pas ndeshjes br p
   
   
Dako 17 milione euro investime per dy unaza ne Durresin e Ri
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
pBrenda mandatit 2011- 2015 do te ndertohen 19 rruge te reja per zonen e Durresit te Ri si dhe do te mbyllen 13 kanale per ti kthyer ne rruge kalimibr brbr Keto kane qene premtimet qe ka bere ne takimin me elektoratin e zones se kenetes kryebashkiaku i Durresit Vangjush Dako Sipas tij Durresi i Ri eshte nje zone rezidenciale me popullsi te re dinamike qe ka nevoje per rinovim urbanbr brbr Gjate mandatit tone te ardhshen 4 vjecar ky rinovim do te jete i plote qe nga themelet Me projektet tona per rehabilitimin e infrastruktures si Ndertimi i Sistemit te Furnizimit me Uje Rehabilitimi i Sistemit te Kanaleve te vjetra duke i kthyer ato ne rruge te mirefillta gje te cilen e kemi filluar me sukses qe gjate ketij mandati kjo zone e re e qytetit do te nderthuret me pjesen tjeter te qytetit duke u bere nje trup i vetem me sistemin e infrastruktures se tij ka nenvizuar Dakobr brbr Kryebashkiaku ka publikuar perpara banoreve projektin e tij te ardhshem duke premtuar krijimin e dy unazave ku njera do te lidhe zonen e Durresit te Ri ish- Keneta me zonen urbane tradicionale te qytetit te Durresit dhe pjesa tjeter do te lidhe Durresin e Ri me zonen e re industriale ne Porto Romanobr p br br
   
   
Diskutojne thellimin e bashkepunimit ne fushen e transportit
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
p Nga Express me 01 maj 2011 ne ora 1136 pMinistri i Infrastruktures Fehmi Mujota me ftese te ministrit te Puneve Publike dhe Transportit te Shqiperise Sokol Olldashi po merr pjese ne Forumin Nderkombetar te Industrise se Porteve dhe Infrastruktures ne perspektiven e Korridorit te Tete br br Ne kete forum do te diskutohen ceshtje qe kane te bejne me shfrytezimin e porteve autostradave dhe hekurudhave te cilat do te jene mundesi me e mire per te bashkepunuar ne mes te Kosoves dhe Shqiperise si dhe nje mundesi me e mire e bashkepunimit mes dy vendeve ne fushen e transportit per transportimin me te lehte te njerezve dhe mallrave br br Ne kete forum po diskutohen edhe tema qe kane te bejne me thellimin e bashkepunimit Kosove-Shqiperi si dhe vendeve te regjionit per funksionalizimin e ketij bashkepunimi i cili do te kete impakt ne zhvillimin ekonomik te vendeve dhe duke krijuar lehtesira per zhvillimin e biznesit p
   
   
Papa Benedikti XVI pret presidentin Topi
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
Presidenti i Republikes se Shqiperise Bamir Topi dhe Zonja e Pare Teuta Topi u priten ne Baziliken e Shen Pjetrit nga Papa Benedikti XVI p classtekstartikullp Topi falenderoi Papen per mbeshtetjen e demokracise ne vendin tonebr br Nga ana e tij Ati Shenjte theksoi se do te vazhdoje te mbeshtese integrimin e Shqiperise ne BEbr br Gjithashtu Papa Benedikti XVI vleresoi bashkejetesen dhe harmonine nderfetare te popullit tonebr br Presidenti Topi ndodhet ne Rome per ceremonine e lumturimit te Papa Gjon Palit II p p p p
   
   
Aeroplani i nisur nga Kosova ulje te detyruar ne Austri
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
pa relattachment wp-att-79486 hrefhttpwwwnoaal201105aeroplani-i-nisur-nga-kosova-ulje-te-detyruar-ne-austriavion-4img classalignleft size-medium wp-image-79486 titleavion srchttpnoanoanetdna-cdncomwp-contentuploads201105avion-300x200jpg alt width300 height200 aAustri 1 maj a hrefhttpwwwnoaalNOAa 8211 Nje urgjence mjekesore ka detyruar te shtunen aeroplanin e Air Gjermania te beje nje ulje te detyruar ne Grac te Austrise Aeroplani po udhetonte nga Aeroporti i Prishtines per ne Stuttgart te GjermaniseppShkak i aterrimit emergjent ishte nje grua shtatzene te ciles papritur i kishte filluar gjakderdhja raportojne mediet Aeroplani ishte nisur nga Aeroporti i Prishtines ndersa pak para ores 1430 pas lajmerimit se nje grua 33 vjecare kishte gjakderdhje kapiteni vendosi te bente aterrim te detyruar dhe per kete njoftoi sherbimet perkateseppNe Aeroportin e Grazit ku aterroi aeroplani autoambulancat ishin tashme te gatshme per te marre ne dorezim gruan shtatzene te cilen e derguan urgjentisht ne spitalppAeroplani ka vazhduar menjehere rrugen e tij per ne Stuttgartppa hrefhttpwwwnoaalNOAap
   
   
Obama nenshkruan sanksionet kunder Sirise
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
p Nga Express me 01 maj 2011 ne ora 1244 pSHBA ka kerkuar sanksione te reja kunder regjimit autokratik te presidentit Bashar al-Assad per shkak te dhunes se perdorur kunder demonstruesve ne Siri br br Presidenti amerikan Barack Obama nenshkroi nje shkrese qe kerkon ngrirjen ne SHBA te pasurive te klanit te Assadit dhe punonjesve te larte te sherbimit sekret sirian br br Nga kjo mase preken edhe njesite elitare te gardes revolucionare te Iranit te cilat sipas te dhenave amerikane i ndihmuan regjimit sirian ne shuarjen e protestave br br Edhe BE-ja njoftoi vendosjen e sanksioneve kunder Sirise Pas keshillimeve ne Bruksel te ambasadoreve te 27 vendeve te BE-se u be e ditur se pagesat disa milioneshe mund te ngrihen dhe per pergjegjesit e regjimit mund te vendoset ndalim- udhetimi br br Ministri i Jashtem i Gjermanise Guido Westerwelle tha per gazeten gjermane Tagesspiegel te Berlinit se sanksionet duhet te vendosen shpejt br br Ne anen tjeter pas protestave te pandalshme ne Siri qeveria e vendit ka njoftuar per nje plan gjitheperfshires te reformave ne politike ekonomi drejtesi si edhe ndryshime ne aparatin e sigurise br br Lajmi vjen nga agjencia shteterore e lajmeve Sana e cila i referohet nje njoftimi te kryeministrit Adel Safar br p
   
   
Shamku Basha po perpiqet te bleje votat
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
pPartia Socialiste ka akuzuar kandidatin e djathte per bashkine e Tiranes Lulzim Basha se po perpiqet te bleje votat e qytetareve te kryeqytetitbr p pNe nje konference per shtyp deputetja e PS-se Ledi Shamku ka deklaruar se Lulzim Basha ka dale te bleje vota duke i genjyer qytetaret me nje qese miellp pquotLuli i Saliut del me miell dhe se po i fyen ne kete fare feje tiranasit duke u rrekur tu bleje nderin me kete qese Tiranasit kane jetuar gjithnje fale punes se vet te ndershme po Luli i Saliut nuk i njeh tiranasit sepse ne Tirane ai ka jetuar si turist me shtate pasaporta ose si minister i oborritquot tha Shamkubr p pMe tej Shamku theksoi se shqiptaret e dine mire se vota eshte hakmarrja e tyre me e mire per kete regjim te Lulit e Saliut br p pquotNe 8 maj banoret e kryeqytetit do ti japin Saliut dhe Lulit te Saliut ate qe meritojne humbjen e thelle ne Tirane dhe disfaten ne mbare Shqiperine E vetmja rruge ne 8 maj eshte Edi Rama dhe Partia Socialistequottheksoi Shamkubr p
   
     
 
This email was sent to onlinebp999@gmail.com.
Delivered by Feed My Inbox
PO Box 682532 Franklin, TN 37068
Account Login
Unsubscribe Here Feed My Inbox
 
     
   
   
Zhduket Ahmadinejadi
May 2, 2011 at 10:00 AM
 
     
    Lajmet e Shqiperia.com - Lajmet e fundit    
   
Zhduket Ahmadinejadi
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
p Nga Express me 01 maj 2011 ne ora 1330 pDeputetet iraniane kane kerkuar nje debat te mbyllur lidhur me bojkotin e dukshem te detyrave zyrtare nga ana e presidentit Mahmoud Ahmadinejad br br Presidenti i Iranit nuk eshte pare ne zyren e tij qe tete dite duke humbur keshtu dy mbledhje kabineti dhe duke anuluar nje vizite ne qytetin e shenjte te Qomit br br Lideri supreme i Iranit Ayatollah Khamenei se fundmi riemeroi ne detyre nje minister qe Ahmadinejadi e kishte detyruar te largohej br br Analistet mendojne se nje lufte e brendshme po zhvillohet ne Iran br br Ministri i Inteligjences Heidar Moslehi u detyrua te jape doreheqje me 17 prill por me pas u riemerua nga lideri suprem br br Rreth 300 deputete i kerkuan Ahmadinejadit me ane te nje letre qe te respektoje vendimin e Khameneit br p
   
   
Sarande kercenohen dy djemte e kandidatit te PS-se
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
pKercenohen me arme dy djemte e kandidatit te Partise Socialiste per ne Bashkine e Sarandes Stefan Ccedilipa Lajmi eshte konfirmuar nga vete kandidati dhe ish-deputeti I PS-se Stefan Ccedilipa ne nje linje telefonike per ldquoOra Newsrdquo Sipas tij dy djemte e tij jane kercenuar nga dy persona te cilet udhetonin me nje makine me targa te huajabr p pSipas tij incidenti ka ardhur pasi ai ka denoncuar dhe dhunimin e posterave elektoral dhe banderolave te tij ne qytetin e Sarandes ndersa theksoi se dy personat qe kercenuan me arme nuk jane nga Saranda por nga zona te tjera te venditbr p pldquoDy persona me nje makine me targa te huaja me thane se do te zhduknin jo vetem femijet e mi por edhe mua Njerez te importuar ne Sarande kane per qellim prishjen e qetesise se fushates elektoralerdquo theksoi Ccedilipa br p pMe tej Ccedilipa ka theksuar se eshte dashur nderhyrja e tij per te shmangur nje incident qe mund te ishte me pasoja tragjike duke shtuar se me pas ne vendngjarje ka mberritur policia dhe ka arrestuar dy personatp pldquoPolicia dhe organet e ligjet duhet te zbatojne ligjin Une jam kandidat dhe kam nje pervoje te meparshme ligjore dhe i njoh kompetencat Duhet te shmangen gjera te tilla Kam komunikuar dhe me rivalin tim z Gjoka dhe i kam thene te mos fuse nje fryme te tille ne fushate dhe te largoje perplasje Ky incident ka filluar qe dje ne mengjes dhe keta njerez te importuar ne Sarande kane krijuar kete ngjarje sepse gjate gjithe kesaj kohe nuk ka pasur incidente te tillardquo tha Ccedilipabr p
   
   
Eliminohet Ardian Bujupi
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
p Nga Express me 01 maj 2011 ne ora 1300 pTalenti kosovar Ardian Bujupi eshte eliminuar nga emisioni gjerman i talenteve te kendimit 147Deutschland Sucht Den Superstar148 duke mos arritur keshtu qe ta siguroje finalen e madhe br br Sensacioni nga Kosova ne kete gjysmefinale eshte paraqitur me tri kenge 147Feeling Good148 147Loving You Is Killing Me148 dhe 147Waving Flag148 per te cilat mori nota te larta vleresimi nga juria Performanca e Ardianit ishte e jashtezakonshme ne te trija kenget duke bere qe konkurrentet t146ia kene friken qe ne start te gjysmefinales e cila u mendua se do te ishte nje kafshate e lehte per kosovarin br br Megjithate keshtu nuk menduan 82 milione gjermane te cilet vendosen te largojne nga gara kosovarin i cili perkunder nje shfaqje te jashtezakonshme nuk arriti t146i eliminoje konkurrentet Sarah Engels dhe Pietro Lombardi te cilet do te perballen ne finalen e madhe te shtunen e ardhshme br br Falenderoj gjithe ata qe me kane votuar dhe me kane mbeshtetur per te arritur deri ne kete faze Une nuk do te ndalem me kaq do te vazhdoj te kendoj theksoi Bujupi br br Ky eliminim i Ardian Bujupit perben shok per fansat e tij dhe analistet mediatike gjermane te cilet kishin pritur qe ai te kualifikohej ne finale telegrafip
   
   
Raporti i vezhguesve vendor akuzon KQZ si te njeanshme
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
pKomisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk ka nje fryme bashkepunimi por ka anesi politike Listat e zgjedhesve jane vendosur ne vende jo te sigurta duke sjelle demtimin e tyre Angazhimi i konsideruar i administrates lokale dhe qendrore ne aktivitet elektoralep pKeto jane disa nga verejtjet e dale nga raporti i dyte i monitorimit te realizuar nga koalicioni vezhguesve vendore per zgjedhjet e 8 majit p pI realizuar nga data 6 prill deri ne daten 26 maj ky koalicion ka nxjerre ne pah disa nga mangesite qe ka pasur kjo fushate elektorale per zgjedhjet vendore br p pNder te tjera ne kete raport thuhet se ka pasur nje sere incidentesh elektorale si dhe nuk ka pasur ne kete fushate nje perballje mediatike mes kandidateve te bashkive apo edhe komunave p pNga vezhgimi qe eshte bere sipas ketij koalcionii asnje nga kandidatet ne kete gare nuk ka ofruar premtime serioze pasi nuk ka pasur asnje projektbr p
   
   
Kosova behet gati ta padise Serbine
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
Dymbedhjete vjet pas perfundimit te luftes Kosova ka vendosur qe te themeloje nje institut per hulumtimin e krimeve te luftes Besohet se ky institut do ta pergatise Kosoven qe te ngreje padi kunder Serbise Organizatat per te drejtat e njeriut thone se nje nisme e tille eshte dashur te ndermerret menjehere pas luftep Nga Express me 01 maj 2011 ne ora 1158 pDemet e luftes ne Kosove ka mundesi qe per here te pare te dokumentohen edhe ne forme zyrtare Qeveria ka vendosur qe te themeloje Institutin per Hulumtimin e Krimeve te Luftes i cili do te hulumtoje krimet e kryera ne periudhen 1990-1999 br br Nisma e tille mirepritet nga organizatat qe ne nje forme deri me tash jane marre me evidentimin e krimeve gjate kesaj periudhe Megjithate drejtori i KMDLNJ-se Behxhet Shala thekson se pike referuese per hulumtimet duhet te jete viti 1981 dhe jo 1990 br br 147eshte ceshtje se sa do te jete e vullnetshme dhe e gatshme Qeveria qe te investoje ne kete institut dhe qe pastaj me rigrumbullimin rikonfirmimin e fakteve dhe te dhenave jo vetem per vitin 1990 e kendej por edhe me heret atehere te krijohet nje baze e forte juridike qe te ngrihen padi kunder atyre qe kane shkaktuar krime lufte ne Kosove148 thote per Radion Evropa e Lire Behxhet Shala br br Nje nga synimet e ketij instituti sipas ministrit te Drejtesise Hajredin Kuci eshte edhe pergatitja e padise kunder Serbise nga ana e Kosoves Padia do te ngrihej kur Kosova do te mund ta bente kete si vend anetar i OKB-se apo po qe se nenshkruan statutin e GJND-se br br Deri me tash Kosova nuk e ka paditur askend per rreth 14 mije te vraret e luftes 1800 nga te cilet ende mbeten te pagjetur si dhe per qindra miliona euro humbje te shkaktuara nga demet e luftes br br Nje nisme pak a shume e ngjashme per dokumentimin e krimeve por ne nivel rajonal tashme eshte ndermarre nga KOMRA levizje kjo qe po hulumton krimet ne ish-Jugosllavi qe nga viti 1991 deri ne vitin 2001 br br Kushtrim Koliqi nga organizata Integra qe eshte pjese e KOMRA-s per Kosoven thote se tashme po mblidhen nenshkrimet e qytetareve te cilat do t146u dorezohen qeverive per t146i nxitur ato qe te formojne nje komision rajonal per hetimin e krimeve te luftes br br 147Ne Kosove kane ndodhur krime te tmerrshme kane vdekur shume njerez dhe fati e historia e tyre nuk dihet Ne Kosove ky komision do te mund t146i lehtesonte te gjithe shpirtrat e atyre familjeve qe jane prekur direkt nga lufta dhe po ashtu do te kishte ndikim ne shoqeri148 br br 147Ne momentin qe dihet sakte se sa njerez jane vrare ne Kosove kush jane ata kush i ka kryer ato krime atehere eshte nje lloj lehtesimi sepse dihen gjerat Momentalisht eshte nje kaos total Neve na duhen emra persona data kush ke e ka vrare148 thekson Koliqi br br Sipas te dhenave te organizatave te ndryshme ne Kosove krimet me te medha jane kryer nga policia ushtria dhe paramilitaret serbe te udhehequr nga regjimi i Millosheviqit Por sot ne Kosove sipas statistikave me shume ka aktpadi per krime lufte kunder shqiptareve sesa vete serbeve br br Udheheqesi i Fondit per te Drejten Humanitare ne Kosove Bekim Blakaj jep nje pergjigje per kete paradoks br br 147Pothuajse me shume ka lende kur te dyshuarit apo te akuzuarit jane shqiptare edhe pse nese e krahasojme numrin e viktimave eshte shume me i madh ai i shqiptareve Ceshtja eshte se me procedimin e lendeve per krime lufte jane marre vete prokuroret e gjyqtaret nderkombetare qofte te UNMIK-ut apo tash te EULEX-it dhe jo ata vendore148 br br 147Ketu pastaj hyn edhe ligji ne fuqi i cili thote se mund te nisni nje gjykim vetem ne rast se i akuzuari eshte arrestuar Ne e dime se shumica e atyre qe kane kryer krime lufte nuk gjenden ne Kosove148 shprehet Blakaj br br Ministri i Drejtesise eshte treguar i hapur per te perfshire eksperte te ndryshem ne Institutin per Hulumtimin e Krimeve te Luftes duke thene se instituti do te ndihmohet me te gjitha format e mundshme Megjithate nuk eshte caktuar ndonje date per funksionalizimin e tij relp
   
   
Ujguret SHISH ldquoaleatrdquo me sherbimin sekret kinez
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
TIRANE-Tirana duket se nuk eshte nje vend shume i sigurt per ujguret Shtetet e Bashkuara te Amerikes kane zbuluar se aktiviteti i tyre ne Shqiperi i raportohet Pekinit zyrtar nga ana e sherbimeve tona inteligjente Wikileaks ka publikuar se fundmi nje dokument te sigluar ldquoSekretrdquo ku ambasada amerikane ne Pekin i raporton Departamentit Amerikan te Shtetit se ujguret e transferuar ne Shqiperi po ldquospiunohenrdquo nga SHISH-i per llogari te Kines qe kerkon ekstradimin e tyre me qellim ekzekutimin per shkak te akuzave per separatizem Kabllogrami mban daten 10 gusht 2008 Ne te behet e ditur se nga njeri prej 5 ujgureve SHISH-i ka arritur te marre disa informacione lidhur me incidentet qe po ndodhnin ne Kine gjate Lojerave Olimpike ldquoSherbimi Informativ i shtetit shqiptar ne informacionin e dhene ne date 06082008 tregon se dy personat e arrestuar ne lidhje me sulmin e dates 04082008 kunder policise ne Kashgar Xinjiang rajoni autonom ujgur nuk kane lidhje me Partine Islamike te Turkmekistanit Lindor ETIP edhe pse ETIP e kishte mbeshtetur veprimin Ky informacion thuhet se eshte marre nga nje ujgur etnik duke pretenduar se me te kishte nje qasje te dores se pare i cili gjithashtu theksoi se incidente te tilla do te vazhdojne te ndodhin ne Kine sidomos para dhe gjate Lojerave Olimpike 2008rdquo citojme nga kabllogrami br Dyshimet br SHBA beson se ujguret jane te rrezikuar ne Kine ndaj dhe eshte perpjekur te binde vende te treta per trsquoi strehuar ata Nje nga keto vende ka qene edhe Shqiperia Shtepia e Bardhe ne menyre konstante ka perseritur se ujguret e transferuar ne vendin tone kane qene te dyshuar per terrorizem por se nga hetimet nuk rezultoi keshtu Per kete arsye ata pasi u shpallen te pafajshem u liruan dhe nga burgu i Guantanamos Duke ecur sipas kesaj logjike raportimi qe SHISH u ka bere sherbimeve inteligjente kineze lidhur me informacionet e marra nga njeri prej ujgureve te transferuar ne vendin tone se pari nuk ka sens Ne rast se ujguri i spiunuar nga SHISH-i ka lidhje me grupet terroriste apo ka pasur dijeni se incidentet ne Kine do te ndodhin para apo gjate Lojerave Olimpike minimalisht ai nuk mund te ishte nje person i lire Ne rast se ai vertet ka lidhje me terrorizmin nderkombetar atehere qeveria shqiptare duhet te jape sqarime dhe te mbaje pergjegjesi pse nuk e ka arrestuar prej 3 vitesh ujgurin qe jeton e punon i qete ne kryeqytetin shqiptar Por nese nuk eshte keshtu atehere SHISH-i duhet te pranoje se ka genjyer ne informacionin qe i ka percjelle Pekinit zyrtar Kabllogrami i publikuar nga Wikileaks zbulon ne thelb dhe nje thyerje te etikes diplomatike nga ana e Shqiperise ne raport me Shtetet e Bashkuara qe i transferuan ujguret ne vendin tone per te qene me te sigurt dhe jo per trsquou spiunuar tek autoritetet kineze qe kerkojne me insistim ekstradimin e tyre per trsquoi ekzekutuar Partneriteti i sherbimeve inteligjente shqiptare me ato kineze ngre gjithashtu dhe shume pikepyetje referuar faktit se jemi nje vend anetar i NATO-s dhe qe aleat strategjik kemi SHBA-ne marredheniet e se ciles me Kinen komuniste nuk jane fort te kenaqshmebr br dbGazetaShqiptareBalkanWeb Lidhje te tjera Wikileaks Ujguret ne Shqiperi anetar te Al Kaedes
   
   
Operacioni Pub nje ne pranga 2 ne kerkim
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
pNje shtetas u arrestua dhe dy te tjere u shpallen ne kerkim ne saje te operacionit te koduar Pub ne kryeqytet Bujar Sulejman Dushku 56 vjec lindur ne Elbasan dhe banues ne Tirane u arrestua ne afersi te stacionit te trenit ne Tirane prane nje pub-i si njeri prej personave te implikuar ne rrjetin e hsperndarjes dhe shitjes se lendes narkotike kanabis sativa p pbr Ne cilesine e proves materiale Dushkut iu sekuestrua nje sasi prej 1 kg e 500 gram lende narkotike cannabis disa telefona celulare dhe dy automjete dhe konkretisht Fiat Doblo me targe TR 2109 R njera prej tyre taksip pp pGjithashtu dy bashkepunetoret e tij emrat e te cileve nk behen te ditur per arsye hetimi u shpallen ne kerkim nga policia e kryeqytetit br p br br
   
   
Ndahet nga jeta Lakis Sandas
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
Nje prej figurave me emblematike te Rezistences dhe te se majtes greke Laki Sandas eshte ndare nga jeta ne moshen 89-vjeccedilare p classtekstartikullp Eumlshte njeriu-simbol qe se bashku me Manolis Glezos kane hequr flamurin gjerman nga shkembi i shenjte i Akropolit pikerisht 70 vjet me pare dhe u denuan me vdekje ne mungese nga forcat e Rajhut te Trete br br Naten e 30 Majit te vitit 1941 nje muaj pas pushtimit te Athines nga nazistet gjermane 18-vjeccedilari i atehershem ndermori bashke me shokun e tij te idealeve nje veprim qe do te hynte ne histori jo vetem ne Greqi por ne te gjithe Europen qe luftonte atehere kunder nazizmit duke u dhene kurajo qindra-mijera antifashisteve ne mbare kontinentin plak br br Sandas me pas vazhdon te luftoje kunder gjermaneve ne radhet e forcave partizane greke dhe me vone pas ccedillirimit i perndjekur nga diktatura mergon ne Itali e Kanada per tu kthyer vite me vone ne atdhe br br Gjithnje ka qene nje njeri i thjeshte qe respektonte ata qe dhane jeten ne luften ccedillirimtare dhe nuk fliste kurre per veprimin e tij simbolik br br ldquoJemi te detyruar te gjithe te mbajme te gjalle kujtimin e tij eshte shprehur ne fjalimin mortor presidenti grek Karolos Papulias br p p p p
   
   
Zgjedhje lokale ne jugun e thelle
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
pstronga classhighslide onclickreturn vzexpandthis hrefhttpwwwgazetatemanetwebwp-contentuploads201104flamuj-te-pdjpegimg classalignleft size-thumbnail wp-image-19822 titleflamuj te pd srchttpwwwgazetatemanetwebwp-contentuploads201104flamuj-te-pd-150x150jpg alt width150 height150 aNga Arber Zaimistrongp pNjejte si Jack Kerouac qe nisej prej Nee York-ut te merzitshem hedonist drejt nje perendimi edhe me te merzitshem ne kotesine e vet patetike e ne cektesine e pluhurt te marredhenieve aspak njerezore ne boten e amerikes se pasluftes u nisa dhe une drejt jugutp pLashe pas Tironen i sigurt qe do ta rigjeja me te njejtat fytyra te njejtat vende te njejtat vese e probleme ankime qaravitje e gallata te shteruara Pas shpatullave Tironen fanarin qe i prin ne balle perendimorizmit kozmopolitan shqiptar pra hicit me dy brina ndersa perpara disi ne te majte pervijohet mali i Tomorrit si per te shenjuar afrimin historik drejt Lushnjes qytetit per te cilin askush nuk ka me prova se ekziston i lene menjane autostrades Autostrada eshte ngerthimi asfalto-spiritual i botes se sotme mantra e se ciles eshte levizja e liruar e mallrave dhe kapitaleve po jo e njerezve qe vijojne te jetojne ne kushte mjerane anash xhadese larg autostrades vec shkretetire mbetetp pNeper trotuare neper fasada shtepish e kioskash varur neper flamuj e banderola rrine parrullat elektorale Syrja Ormenaj rruga e vetme per Uren Vajgurore Ilir Decolli Berati eshte i pari ne jemi te paret Mire de ecim Me absurd se sloganet dhe se emri i Ures Vajgurore eshte fakti qe ne kete cep gri mes tokash djerre a parcelash te punuara pa sistem e pa logjike brezaresh te rrenuara me ullinj e fiq te paperkujdesur mes ndertesash te ndertuara dikur per industri bujqesi a banim e sot te lena ne harrese mes monumentesh te lashta e te reja qe jane kthyer ne shurrtore flitet per shprese Nga posterat fytyrat qeshin me dhembe te bardha bore promovues te nje higjiene qe reflekton dhe trute e tyre Te bardha Nga lokalet e nga rruget qeshin njerezit me dhembe me pak impresivep pBaci elektricist i vjeter 55-vjecar dhe die-hard PD-ist se fundmi eshte pushuar nga puna Psene e rrefen vete me dialektin e Beratit qe rrjedh permes mustaqeve bashke me aromen e rakise se rrushit Erdhi Mediu e na tha se ne qeverisim se keshtu e ka dhene zoti prandaj do votoni per neve Tani une me PD-ne kam qene gjithnje po ketu sdurova dot per ate Abas Ali Po te vinje dhe Mediu e te zere ne goje zotin Edhe ishte ngritur Baci ne salle e kishte share me ze Mediun sic dine te shajne ne Berat Sharjet e Bacit shkonin perkunder slloganit te Mediut perkunder shpreses qe ato percjellin per nje Atdhe e nje Familje te forte Per kete arsye Baci u pushua nga puna Mediu si cdo sharlatan qe i iken drejtesise kerkon te luaje karten e konservatorit Atdhe zot familje Baba Tomorri e paste ne gjykim kete punep pLipja inxhinier i ujesjellesit gjithashtu eshte PD-ist i vjeter ne kete bastion te kuq flake sic eshte nahija mes Skraparit e Beratit Ai me tregon se si kesaj radhe ka vendosur te mos kandidoje per PD-ne ne keshillin e komunes Me erdhi ky kryetari e me tha o Lipe a do kandidosh ti i thashe jo kam vendosur ta provoj veten Do kandidoj me nje nga keto partite e vogla Edhe keshtu Lipja vuri emrin e vet ne krye te listes me Partine e Legalitetit te cilen e quan padashje Parti e Ilegalitetit Pak rendesi ka sic thote dhe Lipja ketu fiton njeriu jo partia Sondazhet tregojne se Lipja mund te behet kryetar keshilli dhe pas tij mund te dalin dhe dy keshilltare te tjere per kete parti qe kurre ska patur simpatizante ne kete zone Si ka mundesi Lipja thote se e ka gjetur ilacin Pervec faktit qe vete ka taraf fis e miqesi dhe i ruan marredheniet e respektin per gjithkend ka vendosur te dyten ne liste nje cupe se duheshin ca femra sipas ligjit Kjo cupa eshte studente te Universiteti i Objekteve Fluturuese te Paidentifikuara dega Berat po edhe kjo ka fis goxha te madh Dhe e gjithe kjo rezulton ne nje rritje te menjehershme te mbeshtetjes per Partine e Ilegalitetitp pMegjithate rasti i Lipes nuk eshte i izoluar perkundrazi ky fenomen e ka nje tradite e nje perhapje Shiko Tik Zotken psh qe ka arritur te marre mandatin e kryetarit te Bashkise Polican me PBDNJ-ne e do ta marre prape i mbeshtetur nga PS edhe pse ky qytet ska asnje kokerr greku madje dhe kaurre ka shume pak as vete Tiku seshte ndonjefare minoritari Thua ta kene votuar ato-dy tre familje rome Policani si komunitet ish-ushtarakesh dhe ish-prodhuesish armesh nuk ka as ndonje grup qe te shquhet per mbrojtjen e te drejtave te njeriutp pGara e vertete pra seshte as politike as apolitike eshte thjesht qesharake Kthej syte me shprese nga posterat e kuq te LSI-se ku shkruhet Ndryshimi i vertete Pastaj kthej syte nga Tomorri qe njeren brinje e ka te gerryer thelle prej makinerive e kamionave qe nxjerrin mijera metra kub gure dekorative ne menyre te paligjshme Gojet e mira ne Skrapar nuk genjen kush thone qe kete pune e ben Iliri Kjo mi jep kuptim flames qe ka pushtuar posterat e LSI-se Nuk mund te prishesh Tomorrin edhe te mos skuqesh Abaz Aliu i paste ne defterp pOn the road-i im mbyllet me raki e kenge Dhe me keqardhje per Kerouac-un amerikanet dhe skraparlinjtep pp pstrongsaktivistacomstrongp
   
   
Vatikan Topi takon Papa Benediktin e XVI
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
pKreu i shtetit Bamir Topi se bashku me Zonjen e Pare Teuta Topi pas ceremonise madheshtore te Lumturimit te Papes Gjon Pali II u priten ne Baziliken e Shen Pjetrit ne Vatikan nga Ati i Shenjte Papa Benedikti XVI br p pGjate takimit Presidenti Topi falenderoi Papen Benedikti XVI per kete nderim te veccedilante dhe njekohesisht shprehu kenaqesine e vleresimin e madh per ceremonine e shenjte e solemne te Lumturimit te Papes Gjon Pali II Duke risjelle ne vemendje e me krenari dashamiresine dhe miqesine qe pati demonstruar Papa Gjon Pali II per shqiptaret e veccedilanerisht per Nene Terezen te cilen e pati cilesuar si ldquoperfaqesuesen me te mire te popullit shqiptar dhe te Kishes Katolike ne dimensione boterorerdquo Presidenti Topi shprehu gjithashtu mirenjohjen e thelle per mbeshtetjen e perkrahjen e madhe qe Selia e Shenjte i ka dhene ne menyre te vazhdueshme konsolidimit te demokracise por dhe bashkejeteses fetare ne Shqiperip pNga ana e tij Papa Bendikti XVI pasi i shprehu mirenjohjen Kreut te Shtetit shqiptar dhe Zonjes se Pare Teuta Topi per pranine ne ceremonine e Lumturimit te Papes Gjon Pali II theksoi se Selia e Shenjte do te vazhdoje te mbeshtese plotesisht Shqiperine ne aspiraten e saj integruese per ne Bashkimin Evropian Ati i Shenjte vleresoi lart gjithashtu edhe bashkejetesen e harmonine nder-fetare qe ka karakterizuar popullin shqiptar gjate gjithe historise se tij shekullorep pNe prani te mjaft personaliteteve te larta shteterore italiane krereve te shteteve e qindra besimtareve Presidenti Topi dhe Zonja e Pare ndoqen nga afer te gjitha ritualet fetare te meshes solemne te Lumturimit te Papes Gjon Pali II te organizuar nga Selia e Shenjte e te kryesuar nga Ati i Shenjte Papa Benedikti XVI e cila u percoll me emocion per rreth dy ore jo vetem nga te pranishmit por edhe anembane botes Ne perfundim pjesemarresit e shumte nen autoritetin apostolik te Papes festuan hapin e pare te hedhur drejt shenjterimit te plote te Papes Gjon Pali IIp pp
   
   
Kupa shkon ne Peje
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
p Nga Express me 01 maj 2011 ne ora 1308 pBesa Famiglia e ka fituar Kupen e Kosoves ne hendboll pasi te shtunen ne finale e ka mposhtur Prishtinen br br Pejanet i kane mposhtur kryeqytetasit me rezultat te ngushte 1921 Pjesa e pare e takimit eshte permbyllur me rezultat 1012 per Besa Famiglian e cila edhe gjate periudhes se dyte nuk u dorezua ne lufte per kete trofe te cilin edhe e fitoi ne fund br br Ky trofe eshte shume i vlefshem per kete skuader pasi siguroi pjesemarrjen ne gara evropiane br br Besa Famiglia kishte arritur ne finale pasi e kishte eliminuar Kosoven e Vushtrrise ne gjysmefinale derisa Prishtina kishte pasur pune shume me te veshtire per tu kualifikuar ne finale pasi me mjafte mund kishte kaluar pengen Kastriotin br br Pervec ketij trofeu Besa Famiglia eshte ne kerkim edhe te titullit te kampionit per te cilin trofe po synon edhe Kastrioti br p
   
   
Mariah Carey lindi vajze dhe djale
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
p Nga Express me 01 maj 2011 ne ora 1236 pKengetarja e njohur Mariah Carey ka lindur vajze dhe djale te cilet ende nuk i ka pagezuar br br Nick Cannon bashkeshorti i saj ka shkruar ne rrjetin 147Twitter148 se lindja e binjakeve ishte ne fakt lajmi me i bukuri mundshem ne pervjetorin e trete te marteses se tyre br br Kengetarja se pari ka lindur vajzen me peshe 23 kilograme dhe te gjate 45 centimetra pastaj djalin me peshe 25 kilograme dhe 48 centimetra te gjate br br Zedhenesja e saj ka thene se prinderit ende nuk kane pagezuar femijet e sapolindur br br Pas lindjes se binjakeve prinderit e lumtur kane degjuar kengen e Mariah Carey 147We Belong Together148 ka zbuluar zedhenesja br br Mariah Carey ka lindur binjaket dje ne ora 1207 sipas kohes evropiane ne spitalin e Los Anxhelosit p
   
   
Kine zjarr ne hotel 10 te vdekur
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
10 te vdekur dhe 35 te plagosur eshte bilanci i nje zjarri qe ka shperthyer ne nje hotel ne verilindje te Kines p classtekstartikullp Lajmin e bejne te ditur mediat aziatikebr br Flaket kane perfshire hotelin Home Inns ne Tonghuabr br Zjarri eshte shuar gjysme ore pasi kishte shperthyer Ne kete kohe 10 persona kane humbur jeten nga asfiksia p p p p
   
   
Vdes Ernesto Sabato
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
p Nga Express me 01 maj 2011 ne ora 1359 pErnesto Sabato vdiq ne moshen 99-vjecare Shkrimtari argjentinas konsiderohet nje nga me te medhenjte e letersise se Amerikes Jugore te gjysmes se dyte te shek XX Lajmin e vdekjes se tij ka bere te ditur bashkeshortja e tij Elvira Gonzalez Fraga br br Rreth 15 dite me pare vuajti nga nje bronkit dhe ne moshen e tij ishte e pashmangshme148 ka thene e shoqja Pas dy muajsh do te kishte mbushur 100 vjec Pikerisht per te festuar nje shekull jete te shkrimtarit ne Panairin Nderkombetar te Librit qe po mbahet ne kryeqytetin argjentinas ishte parashikuar nje ceremoni e vecante Sabato ka lindur ne Rojas me 24 qershor 1911 Mbylli syte ne shtepine e tij ne Santos Lugares ne provincen e Buneos Aires Para se t146i kushtohej letersise Sabato ishte diplomuar ne fizike e madje kishte punuar ne laboratorin Curie te Parisit mes 1938 dhe 1939 Libri i tij i pare ishte nje permbledhje esesh me 1945 nen titullin 147I pari eshte universi148 E braktisi shkencen per letersine Suksesin e pa ne vitin 1948 me 147Tuneli148 Ne kete jehone do te vazhdonte me 147Mbi heronjte dhe varret148 me 1961 dhe 145engjelli i ferrit148 me 1973 br br Fitues i cmimit 147Servantes148 me 1984 ishte nje nga kandidatet per cmimin 147Nobel148 me 2007 Me bindje te majta u angazhua gjate per mbrojtjen e te drejtave te njeriut Ne vitin 1984 ishte kryetar i Komisionit Kombetar per te zhdukurit gjate shtypjes ushtarake te 1976-1983 dhe me raportin e tij zemeroi si te majtet dhe te djathtet sepse shkruante 147terrori vjen si nga e djathta si nga e majta148 Sabato ishte nje artist poliedrik Provoi edhe ne pikture dhe me 1989 ekspozoi disa dhjetera vepra ne qendren 147Pompidu148 ne Paris Arti me ka shpetuar ndaj edhe eshte tragjik148 ka thene ai ne nje interviste te vitit 1992 per 147Newsweek148 Ne te njejten interviste pohoi se kishte tentuar dy here te vetevritej Ne jeten e tij te gjate Sabato ka kaluar shume momente tragjike br br Me prejardhje nga Kalabria e Italise i cilesuar si i barasvlefshem me Borges Marquez Cortazar Sabato tregonte me krenari se ne studion e tij kishte nje gravure veneciane te heroit te madh te shqiptareve Gjergj Kastriot Skenderbeut br br Sabato ka vizituar Shqiperine ne mes te prillit te vitit 1996 ku deklaroi se 147Jam shume i emocionuar qe ndodhem ketu sepse nje e katerta e gjakut tim eshte shqiptar Shtepia e shkrimtarit ne Santo Lugares shume shpejt do te quhej shtepia Muze Sabatop
   
   
Zeqiri me i miri ne 145Lah Nimani146
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
p Nga Express me 01 maj 2011 ne ora 1301 pLiridon Zeqiri nga Gjilani eshte shpallur boksieri me i mire i turneut 145Lah Nimani146 i cili eshte mbajtur te shtunen ne Prishtine ne te cilin pervec kosovareve kane marr pjese edhe boksier nga Kroacia Bosnje e Hercegovina Mali i Zi dhe Maqedonia br br Ndersa cifti me luftarak eshte zgjedhur dueli mes dy kosovareve Gazmend Gashit e Shpetim Ahmetit Kurse epiteti i boksierit me teknik i ka takuar malazezit Marko Bozhovic br br Ndersa boksierit shqiptar nga Maqedonia Fatlum Zhuta eshte shpallur njeriu me fair-play i ketij turneu memorial Ky eveniment eshte organizuar nga Federata e Boksit e Kosoves ne shenje perkujtimi te kater vjetorit te vdekjes se trajnerit te njohur kosovar te boksit Lah Nimani br br br p
   
   
Suedia ndeshkon Greqine
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
Incident diplomatik midis Suedise dhe Greqise ka shkaktuar deklarata e atasheut tregtar ne ambasaden greke te Stokholmit i cili ka akuzuar turistet suedeze se kur vijne ne Greqi per pushime joshin te tjeret e me pas deklarojne se bien viktima te perdhunimeve per te marre demshperblim p classtekstartikullp Shkak i deklarates ka qene nje e-mail qe i ka derguar nje qytetar suedez trupes diplomatike te kesaj ambasade me ane te cilit protestonte se drejtesia greke nuk kishte denuar nje banor vendas te ishullit Samo pas denoncimit te nje turisteje suedeze se ishte perdhunuar prej tij ne veren e vitit 2009 kur ndodhej atje me pushime Me ironi diplomati grek i eshte pergjigjur perseri me e-mail se vajzat suedeze duhet te kene turp per menyren se si sillen jashte shtetitbr br Ceshtja ka marre permasa serioze ne shtetin verior te Europes duke kercenuar levizjen turistike drejt Greqise perderisa gazeta e dyte me e madhe e vendit laquoSvenska Dagbladetraquo u ben thirrje suedezeve me shkrime te vazhdueshme te bojkotojne Greqine dhe te zgjedhin nje vend tjeter per pushimet e tyrebr br Sipas operatorit me te madh turistik ne vend vihet re nje reduktim gati 50 i rezervimeve ne Greqi pas publikimit te ketij lajmi disa dite me pare ne shtypin suedez ndersa sidomos ne ishullin Samos ku ka ndodhur perdhunimi jane anuluar dhjetra rezervimebr br Ne nje perpjekje per te qetesuar gjendjen Ministria e Jashtme greke ka terhequr menjehere atasheun e saj tregtar ne Suedi ndersa ambasadorja greke atje ka deklaruar se personi ne fjale ka shprehur mendimin e tij personal ndersa Greqia eshte dhe ngelet nga vendet me mikpritese ne bote p p p p
   
   
Qytetare gazetare dhe shqiptare
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
pa classhighslide onclickreturn vzexpandthis hrefhttpwwwgazetatemanetwebwp-contentuploads201104Ernest-Bungurijpgimg classalignleft size-thumbnail wp-image-19819 titleErnest-Bunguri srchttpwwwgazetatemanetwebwp-contentuploads201104Ernest-Bunguri-150x130jpg alt width150 height130 aNstrongga Ernest Bunguristrongp pJu thashe ne shkrimin e meparshem qe po plasin 8220pislleqet8221 sheshit Ne nje tjeter shkrim per kujtese shkruaja qe ne fushate jane perfshire te gjithe Kjo zezonje klase politike qe ka mberthyer Shqiperine ben qe shikimi te mos jete i kthjellet qe degjimi te mos jete i qarte e qe zeri te dale mbyturazip pNe ring kane hipur dy forca politike qe keto 20 vjet kane zaptuar jo vetem toka e pasuri por edhe shpirtrat Zenkat e sharjet pa fund kronikat politike pa mase neper televizionet qe ende sot mbijne si kerpudhat pas shiut Ne ato palo gazeta qe kane mbetur gjysma lexohen shkarazi ne internet e gjysma mezi shiten me shifra qesharake te tipit 15 mije kopje ne nje vend me 32 milion votues sipas te dhenave zyrtarep pMe thoni kush nga ju nuk ka nje komshi 8220demokrat8221 te flakte Nga ata qe mobilizojne gjithe lagjen per mitingje qe zgjidhen komisionere votash qe te pyet hapur per ke do te votosh Ky eshte rangu me i ulet i militantit tipik dhe me i pademshmi po ta krahasojme me militante ne krye te disa mediave ndaj te cilave perdoret nje cilesim mjaft i bute 8220pro-qeverise8221p pAta qe e kane pare 8220sherrin8221 Bushati-Bejtja do te me kuptojne kur te them se Fevziu tashme ja vlen te ndiqet vetem per shpelarje hesapesh Cili nga ne te ketij profesioni nuk eshte ankuar se dhe ne kete fushe njesoj si ne te gjithe te tjerat ne Shqiperi nje 8216klub8217 gazetaresh kryesisht miq me njeri tjetrin per shembul Bejtja me Bushatin kishin zaptuar kryet e mediave kryesore dhe nderroheshin me njeri- tjetrin sa here te ishte nevoja 8220Nuk di te punosh per veten8221 ia preu Bushati Bejtes i cili me leximin e gazetave diten e vendimit per vizat ne monitorimet e Armir Shkurtit i vuri vulen vetes me problemet e te parit te pirit edhe atij ne graden e parep pNe kete ambient te tendosur ku disa gazetare njesoj si shume te tjere ne fusha te tjera kane shitur nje nga nje rruazat e kurrizit kur argumenton me to perfundimi nga njera shkalle e militantit tek tjetra eshte i njejte po me presin rrogen po mbetemi pa buke s8217kemi rruge tjeter Shprehje keto qe ndoshta kane frymezuar dhe mesazhin elektoral te PS-se 8216Rruga e Vetme8217p pTek ra fjala per reklamat e partive Kur shoh te ndryshmin Lulzim Basha pedagoge Erisa Xhixhon patriot Shpetim Idrizin ashtu te bukur e me alamet video-montazhesh nga ato qe duan ti kalojne dhe neper lajme per ti nxjerre engjej pyes veten mire ajo shumice shqiptareshtironcish qe nuk i njeh Po per ata qe kane patur 8220fatin8221 ti njohin nga afer nuk ju vjen ndonje cike ndot nga vetja ketyre palo-kandidateve Po si do te na shfaqen neser ne rruge xhanem ashtu te paturp njesoj si Fatmiri dhe Iliri te padenuarp pPislleqe te ketij lloji qe dalin sheshit do te degjojme edhe ne ditet qe vijne Nga ato qe nuk na bejne me pershtypje sepse te gjithe i dime i kemi degjuar ne ate cope vend teper thashethemexhi ku asgje s8217te ben me pershtypje Ja nje prej tyre te cilen nuk e kam rrefyer e as harruar kurre nga seriali 8216Blendi ne boten e cudirave8217p pBerisha Basha na futi ne NATOp pNe Bukuresht nje nate para marrjes se vendimit zyrtar per ftesen qe do i leshohej Shqiperise ndersa nje tufe gazetaresh nga vendi raportonin mbi konferencen zyrtare per shtyp ku Xhejms Apathuraj kishte thene qe 8220per Shqiperine dhe Kroacine u kry dhe neser shohim per Maqedonine8221 Blendi i cili nuk rrinte me gazetaret por ishte pjese e delegacionit zyrtar me Berishen intervistonte ambasadorin tone ne Aleance dhe citonte ministrin e jashtem spanjoll Moratinos te kish thene te njejten gje por me rezervap pDallimi i madh eshte se ministrat e jashtem nuk ishin ne salle ndersa Xhejmsi po Meqe e zgjata pak me kete me lart desha te dal tek nje keshilltar shume i afert i Berishes nga i cili me vone mesova se lajmin ne fakt ua kish dhene Iv Leterm kryeministri belg te nesermen e ketij raportimi ne mengjes sebashku me pergezimet Berisha sipas keshilltarit i ish kthyer i eksituar ketij te fundit duke i thene 8220me duket se e morem8221 Pra kryeministri i vendit me gjithe ato keshilltare ministra administrate nuk e kishte marre vesh ende qe do merrej ftesa gje qe dihej prej muajsh se ashtu kishin ca plane per veten e tyre amerikanet As Gerdeci si beri gje asaj te vluare ftese per te cilen paskesh negociuar e djersire Bashap pNe fakt Aleances po ia shohim hajrin me diplomate 8220pa status8221 ashtu ne ajer as ne ministri te jashtme as ne ministri te mbrojtjes ne mes te Brukselit nen hunden e NATO-s per turp me rrjedhje informacionesh sekrete e me qendrime qe mungojne ne vendim-marrje te rendesishme se nuk kthen kush pergjigje nga ministria Kujtoj dhe diten qe ngrihej flamuri ne seline e Aleances ne Bruksel ku kryeministri kroat Ivo Sanader fliste per integrimin e Kosoves ndersa homologu i tij shqiptar sapo kishte folur per 300 banda kriminale rritje te papare ekonomike dhe rreth 2 milion turiste para kroatit qe numeron 11 milion ne vit per dy vjet anetaresohet ne BE e sot eshte ne burg ne mes te gjithe atyre ambasadoreve te shushatur nga ky fjalim historik qe e nxirrte Shqiperine 8220Zvicer me dy dete8221p pSpecialistet i njohin detajet por qe ta mbyll me keta 8220gazetaret pabuksa8221 nje pjese e te cileve s8217dine as te punojne per vete sic thote Bushati ajo qe me pati shokuar diten qe Berisha mesoi se kishim marre ftesen ishte qe pallton nuk ia mbante Juela Mecani zedhenesja as Arben Imami shefi i kabinetit as roja personale as Luli i cili se nga humbej per te takuar sa me shume njerez por Sandri personazh edhe i Antenes se Meros e jo me kot i cili e shtynte nga nje kamera ne tjetren disa here edhe duke i bertitur Ndersa ne telefon pak hapa me tutje pergjigjej Blendi 8220Alo Hashim Jo kryeministri eshte i zene ne keto momente por ia kaloj une urimet tuaja8221 Edhe sot e kesaj dite pyes veten atehere pse s8217kandidoi Blendin Berisha ne Tirane po Bashen se te dy 8220njesoj kane djersire8221p pKur degjoj se na kane futur ne NATO nuk me vjen keq per 8220qytetaret8221 e Bashes qe kane lene postet ne administrate per te bere fushate sepse prandaj dhe i ka futur ne pune as per gazetaret 8220pro-qeverise8221 qe pikturojne nje Shqiperi-Zvicer e ne fund te muajit nuk blejne dot as preshin se nuk ju jep Nexhi rrogat e as per 8220shqiptaret8221 e Idrizit qe ben koalicion me Berishen Dule me Ramen por vetem per ata qytetare qe llogorja blu PD i shtyn me force drejt 8220te majtes8221 per t8217ju vene shenjen e barazimit o me ne o kunder nesh Kunder jush me c8217do cmim vetem jo per te mbushur zorren se nuk mund te nderrohet liria e demokracia me rrena kasetash e me rroga frike Ne keto kohe presionesh e kercenimesh te drejtperdrejta pavaresisht fjaleve te buta per te genjyer te huajt ata gazetare qe sot jane ne opozite me pushtetinpushtetet eshte koha ti pervishen punes sic e do zanati e te mos tremben nga politikanet dhe as nga ish-koleget qe kane filluar te perpeliten nga demet qe kane bere e qe vazhdojne te bejne ne emer te zorres se trashe e jo te parimeve e vlerave te ketij profesioni te shenjte Jane kohe purifikimeshp
   
   
SPEKTAKOLARE Ky eshte Fast and Furious i vertete
May 1, 2011 at 3:12 PM
 
pKy eshte momenti i tmerrshem kur nje shofer i cmendur futet me makinen e tij poshte8230 nje kamioni ne levizje Keto skena i kemi pare ne filma sidomos ne te famshmet seri te Fast and Furious por ne jete eshte veshtire te shohesh ndonjehere dicka te tille I riu amerikan me nje Mazda MX-5 futet poshte nje kamioni me 18 goma Pamja eshte fotografuar nga Ben Ellis qe ka mbetur gojehapurp pa classhighslide onclickreturn vzexpandthis hrefhttpwwwgazetatemanetwebwp-contentuploads201104131jpgimg classalignleft size-full wp-image-19747 title1 srchttpwwwgazetatemanetwebwp-contentuploads201104131jpg alt width634 height405 ap pa classhighslide onclickreturn vzexpandthis hrefhttpwwwgazetatemanetwebwp-contentuploads201104228jpgimg classalignleft size-full wp-image-19749 title2 srchttpwwwgazetatemanetwebwp-contentuploads201104228jpg alt width634 height347 ap